|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  73 74 [75] 76 77   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 10:46:44   
Kvisko
Дали ќе биде успешна инсеминацијата или не некогаш е до среќа некогаш до многу други фактори. Јас на пример никогаш не би одела на јаки стимулации за инсеминација заради тоа што имам извоткани јајцеводи и имаме и проблеми со спермограм. Така што за се треба добра проценка. Инаку на ГАК остануваа бремени и женк без стимулација при инсеминација. Видов два такви случаи додека чекав по ходниците. Тоа е тоа. Затоа не треба предвреме откажување особено ако има еден мал проблем.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1851
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 12:04:14   
Bea
Јас сите 4 IUI ги правев во Ремедика - 1 Петановски, 3 Димитров.
Сите на природен циклус. И јас сакав да се на природен, бидејќи претохдно со кломифен развив циста, а и сега кога гледам каква реакција имав на стимулациите во ивф постапката - подобро што беа на природен.
Нас сите доктори не тупкаа по рамо дека сме идеални кандидати за инсеминација - кај мене немаше проблем со овулација и јајници, мм имаше граничен спермограм, но кај него имаше голема бројка на сперматозоиди, па и после обработка ни остануваа и по 30-40 милиони. Последната беше со Mamas метода, директно во јајовод се вбризга материјалот, ама ете - не бидна.
Не мислам дека ради реда ги правев иако успешноста е мала. Некој претходно пиша, самиот процес ми помогна психички да се подготвам за она што следеше потоа. А и никогаш не се знаe, така да вреди да се истурка.


< Поракaта ја уредил Bea -- 4.8.2015 12:05:38 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1852
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 15:10:15   
Hopeful RR
Сите четири инсеминации и ивф-то ги правев во Систина, кај др. Ивановски, и сум апсолутно задоволна. Дури и кога не успеваа инсеминациите, знаев дека е даден максимум од страна на докторот и дека едноставно, некои работи се вон наша контрола.

Моите инсеминации беа баш како мини ивф, што вика Loveable Me, со силни стимулации, иако немавме проблем ни јас, ни мм, класичен идиопатски стерилитет. Една само, третата, ја правев без Кломифен, само со Гонал и стоп инекција, затоа што Кломифенот има кумулативен ефект. Терапиите јас ок ги поднесов, немаше компликации. Генерално, сите стимулации и сите овие постапки си имаат кумулативен ефект и го подготвуваат телото на хормони и интензивни терапии, и затоа е исто така битно да се прават едно по друго, да не се остава преголема пауза, на пр од инсеминација до инсеминација, или до ивф.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1853
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 16:42:34   
scared RR
Мене оваа инсеминација ме чинеше над 500 евра и искрено се мислам дали останатите да ги направам повторно систина. Мене Ивановски ми рече уште за вторава ако сакаш јас да те следам тука а инсеминациите прави ги на Гак, и така мал процент на успех имаат. А, после ова што ми се случи, а заради неа дојдовме до состојба да немаме ни за леб пари озбилно би размислила. Доколку на некој финансиите не му се проблем нека ги прави на приватно, ама сепак сметам дека не вредат. Башка кога ќе ми текне дека имав над 15 јк залудно потрошени коса ми се крева, па ми иде да им предложам да ја шприцнат спермата ради реда user posted image

Инаку денес проверив бета хцг паднало на 18.14. Сега да чекам да дојде до 0 па да добијам? user posted image

< Поракaта ја уредил scared RR -- 4.8.2015 16:43:24 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1854
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 16:55:07   
malecko 87
Scared RR srcka ne se nervioraj odi si na GAK inseminacijata kosta samo 900 den i bas mojot maticen doktor mi vikase ne trosi dzabe pari na privatno ne e do doktorot taa e taa postapka koj i da ja pravi ako nema dobra sperma i folikuli dzabe ti e taka da jas po moe resiv deka site 4 ke gi pravam na drzavno ako treba da bide ke bide i tamu a vaka em bez pari em bez uspeh pa i toa ne ide barem moe mislenje sepak na gak ima prestrucni doktori pozd

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1855
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 17:34:49   
kapina
taman nekoj kako sto kaza ovie se kako mini invitra jas kako sto mnogu pati imam kazano samo prvata inseminacija piev klomifen posle drugite dve nisto zasto samo da mi gi trosat jajnicite koga imav togas prirodna ovulacija i mnogu los spermogram

(Одговор на членот malecko 87)
Непосредна врска до пораките: 1856
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 21:45:07   
orhidea242
Zdravo Zenski

Moze lipredlog dobar doktorvo Gak za inseminacija. Sakam prv pat da probam ne mi selupaat pari u Sistina

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1857
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 22:55:39   
pepapa
кај нас конкретно проблемот е во спермограмот, има супер концетрација и вкупен број само намалена подвижност на сперматозоидите, со мене е се ок, јас имам овулација, хсг супер, хормони супер...како и да е нема откажување...мислам дека ке продолжам на ГАК поради финансиите и дефинитивно кај др.Трајанова па ке видиме што ке биде

< Поракaта ја уредил pepapa -- 4.8.2015 22:56:23 >

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 1858
   RE: Инсеминација II
5.8.2015 9:35:23   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: orhidea242
Zdravo Zenski
Moze lipredlog dobar doktorvo Gak za inseminacija. Sakam prv pat da probam ne mi selupaat pari u Sistina


Orhidea242, досега сме чуле позитивни искуства за д-р Трајковски, д-р Тофовски и д-р Трајанова на ГАК, на тебе останува каде ќе се решиш да правишuser posted image . Па пиши кога ќе правишuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 1859
   RE: Инсеминација II
10.8.2015 10:51:41   
123ана
Пријателки, само да споделам. Кај мене се утврди дека и другиот јајцевод е непрооден. Па во септември одам на втора лапароскопија за отстранување на јајцеводот. После тоа без два јајцевода, гинекологот од Систина ми рече дека одма се добива ваучер за ИВФ. Така да, ке ја почнам и таа постапка. Се надевам ке излезе добро од сето ова. Јас ке се префрлам на некои од тие теми за ИВФ. И се читкаме таму. Поз, ви посакувам успеси и бебенца :)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1860
   RE: Инсеминација II
18.8.2015 23:15:33   
scared RR
Dene''s mi e 12 den od ciklus posle neuspesnata bremenost I mi se javi krvarenje :( preplasena sum :( od sto moze da e user posted image

< Поракaта ја уредил scared RR -- 18.8.2015 23:16:45 >

(Одговор на членот 123ана)
Непосредна врска до пораките: 1861
   RE: Инсеминација II
18.8.2015 23:57:19   
kapina
scared ne se plasi treba vreme da se sredat hormonite od seta taa terapija od seto ova sto ti se sluci odi si pak na gin da vides za sekoj slucaj sto ke ti kaze

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1862
   RE: Инсеминација II
22.8.2015 14:42:06   
pepapa
Eve sum pak so dve prasanja, od kade od gak se zema istorijata i kaj se plaka za prvata inseminacija i sto baraat za vtora inseminacija?

< Поракaта ја уредил pepapa -- 22.8.2015 14:49:12 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1863
   RE: Инсеминација II
22.8.2015 20:08:49   
SOLE
Pepapa, istorija se zema na salterite na vlezot kaj sto se naplaka, si pisuva tamu istorii, ostanatite salteri se za naplakanje i tamu ke si ja platis predhodnata a dolu vo podrum ke slezes da si zemes od predhodnata inseminacija dokumentacijata (otpusno pismo). Inaku nisto posebno ne baraat za vtora inseminacija osven na soprugot HIV test. Pozdrav i so sreka

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1864
   RE: Инсеминација II
31.8.2015 10:05:32   
scared RR
Еве сум пак јас со 3то крварење месецов. Добив на 6 август каде што го исфрлив плодот, потоа добив на 17 август бев на лекар ми рече дека ми е циклус и помина за неколку дена, еве денес пак на 15 ден од циклус ми се јави крварење. Избезумена сум, што се случува user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1865
   RE: Инсеминација II
31.8.2015 10:45:22   
pepapa
Na prvata neuspesna inseminacija imase 3×10 spermatozoidi toa e dobra ili losa brojka, da znam bidejki se spremam za vtora

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1866
   RE: Инсеминација II
31.8.2015 11:35:28   
Kvisko
Pepapa не е баш најсјајна бројката ама ако немате други проблеми и со таа бројка се успева. Ние секогаш имавме околу 3-4 милиони последната ја правевме со 2 милиони ама кај нас имаше и уште купи други мали проблемчиња.
Мене на ГАК ми рекоа дека успевале и со 1 милион ако нема други проблеми.

Scared оди најдобро на лекар и испитај хормони или нешто слично. Може и да е само до навикнување на телоо и стабилизирање на хорномите после спонтаниот.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 31.8.2015 11:36:34 >

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1867
   RE: Инсеминација II
31.8.2015 12:27:53   
pepapa
Nemame nikakov drug problem, edinstven problem ni spermogramot, kaj mene e se dobro

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1868
   RE: Инсеминација II
9.9.2015 11:41:48   
pepapa
Devojki jas pocnav so podgotovki za vtorata inseminacija, piev klomifen od 50 po edna na den od 5 ti do 9 ti den, na 10 den imav eden pogolem folikul od 14mm, denes na 12 den folikulot e 21 mm, vecer ke primam pregnil inekcija i vo petok ineseminacija na gak kaj dr.Trajanova ke pravam

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1869
   RE: Инсеминација II
9.9.2015 12:38:23   
pepapa
Neznam zasto ama mnogu sum napnata i pocnuvam da si mislam deka imam nekoj ginekoloski problem, folikul i so klomifen samo eden pogolem, endometrium 6 mm, dali ke bidat dovolni za inseminacija

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1870
   RE: Инсеминација II
9.9.2015 18:54:37   
Melanija RR
КЛомифен е најлсаба ситулација, тоа што е еден фоликул не е страшно.Секој месец е различен.Еден а вреден е потребно.Ендометриум 6мм на кој ден?За тоа ќе ти дадат естрофен.Се си има чаре ,не се напнувај имај убав мислаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1871
   RE: Инсеминација II
9.9.2015 19:16:17   
pepapa
Endometrium 6 mm na 12 den i nisto ne mi dadoa za nego, sega primiv pregnil inekcija i vo petok inseminacija

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1872
   RE: Инсеминација II
9.9.2015 19:54:39   
kapina
Tenok ti e endometriumot pred ovulacija treba da bide od 9 do 12 mm

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1873
   RE: Инсеминација II
9.9.2015 20:44:56   
scared RR
Ептен ти е тенок, на ваков ендометриум имплантација да се деси е невозможно. Мене ми беше толку за првата инсеминација па покрај естрофем 3x2 примив и тевеграстим инекција за задебелување и дојде до 8.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1874
   RE: Инсеминација II
9.9.2015 20:59:23   
kapina
Jadi cveklo .ananas .med za zadebeluvanje na endometriumot pomaga

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1875
Страница:   <<   < Претходна страница  73 74 [75] 76 77   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  73 74 [75] 76 77   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?