|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  88 89 [90] 91 92   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 0:25:09   
kapina
Epa jas nemam doverba vo nasite znaes zasto dr trajkovski samo sto go vide otpusnoto pismo ne me ni gledase na eho mi rece oti ima potreba od nova histeroskopija a lazarevski i on go gledase toa otpusno pismo pred 1god rece nema potreba na toa dr trajkovski samo se nasmea kako nema potreba koga se gubat bremenosti i poradi toa ja izgubiv doverbata a i drugite sto pravea ivf vo stranstvo istoto go kazaa nemame doverba vo nasite lekari a sto nemaat takvi tehnologii nemaat so eden doktor od grcija za ivf sto se sovetuvav za ivf sto kolku e tamu i konkretno za mojot slucaj mi kaza kratko i jasno jas znam kade e tvojot problem istoto go rece i dr birol koga go prasav na emisijata tamu sto moze da bide ili IR ili nedostatok na vit d i posle ispituvanjata izleze oti e taka edinstvena sansa posle ako ne uspee ova ivf ovde bi mozela da mu dad am na dr birol mnogu greski se napravija kako da imam doverba vo niv

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2226
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 4:48:53   
Magdalenka
Kapina kade bese vo grcija? Jas isto odev na sovetuvanje vo solun vo embryolab. Super mi se vidoa samo za celosno invitro mi e skapo tamu.
Pisuvas vitamin D ili IR. Sto e IR?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2227
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 5:27:54   
Magdalenka
Gledam i drugi pisuvale za stranski kliniki.
Ako se odi vo bugarija mislam najdobro e vo Nadezda. Ne sum bila no gledav najopremeni se, a i uspehot e visok. Plus na nivni forumi mnogu go falat toj osnovacot Georgi Stamenov i ustvari on e izgleda megju najdobrite vo bugarija. Drugite ivf doktori vo nadezda bile taka taka. I po drugi kliniki ima ineresni momenti na primer gostuvacki lekari od avstija i slicno.
Inace drzavnoto invitro i tamu go pravat nabrzina pa bugarkite posle odat vo avstrija i grcija.
Ama koga razmisluvame za stranstvo ima eden nedostatok - kade posle transfer - vo hotel iznajmen stan ili kje se treskame po patista do doma. Sto ako nesto se iskomplicira kje se vrakjame vo stranstvo.

Za mene ne se samo parite i udobnosta na mojot dom mi e vazna

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 2228
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 6:30:26   
kapina
IR e insulinska rezistencija mediterian se vika klinikata vo atina e imam rodnini i tamu i tamu

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 2229
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 14:06:28   
Pinky30
Loveable Me kako si mi? Kako pomina na punkcija?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2230
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 17:02:41   
kapina
Jas patuvav odma posle transferite i toa 3 saati pat pa pak bea uspesni invitrata no bremenostite ne solun mi e isto kako skopje kolku e daleku skopje od strumica tolku e i solun

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 2231
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 17:04:40   
kapina
Na drug forum procitav oti loso e da se patuva na3,4 den od transfer oti togas se slucuva implantacijata a prviot den ne

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2232
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 17:08:17   
LoveableMe RR
Еве ме женски, дoбрo пoминaв извaдијa 10 јaјце клетки, ми дaдoa куп терaпијa aпчињa, дoпoлнителнo ќе ви пишaм штo све требa дa земaм. Утре ќе ми јaвaт зa трaнсфер и зa смрзнувaње. Пoздрaвче дo сите.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2233
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 17:59:11   
lukajana RR
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image LoveableMe rr
Да пораснат убаво и право во меше па по девет месеци ке ти дојдеме на мекици user posted image


< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 16.2.2016 18:00:23 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2234
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 20:24:13   
MademoiselleNina
Lovableme user posted image user posted image user posted image ajde pa da imas ubavi embrioncinja pa ubavi bebushki

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2235
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 20:39:30   
Magdalenka
LoveableMe ti posakuvam mnogu uspeh user posted image user posted image . denovive cooliraj si ne sme nie vazni

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2236
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 21:00:17   
Magdalenka
Kapina duri i poblizu e solun ako go zemes kvalitetot na patot.
Jas bev vo Embryolab lani okolu 1 maj i merev AMH. Go davaat za 3-4 dena i baagi bese poevtino 40 evra nesto taka
I mnogu mi se dopadna klinikata od odnos do opremenost. bev kaj d-r Nikos Christoforidis zosto toj ima zavrseno na Kralskiot koledz vo Anglija i ima raboteno vo Anglija. Plus od remedika tamu se obucuvale za zamrznuvanje na embrioni. Dodeka cekav primetiv deka ima srpski i grcki parovi
Ama toa sto mi ostavi najmnogu vpecatok e deka uste pred da odis ti prakjaat prasalnik so eden kup prasanja za se sto ti se slucuvalo pa i za semejni bolesti i polno drugi nesta. Pamtam i deka imase prasanje i za toa dali vo bliska familija ima problem so nekoi tipovi na kancer od koe sto mislam deka zavisi terapijata. I plus ne bea aj da vi gi sobereme parite nego mi kaza 35 godini ne se mnogu, probuvajte uste 6 meseci i ako ne bide kje zapocneme.
Pred 2 meseca gi rasprasuvav za ceni i ova bese odgovorot - imaat i srpski personal

Na nasoj klinici vodimo veoma uspesan program vantelesne oplodnje uz koriscenje svih modernih tehnika asistirane reprodukcije kao sto su ICSI, IMSI, Assisted hatching, PGD, PGS, Embryoscope...

S obzirom da ste otklonili jajovode svakako vasa jedina opcija jeste VTO. Zamolila bih Vas da mi prosledite sve sto ste uradili do sad i izvestaje sa laparaskopije i histeroskopije. U attachmentu cu Vam poslati i listu zahtevanih analiza koja Vam moze pomoci, kao i formular koji Vas molim da popunite i posaljete mi.

Stopa uspesnosti na nasoj klinici za zene do 35 godina je oko 55%, za zene do 42 godine je oko 45%. Uvek se primenjuju sva tri navedena metoda oplodnje koja nam omogucavaju da odaberemo najbolje spermatozoide (IMSI) i njima oplodimo (ICSI+Assisted hatching) dobijene jajne celije (posebno kreiranim protokolom za Vas).
U ciklusu u kome se radi VTO zahtevamo da se drugog dana ciklusa ponove hormoni: FSh, Lh, E2 kako bi bili sigurni da je taj ciklus dobar, jer nije svaki ciklus kod zene isti i jako je bitno odabrati dobar ciklus kako bi i konacni rezultat bio zadovoljavjuci.

Terapija (hormonska) se odredjuje na bazi vasih rezultata i sa njom se pocinje obicno od drugog dana ciklusa. Ukoliko je u pitanju kratki protokol on traje 10ak dana.
Injekcije se uzimaju svakodnevno (narocito bitno: svakoga dana u ISTO vreme) i obicno 5-og i 7-og dana radi se hormonska provera kao i ultrazvuk (koji mozete uraditi kod vaseg ginekologa i proslediti nam rezultate). Na bazi toga se terapija prilagodjava (dnevne kolicine) kako bi se dobio najbolji odgovor jajnika i zadovoljavajuci broj kvalitetnih jajnih celija.
Nakon 8 dana terapija dolazite na kontrolni ultrazvuk u Embryolab gde se odredjuje dan za aspiraciju jajnih celija i nakon toga za embriotransfer (3-5 dana od aspiracije). Na taj nacin vase zadrzavanje u Solunu bice oko 8-9 dana.
Mogu vam pomoci oko rezervacije hotela ili stana po posebnim cenama.

Ukoliko je dobijeni broj embriona veci, transferom se vracaju maksimalno 2-3 embriona a ostali se zamrzavaju specijalnim metodom vitrifikacije kojim se embrioni ne ostecuju ni prilikom zamrzavanja ni tokom odmrzavanja.

Cena vantelesne oplodnje je 3000evra i u to su ukljuceni svi gore navedeni metodi. Vitrifikacija embriona kosta 250evra (bez obzira na broj embriona) a naknada za godisnje cuvanje embriona je 180evra. To su svi troskovi koje mozete imati na klinici.

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja slobodno mi pisite na ovaj mail, na raspolaganju sam Vam.
Mozemo se dogovoriti i oko konsultacija ukoliko ste slobodni i raspolozeni da dodjete do nase klinike. Konsultacije (sa embriologom i ginekologom) su besplatne a naplacuje se samo ultrazvuk, sono i mock pregled 50E koji vam se posle odbijaju od cene VTO, tako da je pregled fakticki takodje besplatan.
Samo bih zamolila da ukoliko ste zainteresovani mi se najavite 2 nedelje u napred.




< Поракaта ја уредил Magdalenka -- 16.2.2016 21:12:29 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2237
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 21:02:42   
Magdalenka
Injace Kapina stom zabremenuvas mozda imas problem sto ne go otkrile a smeta - miomi, nesto okolu operacija na septum, nekoi antitela,
Ti pravele li histeroskopija skoro? Sto drugi ispituvanja imas praveno?

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 2238
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 21:21:11   
kapina
Jas imam tek 31 god ne nemam praveno skoro histeroskopija sega ke pravam nova starata e stara 6 i pol godini i dr trajkovski stom go vide otpusnoto pismo ima i te kako potreba za nova histeroskopija ne me gledase ni na eho ni nisto a ovoj lazarevski rece nema potreba i toa mi e i na mene zborot oti e poevtino vo grcija mi rekoa2500evra cel proces na ivf ke me cini vo bugarija e300 evra zamrznuvanjeto na se na jk na embrioni na sperma i400evra transfer na zamrznati embrioni jas go gledav cenovnikot na dr sterev

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 2239
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 21:22:20   
Magdalenka
Kako mozam da spodelam fajlovi cisto da vidite sto e prasalnikot. Mislam deka i za kaj nas e korisno da go sledime.

Staviv link za simnuvanje kako zapis vo dnevnik
http://www.ringeraja.mk/korisnik/magdalenka/dnevnik/embryolab-formulari_79.html


< Поракaта ја уредил Magdalenka -- 16.2.2016 21:31:40 >

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 2240
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 21:44:25   
Magdalenka
Kapina histeroskopijata najdobro e da ja pravi doktorot sto kje ti go pravi slednoto invitro. Nego mu treba da vidi kakva ti e matkata plus da znae kade da gi vrati embrionite itn.
Ako pravis pak kaj Lazarevski investiraj vo toa toj da napravi i ubedi go.
Ti dal li objasnuvanje zosto netreba histeroskopija?
Kaj mene sega pravev i bev uplasena zosto sum sklona na infekcii. I napraviv brisevi nekolku dena pred toa i znaevme deka ima eserihija pa posle prodolziv so terapija. Inace na se cisto samo lendacin posle intervencija i nisto povekje. Ama jas eve uste sum na terapija za da ja iscistam.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2241
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 22:16:49   
kapina
nemalo promeni na matkata kaza spored ehoto ista bila sostojbata kako pred 6 i pol god megutoa eden negov prijatel i kolega isto ginekolog mi kaza oti so eho ne se gleda suplinata na matkata i treba nova histeroskopija da se naprave stom se gubat bremenosti

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 2242
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 22:20:37   
kapina
i nejke da ja prave oti ke bide operacija vrz operacija malku e porizicno barem jas taka zakluciv treta po red ke bide jas prethodno imav operacija na ispukano slepo crevo desna strana neproodna posle toa se sredi so laparoihisteroskopijata nekako go sredija i kazaa sega e proodna i zatoa imam vpecatok oti nejke dr lazarevski nova da mi prave no moe mislenje i mislenje kako sto kazav na dr trajkovski e oti treba

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2243
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 23:01:00   
nataly86
Капина мое мислење е дека е подобро да ја прави хистерскопијата истиот доктор..баш точно ке знае каква е состојбата на матката и плус пршај во систина дали имаат офис хистероскорпија јас прво правев таква на ехо немасе ништо на офис хистерокопијата излезе септум па потоа правев хистероскопија со анестезија целосна т.е. операција...офис хистерокопијата ми ја правеја без анестезија така да мислам дека во твојот случај дека тквата медота би била идеална ем ке се види состојбата на матката ем нема да бидеш изложена на уште една операција доколку нема потреба.

Консултирај се со Лазаревски дали имаат таква опција...

Поздрав и секое добро

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2244
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 23:07:42   
Magdalenka
Iako kaj histeroskopija vlezot e niz cerviks i nema veze so laparoskopija i slepo crevo zosto ne e operacija vrz operacija, ako e pravena pred godina ili 2 vo vid na laparohisteroskopija mislam ne treba nova. ne nastanuvaat tolku brzo promeni.
Jas bi mu veruvala na Lazarevski. nego najmal problem mu e da ti napravi histeroskopija, kje si naplati.
Kolku pati si pravela invitro. Ako imas 2 stimulacii kaj Lazarevski mozebi treba i lekar da smenis sepak sekoj ima razlicen pristap.
Poseti druga privatna klinika, remedika ili plodnost ili nekoja od novite vo skopje. Ako e 1 daj mu uste edna sansa. Bidi po opustena.
Ti si 31, zemi malku zdiv i ne brzaj so histeroskopija, sepak e operacija.
Jas koga ti predloziv mislev nemas voopsto praveno.


(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2245
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 23:09:42   
Magdalenka
Kapina sakav da te prasam kolku plakjas za pregled na tiroidna vo Sistina - pregled na vrat so raka, eho i razgvor?
Mene denes mi kazaa 4300 - 2300 razgovor i pregled so raka, 2000 den eho.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2246
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 23:14:17   
kapina
tiroidata ja sledam na endokrinologija prvoto invitro go pravev vo plodnost vtoroto kaj lazarevski mojata histeroskopija e 6 i pol god stara na ehoto togas ne se gledase ni oti imase miom ni oti imase polip nisto

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 2247
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 23:16:57   
kapina
dogovorena sum so lazarevski sega dr trajkovski da ja prave stavena sum na listata veke cekam naredniot ciklus da me viknat za histeroskopija na gak no prvo ke treba jas da im se javam koga ke dobijam

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2248
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 23:16:57   
scared RR
Капина ми кажаа дека Трајковски ке почнел да работи во Њу борн не знам дали е точно ама види си сп време да не ти отиде таму

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2249
   RE: Вештачко оплодување VII дел
16.2.2016 23:18:58   
kapina
on mi kaza samo oti e prezafaten i oti ke treba da cekam ama ke mu se javam jas koga ke dobijam ciklus

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 2250
Страница:   <<   < Претходна страница  88 89 [90] 91 92   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  88 89 [90] 91 92   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?