|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
20.10.2010 11:06:01   
ameli
Бидејќи добив, овој месец повторно пиев кломифен. Денес на 11 ден, бев на мерење фоликули, најголемата беше 19 мм. Докторот ми препиша Естрофем. Па сега преостанува да се надевам на user posted image

(Одговор на членот wannna baby)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Кломифен
20.10.2010 11:13:00   
Bogdancanka
ajde mila stiskame palci da si gi vidis sto pobvrzouser posted image crtki pozzzzz

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот ameli)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Кломифен
22.10.2010 15:44:00   
elka
Jas piev klomifen 3 ciklusi i sekogas imav po najmalku pet zreli folikuli ednas pravev i inseminacija i pak nisto i vo sledniot mesec koga nemav mnogu vreme da odam po lekari i na kontroli ostanav bremena prirodno zatoa samo opustete se i zaboravete na se pozdrav i  vi posakuvam da vidite user posted image crti sto poskoro

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Кломифен
4.11.2010 22:54:42   
Acina
мене денес без икакви претходни хормонски испитувања како на муабет др. ми кажа да почнам со кломифен 5дц и да пијам 4 дена и потоа да дојдам кај неа одма...не знам на кој основ ми ги даде бидејќи прв пат одам кај неа и кажав се што и како е и носев резултати од март месец но тоа беа пап,колпоскопија,брис( не знам каков не го рабирам рез.) и ехо...имам нормална менструација веќе неколку месеци и имам  и овулација се најнормално и денес таа само на ехо ме виде и ми кажа си имала овулација јас и реков знам некни беше...си го знам телото знам и кога ми е и што ми е.и ми рече кломифен и велам зошто таа ми вика да пробаме вака неко е време па ќе видиме,а мм да направи во меѓувреме спермограм...а јас многу се плашам од хормонски апчиња и знам од искуство на блиски дека може хаос да направаат и мн мн ми е страв а мм ми вика па штом ти ги даде мора да ги пиеш,ама некако ми ги даде како да ми даваше аналгин или парацетамол за настин а не вакви сериозни да кажам апчиња...сега сум тотално збунета а ќе ми дојде на 16.ти и ќе треба да почнам со нив на 21.ноември user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image глава не знам кај ми е,згора на тоа ја пишав за матична оти мајка ми и баба ми живеат со неа...и многу многу ми е страв...што велите да ги почнам или да почекам да направи мм спермограм па потоа да видам?за некој нареден циклус да одложам user posted image user posted image user posted image секогаш слушав др. ама ова некако многу чудно ми падна...патем вели дека е се супер и од тие рез што и ги носев и спрема ехото што го направила user posted image
простете за долгиот пост ама мн сум збунета многу дури ми се вришти од мака оти не знам да ли да ја послушам или не user posted image user posted image user posted image



(Одговор на членот elka)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Кломифен
4.11.2010 23:18:12   
veckasr
ne e nisto strasno da pies klomifen  jas gi imam pieno pet sest pati pa mi se nema nisto sluceno od niv i jas imam redovna menstruacija  i redovna ovulacija tie apcinja se za da sozreat sto poveke folikuli

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Кломифен
4.11.2010 23:24:39   
Acina
сватив но гледам тука поделени исксутва и мислења...а и на 2 познати блиски жени наводно му наштетил те цисти те пореметување хормонално и ми е страв.најмногу се посомневав зошто ми ги даде на прва онака без никакво подеталлно испитување никогаш не сум пиела хормонски апчиња user posted image и зато не знам.збунета сум.но ќе се јавам кај една вујна ск во чаир на гинекологија работи како сестра да праша некој од др. таму што мислат...ама пак секој др различно размислува како и ние тука.сепак ќе видам ќе размислам подобро утре...денес не сум ни способна да размислувам многу user posted image

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Кломифен
4.11.2010 23:45:08   
veckasr
imaj verba vo doktorkata ona sigurno znae so prave  ne se plasi jas ti kazuvam 6 pati gi imam pieno pa nisto mi se nema sluceno ako na tie zeni im se ima sluceno da im se stvorat cisti  ne mora da znaci deka i na tebe ke ti se stvorat zosto si otisla na lekar ako nemas doverba vo doktorkata 

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Кломифен
4.11.2010 23:51:53   
veckasr
jas znaes kolku hormoni imam ispieno pa mi se nema nisto sluceno si gi slusam samo moite doktori so ke mi kazat i nikoj drug imam doverba vo niv oni mi ja sledat mojata situacija kako se odviva i taka a ako gi slusav na toj toa mu se slucilo na toj toa sekoj slucaj e slucaj za sebe na primer eden e alergicen  na edno drug ne e i toa e taka i jas nemav napraveno hormonalno ispituvanje koga mi gi dadoa tie apcinja da gi pijam i gi piev 

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Кломифен
5.11.2010 11:23:26   
Acina
ќе ги пијам па што ќе биде нека биде не можам веќе да мислам што ако и што ако не а секогаш така велам утре пак ќе мислам а однапред знам знаејќи се себе кога ќе почнам со нив уште толку ќе мислам.мм во меѓувреме ќе прави и спермограм па што ќе биде нека биде.

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Кломифен
7.11.2010 13:15:52   
Bethany
I jas go piev klomifen minatiot mesec i imav 3 zreli folikuli, doktorot bese optimisticen deka ke ostanam bremena, i jas imav nadez, ali eto nisto ni ovoj mesec. Dobiv vcera, duri mi i kasnese 2-3 dena sto se nikogas ne slucuvase porano. I eve denes pak zapocnuvam so klomifen.

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Кломифен
8.11.2010 23:10:04   
Acina
da li zadolzitelno treba da se primi injekcija za pukanje na folikulite posle klomifenot ili davat i nesto drugo nekoj drug lek?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Кломифен
9.11.2010 1:30:48   
veckasr
ne dva meseci po red pies samo klomifen na pocetokot 

(Одговор на членот ameli)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Кломифен
9.11.2010 7:19:22   
Acina
blagodaram na odgovorot mn ste brzi user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Кломифен
18.11.2010 9:27:55   
Barbi30
Ne se sekiraj i mene po prviot pregled mi go kaza ginekologot istoto i eve sega gi pijam kako sto mi kaza 3 ciklusi po red i cekam da ne dobijam hehe samo ti uzivaj i opustise i jas sum mnogu napnata pa nejke

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Кломифен
18.11.2010 10:58:06   
anebebe
RR sakam da ve prasam nesto dali klomifenost se dava samo kako stimulacija pri redoven mesecen ciklus ili i pri stimuliran so PRIMOLUT NORt  vo mojov slucaj ,zasto kaj mene e taka nemozam eve poslednive nekolku meseci da dobijam redovno prirodno poradi cisti i mi  prepisaa primolut a mi rece deka sega me stimulira si klomifen pozz.

(Одговор на членот Barbi30)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Кломифен
20.11.2010 22:49:45   
iki82
ovoj mesec po tret pat piev klomifen posle podolga pauza i se spremam za inseminacija. mi go dadoa zosto mi se policisticni jajnicite. a isto taka primam i bromergon po 1/4 navecer. nemav problem so podnesuvanje na tabletite duri i koga zemav pogolema doza. pozdrav i drzete mi sreka se da bide ok

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Кломифен
20.11.2010 23:03:43   
lukas
ti drzime sreka se najubavo...i nabrzo da ne radvas..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Кломифен
21.11.2010 22:41:56   
iki82
fala lukas..ajde ke vidime kako ke pominam, prvo e bitno da ima ubava ovulacija :) pa se so red

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Кломифен
21.11.2010 22:43:42   
iki82
ovoj mesec mi dade lazarevski da pijam po pola apce klomifen (25 mg) od 5-9 den na ciklus. ova e najmala doza, zosto so prethodnata me bolea mn jajnicite i mi se pravea cisti , da vidime sega kako ke reagiram na ovaa terapija. dali nekoj primal po 25 mg klomifen?

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Кломифен
22.11.2010 19:44:50   
Acina
јас утре ќе одам на гин. да видиме како реагира кломифен...вецер ми е последна таблетка...па се надевам во ред е оти ништо не чувствувам малку вчера и денес ме жегат јајниците но сосем малку.се надевам дека чќе биде добро

(Одговор на членот wannna baby)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Кломифен
22.11.2010 19:50:12   
veckasr
toa ti e od klomifenot

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Кломифен
23.11.2010 10:34:54   
Acina
само што се вратив од гин имам 5 фоликули сега ќе видиме како ќе биде задутре пак ќе одам...си велам ќе биди ако не овој другиот или по другиот месец...user posted image

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Кломифен
26.11.2010 12:23:58   
sandra83
jas da vi go kazam moeto iskustvo,imam policisticni jajnici i piev klomifen 3 meseci poslednito mesec ostana bremena so klomifenot samo a jas se spremav da odam na inseminacija eve sega sum veke 8 nedela bremena,se nadevam i site sto go posakuaat toa ke im se ispolni nabrzo

_____________________________

LILIPUT

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Кломифен
27.11.2010 9:24:06   
Glück90
i jas sum vo listata na klomifen.vcera bev na gin. i mi dade klomifen samo pod drugo ime i sega sum na kontrola vo sreda.a kazete me kako da gi pijam zatoa sto ne mi kaza gin. a vo upatstvoto pisuva najdobro e navecer.user posted image

_____________________________

When you focus on problems, you will have more problems. When you focus on possibilities, you will have more opportunities. Dream. Wish. Make it happen.

(Одговор на членот sandra83)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Кломифен
27.11.2010 9:29:33   
lukas
jas ke ti preporacam da se javis i da go prasas kolku i koga da gi pies mislam deka se pieaja edno sabajle edno navecer ama sepak posigurno e da se javis..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?