|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
8.8.2014 5:53:32   
kapina
Nika mila dusicke zal mi e sega treba najprvo pap test I brisevi da ti napravat posle hormoni da ti ispitat I toa e

(Одговор на членот Nika93)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: Спонтан абортус
8.8.2014 23:18:40   
Nika93
Крварењето ми престана пред една недела, сеуште не ми дошло. Последната менстуација ми беше на 1-ви мај, но докторот кажа сега можело и да се смени датумот. И потоа да се прават некои и испитувања, но не ми кажа какви. Ти благодарам многу Капина. user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: Спонтан абортус
8.8.2014 23:55:08   
Melanija RR
Nika93 направи се што треба и колку ќе ти каже матичниот да чекате толку.Ќе биде се во ред и набрзо user posted image и user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Nika93)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: Спонтан абортус
11.8.2014 17:28:24   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tantela

Мене мозе да ме избришете денес прокрварев и ме чистеа ми иде да вриштам ама ете така сакало да биде...морам да останам смирена заради сонцето мало што ми дава утехаuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Tantela zal mi e dusicke


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: Спонтан абортус
11.8.2014 17:31:43   
Melanija RR
tantela гушни си ги сонцето user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: Спонтан абортус
13.8.2014 16:58:09   
AnnaMolly RR
Мислев дека НИКОГАШ нема да пишам на оваа тема, но за жал морам.

Денес имав закажан термин за амниосинтеза и пред да почнеме со процедурата докторката ме прегледа со ехо.

За жал бебето умрело, немаше срцева акција. Ми рече дека имал оток на главата и не се знае дали пред или по смртта настанал.
Утре ќе одам да го раѓам на ГАК со поровкации и многу ми е страв, па ако има некој искуство ве молам споделете многу ќе ми значи.

Сега сум 16+4. Докторката рече дека е подобро вака што излезе, природна селекција. Од сам старт се сомневаа дека нешто не е во ред и изгледа навистина нешто не било во ред.

Многу ми беше тешко сабајле, ненормален шок, се утепав од плачење ама сфатив дека не можам ништо да направам за да го сменам ова.

Сега се смирив, морам да бидам силна, си имам едно зраво право детенце, млада сум и имам време да си родам уште едно.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: Спонтан абортус
13.8.2014 17:30:19   
SandraRo
Ана моли мила многу ми е жал што читам ваква вест.Те разбирам и знам како се осеќаш осетив на моја кожа додуша не баш таа недела али сепак...Знам дека нема зборови да те утешам но биди силна,Господ знае зошто го направил тоа,а сигурно го направил за твое добро тој најдобро знае што е добро за нас биди силна.И сама кажа млада си има време за уште дечиња сите кои чекаме бебче ќе не ускреќи господ тоа биди сигурна имаш здраво право детенце и господ да ти го чува секогаш да е здраво весело живо и радосно те user posted image и ти посакувам се најубаво.

_____________________________

Жената може да ти биде најдобар
пријател,љубовница,најголем непријател или
ноќен кошмар... но се зависи од тоа како ќе се
однесуваш со неа...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: Спонтан абортус
13.8.2014 18:40:04   
kapina
anamoly zal mi e

(Одговор на членот SandraRo)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: Спонтан абортус
13.8.2014 20:04:23   
kapina
ako isplaci se polesno ke ti e na dusickata

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: Спонтан абортус
14.8.2014 9:17:36   
Snowhite RR
АнаМоли навистина ми е жал за твојата загуба, ама едноставно тоа дете не било за тебе, тешко е знам, следи тежок период додека се помириш, ама мораш да бидеш силна и да издржиш поради другото дете, па животот е пред тебе, ќе те дарува со второ имаш време. Со среќа

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: Спонтан абортус
14.8.2014 10:35:12   
Malecka23
АнаМоли многу ми е жал навистина но како викаат постарите како е Господ никој не е.Имај верба ќе биде се ок имаш дома едно ангелче мораш да бидеш јака за него а другото ќе си дојде на свое!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: Спонтан абортус
14.8.2014 10:51:59   
Ilina87
AnnaMolly, многу ми е жал за твојата загуба. Биди силна и како што рече млада си, здравје Боже ќе останиш пак бремена.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: Спонтан абортус
14.8.2014 11:48:29   
Ki4iko
Уфф,Аннамолли, многу ме потресе,посебно дека некако заедно пишувавме цело време, датумите ни беа блиску за породување, мене утре ми е ехо прегледот, е сега биди ти силна, имаш време ,здрави сте ,ќе си зачнете друго бебенце..... уф баш тажно....user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: Спонтан абортус
14.8.2014 12:15:51   
eni
Anamolly bas mi e zal sto ti se slucuva ova. Jas pominav niz slicna situacija so prvata bremenost.Imav induciran abortus vo 23 ta nedela, bidejki bebeto imase kompleksna kardiopatija. Bolno e, sepak e toa poragaj, no psihickata bolka preovladuva. Samo hrabro, soberi sila.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: Спонтан абортус
14.8.2014 13:49:18   
deluxe
АнаМоли user posted image user posted image user posted image зборови немам за утеха,силно те гушкам...Само имај верба во Бога,се се случува со причина,Тој си знае најдобро...Ќе те дарува повторно...Издржи го овој период user posted image user posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот eni)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: Спонтан абортус
14.8.2014 14:31:18   
Felly RR
Анамоли, сега прочитав. Навистина ми е жал, што и да кажеме, не можеме да те утешиме...Болката е голема, но мораш да бидеш силна и да го издржиш овој период. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: Спонтан абортус
14.8.2014 18:22:03   
Melanija RR
AnnaMollyuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: Спонтан абортус
14.8.2014 19:49:06   
Палешка РР
AnnaMolly ти си силна жена! Немам зборови да те утешам само ти посакувам се најдобро и што поскоро да бидеш со бебенце во раце! Се дотогаш, имаш едно дете на кое можеш бескрајно да му се радуваш.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: Спонтан абортус
14.8.2014 20:18:06   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

AnnaMollyuser posted image

Истo и јaс


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: Спонтан абортус
15.8.2014 1:07:34   
Cvekelencule
AnnaMolly многу мие жал навистина нема зборови со кои можам да те утешам Господова волја била биди силна да го пребродиш ова ,секој во животот преживува некоја несреќа утре со лесно да си поминиш Господ да ми те чува user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: Спонтан абортус
18.8.2014 14:47:45   
Confused
I mene mi se sluci nesto slicno vo 21 nedela vo juni mesec, a zamisli jas seuste nemam detence :(((
Bolno e i tesko, mene mnogu mi bese tesko koga izleze bebenceto, kolku sakav da go gushnam i se da e vo red.. ama nemav sili i ne sakav da go vidam samo znam deka bese 500gr i okolu 20cm dolgo :(
Bidi silna, najmnogu za srekickata sto ja imas doma.

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: Спонтан абортус
16.9.2014 13:34:58   
AnnaMolly RR
Оние што сте поминале низ спонтан абортус или missed abortion како мене во 16 недела, какви испитувања правевте после тоа?
Мене матичната ништо не ми рече, а читам по форуми прават торч испитување и каритип. Поим немам што е тоа, кога и дали треба да се прави user posted image
На ГАК само ми рекоа дека треба да чекам резултати од плодот, го испраќале на патологија на испитување.

Ако има некој поупатен, пишете ве молам.
Инаку, денес ми дојде првата менструација на точно 30 по раѓањето и киретажата.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Confused)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: Спонтан абортус
16.9.2014 20:15:12   
eni
AnnaMolly јас како што пишав погоре се најдов во слична ситуација како твојата. Ја прекинав бременоста во 22 недела поради срцеви дефекти на плодот. После абортусот чекав резултати од обдукција(тоа се чекаше околу 6 месеци) и резултати од кариотипизацијата(за месец дена). Резултатите од кариотипизацијата ке дадат информација дали имало генетски аномалии во плодот. За еден спонтан абортус не препорачуваат никакви дополнителни испитувања, но доколку не дај боже се повтори, ке те пратат на генетски испитувања во МАНУ.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: Спонтан абортус
30.9.2014 22:23:34   
lukas
pominaa pet meseci otkako si se zboguvav so mojata kerkicka-koja trebase da ja vikame leona,i jas seuste koga zboruvam za mojata najtezok period vo zivoto ne velam plod ili bebe seuste ja vikam leona.
mislam deka e vreme i vas da vi kazam i mozebi ke e polesno i se nadevam deka ke e polesno no nekako tesko mi odi.
na 33 nedela od mojata bremenost otkrija anomalija na moeto bebce,po mnogu trckaranja levo desno kaj ne..se utvrdi deka treba da pravam feticid.. umrtvuvanje .user posted image
7 pekolni denovi gi pominav vo sk se zboguvav so moeto najmilo koe seuste mrdase vo utrobata moja..znaejki deka ja imam a ke ja nemam...ke pomini ete imas edno tesi se site okolu mene mi veleja,...ajde mladi ste ke imate...imam ama zosto da go nema ZOSTO?..navistina se tesev deka go imam lukas..i mi bese golema potkrepa..no prasanjeto ZOSTO???????? uste nemozam da si go odgovoram,,ke pomini so vreme...NE POMINVA boli..pa jas kolku i da sakam da skrijam nemozam...teski raboti me snajdoja ovie 6 meseci...svekor mi pocina a solza ne pustiv zosto drugiot den trebase da odam i da stavam kraj na meseto so si go galev...za bebeto leona za koe imav kupeno se..srceto ne mi dava da gi pustam rabotite so mi se kupeni za nea koi na mnogu pati se naogam da gi guskam taka silno ..nezz kako da recam zbogum i da ne mislam kakva ke bese crna na mene...bela na tato...kazete mi ima rok bolkata? iskreno mislam deka i ne se Imam isplakano kako so treba ,nemam ni na kogo ,na mazot mi so i nego go boli ,na majka mi so srceto i nea ja boli...eve placam pred vas,,,tuka bevte za mene 4 i pol godini rastejki go lukas...se nadevam ke mi se nasmee srekata i uste edno malo bebule ke rastam so vas..pozzz i izvinete ako bev premnogu dramaticni pisev se sto mi idese na um..user posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот delfince)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: Спонтан абортус
1.10.2014 8:47:53   
Felly RR
Lukas, не се извинувај, и јас заплакав со тебе, user posted image а не можам ни да замислам колку ти е тебе тешко. user posted image user posted image user posted image Но ние сме тука за да ги споделиме и тешките моменти, а не само убавите работи. Не верувам дека болката некогаш ќе престане, и дека некогаш ќе ја заборавиш Леона, но мораш да веруваш дека секако ќе пораснеш уште едно рингерајче заедно со нас. Те user posted image и тука сме за тебе.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?