|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
3.3.2013 22:07:19   
lindicka
Колку што јас знам фолекули на 31 мм се веќе цистиuser posted image , до 23мм-24 мм би требало да пукнат, се она што е поголемо од ова се смета за циста.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Кломифен
3.3.2013 23:14:20   
Melanija RR
И јас уште се чудам и како е можно на 14 ден user posted image многу ме интересира кој доктор ја води кате..

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Кломифен
5.3.2013 12:45:56   
kate..
ne go znaete mojot maticen posto ne sum vo skopje i kaj nekoj poznat doktor,inaku imase edna moja blisku prijatelka odese kaj mojot doktor i nejze ista terapija isti denovi se isto i davase kako i mene i nejze folikulite i bea 29-31 pa dobi pregnilce i odma si ostana bremena pa se nadevam deka i mene sodvetnaat terapija mi ja dava se nadevam i jas kako mojata prijatelka ke ja imam taa sreka.pa sto e od boga se ke dojde inaku utre treba da dobijam se nadevam nema da mi dojde.pozdrav do site

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Кломифен
5.3.2013 13:58:18   
Melanija RR
Да не не сватиш погрешно фоликулите прскаат природно на 24 мм или со прегнил, никој и никаде не пишал фоликул 31мм тоа не чуду да не мислиш на нешто друго.Може да има еден од 31 mm и друг од 20 мм па затоа да настане оплодување.
Инаку на иста терапија секој различно реагира и му растат фоликулите , некој пија по 1/2 кломифен и добиваат 2-3 фоликулие,јас пиев 3пати по 1 и имав по 1 фоликул.
Ти посакувам user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.3.2013 14:00:03 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Кломифен
5.3.2013 16:25:53   
kate..
pa ne ve svakam greska sekoj si ima razlicno mislenje mene toa sto mi kazuva doktorot toa vi pisam

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Кломифен
7.3.2013 9:36:14   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

pa ne ve svakam greska sekoj si ima razlicno mislenje mene toa sto mi kazuva doktorot toa vi pisam




vcera tebase da dobijam ne dobiv denes seuste nemam dobieno.denes bev i na lekar folikulite od pregnil inekcijata mi prsnale so matkata se vo red i sega ke cekam da ne mi dojde na kontrola zdravje ke odam posle dve nedeli a u slucaj ako mi dojde posle menstruacijata.pozdrav do site

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Кломифен
8.3.2013 19:10:55   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..


ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

pa ne ve svakam greska sekoj si ima razlicno mislenje mene toa sto mi kazuva doktorot toa vi pisam




vcera tebase da dobijam ne dobiv denes seuste nemam dobieno.denes bev i na lekar folikulite od pregnil inekcijata mi prsnale so matkata se vo red i sega ke cekam da ne mi dojde na kontrola zdravje ke odam posle dve nedeli a u slucaj ako mi dojde posle menstruacijata.pozdrav do site



mi dojde denes nistoi od mojata nadez za bremenost

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Кломифен
12.3.2013 9:49:38   
Melanija RR
kate.. user posted image се надевам дека наскоро ќе ги видиш твоите user posted image и ќе заборавиш на се до сега user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Кломифен
15.3.2013 15:31:44   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

kate.. user posted image се надевам дека наскоро ќе ги видиш твоите user posted image и ќе заборавиш на се до сега user posted image


zdravo me interesira kade se prave spermogram.i od prilika kolku pari e toa za da ispitas sperm,ogram

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Кломифен
15.3.2013 23:27:21   
Melanija RR
Тема за спермограм има ТУКА
Ако се испитува на хистологија чини околу 150 денари и потребен е ХИВ тест од маж ти не постар од 6 месеци а каде да го направи нека ти посочи матичниот ,зависи каде има реагенс.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Кломифен
14.4.2013 19:05:07   
mamicka77


ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

zdravo forumki od damna nemam pisano neznam dali se sekavate ostanav bremena i potoa proktvariv imav spontan abortus.i sega so doktorot merime folikuli folikulite mi se 16mm a primam i klomifen pa se nadevam deka pak u skoro vreme ke si ostanam bremena.dali nekoja od vas ima primano klomifen i kakvi se rezultatite.



jas pief klomifen i ostanav bremena fala mu na boga


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.4.2013 20:24:24 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Кломифен
15.4.2013 20:52:00   
Melanija RR
lanicka30 што ти кажа др.Трајковски ако не ти советува инсеминација тогаш немој ни кломифен.Ако прво треба да се среди стрептококата па после друго ,немој да избрзуваш .
Мој совет не се троши со кломифен ако неправиш инсеминација.

Од кој ден се пие кломифен е по мислење на гинекологот.Јас секогаш пиев од 3 ден по три на ден до 8 ми ден, што значи 15 таблети или едно и пол кутивче.Немој на своја рака да земаш кломифен без консултација со лекар.
Не е тоа така наивна стимулација.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Кломифен
15.4.2013 21:53:38   
lanicka30
fala Melanija RR na sovetot nevidov deka si mi odgovorila tuka.ke go poslusam tvojot sovet iako mi e tesko da stojam so skrsteni race i da cekam uste eden mesec dr. ne uspeav da go dobijam na mob za kosultacija ke go pocekam i negovoto mislenje iako mislam deka nema da ja pravime insiminacijata pozdravce..user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Кломифен
18.4.2013 17:09:23   
vikde
Здраво женски!
Ми терба ваше мислење,нова сум на форумов и се надевам ке ме прифатите.
Имам нередовен циклус како последица од полицистични јајници.Веќе подолго време со мм се обидуваме да останам user posted image но без успех.На последната контрола докторот ми кажа дека се е во ред само да продолшиме да се обидуваме и ми даде кломифен да пијам.Проблемот е во тоа што по консултаијата со него ми кажа дека обично по терапијата со кломифен доколку не останам user posted image треба редовно да добијам,но јас не добив а тестот е негативен.Ми рекоа да почекам уште малку па да направам др.тест,но многу сум исплашена.Не сакам пак да се разочарам а и абер немам од симптоми или за да добијам или за [sm=nosecka.gif.]Имал ли некој од вас ваков проблем,не сум свесна што да правам!

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Кломифен
18.4.2013 19:03:20   
lanicka30

vikde ima golema verojatnost da siuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image moze prerano si go napravila testo pocekaj i povtorigo ili odi prover preku krv pa da ne izraduvas so user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vikde)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Кломифен
18.4.2013 19:13:38   
Melanija RR
vikde добре дојде на РР
Ако поминале 33-34 дена од циклус оди директно на тест преку крв

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Кломифен
19.4.2013 10:48:40   
vikde
Фала ви многу ми дадовте надеж.Ке почекам уште некој ден па ке правам тест со крв,и се надевам дека ке имаuser posted image
Има ли шански да сум user posted image иако немам никакви симптоми освен што осекам слаба болка во јајниците,како пред да добијам само уште послаба?
Поздрав до вас и имајте убав ден

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Кломифен
19.4.2013 13:22:03   
Melanija RR
Немора да се има симптоми за да има бременост user posted image проверено

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vikde)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Кломифен
24.4.2013 18:44:30   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: princess_22

Zdravo :) nova sum na forumov pa sakam nekoi mislenja od vas :) sum so policisticni jajnici. Ginekologot mi gi dade apcinjata klomifen. Pocnav da gi pijam od 4 do 8 den od ciklusot i posle toa idev preku den na gledanje na eho zaradi folekuli. Na 15 den primiv inekcija pregnil za pukanje na folekulot. Mi rece narednite 7dena da imame odnosi so mm sinokja ni bese posledna den
. Osetiv nekoi bolki vo jajnicite, a i pocesto mi se odi vo toalet. Dali e mozebi nekoj znak? I uste nesto dali apcinjata klomifen sluzat za stimulacija na menstruacijata? Ovoj mesec mi dojde na 3 april a mi zavrsi na 9 april a fevruari mesec mi dojde na 24 a mi zavrsi na 2 mart. Koga otprilika treba da ocekuvam da mi dojde osven ako ne sum bremena? I da napomenam 1 mesec mi e ao klomifen. Blagodaram odnapred.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Кломифен
24.4.2013 18:47:29   
Melanija RR
princess_22 добре дојде на РР user posted image
Кломифенот служи за стимулација на овулацијата за да се добијат фоликули или повеќе фоликули.Поинаку е добивањето по земање на кломифен,односно тест преку крв може да напрваиш 15 дена по примање на инекција прегнил и само тогаш е валиден тестот пред тој ден не е.
Ако не си бремена ќе добиеш околу 33-34 ден ,односно до кај 18-19 ден од инсекција прегнил.

Навиваме за user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Кломифен
24.4.2013 20:13:28   
princess_22
Blagodaram Melanija RR znaci i test za bremenost moram da napravam na 15 den? Mene ginekologot mi rece deka ako ne mi dojde na 3 posle dva dena docnenje na menstruacijata da zemam test za bremenost. Prasanjeto mi e dali mozam porano? Na primer na 30 april? Pozzzz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Кломифен
25.4.2013 14:16:43   
Melanija RR
На 30 април кој ден од циклус ти е?
Прегнилот може да покаже лажно позитивен тест ,затоа се прави исклучиво на 15 ден од примениот прегнил и најдобро преку крв.
Штом на 15 ден си примила до 29 ден од циклус нема да добиеш ,значи ако ти касни како што ти кажал докторот ќе ти биде 32 ден од циклус односно 17 дена од пренилот ,исто ти тажал и тој дури тогаш тест.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 25.4.2013 14:17:24 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот princess_22)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Кломифен
25.4.2013 16:59:57   
princess_22
Melanija RR na 30 ke mi bide nekade 27 den od ciklusot a od inekcijata pregnil koga sum ja primila ke mi bide 13 den. Imam nekoi cudni bolki kaj jajnicite, preponite, po tvoja pretpostavka sto moze da bide toa? Dali mozebi se rani znaci na bremenost? Posebno imam bolki 2 den koga ke dobijam, a sega ova mi e nekako cudno :(

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Кломифен
25.4.2013 17:46:47   
Melanija RR
Значи тест најрано 2-3 мај а болка во јајници може да е и за добивање и за недобивање,симптомите се слични па и исти.Издржи до 2 мај user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот princess_22)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Кломифен
25.4.2013 21:13:43   
princess_22
Kje cekam Melanija RR :) nemam druga nikakva rabota, epten se nadevam deka ke vidam user posted image :) samo se plasham deka nema da bide zatoa shto vekje sum psihicki opteretena :/ ne e teshko da se pocheka do 2 pa da se vidi, ke idam vo biohemiska, i preku ispituvanje na urina kje vidam, a za da bidam 100% sigurna i preku krv pa + i test :) inaku ti blagodaram :) Pozzz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?