|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
5.7.2012 14:18:31   
Melanija RR
cacisk штом си имала висок пролактин требало и кломифен и бромергон да пиеш,е сега од висок пролактин се нема овулација но се стимулира со кломифен за да имаш ,така што можно е затоа да не делувал кломифенот.
Немаш воопшто ни помали фоликули 14ммм или слично?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonca)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Кломифен
5.7.2012 15:08:00   
cacisk
Jas celo vreme pijam Bromergon vise 4 meseci po pola apce na den. Prosliot mesec mi bese 10 prolaktinot a sega 54.Ne voopsto nemam folikuli i mnogu mi e strav za ponatamu sto moze da bide.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Кломифен
6.7.2012 0:30:52   
Melanija RR
Не се секирај постојат уште мнгу видови на стимулации,а тоа што толку ти варира пролактинот веројатно ти е од стрес мора да се контролираш да изнајдеш начин и че видиш дека ќе ти се регулира

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Кломифен
6.7.2012 18:37:55   
sonca
devojki dali znae nekoj po kolku mm na den otprilika rastat folikulite,zosto vcera bev i imav poveke folikuli od koi eden 18 mm a drug 16,a deneska koga bev edniot bese 18,3 a drugiot isto 16,endometriumot mi bese dobar,se plasam dali ke narasnat,doktorkata mi rece utre i zadutre da imam odnosi,a ponedelnik da pojdam na kontrola ako ne se puknati da primam inekcija.i kako odi toa posle kolku vreme treba da se ima odnosi od koga ke pukne.dali ima nekoj vakvo slicno iskustvo.fala odnapred

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Кломифен
7.7.2012 10:40:29   
Нивеа
sonca duso, alatite i fakajte se za rabota hihihihihi so srekjickaaauser posted image user posted image

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот sonca)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Кломифен
9.7.2012 15:16:01   
sonca
denes bev na kontrola i se razocaravuser posted image edniot folikul mi bese 24 mm,ama doktorkata mi rece deka prerasnal vi cista,a drugiot bese 21 mm,i primiv inekcija pregnyl za da pukne,reece da probame barem so ovoj,i vecer i sabajle da imame odnosi,mnogu se razocarav a imav tolku mn nadez neznam so ke se slucci dali ima sansi da zabremenam

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Кломифен
9.7.2012 15:47:05   
cacisk
Ne se sekiraj sonca i eden folekul moze da zavrsi rabota. Samo vie bidete aktivni. Mene denes ginek. mi ja zgolemi dozata na klomifen da pijam po 3 apcinja na den i plus utrogestan da stavam bidejki endometr. mi e 3.
Zdravje ke vidime sto ke bide sledniot mesec.

(Одговор на членот sonca)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Кломифен
9.7.2012 23:56:52   
Melanija RR
sonca зошто да се разочаруваш и еден фоликул може да заврши работа user posted image имај верба

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Кломифен
10.7.2012 10:08:43   
Нивеа
cacisk duso jadi mnogu cveklo i ananas... jas taka tri meseca jadev mnogu ananas endometriumot dva pati mi bese 10, a posledniot pat mi bese 9.5,

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Кломифен
12.7.2012 12:19:55   
cacisk
Sakam i ova da prasam koj znae neka odgovori. Dali za zadebeluvanje na endometriumot e podobro da se pie Estrofem ili vaginaletite Utrogestan? Mene ginek. mi dade da stavam vaginaleti od 10 den od ciklusot ama mene nekako kasno mi e, a mojot endometr. mi e 3 i toa 6-7 meseci kontinuirano.
Neznam dali da zemam Estrofem na svoja raka ili ne??

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Кломифен
12.7.2012 15:28:21   
Melanija RR
Мојот пример е вака при стимулација со кломифен пиев естрофен од 7 до 12 ден ,на 14 ден инсеминација,а од 16 ден утрогестан вагиналети.
Сега и двете во различен период ги даваат за подршка,така што не мора да значи дека е касно.Ако си само на кломифен послушај го гинекологот па и отиди на уште едно ехо да видиш дали делува на здебелување на ендометриумот.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Кломифен
12.7.2012 15:34:30   
liljak
cacisk...estrofemot e za zadebeluvanje na endometriumot a vaginalnite utrogestan e za zadrzuvanje na plodot....vaka i jas imav problem so endometriumot i piev estrofem po 6 mg na den ( 2 x 2 x 2), jadev cveklo obavezno zivo po edno na den, ananas po eden na den i po edna lazica na sabajle i navecer od medot ( vo 1kg med stavi meleni fstaci, orevi, lesnici , bademi, kikiri ..se da e zivo ne peceno i izmesajgi em e vkusno em pomaga veruvaj ) sega nepijam nisto samo jadam od ova so medot i endometriumot mi e odlicen , trosloen kako sto treba ....ova so medot pomaga veruvaj , mozis i ako sakas i mlec stavi vo nego , ama posto e skapo jas ne kladov, koga sum pri pari stavam i mlec ama redovno go jadam pa dosega e se kako sto treba....pozdrvceeeee

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Кломифен
12.7.2012 16:35:44   
cacisk
Srcki ste fala vi mnogu za odgovorite. Jas od utre ce pocnam da jadam ananas ama od konzerva poubav mi e sigurno bi trebalo da ima dejstvo kako sveziot i ce si kupam sok od cveklo od fruktal. Zdravje ce vidime sto ce bide na pocetokot na Avgust.

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Кломифен
12.7.2012 23:28:54   
sonca
srcki jas denes bev na kontrola i doktorkata mi kaza deka folikulot mi puknal,taka da sega mi ostanuva samo da se nadevam i da cekam ,se nadevam na pozitivni rezultati,pa ke pisam kako se odvivaat rabotite ,sega samo nadezuser posted image

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Кломифен
25.7.2012 16:03:36   
Anonimen
Bi sakala da ve prasam prosliot mesec piev klomifen ama se nemase sozdadeno nitu edna folikul, e sega trebase da dobijam uste pred 5 dena ama eve eve seuste mi nema dojdeno ciklusot. Denes napraviv test za sekoj slucaj ispadna negativen. Ginek. mi e na odmor pa treba da poceka do ponedelnik da otidam, ama nekako me faca strav sto moze da bide. Nekoj da mi kaze nekoe mislenje za ova.

(Одговор на членот sonca)
  Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Кломифен
25.7.2012 16:10:51   
vezilka RR
Доколку примаш некоја терапија.. бидејќи јас додека бев на кломифен, во периодот од пукање на фоликулот до следниот циклус примав утрогестан, знаеше да ми задоцни, некогаш и по 10 дена. Сите овие лекови се хормони кои можат малку да го збрлават циклусот.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Кломифен
25.7.2012 16:28:43   
cacisk
Osven Bromergon po pola apce navecer i folna nisto drugo ne pijam. Cekam da mi dojde i da pocnam so klomifen dupla doza ovoj mesec. Ufffff vise so ovie terapii i dobivanja i iscekuvanja vise mi se smaci 2 godini isto te edno.user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Кломифен
26.7.2012 0:15:58   
Melanija RR
cacisk ајде ќе биде,што мора мора user posted image user posted image user posted image

Сепак кломифенот е почете лек и дава овулација и сигурно ќе биде ако друго е во ред.
Со среќа user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Кломифен
26.7.2012 14:43:11   
Нивеа
cacisk nemoj ne se nerviraj, site ovde sme spremni na se za edno prekrasno malo user posted image ,
znaes i stresot i nervozata si go pravat svoeto... i jas si cekam 2 godini, no seti se deka ima i nekoi sto cekaat i poveke od nas...kojznae kako im e niv, te user posted image

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Кломифен
4.8.2012 9:48:37   
cacisk
Женски вчера навечер бев на фоликулометрија и конечно после толку месеци имав 2 фоликули. на 9 ден од циклус едниот беше 13мм а другит 14мм што мислам дека горе доле се супер.
Јас од денес почнав да ставам утрогестан. Мене докторот ми рече да го ставам од 10 ден од циклус. Е сега да прашам да не е рано за ставање на утрогестан?? Што ако не дојде до бременост нема да имаат некое друго дејство?? Јас во Понедалник сум пак на фоликулометрија па ќе видиме.Само не знам дали да ставам од утрогестанот или не?? Некои ваши сугестии::

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Кломифен
4.8.2012 12:02:20   
Melanija RR
Од кога ти кажал да ставаш утрогестан од тогаш,на ништо нема да има лошо влијание може само да помогне.
Треба да веруваш на докторот каде што одиш,слободно ставај утрогестан user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Кломифен
24.10.2012 8:44:13   
@bebe
Me interesira kakvo vlijanie ke ima toa sto na 13.10 pocnav da primam terapija so klomifen (trebase da odam na inseminacija, no se smenija planovite), a za nekolku dena treba da pocnam da se bockam so suprefact za ivf, dali toa ke im preci na janicite, na folekulite za postapkata za invitro, ocekuvam odgovor.
.......prasuvam od pricina sto cuvstvuvam mnogu mali bolki vo dolniot del na stomakot

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Кломифен
24.10.2012 10:12:37   
Melanija RR
Бебе сега ти порастат фоликулите и имаш овулација затоа те наболуват јајници и може да си пробате ,а за влијанието на суперфактот незнам.Мора да се консултираш до доктор ,може ќе мора да сочекаш следен циклус.
Само на гин за сигурност

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Кломифен
12.11.2012 23:37:07   
fliud
Zdravo,
Moze nekoj da mi kaza vo koja apteka mozam da najdam dostrinex?
Fala

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Кломифен
28.11.2012 7:30:05   
Ummu_Ajna
zdravo na site rr jas sum nova na ovoj forum. pa vaka sega jas imam 26 godini pa veke celi 7 godini ne mozam da zabremenam pacient sum vo sistina peavev hsg rengen slika na matka i jajnici desno e vo red na leva strana imalo zapuseno malce ama
mi rece moze od steganje ne ti projdela tecnosta posle toa otidov za folikuli da gledame pred toa
mi rece imam miom ama ne pravi steta i cista ama ne e vodna, sega folikulite se vodicot mi e 13 mm drugite se po 11mm ona mi go gleda na exo zasto mene ne mi dava nikakca terapija a vo petok sega pak me bara da odam da i kazam li da mi dade klamefon kako na vas? a debes mm ke se proveri spermogram ke odnese pozdrav do site user posted image

(Одговор на членот biser84)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?