|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 21:01:22   
Еца
Мами само терај го повеќе течности да пие и масирај и туширај, и обавезно информирај не како е.Сонце мало, му пуштам енергија да ми се оправи што побрзоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 22:04:25   
mami
пиевме вода, се туширавме, се масиравме, пиевме млеко и заспа...сега му мерев со тој за на чело топломер, му се симнала на 37,5..ке видамкако ке тера па ако треба вечер пак ке се тушираме

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 22:10:23   
ripce
пиевме вода, се туширавме, се масиравме, пиевме млеко и заспа...сега му мерев со тој за на чело топломер, му се симнала на 37,5..ке видамкако ке тера па ако треба вечер пак ке се тушираме


дај боже да нема потреба од повторно туширање... ви посакувам што е можно побрзо оздравување

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 22:13:38   
BEBICA
mami i jas ti posakuvam tvojot mal angel sto pobrzo da ozdraveeve ednen mal sovet od mene ako i ponatamu ima visoka temperatura stavimu ako mozes na nodzinjata corapcinja koi se natopeni vo ocet no ne alkoholen.Mozebi ova go znaes no jas da pisam.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 22:16:05   
mami
да да знам..фала Бебице,кај моиве му ставиле оцет, но дома свеки рекла дека од лимонов сок побрзо паѓала и му ставив и ништо...само ладни ноџиња, белки мм ке му дојде памет да ме послуша некогаш

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 22:53:11   
mis.
Мами што да те советувам и како да ти помогнам кога веќе се е кажано.Масирај,туширај,расоблечиго,не го туткај со облека и во многу топла просторија.Измачкај го со оцет во кој имаш ставено сода бикарбона:кога ќе почна да се пени мачкај го.Ајде многу гушки и бргу да ни се оправите.И многу многу супи,течности.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 23:13:26   
mami
собата кеде што спиеме е со максимум 18 степени, а тој во боди по кратки, пижамки и вреќичка, ми се виде ладно па го покрив со едно тенко, бебешко кебенце, нема ваљда да го претоплам а?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 23:29:12   
nadica
побрзо оздравување за лука

ама ако има потреба можеш и со ракија (топла) во која има здробено еден парацетамол да го измасираш така се вади температура + крпи со топла ракија на чело

поздрав и побрзо оздравување user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 7:45:20   
mami
цела нок си ја преспа со температура од 37, до 38..стана еднаш за млеко да пие, и еве уште спие...ке го почекам да стане и одиме правец лекар...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 7:54:53   
mother 29
ајде.....така растат децата...без паники,се ке биде добро...бакнеж за Лука! а ти немој да се секираш.тој е силен маж user posted image

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 30.10.2009 7:55:17 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 8:06:03   
srekna mama
мами како е Лука?Ајде не се секирај ќе помине(сите викаме така,а да сме на твое место ќе се тресеме)Со тебе сме и бацки за Вас!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 8:13:20   
profesorica
Дамјан прв пат ми качи висока температура последниот ден на одмор-во Грција.само што наполни годинка.Качи околу 40 температура.Дадовме Далерон ама не му ја спушти температурата.Среќа брзо најдовме добра докторка која беше многу спремна, веднаш му измери температура и му даде чепче.Плус ни даде 2 сирупа и уште 5 чепчиња за во текот на ноќта.Ноќта околу 2-3 часот пак нагло почна да се качува температура со јак интензитет.за 5 минути од 38 на 39 отиде.од памет се вадев тогаш.сирупите ги повраќаше и пак му ставивме чепче.одма му ја симна.среќа цицаше многу бидејќи други течности не сакаше да пие.

среќа наредниот ден се враќавме назад па не беше страшно.ама последната ноќ мислам пеколна ми беше.Исто мислам дека префати од едно детенце кое потоа дознавме дека било ептен болно и се лечело во Козле.ке се убиев после тоа._____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 8:19:04   
mother 29
ехххххх  ние и сега се стресуваме,ама мора да се бодреме хехех
мене вчера ми звони тел. со непознат број фиксен,ама така когa погледнав на моб. ми се стори дека е бр. од градинката..и после колегата ми вика.лелел каква пребледе,што е работава?!

хех јас си помислив од градинка ме бараат за Марко..ама не било така.фаца сум сменила, а јас си знам срцето во нозете ми отиде..


така да, те сфакам мами како ти е,ама мора малку ,мила, да те силам:)))))))))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 8:21:59   
mami
знам знамuser posted image ептен мака ме фати вчера, ми се плачеше, каков беше целиот нерасположен- што не есвојствено за него...еве го уште спие, ако почне да качува пак, ке го разбудам

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 8:37:40   
big_mama817
мами се надевам дека денес ќе бидете подобри user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 8:52:22   
mis.
Мами немој да чекаш многу.Однеси го Лука на педијатар.Знам дека се никакви но на некој начин и неможеме без нив.Таа температура доаѓа од негаде и мора да се види од што.Ако нема грло,не кашла и нема проблеми со носето може и некој вирус да е.Оваа времево само за вируси.Ајде храбри сме ние мајките,се можеме да издржиме.Многуuser posted image user posted image user posted image за Лука и пиши ни да знаеме како е,дали му паднала температурата.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 9:23:33   
mami
еве го стана, има сосем малку температура, јадевме, дури е и порасположен за разлика од вчера...го чекам мм да дојде па одиме на лекар, да види што е, и плус викенд иде а не сакам по дежурни да го носам

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 9:34:31   
Еца
user posted image за Лука и еднаuser posted image за Мами да ни биде силна. Ве чекам да пишеш веднаш штом се вратитеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 14:38:36   
mis.
Мами како поминавте на лекар дај пиши ни како е тој:Има ли уште температура?user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 15:40:39   
mami
грлото му е жер црвено, вика дека му е слаба точка бидејќи секоја настинка прво тоа му страда, ни даде цефалексин и рече ако крева вечер пак, иста постапка, туш, масажа, кревет- се надевам дека нема да дојде до тоа. Еве го денес е многу повесел од вчера, уште да јаде уште малку повеке ке биде супер..
Фала ви за поддршката, што би ја без васuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 19:05:00   
mis.
не се секирај мами затоа сме ние тука и во добро и во зло.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 21:49:38   
mami
почна пак да качува, ама помалку, ми е страв дека ке качи поише...ке биде ова весела нок..

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 21:53:06   
Палешка РР
user posted image  мами па знаеш, навечер се крева температура. Ајде ќе помине, најверојатно уште денес ќе го мачи user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Температура кај децата
30.10.2009 22:00:02   
BEBICA
Ajde mami ke bide podobro.Znaeme site ovde kako ti e.Srce malo utre ke bide uste podobro.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Температура кај децата
31.10.2009 10:36:31   
mis.
Мами како е лука?Како ја поминавте ноќта?user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?