|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мали нешта
26.12.2012 13:53:57   
Ikana
Во овој брз и суров свет, ретко имаме време да ги забележиме малите нешта околу нас, нештата кои не прават среќни, ни даваат надеж, малите гестови од кои душата ни се стоплува....
Би сакала тука да си даваме идеи и да си ги кажеме малите нешта кои денес ни измамија насмевка на лицата.
Ќе се обидам во продолжение да најдам некоја статија која ќе фрли малку светло врз тоа како да ги цениме малите работи во животот. Исто така, чувствувајте се слободни да објавите некој цитат кој ви ја враќа вербата и надежта во оние мрачни денови, споделете некој совет за убав ден, бидејќи животот се состои од денови и мигови. Ајде да филозофираме малку!

Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мали нешта
26.12.2012 13:54:47   
Ikana
Еве неколку совети за поисполнето секојдневие:
Извор: црнобело.мк

Митската потрага по среќата е нешто за кое редовно читаме и размислуваме, но ретко кој знае како навистина среќата би требала да изгледа.


Ова се некои од клучните мали нешта во животот врз кои можете да имате влијание и да ги контролирате, а ќе ви помогнат да бидете позадоволни и посреќни.



1. Купете си домашно милениче. Нека биде тоа маче, куче, хрчак, риби, зајче...Истражувањата спроведени годинава покажаа дека сопствениците на домашни миленици имаа повеќе самопочитување од оние кои немаат. Истражувањето покажало и дека миленичињата на нашиот мозок делуваат слично како и нашите пријатели кога е во прашање потребата да се чувствуваме сакани и прифатени.

2. Несебично помагајте им на другите. Помагањето не е само убав гест, туку и една од најубавите работи кои можете да ги направите за сопствена среќа и задоволство. Имено, студијата спроведена во 2010 покажала дека правењето добри дела поттикнува создавање серотонин во нашето тело, кој е хормон на среќата. Оние кои волонтираат живеат 16 месеци подолго, а личностите склони кон алтруизам имаат и пониска стапка на разводи од просечната.

3. Овозможете си малку културно воздигнување. Мажите кои уживаат во уметноста, балетот и останатите културни активности, се чувствуваат посреќни и поздрави од оние кои не го прават ова. Исто така, физичката активност го продолжува животниот век кај мажите и до 7 години. Од друга страна, најсреќни се оние жени кои редовно следат спортски настани.

4. Бидете носталгични. Друштвените и полни со енергија – се најсреќни личности. Секако, поголемиот дел од нас едноставно не е роден да биде ѕвезда на секоја забава на која ќе се појави, но тоа не значи дека не можете да препишете по некој трик од оние кои се динамиката на друштвото. Научниците тврдат дека изворот на среќа е гледање на минатото низ розови очила, со многу идеализирање и носталгија. Заборавање на лошите и уживање во убавите спомени е клучна состојка за оптимизам.

5. Секс. Колку повеќе секс толку поедноставен живот. Нема депресија, нема нервоза, нема напнатост. Споделете ја љубовта и уживајте во сексот.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мали нешта
26.12.2012 13:56:13   
Ikana
Една поговорка која мене лично многу ми е драга:

Буда рекол:

- На небото, не постои разлика меѓу исток и запад. Луѓето креираат поделби во своите умови и потоа веруваат дека се вистинити.

- Стапалото се чувствува само себе кога ја чувствува земјата на која гази.

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 26.12.2012 14:05:43 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мали нешта
26.12.2012 18:15:01   
Pepelaska *
Многу убава тема Иканке,

Никогаш не ме правеле среќна големи работи, туку мали , и тоа најчесто нематеријални.
Пред некој ден среќна ме направи што имавме гости се смеевме, прекрасна вечер ,
денес син ми вика Те сакам,
Тоа се мали но големи нешта

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мали нешта
26.12.2012 22:41:14   
Ikana
Неколку дена, мачето ми е болно...денес го ранев со шприц, и буквално легна на мене кога завршив, се испружи и не сакаше да стане...си го земав во раце и едно 15 минути само го галев....ме погледна со очичките како да ми се заблагодарува и солзи ми дојдоа на очите.
Од друга страна ќерка ми научи да се расправа и само ако нешто не и одговара, одма почнува да пљампа како стринка некојаuser posted image ...ме изнасмеаuser posted image

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 26.12.2012 22:42:52 >

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мали нешта
27.12.2012 10:17:47   
sandriana RR
Секогаш малите нешта ми предизвикауваат големи изливи на чувства - мали за некого, за мене се големи нешта. Ме потсети муабетов за мачето на моето милениче- кученце, што го чував 18 години, а го нема веќе 3 години - колку радости и убави мигови поминав со него....
Мали гестови ми чинат цело богатство, насмевка на лицето на мајка ми ми значи неопислива среќа, секој нов збор или детска палавштина на ќерка ми ме крева до облаци и ми навира солзи радосници. За некој звучи како клише, за мене се најголема среќа...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мали нешта
5.1.2013 13:29:26   
kikicka
Мене едно Мама ме прави најсреќна, или кога ќе ме гушне онака без причина јас се топам.
Некој мали пријатни изненадувања од страна на мм или пријателите.
Пред некој месец толку многу сум се израдувала на убави вести, што дури не ни замислував дека така ќе реагирам од радост.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мали нешта
5.1.2013 23:35:51   
miana
Denes me napravija presrekna izjavite na kerkami..mamo ti si lepota moja,da ti se pozlatat racete,mi pravis najubav rucek. Mamo lepotice moja user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мали нешта
26.2.2013 19:30:53   
Ikana
Денес ми се врати вербата во луѓето...се случи следново.... ми се јави еден човек на телефон и ми рече дека се јавува во врска со лабрадорката наша (моравме да ја дадеме бидејќи не можевме да се грижиме веќе за неа), дека случајно во педигрето нејзино го видел мојот број и решил да се јави да види кои биле претходните газди. Ми кажа дека е супер, дека многу ја сакаат и дека ја сметаат за член од семејството и дека кога сакаме може да ни ја донесат да ја видиме. Браво за чичкото, навистина има добри луѓе на светов, сега знаеме дека нашата најмила лабрадорка е во сигурни раце!!! Инаку они ја земале од дечкото што ја зема од нас, бидејќи и тој веќе не можел да се грижи за неа, меѓутоа разликата е во тоа што тој им ја продал, што искрено ме налути малку бидејќи со големо поверење му ја дадовме, ама ајде битно се е добро.

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 26.2.2013 19:32:33 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мали нешта
28.2.2013 6:21:37   
bucko mal
Sinojka sinmi mi vika mamo sakam da me uspies isto kako koga bev mal,da legnes vo mojot krevet,da mi kazuvas prikazni se ba bide isto ko porano koga spievme zaednouser posted image pa legnav do nego se guskavme,galevme bas me potseti na mnogu raboti koga bese mal,zaspa i go gledam lele si vikam detevo mi porasna cel decko se napravi a seuste mi vika mamo ti si najubava majka na cel svetuser posted image user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мали нешта
13.3.2013 11:42:28   
Ikana
M koga mi zbori na user posted image bebeshki nejzin nekoj jazik...vika dzedze dzidze nana kaka iiiiiiiiii

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мали нешта
9.6.2014 1:24:18   
Defne90 RR
Еве сега баш додека си ги гледав децата мои како си играат заедно и колку им е интересно си помислив дека тоа е она што го прави животот поубав,тоа се оние мали нешта што ни го исполнуваа секојдневието а на кои дури понекогаш и не обрнуваме внимание.И така си седевме со мм на кревет а тие си се заиграа толку убаво што дури ни на спиење не им се одеше.Е за ова човек вреди да живее,ова се тие работи кои човек ги памти додека е жив и на кои се радува секогаш.Треба да се потрудиме да не обрнуваме многу внимание на работи кои што ни го одвраќаат вниманието од ситниците и малите нешта што со сигурност ни го разубавуваат животот.Само така ќе можеме да кажеме дека всушност нашето срце е полно а ние задоволни од себе и од сето она убаво што не опкружува.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мали нешта
10.6.2014 10:27:15   
princessa
Најмногу се топам од среќа кога син ми ќе дојде во мене и ќе почне да вреска од среќа па да мафта со рачињата и да ме гушка и кога наместо бакнежи од него добивам лиги по моето лице. Вчера ми беше многу убаво кога го гледав со сестричето како се гушкаат и бакнуваат. А Н е поголема и секогаш знае да ме расположи и кога сум тажна а таа ми вика дека не е ништо, дека ќе помине и дека таа ме сака највеќе на свет. А несакам да сум тажна пред нив ама ме издава некогаш лицето а Н секогаш приметува. Толку чувствително суштество немав виденоuser posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мали нешта
27.11.2014 10:31:01   
caciana
Najmnogu Se raduvam na vnimanie,dobar razgovori,kafe so licnosti koi GI sakam.Se raduvam na site raboti koi so pari Ne Se kupuvaat:ljubovta,zdravjeto,vnimanieto.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мали нешта
27.11.2014 16:33:18   
Ki4iko
Апсолутно,малите нешта го прават животот поубав и секојдневието посреќно,треба да се трудиме така и да остане,зашто живееме во тешко време.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мали нешта
28.11.2014 20:50:24   
scared RR
И мене ме исполнуваат оние мали бесплатни нешта. Насмевката на маж ми, на моите блиски, убавите зборови, љубовта која ја добивам, вниманието, бакнежот во чело и прегратката..пресреќна сум во тие моменти user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мали нешта
25.11.2015 12:49:35   
marchi
i jas se raduvam na mali nesto kako dete na lizavce user posted image nikogas ne sum bila za skapi podaroci ili nesto materijalno,,sekogas mi bilo povazno posveteno vnimanie odkolku nameneti pari

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?