|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Второ дете - кога е вистинското време?
6.4.2009 6:25:42   
Еца
Во стручна литература имам прочитано дека добро би било најмалата разлика да биде барем 18 месеци, бидејќи веќе тогаш дететето би можело да разбере дека не е единсвено галениче и што всушност се случува, но искуствата на родителите покажуваат сосема нешто друго. Според мене, секоја бременост е во вистинско време без разлика дали се работи за прва, втора, трета...user posted image Сепак според некои подобро разликата да е помала, според други поголема,ајде напишете го вашето искуство која треба да биде разликата меѓу децата и зошто?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
6.4.2009 8:30:49   
Палешка РР
Моја темаuser posted image

Јас го имав првото дете на 20 години. Сеуште не бев спремна за бременост, не ни очекував, не планирав, но се случиuser posted image .
Откако синчето порасна, а јас станав малку послободна, почнав да учам и полагам испити на факултет, чекав вработување, шетавме сите заедно и уживавме. Тоа што не го проживеав како девојка, го проживеав со моето семејство.
Сега кога син ми има 13 години, јас имам СИЛНА желба за второ дете user posted image user posted image user posted image .
Знам дека разликата е голема, но за бременост е секогаш времеuser posted image .




_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
6.4.2009 9:39:30   
Marta
Jas imam kerka od 12 godini, i rabotime so mazmi na vtoro dete,mislam deka razlikata ne igra nikakva uloga,sekogas e vistinsko vreme za poveke deca ako finansiite i uslovite go dozvoluvaat, toa , no ete sega koga tolku silno sakame, ne mozemeuser posted image no nema otkazuvanje, ne neuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
6.4.2009 9:54:55   
Еца
user posted image user posted image user posted image Драго ми е што ви ја погодив темета и што имате толку голема желба за уште едно дете, само напред, зедно сме посилниuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
6.4.2009 11:01:09   
Aleksandra
 Elena vo vrska so razlikata na godini megu prvo i vtoro dete, kaj mene razlikata e 6,5 godini, Ana e golema 10 god i mi pomagase vo se sto ke pobarav od nea koga Luka se rodi, i se bese super dodeka Luka ne porasna i pocna da i faka vo nejzinite raboti, da i gi skrta knigite itn....   Ama i toj period go pominavme i sega e dobro. Jas mislam deka e podobro da ima pomala razlika vo godini, bidejki i dvete odednas ke gi porasnes. Znam deka e tesko dvete mali po koe poprvo, no sekoe cudo za tri dena, taka da i tie ke porasnat.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
6.4.2009 15:09:46   
mis.
Nie i dvajcata so mm sakavme decata da ni bidat so razlika od 4 god i planiravme i na kraj izlegoa razlika 4 god 2 meseci i 5 dena.Sovrseno za mene. Da znaev deka vtoroto dete ke mi bide pomirno moze i pomala razlika ke sakav.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
17.4.2009 10:31:18   
niki
Nema prava razlika sekoja si ima svoi prednosti i negativnosti, vazno e i dvajcata roditeli da go posakuvaat toa. Nie imame edno za vtoroto ke vidime, mada veke vo poedini situacii si pomisluvam deka e vreme naskoro da pocneme da rabotime na slucajot, vo drugi pak si vikam poarno da pocekame, od mnogu raboti zavisi.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
17.4.2009 11:46:42   
Еца
Ех Ники штом веќе си помислуваш почнувајте со работа,радоста ќе биде поголема и за вас и за твојата ќерќичка.Јас сега еве трудна сум со второ и со мојата ќерќе Мартина си имаме толку муабети околу бебето,па како ќе го бањаме, ма како ќе го шетаме...едвај го чека, на почетокот се плашев,а сега просто сум изненадена колку со душа го чекаuser posted image се надевам работите нема да се променат кога бебето ќе си дојде дома?user posted image а за планирање,ех и ние планиравме, планиравме, ама планови никогаш доста, па среќа што излезе вака случајноuser posted image user posted image user posted image мислам не се пазевме случајно и бидна што бидна,чекаме второ бебеuser posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 17.4.2009 11:47:42 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
17.4.2009 15:05:33   
niki

Cestitki do vas i se najdobro. Se nadevam i nie ke vi se pridruzime vo najskoro vreme, sepak ke vidime.........

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
8.6.2009 14:55:01   
mami
јас сакам второ и трето понатаму...ама сакам прво финансиски колку толку да се средиме и да почнеме да живееме сами и одма се ставам на работа за второ..ама додека сме one big happy family дома нема шанси, уште едно дете таму и од БАрдовци ке ви пишувамuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
9.6.2009 15:19:46   
natasha
najdobra razlika spored mene e 3godini,zatoa sto vo toj period deteto  se osamostaluva,znae da zboruva ,odi,Mojata razlika pomegu sincinjata e 3god i imam golema pomos od batkoto  za se?user posted image Kolku e pogolema razlikata tolku e poteska odlukata za vtoro ili pak treto dete?Cekanjeto na finansii,vrabotuvanje,ziveenje sami e samo odolgovlekuvanje na bremenosta?Ima edna teorija=koga sakas ti da imas bebe.pa togas kako naprotiv ne se slucuva.Mojata prva bremenost bese planirana,a vtorata ni na kraj pamet ne midoagase a samo so se zaposlivuser posted image ama taka trebalo da bide?Pa sega sum prezadovolana so mojte dve angelcinjauser posted image user posted image a da vi kazam najiskreno potajno posakuvam samo use edno kerkice-ama zdravjeuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.8.2009 15:35:21   
Natasha5
Lele ne znam koga e vistinsko vreme ama jas za vtoro uste ne razmisluvamuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
19.8.2009 14:30:28   
zami
nejke mnogu mislenje,
jas nemam vtoro i ne razmisluvam na taa tema,
ama ne ja ni sprecuvam ako saka ke bide.
Jas sakav da se dve godini razlika,
ama togas morav da abortiram zaradi toa sto sin mi imase Rubeola
Sega toj ima 5god. ako saka ke bide.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
21.8.2009 23:45:29   
happy mommy
Zdravo na site , konecno uspeav da se logiram :)
Imam since 2,5 god i koga se rodi nekev ni da cujam za vtoro , dve godini cvrsto ubedena deka ne sakam vtoro i kraj se zaradi "strasniot" poragaj , ama mislenjeto mi se smeni normalno i probuvavme so maz mi dva meseci ama bez uspeh (zatoa sto bev opteretena so toa da zabremenam , pa vo koj den ploden ke bide zensko .....) i na odmor minatiot mesec ni uspea taka da sega sum na pocetok na bremenosta i epten sum srekna sto ke imame uste edno bebce i sto sin mi ke ima bratce ili sestrice (mama poveke saka sestrice ama pred se da e zivo i zdravo). Ke bidat na razlika od 3 god. i 3 meseci sto mislam deka e ok.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
21.8.2009 23:50:34   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image добре ни дојде мила...ти посакувам мирна и спокојна бременост...

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
21.8.2009 23:52:59   
mis.
Добро ни дојде на форумот. Морам само да искоментирам дека и јас ја испробав рецептата за женско но не успеа кај мене пак машко родив се надевам кај тебе ќе успее.Пиши ја твојата рецепта и сподели ја со нас.
Еве ти го линкот за да ни напишеш нешто поконкретно за оваа тема.
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE_%D0%B4%D0%BE_%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%2C_%D0%B0_%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE_%D0%B4%D0%BE_%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%BE/m_559/tm.htm


< Поракaта ја уредил mis. -- 21.8.2009 23:54:49 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.8.2009 0:00:17   
mami
сакам второ и сакам и трето но мислам дека сега ми е уште рано..сакам малку да се навикнам на живот со едно..сеуште се вадам од такт некогаш кога Лука има нервозен ден, а не па да се две дома, аууу ке полудам, јака им душа на оние со две. Здравје за некоја година може да се договориме нешто

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
22.8.2009 0:06:17   
niki
Nekogas sakav vtoro, koga go nemav ni prvoto, sega sum 99% sigurna deka vtoro nema ni da ima i sum pomirena so toa, ne mi preci, ne me voznemiruva, dovolno mi e edno.
Koga ke se sredat nekoi raboti mozebi ke pocnam pak da razmisluvam za vtoro, a mozebi i ne, ne se znae.
Glavno so mm go delime mislenjeto momentalno, vtoro ne.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.9.2009 14:14:30   
mother 29
tamu nekade posle 2-3 god.a zamislete mm saka.sega skoro nesto takov muabet pravevme i demek nisto ne ni fali...(rabotime,deleni sme od starite,Marko porasna i sl) pa ajde....alooooooooooo mu vikam ne fali?fali da pospijam ko covek barem edna nokuser posted image


vasite mm se ZA?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.9.2009 14:23:31   
mami
секогаш...многу сака деца, исто како јас..а тоа дека ке поспиеш една нок нормално нема да се случи, не ја чекај, таа нок ти помина кога се породи милаuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.9.2009 14:27:11   
profesorica
ММ моментално е со исто мислење како мене, за едно 3-4 години второ дете.Инаку и јас ја чекам таа ноќ кога ќе преспие Дамјан до сабајле па и ние да се одмориме.Нема кај мене немаше таква ноќ ни кога се породив хаха.цела ноќ сите спиеја, јас дежурав со малото.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.9.2009 14:35:59   
mother 29
mojto e edno ama vredi za 8 vakvi..da mi e zivo i zdravo ama mnogu e temperamentnouser posted image
user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.9.2009 14:36:13   
BEBICA
Profesorice i jas go imam istoto mislenje.Mozebi nekoj ke me osudi no veruvajte mi sega ne sum spremna ne fizicki tuku psikicki za vtoro dete, posto se plasam kako ke se snajdam so dve deca odednas pogotovo koga se mali.Jas i mm planirame koga Monika ke napolni tri godini da napravime vtoro dete.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.9.2009 14:37:57   
profesorica
хахах исто и ние демек додека се роди второво ке наполни и 4 години па и може и ке ми помага.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.9.2009 15:06:32   
srnicka
jas za pocetok da vidam kako ke mi odi so prvoto pa posle ke znam da odgovoram koga e idealno vreme za vtoro user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?