|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  72 73 [74] 75 76   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација II
27.7.2015 21:16:52   
LoveableMe RR
taci83, мислам утре или задутре може тестuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 1826
   RE: Инсеминација II
29.7.2015 9:19:11   
Libra88

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Добра сум денес, во лежечка положба цел ден user posted image Утрово примив прогестеронска ампула и на секои 4 дена по една да примам треба се до контролата. Со душа ја чекам неа, вака не сум опуштена и не можам целосно да се радувам.


Cestitkiiii scared, ajde samo opusteno sega i se ke bide kako sto treba user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1827
   RE: Инсеминација II
1.8.2015 20:04:18   
scared RR
Не знаев во која тема да пишам па викам ај тука. Среќата за мојата бременост заврши. Постојано имав исцедоци де кафени де со крв помешани, средата бев на ехо и докторот рече гледам сакус ама ептен мал можно е да не расне провери ја бетата пак. Петокот проверив, од 56.60 за една недела пораснало само на 110.8. Ми рекоа бременоста е компромитирана ( малце не ми е јасен терминов) и да прекинам со терапијата user posted image Сега чекам да добијам циклус, најверојатно преку тоа ќе го исфрлам. Да кажувам колку ми е тешко нема, претпоставувате веќе. Мислам подобро со негативен тест ќе се справев него со ова.
За причини за ова што се деси не прашав, докторот ми е на одмор па после тоа, сигурно имаше некоја причина генетска или што ти знам каква.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1828
   RE: Инсеминација II
1.8.2015 20:50:20   
kapina
A zosto ja prekina terapijata koga betahcg ne e bila padnata na nula ne e trebalo

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1829
   RE: Инсеминација II
1.8.2015 21:02:24   
scared RR
Капина така ми рече докторот user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1830
   RE: Инсеминација II
1.8.2015 21:43:13   
kapina
Jas dodeka ne padnese beta hcg na nula ne ja prekinuvav terapijata ni prviot ni vtoriot pat no ajde stom ednas bidnalo pak ke bide sega cekaj nekoe vreme pocekaj i odi da ispitas vrodena i steknata trombofilija ako imas IR moze da imas problem so zgrutcuvanje na krvta a glikozata ako ti e nad 5 gledaj da bide pod 5 oti glikozata znae da prave problem na implantacijata

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1831
   RE: Инсеминација II
1.8.2015 21:46:32   
kapina
I jas denes placam zatoa nesto oti tocno vo ova vreme pred 2 god mi se sluci istoto kako na tebe scared potpolno istoto no gospod taka sakal toa e

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1832
   RE: Инсеминација II
1.8.2015 21:49:44   
scared RR
Според докторот бетата требаше да е околу 1000 за овој период, затоа и ја прекинав. Со гликозата немам проблем ниска ми е заради метформинот, а и имаше имплантација , само што ете не раснеше. Абе убаво сакав јас да ги испитам тие генетски работи си бев и на имунологија тогаш се распрашував, ама докторов ме убеди дека проблемот кај мене е во овулацијата и дека нема потреба од тоа. Да помине некое време да се очисти организмов од аспиринов, хормониве,па од септември здравје се ќе испитам.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1833
   RE: Инсеминација II
1.8.2015 22:01:37   
SOLE
Scared многу ми е жал, животот е таков, многупати е тежок и непредвидлив но да се надеваме дека после ова ке има и убави моменти, ајде биди силна се ке помине...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1834
   RE: Инсеминација II
1.8.2015 22:34:30   
kapina
Ako pricina za blighted ovum e problem implantacijata i jas taka mislev oti ne e implantacijata problem no ginekolozite rekoa deka e problem endometriumot kako ti e i vit d ispitan li ti e odi zakazi si na transfuziologija sega i po eden mesec napravi si toa sto ti kazav

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1835
   RE: Инсеминација II
1.8.2015 22:40:08   
scared RR
Соле некогаш мислам дека животов е неправеден и нефер само за нас борциве за бебе. Покрај сите маки и тешкотии ќе успееме да постигнеме нешто и тогаш пак убаво ќе не ишамара.
Капина ендометриумот ми беше над 11 мм плус примив инекција во матката за целосно да се обои, така да јас мислам проблем е нешто друго. Витамин Д пијам цело време капки. Ќе видиме што ќе испадне од испитувањава, таман и да присоберам пари доста скапо искача.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1836
   RE: Инсеминација II
1.8.2015 22:52:31   
kapina
a kontroli praves li na nego oti jas dzabe oti piev kapki pak bese nizok vit d sega na dr wolz od eurofarm pijam vit d i e 28 900 dense megutoa vit d od 11 go kacija na 28 pocekaj eden mesec od prekinuvanjeto na aspirin i odi na transfuziologija jas mislam oti ovde ima nekoj problem kaj tebe so zgrutcuvanjeto na krvta

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1837
   RE: Инсеминација II
2.8.2015 17:06:30   
LoveableMe RR
Скaред РР, мнoгу ми е жaл, имaме темa зa биoхемискa бременoст, нaјди јa ќе прoчитaш пoвеќе искуствa. Не губи нaдеж, штoм биднaлo еднaш ќе бидне пaк, сo тебе смеuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1838
   RE: Инсеминација II
2.8.2015 19:11:52   
scared RR
Јас баш се мислев дали е ова биохемиска бременост, кога е биохемиска нели бетата наеднаш опаѓа, а кај мене не беше опадната, сакусот беше уште тука ама не пораснат, па си мислев друго да не е.
Туку три дена како го прекинав утрогестанот и уште не добивам, цело време истиот кафен исцедок што го имам недела дена, малце сум загрижена дали ќе добијам да се очисти. user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1839
   RE: Инсеминација II
2.8.2015 20:42:01   
kapina
Toa e blighted ovum ne e biohemiska bremenost biohemiska e koga betahcg pokazuva bremenost no na eho ne se gleda nisto a blighted ovum e koga ima gestaciski sakus no nema embrion toa e anembrionalna bremenost go pominav jas i toa i toa

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1840
   RE: Инсеминација II
2.8.2015 20:52:29   
kapina
A proveri li dali e padnata na celo betahcg bese li na eho da vidat dali e se vo red dali e se iscisteno

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1841
   RE: Инсеминација II
3.8.2015 1:45:29   
pepapa
Devojki mojata prva inseminacija zavrsi denes neuspesno, dobiv...prodolzuvame so novi sili ponatamu, kazete mi sledna se pravese preku eden mesec sto znaci jas ke treba da se spremam vo septemvri za vtora?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1842
   RE: Инсеминација II
3.8.2015 11:41:29   
Hopeful RR
pepapa, жал ми е user posted image
нема откажување, одиме понатаму, се додека не си го гушнеш бебушко user posted image

За инсеминациите се препорачува да се направи пауза од еден месец, односно два циклуси вклучувајќи го и овој што сега ти почна. Тоа значи дека во септември можеш да почнеш со подготовка и терапија за следна инсеминација, да. Каде би продолжила со следната, кај кој доктор?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1843
   RE: Инсеминација II
3.8.2015 14:54:47   
malecko 87
Devojki i mojata vtora inseminacija zavrsi bez uspeh dobiv toocno na 28 den sega pauza pa septemvri zdravje so novi sili za 3 da se spremame pozd

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1844
   RE: Инсеминација II
3.8.2015 22:26:59   
pepapa
Hopeful RR Навистина незнам кај кој доктор да одам... читајќи низ формутите наидов на коментари од типот не е битно кој ти ја прави и кај ја правиш инсеминација и дека не се даваат многу пари за по приватините клиники, кажувајте ваше мислење, помогнете ми...

< Поракaта ја уредил pepapa -- 3.8.2015 22:27:41 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1845
   RE: Инсеминација II
3.8.2015 23:03:33   
Hopeful RR
pepapa, моето мислење е дека ниедна постапка не треба да биде про форма. Факт е дека инсеминацијата има мал процент на успех, но ако се направи внимателно, има големи шанси да успее. Јас кон ниедна од моите инсеминации не сакав да имам пристап ко да реда ради ја правам, и за среќа, докторот се посветуваше подеднакво за секоја, не беа правени само за ваучер... се изнадававме пари, точно, сите ги правев во Систина, но ете, морало да го поминам тој пат. Баш па четвртата инсеминација, таа за која најмалку се надевавме, се фати, и иако заврши со биохемиска бременост, за мене беше огромен успех и голем чекор напред.

Јас би ти препорачала да ја направиш кај доктор во кој имаш доверба и кој нема да ја прави колку да се рече, туку стварно ќе се посвети, и од тој аспект, мислам дека ама ич не сеедно кој ја прави. Ако можеш да си го дозволиш тоа, зошто да не се обидеш повторно со надеж дека ете, може баш сега ќе се фати и ќе се поштедиш од ивф терапија... Пиши ни што ќе одлучиш, од мене, а и од сите нас тука на РР, имаш поддршка за што и да се решиш user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1846
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 9:12:15   
pepapa
Фaлa ви зa пoддшкaтa кoјa нaвистинa мнoгу ми знaчи...сеуште незнaм кaј кoј дoктoр ќе oдaм сaмo знaм декa мoрa дa тoa дa биде дoктoр кoј целoснo ке се пoсвети нa мене, штo дo сегa не беше случaј сo др.Трaјкoвски, секoјa чест зa негoвaтa стручнoст меѓутoa дoбив чувствo декa требa преку врски дa дoјдеш дo негo зa дa нaвистинa oн те вoди и прaви инсеминaцијa.

Hoperful RR тебе кoј дoктoр те вoдеше и ти ги прaвеше инсеминaциите и ин витрoтo.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.8.2015 10:42:48 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1847
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 10:29:36   
Kvisko
Pepapa не губи надеж. Кај вас колку што знам само спермограмот е проблематичен. Ако е така имате шанса за успех. Јас три правев на ГАК. Првата демек по препорака кај Тофоски и тоа беше губење време. Пото другите две кај Трајанова која навистина ми се посвети и од се срце се трудеше да открие што не е во ред. После третата направив лапароскопија к дијагмостичка хистероскопија со ovarian drilling за да ми се среди состојбата со јајниците. Кај нас имаме повеќе фактори и ниту една инсеминација не беше успешна па последната ја правев во Ремедика чисто ради реда зашто тогаш па спермограмот ептен беше слаб а докторот зо кој се договарав за ивф инсистираше на инсеминација зашто јајниците добро ми функционираа во моментот па рече ти викај ради реда ама никогаш не се знае може нема да стигнеме до ивф сега баш ќе се фати. Стигнавме до ивф ама дијагностиката и подготовките кои ги поминав со инсеминациите само ми помогнаа во процесот. Така што ништо не е за џабе.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1848
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 10:29:50   
LoveableMe RR
Пепапа и малечко87, навистина ми е жал, борбата продолжува понатаму.

Во однос на инсеминациите, важно е да се спомене следново: кога се прави инсеминација на природен циклус или со блага стимулација како кломифен, мали се шансите за успех. Не дека нема успех, но многу се мали

Но кога се оди на инсеминација со гонали, естрофеми, аспирини, други инекции, појачано прогестерон и сл. како што прават во приватниве клиники, јас тоа го викам мини ИВФ процес, тогаш шансите се секако поголеми. Исто така, после такви "мини ИВФ-а" (инсеминации), ако се прави ИВФ, шансите за успех уште повеќе се зголемуваат бидејќи телото подолго време е навикнато на стимулации и хормони.

Е сега точно е дека нема правило и не се знае кога ќе бидне, од вас зависи колку имате финансиски средства на располагање за приватно третирање, а колку за државни инсеминации и потоа за ваучер преку ФЗО. Во секој случај, не се откажувајте, кога тогаш ќе бидне за ситеuser posted image



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.8.2015 10:30:06 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1849
   RE: Инсеминација II
4.8.2015 10:31:12   
kapina
Kaj dr trajkovski i mene toa me nervirase najmnogu on samo ke me vide na eho ke kaze koga ke bide inseminacijata i nisto drugo ne mi davase nikakvi terapii i drug dr mi ja pravese samata inseminacija jas gi pravev radi reda oti znaev oti nema da bidat uspesni zaradi mnogu los spermogram

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1850
Страница:   <<   < Претходна страница  72 73 [74] 75 76   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  72 73 [74] 75 76   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?