|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
8.10.2010 0:21:49   
Olivia
Soncogled jas vcera bev kaj Dule a toa so zivata veke mi pomina mislam deka ne veruvam samo se opteretiv ama zatoa kaj Dule pojdov so verba i mnogu sum zadovolna samo ke ti kazam deka covekot e bozjo cudu i da odis da ne mislis mnogu ke se iznenadis na pozitivno se razbira samo treba dobro da se podgotvis i najnapred verba vo Gospod...pozdrav

(Одговор на членот maripoza)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
8.10.2010 1:56:23   
mami2
Оливиа како закажа кај Душко, другарка врти секој 30 ти во месецот и ништо неколку месеци. Пиши ако можеш број, да не променет.

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
8.10.2010 13:15:25   
soncogled
Olivia fala sto gos podeli iskustvoto so nas, sigurno ke odam, ke probam da zakazam ovoj 30. 

_____________________________

Svetot moj minus tebe vo nego ona sto ke ostane malku e!

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
17.10.2010 15:44:27   
mama26
zenski slucajno nacekav na tv kleopatra .i im pogodi na dvajca sto se javija/vidovitka e...jas ostanav zinata..mozno e zenava da e nesto kako baba vanga/ima iskustvo nekoj sto se javil i da mu kaze za idninata?na eden mu vika imas ti vika ljubavnica ovoj vika taka e....neznam dali da veruvam ili ne. ne e od tuka od srbija e izgleda

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
13.12.2010 22:47:41   
Julie1
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sub_Zero

Извинете што сум оддалечен од темава, но не знам веќе кај да се обратам. Женет сум веќе 7 месеца и имам два месечен син. Имаше проблеми од раѓање со измет и со повраќање. На сопругата мајка и го однесе кај една бајачка и му баеше со олово. Од тогаш имаме јас и сопругата невидени кавги. Некои блиски ми кажуваат дека може и да се работи за магија а некои за некој посебен начин на баење. Дали може некој да ми објасни каква улога има баењето со олово (кое воедно се наоѓа под перницата на бебето). Фала многу унапред на тој што ќе ми помогне.


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
14.12.2010 9:28:03   
anedespo
Јас не верувам во вакви работи.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
9.2.2011 23:43:31   
lb81
mami nemas pisano kako ste po doma?dali se srdi toa sto vi se slucuvase dali najdovte logicno objasnuvanje za se?

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
10.2.2011 9:18:35   
Pepelaska *
Не верувам во ова ама ме погоди темава, ме потсети на еден настан одминатото. Имав цимерка која цел живот веруваше само во ова и мислеше дека нејзиниот чичко им прави магии за да умратuser posted image  кога ми кажувше јас се ежев и не ни сакав да ја слушам. После неколку месеци заедно живеење во прва година на факултет таа сосем се смени почна да ме обвинува мене за се , за тоа што не полагала испити ( а книга не фаќаше ) зашто се карала со дечкото ( а си шеташе со други ) и за еден куп работи. Трпев дур трпев и еден ден и изнареков се в лице. Девојката збесна и после викендот кој си бевме дома дошла си ги собрала парталите и и рекла на газдарицата дека јас и правам маѓии не може со мене да живее. ЈАс збеснав тогаш и се јавив кај нејзините а се знаевме од прво одделение и и знакажав се што ми правеше ( од земање на кафе ( крадење ) јадење и слично до нејзините обвинувања и мајка и која претходно ме молеше да и помагам зашто немале пари ми вика Како не ти е срам да правиш магии? Јас и кажав само Ако правите вие и ако се расправате со такви работи јас не.Оттогаш не сме во контакт а покрај неа ми се скараа и другите три другарки со кои бев неразделна.Тоа беше најтежок период од мојот живот.Луѓе верувате ли дека од кога с елучи тоа мојот живот стана прекрасен, испитите ги полагав со 10 , љубовта ми цветаше покрај дечко ми ( сега мм ) на секој чекор некој ми се додовруваше, најдов другарки со кои денес сум неразделна и ги сакам премногу од кои на едната сум и кума, дипломирав се вработив се омажив и имам дете. А тие сите се в место.
Не сакам да верувам во ова, зашто Господ е еден и гледа се а кај мене тоа се докажа,

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
10.2.2011 9:54:30   
mama26
vrti suci koga ke vidis nekoj sto se zanimava so takvi raboti pak nego ke go grizneuser posted image
a zasto? epa zatoa sto gospod imauser posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
10.2.2011 10:12:45   
Pepelaska *
Многу јасно, и јас секогаш кога сум вознемирена си одам во црква си се молам палам свеќа а и дома си почадувам и не гледам ништо лошо во тоа тоа се работи кои се прават и во црква а дека се враќа се враќа тоа го имам видено со свои очи и ако земам да пишувам за моето искуство со оваа цимерка ќе напишам цел роман со сите детали ама не сакам да се сеќавам на луѓе кои не знаат да се пронајдат себеси и се занимаваат со глупости туѓ живот и среќа

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
10.2.2011 11:03:01   
vesna1
Jas licno ne veruvam, i nikogas ne sum bila ni baenje za bebe po babi.
No vtorata zena sto mi go cuvase maleckoto, ednas mi raspirikaza kako nejze i pravele crni magii, pa bila kaj nekoj da i gi rastura i napravi povratna magija. Pa kako im ja stavila vo plakarot pod alista, strasno.
Bidejki voopsto ne  bev zadovolna od cuvanjeto, ja otpustiv ama bas poradi toa ne i kazav porano., tuku koga dojdov od rabota i dadov pari i rekov cao. Neznaes kakvi luge pustas vo kuka. Jas ne veruvam, no ne sakam da mi pravat.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
8.8.2011 14:04:07   
Mihaela 2010
Јас лично верувам во вакви работи,но никогаш не сум била преокупирана.Прв пат отидов кај жена која гледа, за мојата свадба.Мој братучед кој е веќе 7 години во брак ,немаат деца.Абе што се не пробаа,ин витро,фрлаа пари, на крај отидоа и по бајачки,за на крај да им кажат дека некоја негова тетка им направила на свадбата.И ме фати страв,има секаков народ,секакви луќе што на денешницава не ти мислат добро.некој спомна на форумов дека и најдобрата другарка може да ти биде душман.Такво време дојде,ако ти е добро ке ти завидуваат ако ти се погодил мажот,им е криво,или ако имаш добра плата.Во никого не верувам,не се фалам,ниту кукам.Бев кај жената со маж ми,од моја страна се беше ок,за од негова ни кажа некои работи за негова роднина,што за среќа не ни дојде на свадба.немате појма колку бев спокојна на мојата свадба,весела,расположена како да ме штитеше некој..

Прошлата недела викнав една бабичка да и забае на керка ми за уплав.у последно време многу ми се плашеше а и навечер воопшто не ми спие.И забаја за уплав,уроци и клинови.Детево ми се успокои,спие,почна сама да се пушта да оди,по весела,живна детево.Има нешто и искрено верувам во вакви работи

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
8.8.2011 14:07:42   
miana
Uf bog da cuva,ne sum veruvala dodeka babami ne mi gi raskaza nekolkute pati koga bila kaj baba vangja..babami ne me laze takada...veruvam deka postojat takvi luge. Inaku na baenje ja odensov kerkami nekolku pati koga bese bebe i placese mnogu,ne sakase da cica- mislam deka pomagase

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
11.8.2011 1:13:09   
biljanaM
Имам слушнато за вадење на жива и верувам во тоа.....мене нешто друго ми извадија....не беше жива туку црна магија од матката....Знам како да се одалечам од вакви работи... медитација....негативната енергија ја претвараш во позитивна и тераш дајле како нов....:)))

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
11.9.2011 11:53:09   
kikicka
Jas veruvam ama ne dotolku,inaku za mojata svaba vo tashnata nosev sol bidejki imalo takvi zeni svasta pravele,mi imaat kazuvano igli naogjale vo nevestilnici svasta,inaku neli prvpat nevestilnikot go oblekuva mesackata demek ako imalo nesto napraveno da ne e na nevestata ,kaj mene se zaboravivme natoa i jas prvpat go oblekov i samo se molev na boga da me cuva bidejki bev trudna ,drugo povrzano so ova, na snaata i kazale na denot od svadbata da vrzi crven konec okolu stomak za ako imalo nesto takvo da se sobere na konecot i ako imalo koga ke go izvadikonecot ke bilo crveno toa mesto ,posle svadbata jas bev so snaa mi koga go soblece nevestilnikot i zamislete linijata kade sto stoeshe konesot beshe crvena!
druga slucka so bebeto za vreme na svadbata na snaata i brat mi site gledaa vo nejze zsh beshe interesna so dajreto abe lugje deteto se skapa placejki navecer vo son povrakashe ,sveki se javi na edna zena i deteto se smiri.

< Поракaта ја уредил kikicka -- 11.9.2011 11:54:23 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
11.9.2011 12:00:46   
kikicka
edns slucajno vo bugarija na prijatel go zastanuva edna romka i mu veli:ti imas tetka vaka i vaka se vika,i on da i taa samo mu vika nemozes da uspees od nejze ,a starno covekot dusha ama seneshto mu se slucuva nego,i taka taanegova tetka ednas i pobarav dunji za bebushot i mi gi donese i zamislete ednata beshe kako zasecena malku i mene koga mi tekna koga gi frliv si vikam vo glavata bolniljugje be na bebe li ke praves takvi raboti.veke nisto ne baram od nikoj so saka neka mi e

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
11.9.2011 13:37:01   
andronika
I jas ne veruvam vo vakvi raboti , no sepak za nesto sto mi se ima sluceno nemam drugo objasnuvanje osven ova.Se pocna od denot posle nasata svadba. Imavme pokaneto gosti od drugi mesta koi sekako prespija kaj nas , i drugiot den "nevestata" imase mn. rabota vo sadoperot, pa srebrenata parata sto mi bese na burmata vrzana so crven konec ja izvadiv da ne mi smeta vo mienjeto i i ja dadov na svekrvica da mi ja pocuva , da ne odam gore v spalna. Nekolku pati i ja barav da mi ja vrati, a mi ja dade posle edna nedelauser posted image .Da ne gi opisuvam problemite omrazata,glavobolkite depresiite niz koi pominav ,no ne mozam da razberam kako mozese toa da go napravi nekoj od taa kuka posto nikoj od nadvor ne bi mozel da vleze vo nasata spalna. Vo meguvreme dobivme since, i imavme uzasni problemi vo vrska so imeto (zosto ne bilo na svekor mi). Eden den pri cistenjeto, na jogata od nasiot bracen krevet od dolnata strana, znaci ne od onaa na koja spievme,tuku od taa svrtena kon podot, tocno na sredina , kade voedno i cesto prespivase naseto since,zabelezav crvena damka.Ne e mozno da e izvalkano od nas. posto bese kako stavena , a i ne bi mozele nikako da izvalkame od dolnata strana(jogata prethodno ne bese svrtena ni ednas , a bese potpolno nova).I otkako go vidov toa pocna naseto patesestvie so sinot po bolnici, koe traese okolu godina dena, pocnuvajki so obicni nastinki koi bea dosta cesti, so jaki i dolgotrajni temperaturi, pa alergija , pa anemija, zakoja nemase nikakov pokazatel prethodno, posto deteto si jadese super, napreduvase podobro od site negovi vrsnici,bese veselo i dosta temperamentno, so crveni obravcinja.Isto, go najdov noviot spakovan jorgan,oblepen so siroka traka lepak????Mi se ispodesija i dr. raboti kako da ne mozam da najdam nesto koe sum sigurna kade sum go ostavila, kako nekoj da go zel i sl.SE UPLASIV DEKA OD PREGOLEMI NERVOZI SE SKRENAV

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
6.10.2011 9:23:31   
Estrella
Уроци и слични глупости постојат само кај нас.
Баш ме интересира како живеат децата во Норвешка, на пример, каде што нема бајачки и гатачки, и каде што луѓето не се научени секое црвенило да го поврзат со уроци...

Мојата омилена бабина деветина е дека бебето до 40 дена (така ли беше?) не смее да го погледне жена која има добиено. Зарем акушерките, чистачките и другиот женски болнички персонал седат дома по 5 дена секој месец?


_____________________________

★Id rather bleed with cuts of love than live without any scars★

(Одговор на членот andronika)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
6.10.2011 9:30:00   
Estrella
ИЗВОРНА ПОРАКА: andronika

I jas ne veruvam vo vakvi raboti , no sepak za nesto sto mi se ima sluceno nemam drugo objasnuvanje osven ova.Se pocna od denot posle nasata svadba. Imavme pokaneto gosti od drugi mesta koi sekako prespija kaj nas , i drugiot den "nevestata" imase mn. rabota vo sadoperot, pa srebrenata parata sto mi bese na burmata vrzana so crven konec ja izvadiv da ne mi smeta vo mienjeto i i ja dadov na svekrvica da mi ja pocuva , da ne odam gore v spalna. Nekolku pati i ja barav da mi ja vrati, a mi ja dade posle edna nedelauser posted image .Da ne gi opisuvam problemite omrazata,glavobolkite depresiite niz koi pominav ,no ne mozam da razberam kako mozese toa da go napravi nekoj od taa kuka posto nikoj od nadvor ne bi mozel da vleze vo nasata spalna. Vo meguvreme dobivme since, i imavme uzasni problemi vo vrska so imeto (zosto ne bilo na svekor mi). Eden den pri cistenjeto, na jogata od nasiot bracen krevet od dolnata strana, znaci ne od onaa na koja spievme,tuku od taa svrtena kon podot, tocno na sredina , kade voedno i cesto prespivase naseto since,zabelezav crvena damka.Ne e mozno da e izvalkano od nas. posto bese kako stavena , a i ne bi mozele nikako da izvalkame od dolnata strana(jogata prethodno ne bese svrtena ni ednas , a bese potpolno nova).I otkako go vidov toa pocna naseto patesestvie so sinot po bolnici, koe traese okolu godina dena, pocnuvajki so obicni nastinki koi bea dosta cesti, so jaki i dolgotrajni temperaturi, pa alergija , pa anemija, zakoja nemase nikakov pokazatel prethodno, posto deteto si jadese super, napreduvase podobro od site negovi vrsnici,bese veselo i dosta temperamentno, so crveni obravcinja.Isto, go najdov noviot spakovan jorgan,oblepen so siroka traka lepak????Mi se ispodesija i dr. raboti kako da ne mozam da najdam nesto koe sum sigurna kade sum go ostavila, kako nekoj da go zel i sl.SE UPLASIV DEKA OD PREGOLEMI NERVOZI SE SKRENAV



Драга, Андроника, за се` има логично објаснување. Дури и некој да се трудел „да ти направи магија“ или „да те урочи“, да одел по бајачки, гатачки и слично, да правел нешто со парата, крвта и јорганот, според сите природни закони, тоа нема да влијае на тебе. (освен ако не стави нож во душекот или нешто такво)
Проблемите се секојдневние за сите. Тајмингот е случаен.
Се надевам дека се` се средило и дека синчето ти е здраво!


_____________________________

★Id rather bleed with cuts of love than live without any scars★

(Одговор на членот andronika)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
6.10.2011 10:52:30   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Estrella

Уроци и слични глупости постојат само кај нас.
Баш ме интересира како живеат децата во Норвешка, на пример, каде што нема бајачки и гатачки, и каде што луѓето не се научени секое црвенило да го поврзат со уроци...

Мојата омилена бабина деветина е дека бебето до 40 дена (така ли беше?) не смее да го погледне жена која има добиено. Зарем акушерките, чистачките и другиот женски болнички персонал седат дома по 5 дена секој месец?



Hahahahahaaaaaa... EXACTLY!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Estrella)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
6.10.2011 10:54:56   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Estrella

Уроци и слични глупости постојат само кај нас.
Баш ме интересира како живеат децата во Норвешка, на пример, каде што нема бајачки и гатачки, и каде што луѓето не се научени секое црвенило да го поврзат со уроци...

Мојата омилена бабина деветина е дека бебето до 40 дена (така ли беше?) не смее да го погледне жена која има добиено. Зарем акушерките, чистачките и другиот женски болнички персонал седат дома по 5 дена секој месец?


Potpolno se soglasuvam.
Mnogu e primitivno mladi luge da veruvaat vo bajacki. Citam i se cudam, kako i sto pravite ili "vi pravat".
Ko vo pesteri da ziveeme,praistorija, pa ajde ke odime kaj bajacot oti deteto placelo user posted image
So pocit kon site, ama sepak malku treba poveke i podlaboko da se razmisluva.

(Одговор на членот Estrella)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
6.10.2011 11:00:37   
anedespo
Одам јас еден ден кај моите и го гледам брат ми со колата фури некаде. Се врати и го прашувам што е работата, кај брзаше толку? Ми вика абе од што сум убав некој ме урочил и главата ми прскаше, па отидов да ми побајат. Јас и маж ми за ова го зезавме скоро година дена после тоа кога и да го видевме. Инаку они одат по бајачки за сешто: од кашлање, ако се помоча некое од децата во сон, ако плаче повеќе, ако се кара, ако има подочници и не знам уште за што. Бидејќи знаат како реагирам, престанаа да ми кажуваат, за да не им се смеам.
Ова за мене е доста примитивно(одењето по бајачки). Иако им кажувам со факти дека за секоја работа има логичен одговор, тие ми враќаат ти многу знаеш. А тоа ме навредува, бидејќи доста вложувам во учење на нови работи.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
14.1.2012 17:21:42   
lindicka
Неколку дена мислам дали да го споделам ова со вас, или општо со кој било. Се видов со една пријателка одамна. Последен пат се видов со неа летово. И кога се сретнавме сега ја гледам бремена . Инаку таа и сопругот и се трудеа за деца неколку години по ред. Имаше спонтани и вонматерични бремености итн. Ми кажа дека бременоста се случила по природен пат. И веднаш ме праша - А ти си одела ли по бајачки? Ич да не се срамиш што си интелекуалка и одиш на бајачки! Сите одат, а не кажуваат! - Ете тоа беа нејзините зборови.
Ми кажа дека таа била кај неколку, дали психички се ослободила или пак стварно и' помогнале бајачите, ама ете за 3 месеци треба да се породи.
Јас воопшто не сум била на бајачка никогаш, за ништо. Ниту пак знам за некоја бајачка. И сега неколку дена за замислив за ова. Што ако помагаат?
ОД друга страна, не сакам да потпаднам под нечие влијание - прави ова, прави она! Се виделе ли вие аир од бајачки општо?

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
21.2.2012 0:55:18   
Gala9
Olivia ke moze li da mi kazas kade se naoga toj covek kade vadi zimi zs mi e potrebno i mene poradi moja prijatelka ako moze :)

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
21.2.2012 0:56:27   
Gala9

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gala9

Olivia ke moze li da mi kazas kade se naoga toj covek kade vadi ziva zs mi e potrebno i mene poradi moja prijatelka ako moze :)


(Одговор на членот Gala9)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?