|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  87 88 [89] 90 91   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VII дел
12.2.2016 15:02:21   
Pinky30
LoveableMe so lesno neka mi ti e vo vtornik da izvadat ubavi zdravi j.k i da si se oplodat vo najubavi embrioncinja i da se raduvame site sto poskoro user posted image user posted image ajde izdrzi uste malce so ovie inekcii cuda i ova da ti e posledna stimulacija i da castis mekici user posted image

Nina so lesno i na tebe ajde te cekame koga punkcija user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2201
   RE: Вештачко оплодување VII дел
12.2.2016 17:40:39   
kiki83
Vi blagoram devojki,na 22 Imame kontrola moze I ke go slusneme srcenceto na bebusko.Vi posakuvam mnogu sreka i daj boze daimame mnogu user posted image i mnoguuser posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 2202
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.2.2016 18:13:57   
gina
LoveableMe ajde so lesno da pomines da imas mnogu jk i ubavi ebrioncina ajde uste malu ostanauser posted image

(Одговор на членот kiki83)
Непосредна врска до пораките: 2203
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.2.2016 19:26:55   
SOLE
Здраво девојки, сакам само да ве поздравам и да ве охрабрам сите да бидете опуштени и со позитивни мисли до user posted image .
Кики честитки и со лесно цела бременост user posted image .
LoveableMe i Nina ви посакувам срекичка и последна успешна пункција со квалитетни ј.к. и здрави user posted image user posted image
Поздравче до сите

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2204
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.2.2016 21:38:18   
MademoiselleNina
Sole ти благодатам user posted image се надевам дека се ќе биде во ред.
Туку ме фаќа некој страв дали ќе ми пораснат јк? Не чувствувам речиси ништо ... само мала подуеност кај стомакот. Сега веќе не се препотувам ноќе, спијам мирно, ми ги снема и константните главоболки, и сега се загрижив...
Со LovableMe почнвме во исто време, ама јас во вторник сум на ехо, а таа на пункција ... моиве јк се успани нештоuser posted image
ај се надевам дека ќе нараснат

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 2205
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.2.2016 11:26:31   
Kvisko
Nince без гајле. Сите индивидуално реагираме на терапијата. Ќе пораснат јајце клетките без гајле. А симптоми не барај и не се грижи. Јас немав скоро никакви нус појави не ме ни болеше стомак туку осеќав само блага подуеност па завршив со хиперстимулација. Битно е тоа што ќе порасне да биде квалитетно.
Ве влечам сите за нос.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2206
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.2.2016 14:20:58   
LoveableMe RR
Фaлa ви женскo, Квискo и СOЛЕ тегнете не дури нoсoт не ни пoцрвениuser posted image .

Нинa, јaс истo тaкa се чувствувaв, пa пoсле кoгa се нaдув....уживaј зa некoј ден ќе видиш....user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 2207
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.2.2016 14:44:41   
MademoiselleNina
Inaku mene vo cetvrtokot mi prepisa i vaginaleti Poliginaks, a za MM citeral tableti 5 dena.
Ne ni prasav za sto se :) ama si gi zemav i ko sto sum zaboravena dva dena zaboraviv da gi stavam, user posted image . I kazav na sestrata deka sum zaboravila, i taa rece pocni vednas od denes :) (denot koga ja prasav) :)
Modricite na racete mi gi snema, no na dopir mestoto kade sto me bocnale vo race me boli mnogu. Pa zatoa prestanav da se bockam vo race. Sega me bockaat samo vo stomak i but. Vcerasnata inekcija vo but voopsto ne ja osetiv :) I go kazav toa na sestrata sto me bocna i se nasmea epten, user posted image milo i bese sto e taka.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2208
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.2.2016 14:57:12   
kapina
Jas ke spodelam iskustvo na edna koleska koja ima 44god i se sprema za ivf vo sofija bugarija prvo i dadea yasmin 3meseci piese pa i gi prekinaa pa i dadea estroferm 2mg no ne po et nego pred a i ispitaa i sifilis toa bila standardna procedura a kaj nas toa ne se ispituva

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2209
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.2.2016 15:01:30   
MademoiselleNina
A kako se ispituva sifilis? Ja pa mislev deka e toa obicen bris sto go zemaat vaginalno, pa ako ima nesto bakterija ili gabicka ke se pokaze. Ne znaev deka e drug test.
Pa kaj nas ne ispituvaat ni toksoplazma pred zabremenuvanje, i kojznae uste sto sve ne ispituvaat tuka.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2210
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.2.2016 15:17:04   
kapina
I estroferm ne gi pie samo po 1tuku po 3pocna od prv den od ciklus ona kaza oti ke mi kazuva kako ke odi celiot toj proces tamu

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2211
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.2.2016 15:18:42   
kapina
Preku krv kaza oti se ispituva i na soprugot nejznin mu najdea sifilis pred ivf i piese antibiotici

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2212
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.2.2016 16:06:07   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Preku krv kaza oti se ispituva i na soprugot nejznin mu najdea sifilis pred ivf i piese antibiotici

A imale simptomi nekoi prethodno? ili toa e del od ptocedurata za IVF?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2213
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.2.2016 16:10:48   
kapina
Da del od standardnata procedura bilo ispituvanjeto za sifilis neznam sega dali e samo kako del od stabdardnata procedura vo taa klinika dr dimitrov vo sofija ili ne treba da ja prasam

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2214
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.2.2016 20:47:56   
kapina
Jas neznam zasto i kaj nas ne se ispituvaat tie polovo prenoslivi bolesti sifilis i drugite sifilis predizvikuva kako sto citav na net ostetuvanje na testisite kaj mazot slabo podvizni spermatozoidi i namalen broj isto a od majkata se prenesuva na decata

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2215
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.2.2016 23:02:43   
Hopeful RR
Nina, јас имав сличен протокол како твојот, со 3 па 4 Фостимони, и исто поспоро ми растеа фоликулите. Секој реагира различно, нема правила, и не се споредувај со други. Полигинаксот и антибиотиците се мерка на предострожност од инфекции и бактерии, да биде се чисто пред пункција, тоа е стандардно кај Ивановски, и ние ги примавме. Инаку, и јас не се осеќав подуено, и тоа е релативно, не му ја мисли многу многу.

Капина, секој е приказна за себе, и нема зошто да се споредуваме и да наведуваме трети случаи. Јас па ич не пиев Естрофем, па ете, се излезе ок. Едноставно, секоја од нас е различно тело, различен склоп на хормони, крв, имунитет, навики, реакции... со среќа нека и е на колешката, се надевам дека ќе и успее, сеедно со каква процедура.

А за сифилис, очигледно кај нас имаат причина зошто не се испитува - може не сме подрачје каде што е честа појава, за разлика од Бугарија каде е стандард, којзнае, а и не е ни битно. А ако се лечи со антибиотици, ете ги, секако ги даваат кај нас, за секој случај. Таман работа да испитуваме се и сешто, ќе го поминеме цел живот во болнички ходници. Ајде малце оптимизам и верба во докторите, кои секогаш знаат повеќе од нас, и за тоа што треба, и за тоа што не треба, а наше е да се опуштиме колку можеме и да бидеме оптимисти дека ќе се фати user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2216
   RE: Вештачко оплодување VII дел
15.2.2016 0:44:20   
kapina
Neznam standardna procedura im e toa za sifilis ama i ete izleglo oti go ima gledav bas ima uste mnogu novi tehnologii sto gi pravat kaj niv no utre zatoa ke pisam kaj nas go nema toa so lepiloto embrio glue kaj niv go ima kaj nas ja nema taa spindlle view kaj niv ja ima ima uste tehnologii novi a i poevtino ke mi izleze ako dojde red ivf dapravam tamu otkolku tuka

I na kraj kraeva podobro e se da bide ispitano i jas prviot pat ne pravev nisto ama se pokajav kaj nas ja nema ni embrioskopijata kade se vgraduva kamera i se sledi razvojot na embrionite vo poseben inkubator i jas ne piev prviot pat estroferm a vtoriot piev no po et ne pred

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 15.2.2016 13:43:09 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2217
   RE: Вештачко оплодување VII дел
15.2.2016 13:41:02   
Hopeful RR
Во тој случај, капина, оди и консултирај се со таа клиника, не размислувај за тука. Опциите кај нас се едни, во странство други, тоа е повеќе од јасно, и кој колку можности има, така и прави. Ако можеш, оди на разговор и прегледи таму, па сподели искуства.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2218
   RE: Вештачко оплодување VII дел
15.2.2016 14:58:41   
LoveableMe RR
Kapina, сифилис испитале на пријателката, пошто кај сопругот се јавил, инаку ако немало проблем, немало да испитуваат, секој случај е поединечен и нема потреба сите се да ни испитуваат. Во однос на пристапот, секој лекар дава различна терапија, кај нас еве на пример јас имав направено некој листинг на овие страници кој доктор што дава кај нас за ИВФ и сите даваат различно, но и покрај тука има успех при ИВФ.

Во однос на лепење на ембриони, тоа го прават кај нас знам во Систина и многу од методите во свет ги имаме и тука. Кај нас недостигна тоа што сме мала држава и ја немаат сета опрема/специјализации, пошто после не можат да ги извадат парите за апаратурата. Скенирањето на ембриони, во одредена мера го прави Њуборн клиник, малку подетално ги следи од другите клиники, а таков скрининг за кој зборуваш ти, точно е прават во странство, но тоа опремата чини и треба соодветна квалификација, може затоа го нема, а мислам ако го има, секако успешноста при ИВФ двојно ќе се зголеми, затоа што ќе ги враќаат тие ембриони што се најквалитетни и што ќе може да се развиваат во матката. Кај на прават само првичен скрининг, кој не е гарантор дека ембрионот супер ќе се развива, за разлика од посебните методи што ги прават во светот.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2219
   RE: Вештачко оплодување VII дел
15.2.2016 17:11:06   
kapina
Da standardna procedura im e da se ispituva t polovo prenoslivi bolesti a invitrata na privatno kako sto bidev se poevtini od kaj nas no toa go videv samo vo edna klinika kade sro pobarav znaci jas licno cenovnik da mi pratat na email mi pratija i vidov oti e poevtino a i golem del od nas od pogranicnite regioni odat na ivf tamu i me zainteresira cenata sto kolku e i i gi videv nivnite novi metodi tocno e oti taa oprema e skapa amai nie tie pari sto gi davame za ivf ne se bas malku mislam na takvite kako mene sto imaat poveke od edno invitro neuspesno a za novite metodi ke pisam na soodvetnata tema koja zasto se primenuva


(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2220
   RE: Вештачко оплодување VII дел
15.2.2016 17:20:36   
lolla RR
ЛоваблеМе, мила ајде убаво да поминеш утре, да извадат квалитетни јајни клетки кои потоа ке си го најдат домот на 9 месеци кај тебе во меше.

Со среќа и ако има други исчекувалки во постапка.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2221
   RE: Вештачко оплодување VII дел
15.2.2016 20:47:08   
MademoiselleNina
LovableMe утре со лесно да поминеш,user posted image user posted image и да имаш многу квалитетни јк.

Инаку јас почнав да кашлам, ме фатија синусите, и веројатно слузницата ми е иритирана, црвено грло итн...Бев на лекар и ме прати на уво нос и грло утре. Среќна сум што не е бронхитис. Па ќе видам утре шо ќе ми кажат.

А која е цената на Фостимон? Во случај да треба да докупувам? (мислам дека ќе треба бидејки немам веќе)user posted image

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 15.2.2016 20:54:12 >

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 2222
   RE: Вештачко оплодување VII дел
15.2.2016 20:53:14   
MademoiselleNina
Инаку во врска со клинините во Бугарија, последен пат кога бев кај Кочо Димитровски на разговор (пред околу2 месеци), ми рече да пробаме тука, а ако не успееме, да одиме во Бугарија, (при тоа не посочи конкретна клиника) рече дека се многу поопремени и користат најсовремени методи и техники за ивф во моментов на Балканот.
Но јас не се распарашував која е таа клиника, бидејќи одлучивме да ги искористиме сите можности тука во Македонија. Нема ни да мислам што ако не бидне...Некако ми е мислење напразно, целта е да биднеuser posted image не да небидне :)

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2223
   RE: Вештачко оплодување VII дел
15.2.2016 21:33:44   
Hopeful RR
Nina, Фостимон е околу 1300-1400 ден, и ако поспоро ти растат како и мене, веројатно ќе треба да докупиш. Јас докупив, ме фатија вкупно околу 300е, ич не бевме спремни на трошок, ама тоа е. Ајде само нека е за арно user posted image

Во однос на клиниките, пак ќе кажам - ако некој сака да прави во странство, супер, ќе имаме искуство од прва рака за спореба. Но да го правиме муабетот на празно кој каде што прави и како испитува, ми е без поента. Јас имам доверба во нашите клиники и доктори, фала богу кај мене се излезе ок, и се надевам дека и сите други што поскоро ќе се радуваат на user posted image user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2224
   RE: Вештачко оплодување VII дел
15.2.2016 21:40:57   
MademoiselleNina
Некако како да очекував да докупувам, само да знам колкав трошок да планирам.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2225
Страница:   <<   < Претходна страница  87 88 [89] 90 91   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  87 88 [89] 90 91   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?