|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
14.1.2015 15:32:54   
pink00
Zdravo majki, nova sum na forumot i mi treba vasa pomos. Dva pati po red imam spontan..potocno mola, prviot pat me iscistija i hormonot za bremenost mi se namali na 0 po 2 meseci. ne primav nikakva terapija posto site brisevi i pregledi bea negativni. posle edna godina povrotno spontan ( mola) i eden mesec posle intervencijata ( kiretaza) bhcg povtorno 0. mojot maticen doktor mi veli deka nema potreba od terapija i deka sega se e vo red. sakam vo skopje da se konsultiram so nekoj dobar genikolog (profesor) predlozete mi nekoj. ili majki so slicno iskustvo kaze sto da prevzemam. fala mnogu. pozdrav :*

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 826
   RE: Спонтан абортус
14.1.2015 15:56:40   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

......Зошто тоа ти се случува имаме тема кликни ОВДЕ. Најчести причини ко исе наведуваат се:

- хромозомски абнормалности на плодот (за тоа ти треба генетско имунолошки испитувања, кариотип,кариограм)
- хормонски проблеми дисбаланс, за што е потребно тестирање и појачување на прогестеронска терапија
- полипи на матка (ако има, ќе треба кратка хирушка интервенција)
- можен дијабет (ќе треба да се направи ОГТТ тест и инсулин)
- проблеми со тироидната жлезда (да се провери)
- вагинални инфекции (да се направат брисеви кај гинеколог)
- пушењето

Посоветувај се со добар доктор за ова, за да се среди работава, знам д-р Панчевски во Систина има средено многу жени со повторувачки абортуси, ако имаш можност отиди кај него, позз


Можеш плус да одиш и кај Лазаревски и Ивановски во Систина или кај Петановски и Димитров во Ремедика, позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 14.1.2015 15:57:00 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pink00)
Непосредна врска до пораките: 827
   RE: Спонтан абортус
19.1.2015 18:29:57   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nina saka dete

Zdravo na site clenovi jas sum nova tuka.Imam eden problem i se boram vejke 3 godini da zabremenam.Imam edna kerkicka i ima 4 godinki.No od togas ne mozam da zabremenam.Vsusnost zabremeniv 2 pati no se slucuvaanekoi komplikaci,i teloto go otfrlase mojot plod. Pred toa pravev ispituvanja kanalite se cisti se e vo red so matkata no jas nemozam da zabremenamuser posted image Tret pat zabremeniv pred 1 mesec i prvite dena bese se okej potoa ginekologot rece deka(kako sto go razbrav jas) deka placentata se razviva no nema plod, vsusnost plodot go nema samo placentata raste, sto povtorno morav da se cistam.user posted image Od togas evo mi nema dojdeno i osejkam kako vaginata da mi e stegnata i imam bolki vo stomakot mi kasni 11 dena.Se mislam dali da odam naginekolog ili da pocekam.Moze li nekoj da mi pomogne ili ima slicno iskustvo. Vi blagodaram odnapred.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

treba dapominat od kiretazata 40. dena pa da dobies najcesto e taka ako posle 40 dena ne ti dojde ke treba da odes na gin da ti dade terapija



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 828
   RE: Спонтан абортус
22.1.2015 15:09:45   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

RR mojata prikazna so bremenosta zavrsi. Deneska bevme za srceva akcija i plodot prestanal da raste vo ponedelnik ke mi pravat kiretaza, se sokirav koga mi kazaa, se isplakav, no ete prodolzuvam da se boram. Plodot ke go ispratime na ispituvanja pa ke vidime kakvi se ispituvanja ponatamu ke ni dadat. Mnogu mi e tesko, no taka trebalo da bide.

_____________________________

Obidi = 2 god. i 6 meseci, 3 inseminacii = /, dve IVF na spontan ciklus = /, 1 IVF= /, histeroskopija=otstranet septum, 2 IVF zamrznati embrioni= / terapija = kleksan inekcii


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

butterfly 00 user posted image немам збор, продолжи да се бориш user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Butterfly 00 user posted image user posted image user posted image
Многу ми е жал... Верувам дека наскоро ќе се радуваш вистински и до крај. Биди силна, тука сме со тебе!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум
IUI x4
IVF успешно :)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Buterfly zal mie mnogu dusickee



Butterfly00, многу ми е жал, не знам како да те утешам, знам долго се бориш со нелодност, аман веќе, дај Боже да ти успее следните месеци и дај Боже природно, жалосно за твојата макаuser posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 22.1.2015 15:13:25 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 829
   RE: Спонтан абортус
22.1.2015 16:12:25   
tea 88
Butterfly mnogu mi e zal , ne znam sto da pisam mnogu e tesko ama nema otkazuvanje .

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 830
   RE: Спонтан абортус
22.1.2015 16:37:32   
Milicka 30
Butterfly00 мила многу ми жал кога ќе прочитам вакво нешто. Исплачи се, имаш поддршка од сите нас , те user posted image .
Дај боже што поскоро да си имаш живи и здрави дечиња.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 831
   RE: Спонтан абортус
22.1.2015 17:08:27   
lukajana RR
Абе пеперутче многу ми е жал ,некогаш животот е многу нефер ама нема откажување мора да биде ,исплачи се и продолжи понатаму ке дојде и тој ден кога ке си имаш здраво и живо бебенце

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 832
   RE: Спонтан абортус
22.1.2015 17:13:47   
gina
Butterfly00 ne mi se veruva mnogu retko citam vo ovaa tema za site mi e tesko i nesakam da citam neubavi raboti i sega rekov aj da vidam sto pisuvaat denes tolku rr i se potresov
mnogu mnogu mi e zal drzise isplacise i so novi sili da prodolzis nema otkazuvanjeuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 833
   RE: Спонтан абортус
22.1.2015 20:48:55   
butterfly 00
Fala vi mnogu, mnogu mi znacat vasite zborovi I uteha, nema drugo ja krenav glavata I prodolzuvam da se boram, znam deka eden den ke pisuvam vo temata bebe I ke se raduvam I ke vi pisuvam kolku sum srekna, mora da zavrsat ovie denovi, no sepak od druga strana sum srekna zosto vo tunelot vidov sonce, sepak uspeav da zabremenam I toa mi dava nadez, stom ednas se fati ke se fati povtorno

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 834
   RE: Спонтан абортус
23.1.2015 8:51:29   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Fala vi mnogu, mnogu mi znacat vasite zborovi I uteha, nema drugo ja krenav glavata I prodolzuvam da se boram, znam deka eden den ke pisuvam vo temata bebe I ke se raduvam I ke vi pisuvam kolku sum srekna, mora da zavrsat ovie denovi, no sepak od druga strana sum srekna zosto vo tunelot vidov sonce, sepak uspeav da zabremenam I toa mi dava nadez, stom ednas se fati ke se fati povtorno


Тоа деκа еден ден ќе се ρадуваш и гушκаш со здρаво и пρаво детенце биди сигуρна,а дотогаш издρжи јуначκи. Жал ми е што моρаш да го пρеживуваш ова,ама κога ќе ја добиеш битκата се поминува. Гушκи дρага моја

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 835
   RE: Спонтан абортус
23.1.2015 14:51:02   
весник
пеперутче биди храбра...бог дава,бог зема но и повторно дава.ќе биде сигурно следниот пат,само храбро и напред,чувај го здравјето оти еден ден на твоето дете ќе му треба здрава мајка.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 836
   RE: Спонтан абортус
24.1.2015 9:27:24   
MademoiselleNina
Buttrefly00 многу ми е жал, те гушкам од се срце, и ти посакувам многу скоро радост, ама целосна .

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 837
   RE: Спонтан абортус
25.1.2015 13:01:48   
blond
Peperutce, ke bide pak milicka,samo trpenie :*

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 838
   RE: Спонтан абортус
3.2.2015 23:11:08   
Марта
Za zdrava matka i protiv predvremen poragaj se preporacuva list malina kako caj, go imate vo apteka matija. Sum slusala deka pomaga i za koskite kaj bebeto.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 839
   RE: Спонтан абортус
11.2.2015 20:02:53   
butterfly 00
Deneska bev vo Many da vidam dali e gotov rezultatot, no mi rekoa deka go pratile vo Sistina inaku kako informacija sakam da go pisam mi kazaa deka ako plolot sam si go odneses bilo 6 500 den, a inaku mene preku Sistina mi naplatija 10 000 den normalno nikoj ne mi ni kaza deka mozes sam da go odneses, a covek vo takvi momenti nema ni da mu tekne za toa da prasa. Dali ima nekoj takvo iskustvo sam da si go nosel i dali treba upat za toa ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Марта)
Непосредна врска до пораките: 840
   RE: Спонтан абортус
23.2.2015 14:55:32   
kuklicka30
Zdravo na site mi treba pomos,imav spontan abo.vo 2013 potoa vo 2014 vonmatericno i sega vo sabotata pak mi pravea kiretaza plodot se razvivase imase srceva reakcija i sledniot pregled nemase srceva reakcija zastana vo 6 nedela so razvoj a treba da sum 9 nedela i morase kiretaza da mi pravat ve molam kazete kade mozam da ispitam pricini od sto moze vaka da mi se slucuva koi ispituvanja dr porebni dali vo drzavna vo skopje moze da gi napravam

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 841
   RE: Спонтан абортус
23.2.2015 16:31:45   
kapina
kkuklicka znaci treba da ispitas afa ddimeri la i vrodena trombofilija na transfuziologija znaci kariotip i kariogram. i na imunologija ima nekoj ispituvanja i histeroilaparoskopija i

< Поракaта ја уредил kapina -- 23.2.2015 16:33:07 >

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 842
   RE: Спонтан абортус
23.2.2015 16:58:35   
Hopeful RR
kuklicka30, многу ми е жал за тоа што пак вака ти се случува user posted image

Има куп испитувања што треба да се направат, и мој совет е да отидеш кај некој асален доктор што навистина ќе ти се посвети. Реалноста е таа дека повеќето такви се во Систина или Ремедика, на државно не знам дали ќе се заинтересираат до толку. Најдобро оди на приватно за консултација, побарај совет и точна информација што се треба да се испита, а потоа самите испитувања може и на клиника да ги направиш, да.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 843
   RE: Спонтан абортус
23.2.2015 17:24:36   
kapina
na mene lazarevski mi kaza ovie ispituvanja da gi napravam. i zatoa i gi pisav. denes bas se rasprasuvav i ma transfuziologija dali moram da gi pravam mi rekoaobavezno

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 844
   RE: Спонтан абортус
25.2.2015 15:50:23   
Neurotoxin RR
Девојки, жени, знам дека ова не е спонтан, ама упатете ме или префрлете ми го постот, неможам да најдам ваква тема.
Станува збор за смрт на неродено во 32-ра недела од бременоста user posted image сакам да прочитам повеќе вакви искуства, од што може да настане и слично

Фала ви однапред

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 845
   RE: Спонтан абортус
25.2.2015 19:32:14   
kapina
neurotoxin zal mi e dusicke. neznam sto da ti kazam znam samo oti ketreba na transfuziologija da praves ispituvanja drugo neznam sto treba da ispitas zatoa konsultiraj se so tvojot ginekolog

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 846
   RE: Спонтан абортус
25.2.2015 20:33:53   
Neurotoxin RR
Не е за мене, моја најблиска пријателка поминува низ оваа голгота, мојата бременост ја поминва со вас читајќи ве, но најмногу се зачленив заради нејзината бременост, си има цела сторија на проблеми од зачнување и доносување, таман рековме ќе биде, еве сега ова... нема крај и нема утеха. Ми се јавува и бара одоговор од мене, а незнам што да и кажам, фала богу што овде нема вакви искуства и не сакам да има. Моментално е во болница и неможам ни да замислам колку и е тешко. Сепак фала на одговор, прочитав нешто но јас неможам да и одоговорам.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 847
   RE: Спонтан абортус
25.2.2015 20:39:03   
Hopeful RR
Жално, стварно. Знам дека Zola имаше вакво искуство, кај неа беше поврзано со Лупус, кој и го откриле дури подоцна. Во текот на самата бременост направиле пропуст и не и ги направиле трансфузиолошките испитувања...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 848
   RE: Спонтан абортус
25.2.2015 22:52:20   
Melanija RR
Neurotoxin навистина ми е жал за пријателкатаuser posted image
Низ темава се лошите искуства со загуба на бебоњата во текот на бременоста или по раѓањето. Неможам ни да читам, пеколно посебно при крај на бременост.
Од читање знам дека или деформација или е пропуст и не се направени трансфузиолошки испитувања. Давај максимим подршка но и во вакви ужасни моменти сила за да бара докази што се случило. Не се остава туку така после се. Се надевам блиските ќе и дадете многу сила и љубовuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 849
   RE: Спонтан абортус
26.2.2015 15:23:46   
Neurotoxin RR
Ви благодарам многу. Сеуште не е завршен процесот, се слушам со нејзе, сеуште е во шок, ќе бидам поддршка за нејзе и сопругот незјин до крајот на животот. Сега бара докази, се распрашував на судска медицина колку чини аутопсија зашто до вечер ќе треба да потпише дали да се носи или не, меѓутоа финансиски се срозија во изминатиот период какви не проблеми имаше и целава бременост ја тераше во систина, сега е таму и ова ќе го наплатат како редовен пораѓај, а тоа е многу. Несакам да пишувам вакви искуства, овде има мајки и трудници и несакам никого од памет да извадам, но и мене ми треба поддршка и извор на сила за да ја успокојам колку толку. Ако има некој искуство или повеќе информации, на ехо и кажале дека има вода бебчето во стомачето, еднаш и кажале тоа е причината за смртта, а еднаш дека може тоа да е последица на смртта. Колку што прочитав јас за тоа единствено логично ми беше ова

Ascites
An accumulation of fluid in the abdomen.

The finding of isolated fetal ascites has been associated with intrauterine infections (cytomegalovirus, parvovirus, syphilis, toxoplasmosis, listeria, hepatitis), upper or lower gastrointestinal obstruction, perforated bowel (meconium peritonitis), genitourinary tract abnormalities, trisomy 21 (Down syndrome) , Turner syndrome, and early hydrops. Often the cause of the ascites is unknown.

Нејзе ис помнувале вакви работи, само незнам дали ќе и направат испитувања и дали нешто ќе и одгооври зошто сето ова... извинете ако сум оф топик не најдов слична тема два дена сум на нет и незнам каде ми е главата и душата, она ми е сродна душа од мали сме заедно, и бев старосватица и за нејзе би убила, немам сестра по крв, ама она ми е сестра по душа

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 850
Страница:   <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?