|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
2.5.2013 14:25:36   
princess_22
Не стигнав ниту тест да направам user posted image ми дојде сега, нешто како розово накај кафено :( се разочарав... :( Кога бев пред некоја ден на гинеколог за во случај да ми дојде пак да земам кломифен, ми препишаа и метформин. Ми кажа дека биле за овулација, а овие во аптека па ми викаат за дијабетичари. Има ли нешто врска метформинот? За што служи? Ако ги има некоја користено, ви помогна ли ? :(

(Одговор на членот princess_22)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Кломифен
8.5.2013 23:35:05   
lanicka30
sakam da ve prasam nesto dali e vozmozno od klomifenot da docni ciklusot bidejki do sega mi se nema sluceno da mi docni imam redoven ciklus tocno na 28 dena a pregnil inekcija ne primav znaci samo na klomifen bev????

(Одговор на членот princess_22)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Кломифен
9.5.2013 11:14:26   
Melanija RR
Ако кломифен си пиела од 3 до 7 ден без прегнил треба да не се добие околу или најкасно 31 ден од циклус
Чекаме убава вест?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Кломифен
26.5.2013 0:35:31   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lanicka30

da melanija taka bese bev dva dena odkako go ispiv klomifenot so da kazam cudo od covek sum denes pak se vidov so trajkovsi me vide na e eho i nema drugi folekuli sto znaci pi prsnale negde na 7 ili 8 den a i se posomnevav deka e taka zatoa sto si go znam teloto i ja vidov onaa sluz kako od belka na jajce i bas si rekov abe denes kako da mi e ploden den onaka skepticno ama koga izbroiv vikamj nema sans mnogu e rano ama sepak se sakavme so masmi so bi rekol doktorot pa mozda ima sansi i prirodno ako ne sledniot mesec klomifen od 5 den i pocesto na eho taka se dogovorivme so dr.pozz do site


Дали имаш редовна овулација.Штом брзо си имала овулација веројатно и дозата ти била поголема па затоа брзо и убаво ти делувал кломифенот.Но сега ќе знае и др.Трајковски на што е ,и ќе препорача поинаква доза

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Кломифен
30.5.2013 15:32:52   
lanicka30
imam redovna ovulacija melanija tocna kako svajcarski saat.imam uste edno prasanje deneska mi e 17 den posle ciklusot sto znaci deka imam uste dve nedeli do sledniot a jas imam nekoi kratki bolki vo jajnikot i dva dena imam nekoj kafeav iscedok ne e mnogu malku e kolku da mi gi isprlja gakite pa neznam sto moze da bide a gi zemav i brisevite denes i pak imam streptokoka agalaktis sto znaci terapijata od minatiot mesec ne pomognala a piev citeral 5 dena i sumamed 3 dena ima li nekoj iskustvo so ovaa bakterija da mi preporaca sto da pijam a alergicna sum na penicilin vi blagodaram mnogu sum zagrizena...:(

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Кломифен
31.5.2013 22:12:44   
lanicka30
ima li nekoja da mi pise mene mi denes tred den kako imam temno kafen icedo mozno li e da mi e od klomifenot piseetemi duri vo ponedelnik ke odam na doktor a do togas ke zbudalamm....:(

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Кломифен
31.5.2013 23:47:37   
Melanija RR
Од кломифенот не би требало да е ,тоа беше пред 10 дена ,евентуално може да е имплантација ама ден-два и треба да помина.Ако е минимално и уште трае навистина незнам што би било.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Кломифен
1.6.2013 0:57:14   
lanicka30
melanija mozes li da mi kazes kakva e iplatacijata kolku kolicinski ima i kolku vreme trae iscedokot stvarno ne mi e jasno nekogas so mi se slucuva a eve pocnaa krati bolki vo jajnikot i kicmata mnogu me boli a mi e 18 den od ciklus mnogu e rano za dobivanje a iscedokot sto go imam e kafeavo ligavo parcence znaci nee razleana krv tuku kako parcenca iskaca na brisenje a na uloska nenma nist???????user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Кломифен
1.6.2013 1:06:38   
Melanija RR
Имплантација е кога плодот се вгнездува па се случува кафеав исцедок,секако ова кај сите не се случува.Јас немам искуство а тебе ти е рано за недобивање.Болки во јајници и кичма се индивидуални симптоми.
Не се секирај сигурно не е страшно и дај боже да е позитивно user posted image сочекај го понеделник и ќе видиш што ќе ти кажат

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Кломифен
7.6.2013 15:16:06   
sibela
ehhhhhh malce se izraduvav vo zivotot... denes bev kaj gin, ama 3 den mi e so mens... i prv pat doktorot da vidi poluzrel folikul sto prethodno 4 godini mene folikul prirodno nemav.... sega mi dade klomifen da pijam 2 na den odednas i ke mi porasne pa pak so pregnil injekcija da pukne i daj boze ovoj pat da mi se fati user posted image ... pred 7 meseci piev klomifen 3 na den duri + dexsametzon za da mi raste folikul a sega cudo taka prirodno da imam folikul.... Gospod e golem ALAH UEKBER. melanija mnog me ohrabri ednaska i tvojot post nikogas nema da go zaboravam .THN.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Кломифен
7.6.2013 15:28:08   
Melanija RR
user posted image и јас наводно немав фоликул па сум трудна user posted image

user posted image само верба и се ќе биде user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Кломифен
7.6.2013 16:22:12   
kate103
Zdravo. jas sum nova na forumot pa sakam da gi doznaam iskustvata so klomifen. jas go pijam veke 4 den, mi ostana uste utre. ginekologot mi veli deka se mi e super, isto i hormonite mi se vo red. na mikrobioloskite testovi nemam nisto, sto znaci vo red e. Klomifenot go pijam normalno i nemam nikakvi bolki ili macnini. Me interesira koga treba da imam ovulacija pa se nadevam na user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Кломифен
7.6.2013 23:56:00   
Melanija RR
kate103 добре дојде на РР user posted image

На ехо за фоликули се оди најчесто околу 11-12 ден ,но зависи и како ти делува.Од растењето на фоликулот зависи кога ќе имаш овулација и затоа треба да одиш на ехо.Со среќаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate103)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Кломифен
8.6.2013 15:21:28   
kate103
znam deka treba da odam na eho ama doktorkata ne mi kaza nisto za toa pa sega ne znam dali da i upadnam samo taka user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Кломифен
8.6.2013 15:40:43   
Melanija RR
Па нејзина грешка е што не ти кажала кој ден да дојдеш така што ич да не ти е гајле.
Само со пиење кломифен без ехо како ќе знаеш дали и кога имаш овулација,а со тоа и кои денови да се обидувате.
Знаеш дека кај добар дел лекари воопшто важи правилото ако не си кажеш каде те боли и нема ни да те прашаат.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate103)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Кломифен
8.6.2013 17:45:40   
kate103
zatoa vo sreda mi e 11 den od ciklucot pa ke i otidam nepokaneta user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Кломифен
9.6.2013 18:09:49   
wanna be mum
Здраво девојки, јас месецов прв пат пиев кломифен, имав 4 убавки фоликули примив прегнил и сега останува чекањето user posted image ви посакувам на сите наскоро user posted image јас ќе ги очекувам околу 29ти ајде сите да се израдуваме на user posted image
имам само едно прашање, после колку време и колку често вашите доктори ви рекоа да имате односи после прегнилот? Среќно на сите идни user posted image

(Одговор на членот kate103)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Кломифен
12.6.2013 22:41:20   
sibela
wanna be mom jas da ti kazam pravo mene gin mi rece koga ke primam pregnil ne se spie istata vecer tuku utredenta navecer ,,,mene prv pat ne mi uspea sega sum i jas na iscekuvanje poftorno so pregnil. sega vo petoot ke treba da znam kolku mi porasnaa folikulite i najverojatno vo sabota ke primam pregnil .... Daj boze na site da ni se fatiuser posted image

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Кломифен
12.6.2013 23:45:20   
wanna be mum
И мене така ми рече од наредниот ден user posted image ние работевме на случајот 3 дена и после прекинавме направив мала хиперстимулација, прва доза од кломифен и имав 4 големки и уште помали user posted image ако бидна- бидна, ти посакувувам да си ги видиш твоите user posted image сибела, ајде сите да се радуваме на плодно лето со многу user posted image

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Кломифен
15.6.2013 12:30:37   
wanna be mum

ИЗВОРНА ПОРАКА: sibela

wanna be mom jas da ti kazam pravo mene gin mi rece koga ke primam pregnil ne se spie istata vecer tuku utredenta navecer ,,,mene prv pat ne mi uspea sega sum i jas na iscekuvanje poftorno so pregnil. sega vo petoot ke treba da znam kolku mi porasnaa folikulite i najverojatno vo sabota ke primam pregnil .... Daj boze na site da ni se fatiuser posted image

Сибела колку фоликули имаше првиот пат? ајде дај бозе вториот да ти успее user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Кломифен
15.6.2013 12:39:00   
wanna be mum
Дали мора да се појави тој кафеав исцедок кога се случува внездување? Мене ми е 7ми ден од кога имавме односи после прегнилот и сабајле имав многу кратко како стегање во јајниците како пред добивање user posted image Осетила ли некоја вакво нешто? ве гушкам сите user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Кломифен
19.8.2013 17:42:12   
wanna be mum
рингерајки не пиете кломифен ???user posted image јас пак ке почнуам од нареден месец user posted image ајде пишете има ли нешто ново, има user posted image со кломифен?
и ме интересира јас само 1 водечки фол. правам без стимулација, а вие?
user posted image user posted image

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Кломифен
19.8.2013 17:48:07   
vezilka RR
Ич ти не се секирај и терај си ја стимулацијата. Јас со стимулацијата вадев по еден водечки, па успеав. Ајде ви стискам палци.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Кломифен
19.8.2013 18:26:33   
MademoiselleNina
wanna be mum

user posted image за водечкиотuser posted image - мене ми рекоа дека по едне водечки без стимулација е нормално. Така што - не му ја мисли и бидете вредни во следниот период user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Кломифен
19.8.2013 18:58:20   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: wanna be mum

рингерајки не пиете кломифен ???user posted image јас пак ке почнуам од нареден месец user posted image ајде пишете има ли нешто ново, има user posted image со кломифен?


Јас останав бремена со кломифен, и сега си мислам ако не бива за некој месец работата (бидејќи почнавме со второ:)), право да одам докторот да ми препише кломифен да не се мачам, така ќе си знам барем кога ми се плодни денови, ќе мора да ги следам user posted image


< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 19.8.2013 19:00:06 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?