|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
28.11.2012 12:54:09   
Bogdancanka
нема потреба сама да бараш терапија,сигурна сум ако треба некоја терапија лекарката ќе ти препише...за искуството со хсг може да видиш тука

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 28.11.2012 12:56:06 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Кломифен
31.1.2013 11:54:42   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

zdravo forumki od damna nemam pisano neznam dali se sekavate ostanav bremena i potoa proktvariv imav spontan abortus.i sega so doktorot merime folikuli folikulite mi se 16mm a primam i klomifen pa se nadevam deka pak u skoro vreme ke si ostanam bremena.dali nekoja od vas ima primano klomifen i kakvi se rezultatite.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Кломифен
31.1.2013 14:12:55   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: Нивеа

fala ti melanija, vcera i deneska sum podobro mislam deka i treba da se pomiram i jas i da odmoram ovie dva meseci, da ne se zamaram so folikuli i so endometriumi i so toa dali ke imam ili nemam ovulacija, pustam brigu na veselje user posted image
suzeto 8 den-13 mm folikul e super do 14 den pa i 16 ke ti bide zrel, zavisi kolku ti raste dnevno, kako i da e i 1mm da ti raste do 14 den ke ti bide 18 pa i togas pocnuva ovulacijata od 14 do 16 den kaj normalna menstruacija i mozes da i spomenes na doktorkata da ti udari pregnil inekcija za sigurno da pukne folikulot da ne se napravi cista...pozdravce i ajde belki ke imame ja i ti srekja so ova folikulive po eden ama vreden :) guskiii

mene 7 den 16 mm folikulot i sega nemam otideno da proverime zdravje u vtornik ke odam ke videme do kolku porasna folikulot

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Кломифен
31.1.2013 14:53:13   
Ummu_Ajna
oooo pa super e toa 7den od ciklus 16mm folikul mnogu retki slucaevi se
zeni da imaat oo 16mm folikul na 7 den od ciklus po cesto gi imaat 10 11 12
mm. so sreka

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Кломифен
31.1.2013 17:16:17   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE

Zdravo devojki, neznam dali e ova bas temata za moeto prasanje do vas no sepak ke prasam, deneska bev na ginikolog 14ti den mi e bas vo faza na ovulacija za da vidamkolku folikuli imam bidejki za prvpat piev Klomifen i doktorot mi kaza deka imam dve prekrasni i golemi filikuli od koi edniot (pogolemiot) bi trebalo deneska da prsne no mi rece deka imam i cisti. dali e mozno tie cisti da se od klomifenot bidejki prvpat imam cisti i dali pokraj cistite e mozno zabremenuvanle? imali nekoj vakvo iskustvo?



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Кломифен
31.1.2013 19:30:52   
Melanija RR
kate.. кога ти беше 7ми ден а кој ден ти е во вторник?Најкасно на 12 ден се прави контрола

SOLE сега цистата неможе да ти е од кломифенот,од кломифенот може да настане циста ама ако фоликулот не пукне се создава циста после тоа .А за сигурно да прсне кога се користи кломифен се става и инекција прегнил за сигурно да прсне фоликулот да не стане циста.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Кломифен
31.1.2013 21:36:48   
SOLE
Melanija fala na odgovorot, a za pregnil nisto ne mi kazaa deka treba da pustam, klomifenot mi gi preporaca Petanovski no sega momentalno sum vo Italija i deneska ovoj doktor tuka mi rece nikogas poveke da ne primam klomifen bidejki jas imam redoven ciklus pa smetaat deka imami redovna ovulacija, a neznam kolku treba da bide endometriumot normalno? kaj mene e 11. pozdravce

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Кломифен
31.1.2013 21:43:17   
kapina
sole i na mene ginekologot ne mi dade klomifen pred inseminacijata oti imam redoven ciklus i ovulacija

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Кломифен
31.1.2013 22:31:09   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE
jas imam redoven ciklus pa smetaat deka imami redovna ovulacija


Ова немора да значи ,ни еден доктор неможе да тврди дека имаш овулација само затоа што имаш редовен циклус.Затоа овулација се утврдува најдобро со ехо.Кломифенот е само плус,пример ако во редовна овулација имате 1 фоликул ќе стимулира да имате 1 или 2 плус фоликули,а ако имате повеќе природно 3 фоликули тогаш не се дава кломифен.
Ендометриумот не е лош,за природно подобрување јади цвекло и ананас,а преку апчиња со естрофен тој се пие кога е стимулиран циклус со кломифен и се пие од 8 до 14 ден од циклус.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Кломифен
1.2.2013 17:41:04   
SOLE
A dali e mozno zabremenuvanje i pokraj cista?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Кломифен
4.2.2013 11:44:15   
kate18
Jas koga bev posledniot pat na ginekolog, imav cista, i doktorot mi rece, nema vrska toa so kolkavi cisti doagaat, i posle trudni, taka da ima sansi user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Кломифен
4.2.2013 21:30:24   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

kate.. кога ти беше 7ми ден а кој ден ти е во вторник?Најкасно на 12 ден се прави контрола

SOLE сега цистата неможе да ти е од кломифенот,од кломифенот може да настане циста ама ако фоликулот не пукне се создава циста после тоа .А за сигурно да прсне кога се користи кломифен се става и инекција прегнил за сигурно да прсне фоликулот да не стане циста.

7 den mi bese na 25januari a vtornik mi e 18 den

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Кломифен
5.2.2013 14:48:20   
Melanija RR
kate.. на 18 ден на ехо ако споро ти растат фоликулите.
Но кога се пие кломифен тие пукаат најнајкасно на 15 ден ,по мене и мое искуство тебе ти е пукнат фоликулот и овулацијата ти е помината.
Се надевам ќе си ги видиш user posted image

Пиши како помина денес и дали според твојот доктор ехо се прави на 7 па на 18 ден?
Извини но ова ме изненадува но може и јас нешто грешам може си има поинаква пракса и секако зависи до пациентот.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Кломифен
5.2.2013 16:27:43   
SOLE
Na edna moja drugarka koja imase hormonalen dizbalans uste kako momicka i nemase redoven ciklus nikogas, so stalni kontroli na exo zabelezaa deka folikulot raste mn bavno i goleminata za da prsne ja postigna duri na 28mi den koga ustvari treba da dobie menzis, togas taa i zabremeni i eve sega si imaat i bebce, toa se redki slucaevi no ete gi ima.e sega neznam dali ima pieno klomifen ili ne... pozz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Кломифен
5.2.2013 19:20:51   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

kate.. на 18 ден на ехо ако споро ти растат фоликулите.
Но кога се пие кломифен тие пукаат најнајкасно на 15 ден ,по мене и мое искуство тебе ти е пукнат фоликулот и овулацијата ти е помината.
Се надевам ќе си ги видиш user posted image

Пиши како помина денес и дали според твојот доктор ехо се прави на 7 па на 18 ден?
Извини но ова ме изненадува но може и јас нешто грешам може си има поинаква пракса и секако зависи до пациентот.

ne bev denes na lekar se javiv na doktorot ama ne bese na rabota zdraje od slednata mensruacija
redovno i kako so treba ke me preglduva.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Кломифен
5.2.2013 19:45:58   
emaaaa
sakam da prasam dali ako predhodniot mesec imas pieno klomifen moze da dejstvuva i ovoj mesec ne mi e jasno ili nema vrska toa si e samo za taa ovilacija pozzzzzz i so sreka na site koi ocekuvaatuser posted image

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Кломифен
5.2.2013 23:02:51   
Melanija RR
Некои имале продолжено дејство од стимулацијата ,но тоа е индивидуално и најсигурно да провериш на ехо.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Кломифен
12.2.2013 9:49:32   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

kate.. на 18 ден на ехо ако споро ти растат фоликулите.
Но кога се пие кломифен тие пукаат најнајкасно на 15 ден ,по мене и мое искуство тебе ти е пукнат фоликулот и овулацијата ти е помината.
Се надевам ќе си ги видиш user posted image

Пиши како помина денес и дали според твојот доктор ехо се прави на 7 па на 18 ден?
Извини но ова ме изненадува но може и јас нешто грешам може си има поинаква пракса и секако зависи до пациентот.

ne bev denes na lekar se javiv na doktorot ama ne bese na rabota zdraje od slednata mensruacija
redovno i kako so treba ke me preglduva.

pzdravo na site bev nekni na pregled i mi prsnale folikulite, potoa dobiv menstruacija i denes mi e 3 den od user posted image i od denes pak pocnucvam so klomifen i koga ke gi ispijam pak na pregled

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Кломифен
12.2.2013 10:05:03   
Melanija RR
kate.. сега редовно на ехо и со тоа поголеми шанси за user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Кломифен
13.2.2013 16:18:00   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: dzvezdaZdravo na site,Jas planiram da pravam inseminacija sega sledniov ciklus,minatiot ciklus piev clomifen samo 1 tabletka na den 5 dena i imav samo eden folikul ama ocigledno nisto,i pred 3 meseci pak piev clomifen po 1 tabletka na den i togas imav eden folikul.Zosto samo eden folikul i pri hormonska terapija?Kako da znam i deka vo folikulot imam jajce kletki?


Штом два пати си пеила по 1 таблета треба да ти ја зголемат дозата,јас имам пиено и по 2 и по 3 на ден ,најмногу добивав по 2 фоликула.
Мој совет е да не ја трошиш стимулацијата непотребно без да правиш инсеминација,значи кломифен+прегнил+инсеминација


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Кломифен
13.2.2013 16:23:05   
dzvezda
Ok fala na sovet Malanija:)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Кломифен
22.2.2013 20:36:32   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

kate.. сега редовно на ехо и со тоа поголеми шанси за user posted image user posted image

denes 12 den folkulite 31mm i primiv inekcija pregnil pa zdravje so gospod napred se nadevam ke ima user posted image crtki.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Кломифен
22.2.2013 20:45:32   
cacisk
Kate 31 ili 21mm se folikulite? Navivam za 2 nedeli user posted image

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Кломифен
28.2.2013 17:11:19   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Kate 31 ili 21mm se folikulite? Navivam za 2 nedeli user posted image


31 mm daj boze na 6 da ne mi dojde togas treba da dobijam

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Кломифен
2.3.2013 21:56:59   
Melanija RR
kate.. што има ново?user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

31 mm daj boze na 6 da ne mi dojde togas treba da dobijam

Ова неможам да го коментирам сеуште,кажи ми кој лекар те води ти дава кломифен и те следи?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?