|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација II
23.5.2013 12:32:53   
Melanija RR
lanicka30 значи беше на ехо 2 дена откако го испи кломифенот?Ако е така тогаш си имала рана овулација ,и веројатно немаш проблем и со природна овулација.Но ако сте имале односи може да си ги видиш user posted image
Фоликулите многу брзо ти созреален и тоа е ,ако треба следен пат да пиеш кломифен ќе знае сега докторот дека треба порано да те прати на ехо

dzvezda рано ти е заклучок па имаш уште цели 6 дена до тест.Базалната температура треба да се прати секој месец ,одкаде знаеш која ти е константна.Сите имаме своја базална температура.
Така што рано е за било каков заклучок,а болка во јајници е и симптом и за user posted image .Те чекаме со user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот dzvezda)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Инсеминација II
23.5.2013 12:38:51   
dzvezda
Melanija neznam sto da kazam,koga te citam voosto za poveketo temi vo sekoj zbor vlevas optimizam,prekrasna si,ti blagodaram za odgovorot i ke pocekam uste 5 6 dena kako sto vikas pa ke vidime,ke vi pisam,se nadevam i jas naskoro ke stanam user posted image pozdrav do site i se citame :***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Инсеминација II
23.5.2013 12:44:42   
Melanija RR
dzvezda user posted image user posted image user posted image

Мојот оптимизам е од моето чудо кое расте во мене user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот dzvezda)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Инсеминација II
23.5.2013 14:14:24   
lanicka30
da melanija taka bese bev dva dena odkako go ispiv klomifenot so da kazam cudo od covek sum denes pak se vidov so trajkovsi me vide na e eho i nema drugi folekuli sto znaci pi prsnale negde na 7 ili 8 den a i se posomnevav deka e taka zatoa sto si go znam teloto i ja vidov onaa sluz kako od belka na jajce i bas si rekov abe denes kako da mi e ploden den onaka skepticno ama koga izbroiv vikamj nema sans mnogu e rano ama sepak se sakavme so masmi so bi rekol doktorot pa mozda ima sansi i prirodno ako ne sledniot mesec klomifen od 5 den i pocesto na eho taka se dogovorivme so dr.pozz do site

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Инсеминација II
24.5.2013 22:37:32   
MademoiselleNina
На 13 ти мај имав инсеминација, а денес забележав слабо крварење...Не чувствувам ни болки, ни грчеви, ни ништо. Малку сум исплашена. Се надевам дека ова не е добивање. Дали треба да превземам нешто? Што да правам?
На 27 ми трба да правам тест преку крв.

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Инсеминација II
25.5.2013 12:32:20   
MademoiselleNina
Утрово ми дојдеuser posted image user posted image
user posted image
мојата прва неуспешна инсеминација...
но борбата продолжува...

И сакав уште нешто да ве прашам, драги и храбри рингерајки
Мене инсеминација ми правеа на 17 ти ден од циклусот? Дали е тоа вообичаено?


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 25.5.2013 12:44:24 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Инсеминација II
25.5.2013 12:46:59   
Melanija RR
MademoiselleNina штом си правела инсеминација на 13 мај пред 27 мај не би требало да добиеш.Е сега викаш дека на 17 ден од циклус си правела инсеминација, за да подобјаснам пиши ми која терапија и од кој ден ја зимаше

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Инсеминација II
25.5.2013 22:14:31   
MademoiselleNina
Вака беше: на27 ми април - прв ден од циклус, на 29 ти април почнав да пијам Clomiphene 2x1 во следните 5 дена. Ги пиев во исто време секој ден сабајле и навечер. На 3 ти мај го испив последното апче. На 8 ми мај бев на мерење на фоликули, имаше неколку ама не се сеќавам која големина беа... Тогаш ми рекоа дека ќе треба на 11 ти (сабота, во 23:30) да примам инекција, мислам дека се викаше прегнил 5000. во сабота на 11 ти ја примив. А во понеделникот на 13 ти имамв инсеминација. Денес добив user posted image
Ете така беше... во мојов случај
Дали е можно да ми била веќе помината овулацијата кога ми правеа инсеминација?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Инсеминација II
26.5.2013 0:30:53   
Melanija RR
Вака на 8 мај ти бил 12 ден од циклус, кога ќе ти кажат колку ти е фоликулот мора да запамтиш.Имаш ли некој наод колкав бил фоликулот?Плус до 11 мај не те видео пак на ехо, или на 11 мај дали те видео на ехо,или само на 8 мај ти рече дојди на 11 мај за да примиш прегнил?Каде те пратеа?

Прашувам детали зошто сите мои инсеминации беа на 13-14 ден

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Инсеминација II
26.5.2013 0:33:35   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lanicka30

da melanija taka bese bev dva dena odkako go ispiv klomifenot so da kazam cudo od covek sum denes pak se vidov so trajkovsi me vide na e eho i nema drugi folekuli sto znaci pi prsnale negde na 7 ili 8 den a i se posomnevav deka e taka zatoa sto si go znam teloto i ja vidov onaa sluz kako od belka na jajce i bas si rekov abe denes kako da mi e ploden den onaka skepticno ama koga izbroiv vikamj nema sans mnogu e rano ama sepak se sakavme so masmi so bi rekol doktorot pa mozda ima sansi i prirodno ako ne sledniot mesec klomifen od 5 den i pocesto na eho taka se dogovorivme so dr.pozz do site


Може да продолжиме со дискусијата во тема за кломифен ТУКА


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Инсеминација II
26.5.2013 11:52:17   
MademoiselleNina
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Вака на 8 мај ти бил 12 ден од циклус, кога ќе ти кажат колку ти е фоликулот мора да запамтиш.Имаш ли некој наод колкав бил фоликулот?Плус до 11 мај не те видео пак на ехо, или на 11 мај дали те видео на ехо,или само на 8 мај ти рече дојди на 11 мај за да примиш прегнил?Каде те пратеа?

Прашувам детали зошто сите мои инсеминации беа на 13-14 ден

Меланија ти благодарам најмногу што сакаш да ми помогнеш да ми се разјаснат овие работи, верувам дека знаеш како е кога ќе се разоча некој ... а и никој до сега не се заинтересирал вака како ти. Дури ни лекарот мој не ми поставува волку прашања, а би требало.
Само еднаш ми мереа фоликули на 8 ми мај (12 ти ден од циклус) и толку, после само примив иинекција на 11 ти и на 13 ти инсеминација, резултатот од мерењето најверофатно по грешка сум го фрлила(наместо сметката да ја фрлам - јас него...) Некако цела сум бев расеана, збунета ... така ...
И на денот на инсеминација не ми направија ехо. (Инаку одам во ремедика, по препорака од моја пријателка која 7 год се обидуваше да остане бремена и после интервенциите во ремедика остана бремена и сега си има многу слатко бебенце.)
Како што читам на форумов, а и други што ми кажувале сите прават инсеминации на 13 -14 ден, ама ај си реков секој си е посебен случај, ваљда знаат што прават ...
Утре ќе одам кај лекарот да видам што ќе ми каже. Незнам ни што да го прашам ... Секој совет ми е добредојден

И уште едно прашање. Имам недостаток на вит Д - вредноста ми е 9
Дали е можно тоа да е причина за да неможам да останам бремена? Таму каде што го испитував, ми рекоа дека -тоа не е причина, барав тема за ова ама не најдов. Сите други резултати ми се во рамките на нормалните вредности.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 26.5.2013 14:13:54 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Инсеминација II
26.5.2013 14:24:10   
Melanija RR
Тема за витамини за забременување има ТУКА и токму има искуства со испитување на витаминот Д

Точно дека може инсеминацијата да е различен ден кај некои.Еве погоре lanicka30 пишува дека нејзе пак многу рано и пукнал фоликулот што е многу ретко и неможело да се направи инсеминација.

Еве зошто те потпрашував.Значи на 12 ден те гледала на ехо и штом ти рекла за 3 дена да дојдеш за инекција веројатно фоликулот не бил доволно голем.И тоа е ок.Невелам дека искусен доктор неможе точно да процени кога фоликулот ќе постигне посакувана големина но не е во ред посебно на приватно да не го потврди тоа со повторно ехо пред да ти се стави прегнилот.

Втора работа што според мене е спорна и повеќето како теба прегнило го примаат навечер па 2 дена потоа е инсеминацијата.Еве зошто со Прегнилот фоликулот треба да пукне во рок од 24 до 36 часа,а јајце клетката од кога ќе прсне треба да с еоплоди во рок од 12 до 24 часа.Ајде направи математика.

Според мене јас точно на време го примав прегнилот,т.е. пример денес сабајле во 10часот и утре сабајле до кај 13часот правев инсеминација.Но еве и за тоа не мора да се нагаѓа.
Зошто им е тешко да се направи ехо пред да се стави прегнил и уште едно ехо пред инсеминацијата.Барем на приватно треба да го прават ова за да е попецизно.

Некогаш нема вина ни кај пациентите ниту кај докторите, но убвао е и ние да си имам информација плус а тие колку можат да ги зголемат шансите.
Се надевам дека појасни ти се работите и ќе можеш сама да внимаваш и ќе знаеш што да си потпрашаш.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Инсеминација II
26.5.2013 16:46:36   
MademoiselleNina
Благодарам многу за одговорот, баш поради ова многу го сакам овој форум, ко со најдобра другарка да си правам муабет.
Се надевам дека сите ние кои си чекаме user posted image наскоро ќе ги видиме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Инсеминација II
27.5.2013 16:44:48   
dzvezda
Nina ne se sekiraj eve jas veke dva pati pravam inseminacija na 17 den zosto togas folikulite mi stignuvaat nekade 21 mm,Na 15 den vecerta primam pregnil inekcija i bas kako sto kaza Melania posle 24 do 36 casa se ocekuva da pukne folikulot e sega jas kaj mene osekam deka posle 24 maksimum do 28 casa mi puka folikuot a inseminacijata mi ja pravat okolu 36 casa posle inekcijata, Kaj sekogo razlicno se razvivaat folikulite jas kaj mene nekoj mesec duri na 20 den mi prsnuval folikul,zavisi kako ti sozrevaat,Isto i jas vo remedika odam samo neznam sto da kazam zadovolna sum ama nikogas ne znaes koga ke dojde tvojot moment za bebence ne zavisi bas od doktorot,nekoi so meseci odat vo emedika pa ke smenat vo sistina i tamu ke bidne nekoi obratno a sekade da ne kazam e ista terapija i procedura

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Инсеминација II
28.5.2013 16:29:12   
dzvezda
Jas povtorno dobiv:( bolkite sepat od toa mi bile mi se pripremale jajnicite za dobivanje:( of lele maki,kazete mi toj hormonot sakam da go ispitam AMH dali znaete od koj den se spituva ili nema vrska i kolku cini po privatnive labaratorii?

(Одговор на членот dzvezda)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Инсеминација II
29.5.2013 0:33:28   
MademoiselleNina
ИЗВОРНА ПОРАКА: dzvezda

Jas povtorno dobiv:( bolkite sepat od toa mi bile mi se pripremale jajnicite za dobivanje:( of lele maki,kazete mi toj hormonot sakam da go ispitam AMH dali znaete od koj den se spituva ili nema vrska i kolku cini po privatnive labaratorii?


Mislam deka imase nekade tema na forumov za toa, jas go ispituvav lani vo noemvri, na privatno vo adrialab i plativ okolu 6000 den, cekav edna nedela za rezultati, jas go ispitav na 3 den od ciklus, no tamu sestrata mi rece deka nema vrska koj den se ispituva.

I ne se sekiraj, navistina, razocaruvanjeto pominuva...user posted image user posted image
Posle sobiraj sili za ponatamu

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 29.5.2013 0:40:49 >

(Одговор на членот dzvezda)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Инсеминација II
29.5.2013 0:38:13   
MademoiselleNina
Mi pomina nervozata i taznite denovi user posted image
Sega sobiram novi sili, na 6 ti zakazav pregled, koga zakazuvav sestrata mi rece deka ke treba eden mesec pauza, no mi rece deka na priroden ciklus ako sakam moze. Imal nekoj pozitivno iskustvo so priroden ciklus?

(Одговор на членот dzvezda)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Инсеминација II
3.6.2013 12:15:51   
LoveableMe RR
Рингерајки здраво,

Пишете ако сте правеле инсеминација на ГАК и кај кого, читам тука д-р Сапунов, Тофовски и Трајковски правеле инсеминација, ил исум грешка? Кој е добар доктор и стручен за ова?

Пишете ми ја постапката на клиника:

- стимулација (кломифен, естрофем и сл.)
- пукање на фоликули (прегнил или нешто друго)
- гел вагинален или капсули (прогестерон)
- колку чини целата постапка (со сини картони)?

Потоа, како ја следат постапката докторите, дали следат фоликули на ехо и сл., знам нешто потоа даваат информација колку милиони сперматозоиди имало во спермата и како е тестирање со тест за бременост дома, преку крв и сл.?

Благодарам однапред.

Поздрав,

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Инсеминација II
3.6.2013 12:30:18   
Lilja Maria
Zdravo dragi moi ringerajki,jas najprvo da se izvinam shto pishuvam so latinica,no voopshto nemam kirilichna podrshka na mojot lap top.Ve pozdravuvam site i vi ja razbiram bolkata i problemite koi gi pretrpuvate vo periodot na zabremenuvanje.Jas imav edna neuspeshna bremenost vo 7 nedela i od togash nikako nemozam da zabremenam.Site analizi i kaj mene i kaj soprugot se vo red i najvored,pravevme i inseminacija vo Sistina so 25 milioni spermatozoidi i so 2 ubavi folikuli no sepak ne dobivme rezultat,sakam da ve prasham dali i vie imate vpechatok deka privatnive kliniki kaj nas se peralnici za pari?Kako toa se e vo red a ustvari nishto ne e vo red,i po sto pati pravime hormonalni statusi i se e vo red i samo opushtete se i ke bide,mislam za kakvo opustanje stanuva zbor ako ne doaga do zabremenuvanje poveke od 3 godini,nikako ne mi e jasno?Dali mozebi ima nekoj shto pravel inseminacija na GAK i bila uspeshna?Bi vi bila blagodarna dokolku spodelete iskustva.Pozdrav se gushkam site user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Инсеминација II
3.6.2013 14:01:30   
Melanija RR
Сите три инсеминации ги правев на ГАК и беа неуспешни.
Јас цела постапка нема на ГАК, туку изборот на стимулација,пратење на ехо и примање на прегнил кај матичниот гинеколог и потоа земав болнички упат и се јавувам на ГАК за инсеминација рано сабајле.
КОга ќе ве пратат да го земете материјалот ви кажуваат колку милиони има,т.е. колку се добиени со прочистување.
Избор кој доктор ќе ви прави инсеминација нема освен ако некој ви е познат.Инсеминацијата ја прави тој што е на смена ,а запис и ехо ви прави докторот што е на смена доле во амбуланта а инсеминација се прави горе на 3 кат.
Ќе ве чини 1.700-1.800 ден. само инсеминацијата на ГАК.На отпусната листа која ќе ја земете по 1 недела ќе ви пиува но на денот на инсеминацијата ќе си прашате за терапија.Секогаш пишува утрогестан 2x200mg и на 15 ден тест преку крв.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lilja Maria)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Инсеминација II
3.6.2013 14:04:27   
LoveableMe RR
Супер, фала многу.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Инсеминација II
3.6.2013 14:05:59   
Lilja Maria
Ti blagodaram za odgovorot,samo sakav da te prasam dali na denot na inseminacija pravat folikulometrija na GAK,ili terapija i folikulometrija se pravi kaj maticniot ginekolog,i druga rabota,dali e potrebno upat za inseminacija,sakav da prasam uste nesto,dali ima opcija da dobijam upat od maticniot ginekolog za site ispituvanja osven HSG da gi napravam povtono na GAK,zatoa sto prethodno gi pravev vo Sistina?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Инсеминација II
3.6.2013 14:16:30   
Melanija RR
Lilja Maria за инсеминација е потребно да ти даде матичниот болнички упат до ГАК и од матичниот ќе има извештај за состојбата со фоликулите од ехо ,но може да те пратат пак на ехо а може и да си побараш да те видат на ехо.Зависи и од самиот извештај и според време примањето на прегнилот да процени докторот на ГАК дали е потребно.
Матичниот ти дава упат за сите испитувања закои ќе се договорите дека е потребно да се направат, нема потреба се на приватно.
За инсеминација прво консултирајте се со матичниот гинеколог дали он ќе ве води или на ГАК.Ако ве препрати на ГАК штом дента добиете циклус, а може попдобро и претходно, јавете се на ГАК зошто сега сите испитувања на ГАК и прегледи се закажуваат преку телефонскиот контакт центар.
Број од контакт центарот на ГАК ќе ви пратам преку пп
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lilja Maria)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Инсеминација II
3.6.2013 14:23:21   
Lilja Maria
Ti blagodaram draga Melanija mnogu,jas momentalno sum vo stranstvo pa uste sega psihicki si se podgotvuvam za inseminacijata koja ke ja pravam koga ke si dojdam vo Makedonija nekade na esen.Ti blagodaram uste ednas,imajte ubav den site i site zelbi da vi se ispolnat user posted image pozdrav

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Инсеминација II
3.6.2013 14:25:02   
Melanija RR
Тебе и на сите кои чекаат user posted image да ви се исполни најголемата желба user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lilja Maria)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali
Jana9

Dali drzite lutina?

Da (20%)

Ne (40%)

Epten brzo mi pominuva (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!