|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VII дел
4.3.2015 18:29:30   
almushka
zdravo devojki mene denes mi e 7 den posle transferot no imam bolki kako za dobivanje daj gospod da e za dobro nekoj kazuva da nekoj ne ne znam i jas daj boze da e za dobro sto ima novo kaj nekoja bremenite kako ni se daj boze brojot da bide sve pogolem user posted image user posted image

(Одговор на членот Kassy)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Вештачко оплодување VII дел
4.3.2015 18:51:07   
chery33
almushkauser posted image opusti se ne misli na simptomite koj sto i da ti pise sekoj organizam e razlicen 7 den veke ti pominal dvizi se setkaj,,,da ti kazam edne primer jas koga pravev poslednoto ivf imase edna do mene kontaktiravme i posle ivf jas 2 nedeli ne stanav od krevet ona samo prvite 3 dena i si trgna na rab i ostana trudnicka,,,zatoa opusti se milickeuser posted image i sve ke si bide vo red pozdrav

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Вештачко оплодување VII дел
4.3.2015 19:05:28   
chery33
user posted image user posted image so sreka almushkauser posted image

(Одговор на членот chery33)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Вештачко оплодување VII дел
4.3.2015 20:41:13   
virgo
Здраво девојки еве ме и мене да пишам како поминав.
Извадени 13 јајце клетки од кои 10 квалитетни.
Жал ми за тие другите три (ама од друга причина), но тоа е што е.
Поради азоспермијата ќе пробаат да ги оплодат сите 10, па ќе видиме што ќе биде.

Ме интересира дали и вие имавте многу јаки болки одкога ќе поминеше дејството на анестезијата, зошто јас искрено мислам дека едвај се движам од болки.

Како и да е си земав нешто слободни денови што ми ги должат од работа и планирам да одмарам, сепак за се понатаму моето здравје е најбитно,
а ако има (дај Боже да има) ембрио трансвер ќе си земам боледување.

Ве поздравувам и ве user posted image user posted image user posted image

а и да не заборавам на уште една личност на форумов и ја посакувам сета среќа во нејзината борба за user posted image

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот chery33)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Вештачко оплодување VII дел
4.3.2015 20:51:45   
kapina
Virgo supet brojka ajde sega stiskam palci da se oplodat sto pogolem broj inace i na mene dve jajcekletki ne gi izvadija neznam zosto

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Вештачко оплодување VII дел
4.3.2015 22:08:03   
SOLE
Virgo supeerr user posted image za jajcekletkite, sega neka si se oplodat I da stanat ubavi embrioncinja, ti posakuvam uspesen transver I naskoro user posted image user posted image pozz
Pinky30 I almuska ajde ve cekame so ubavi vesti user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Вештачко оплодување VII дел
4.3.2015 22:28:20   
chery33
Ajde samo napred ringerajki na site eden den ke ni se naspevme srekata sega vas vi e naj potrebna vigro..pinki30 almuska stiskame palci za vas user posted image user posted image user posted image da se mnozat user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Вештачко оплодување VII дел
4.3.2015 22:48:20   
gina
virgo super brojka na jkuser posted image neka se oplodat i da si gi zemes vmeseuser posted image user posted image

(Одговор на членот chery33)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Вештачко оплодување VII дел
5.3.2015 10:55:02   
LoveableMe RR
Pinky30, да не направи тест предвреме?user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 5.3.2015 11:03:13 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Вештачко оплодување VII дел
5.3.2015 11:17:46   
Pinky30
Ne nepravam mi fufkauser posted image utre ke odam vo GAK i da mi zemat krv...Avicena 800 den.e da proverat betahcg i drugi privatni laboratorii...nego sega koga bev vo toalet imav na toaletot mnooogu bledo rozevo i toa kolicina kako tockice od dva milimetri ligava sluz.. Ne e krv ne e ni jaka...sto znaci ova moze da mi kaze nekoja dali istoto vi se slucilo ??user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Вештачко оплодување VII дел
5.3.2015 11:38:53   
LoveableMe RR
Пинки30, многу често може да е знак за user posted image , ајде те чекаме утреuser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: pcelka3

najprvin da ve pozdravam jas sum nova na forumov i jas go imam istiot problem kako site vas. posledna postapka koja ja pocnav e invitro i primiv 15 inekcii fostimon za rast na folikuli no bez uspeh na 7 den koga proverivme estradiol toj bese <20 koj treba da bide do 160 vo folikularna faza i celata postapka ja stopiravme ,mi preporaca da proveram amh koj se prakal vo germanija za da se videlo dali imam rezerva na jajce kletki i fsh koj trebalo da bide ponizok od 10 za da zabremenam.uste nesto da dodadam deka nemav nikakov problem so teroidnata no i toj mi se pojavi pred nekoe vreme i pijam apcinja eutiroks od 50 mg i 2 pati nedelno po 25 mg inaku so terapija na klomifen imav folikuli a sega ne dobiv nitu eden folikul za postapka na invitro da me posovetuvate nesto i dali so mojata segasna sostojba moze da dojdam do user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

pcelka kolku ti bese fsh pred ivf na treti den da ne e do terapijata da ne treba ti drugi inekcii da primas oti jas prviot pat primiv menogon i imav5 jajcekkletki a sega fostimon i imav 12 jk


pcelka, добредојде, најправо кажи ни каде имаше правено ИВФ? Дали направи испитувања кои ти ги побарале и кој е резултатот? Мислам дека за раст на фоликули обично одат со продолжена терапија или ги менуваат инекциите, може на други подобро ќе реагираш, но тоа го знае докторот ако е добар. Пипи ни, те очекувамеuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Вештачко оплодување VII дел
5.3.2015 12:15:48   
Kvisko
Pinky30 стискам палци за user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Almuska не се мисли премногу.

Што се однесува со мене од вчера примам 0,3 супрефакт. Утре одам на мерење естрадиол па ќе ми кажат која терапија откако ќе ги добијам резултатите. Суперфактот ОК го поднесувам не ми е ништо проблем. Циклусот ми е малку понеобилен и почуден ама веројатно е нормално заради контрацептивот и супрефактот.
Единствен проблем ми е што сум нешто настината/или со некој вирус па треба и од тоа да се лечам (затнат нос, главоболки, малаксаност). Како и да е се надевам дека се ќе биде во ред и ќе се среди наредниве неколку дена. Сега сум си на повече лимуни и портокали и тоа е тоа.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Вештачко оплодување VII дел
5.3.2015 13:36:32   
kate..

da deka embrionite ne bile dobri trebalo blastocisti da bidat nisto ne mi preporaca rece posle 6 meseci da se videme znaci doktorov psicicki te opusta mi dade negov tel broj za razlika od petanovski i se mislam dali da ostanam pak kaj petanovski ili da bidam kaj hadzi lega za dopolnitelni ispituvanje ne mi rece bas go prasav ama rece nema potreba bidejki sium bila bez kanali i mi spomna nema da odime so fostimoni tuku so porugoni


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 5.3.2015 13:46:26 >


_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Вештачко оплодување VII дел
5.3.2015 13:48:03   
LoveableMe RR
kate..., твое е каде ќе решиш, сепак односот доктор -пациент многу значи и процени и на кого повеќе му веруваш и имаш добра комуникација и дај Боже да ти биде следното успешно.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Вештачко оплодување VII дел
5.3.2015 16:18:31   
jana81
Jas denes bev na kontrola, tret den od menzis. Prodolzuvam so suprefakt 0.3 i po 4 fostimoni. Estradiolot mi bese mnogu nizok 9.02, i nekako malku folikuli. Na prethodnite ivf na tret den imav estradiol po 30, 40 a sega samo 9. Dali deka primav suprefakt po 0.7 (obicno pocnuvav so 0.3), pa od tia mi e mnogu nizok neznam, malku se razocarav ama sto e tyka e. Se nadevam so fostimonot ke sozreat i tie sto gi ima. Vie po kolku imavte estradiol na tret den, treba li da se gtizam?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Вештачко оплодување VII дел
5.3.2015 16:55:43   
virgo
Еве ме мене пак,
4 оплодени јаце клетки и ќе чекаме да видиме колку од нив ќе поченат да се двојат,
додека кај останатите не настанало оплодување ама сеуште ќе ги надгледуваат за случајно да не се "повампири" некоја од нив.

Возбудена сум и тоа многу

Поздрав ве user posted image

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Вештачко оплодување VII дел
5.3.2015 17:14:34   
Hopeful RR
virgo, браво за 4 јуначиња, со среќа и за другите! Кога ќе ти кажат термин за трансфер?

jana81, искрено не се сеќавам колку ми беше естрадиолот, но знам дека кај мене прилично споро се одвиваа работите - и во однос на спуштањето на естрадиолот, и во однос на качувањето. Ми кажаа и дека не треба да се замарам со тоа, затоа што подобро е поспоро да оди и супресијата, и стимулацијата отколку одма да нараснат, бидејќи така јајце клетките биле поквалитетни. Јас почнав со Супрефакт од 0.5, па намаливме на 0.3, па на 0.2, и дури и 0.1 боцкав неколку дена. Не се секирај, фостимонот ќе си заврши работа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Вештачко оплодување VII дел
5.3.2015 17:16:24   
kapina
Podobro da e nizok estradiolot na treti den na mene bese5on posle so terapijata se kacuva

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Вештачко оплодување VII дел
6.3.2015 9:59:12   
LoveableMe RR
Jana81, не мисли за естрадиолот нема значење многу на трети ден, освен ако е висок. Ајде среќно со боцкањето, за десетина дена пункцијаuser posted image .

Вирго, среќно за јуначињата, те чекаме кога трансфер.

Пинки, те чекаме и тебеuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Вештачко оплодување VII дел
6.3.2015 11:14:44   
virgo
jana81 не се секирај многу за естрадиолот, мислам дека скоро на сите нас на почетокот ни беше многу низок, со тек на терапијата ќе се покачи, иако тоа ништо немора да значи, кај мене според естрадиолот се очекуваа максимум 6 јајце клетки па дупло ги изненадив, додека на жената што имаше пункција истиот ден со мене очекувале 10-15 јајце клетки па нажалост и извадија само две.
Несакам да те плашам само сакам да ти кажам дека се е индивидуално.
Дај Боже и ти да направиш изненадување како мене user posted image user posted image user posted image .

Што се однесува до мојот трансвер очекувам денес да ми се јават.

Поздав девојки

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Вештачко оплодување VII дел
6.3.2015 11:36:49   
Pinky30
Devojki moeto ivf zavrsi NEUSPESNO user posted image user posted image user posted image tolku sum skrsena i povredena vo dusata no mojata borba prodolzuva vo septemvri i prodolzuvam so ista zelba za da dojdam do bebe...Vi posakuvam na site uspeshno ivf...Na site sto ste vo postapka uspeh i srekja od se srce...i na ostanatite sto doprva ne ceka sledno ivf...ne gubam nadez...bolno go podnesov ova deka mi e prvo ivf...mozebi za slednoto ke bidam pojaka...Sekoe dobro RR-ki i se citame vo idninauser posted image

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Вештачко оплодување VII дел
6.3.2015 11:57:57   
Kvisko
Ех Пинки баш ми е жал. Те мислев и навивав за тебе одсабајле. Ајде ќе дојде и твојот ден.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Вештачко оплодување VII дел
6.3.2015 12:12:22   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

Devojki moeto ivf zavrsi NEUSPESNO user posted image user posted image user posted image tolku sum skrsena i povredena vo dusata no mojata borba prodolzuva vo septemvri i prodolzuvam so ista zelba za da dojdam do bebe...Vi posakuvam na site uspeshno ivf...Na site sto ste vo postapka uspeh i srekja od se srce...i na ostanatite sto doprva ne ceka sledno ivf...ne gubam nadez...bolno go podnesov ova deka mi e prvo ivf...mozebi za slednoto ke bidam pojaka...Sekoe dobro RR-ki i se citame vo idninauser posted image


Леле Пинки навистина незнам што да ти кажам да те утешам. Навистина ми е многууу жалuser posted image user posted image user posted image .
Сега исплачи се, изнавикај се, тагувај за сета болка да ти помине, потоа одмори се, за на крај да собереш уште повеќе сила и од септември посилна и појака повторно да ја почнеш борбата за user posted image .

Ја имаш сета наша поддршкаuser posted image
user posted image user posted image

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Вештачко оплодување VII дел
6.3.2015 12:30:14   
Hopeful RR
Pinky30, ептен, ама ептен ми е жал, стварно не е фер... user posted image
Исплачи се, тагувај, не потиснувај во себе, имаш право да бидеш и бесна и лута, тоа ќе ти помогне да се прочистиш и да продолжиш со нови сили за следното ивф.

Понекогаш работите се случуваат со причина, колку и да ни е тешко тоа да го видиме во моментот, но јас стварно верувам во тоа. Од нас имаш целосна поддршка, и сигурна сум дека твоето бебе наскоро доаѓа user posted image



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Вештачко оплодување VII дел
6.3.2015 12:31:47   
mery
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Честитки за нашата нова трудница мери. Кај Клементина во Систина пак правевте трансфер со смрзнати? Што терапија ти дадоа? На сите во постапката среќно, валентина сега можеш да направиш уште еден тест, да бидеш насигурно


Da loveable, kaj Klementina Kuzeska pravev transfer, eden embrion imav, i realno ne ni ocekuvav nekako si mislev toa e istiot embrion od tie sto ne se fatija prviot pat, i toa samo eden a prviot pat dva mi vratija. Ama eve sto ti e tvoe i pisano ne mozes da begas od toa. terapijata mi bese utrogestan 2x1, aspirin 1x1 i femibion 1x1. plus si dodadov moja terapija sekoj den po dva jajca organski od selo gi jadev vareni, gi ima na bit pazar selanite gi prodavaat. tolku sto veke ne mozam vareni jajaca da gledam user posted image


Pinky30 ne se razocaruvaj i ja isto prviot pat negativen iVF i eve sega so zamrznat so edne ebrion ostav trudna. Zdrava hrana da jadete. Ti posakuvam sreka naredniot pat.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 6.3.2015 13:36:33 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?