|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација II
4.4.2013 14:20:30   
baby77
user posted image user posted image user posted image Gi najdov rezultatite user posted image user posted image user posted image
Pa sega vo ponedelnik folikulometrija
A da prasam da ne nekoj znae kako da si go najdes doktorot na GAK ako ne mu e ambolanski den? ke go brkam ?????
Mozebi zamaram aa? Ama veke nekoj bil sigurno pa znae da mi kaze ..A prviot pat ubavo mi se pogodi za folikulometrija priemen ambolantski den sega e gore .. ako nekoj znae ??????
izvinete uste ednas sto dosagam user posted image

(Одговор на членот Elena27)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Инсеминација II
4.4.2013 18:51:03   
Melanija RR
baby77 ако ти е врска барај му го кабинетот на 3кат ако не тој што е дента во амбуланта тој те гледа на ехо, кој е горе кај инсеминации тој ти прави избор нема освен ако не ти е врска.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Инсеминација II
5.4.2013 12:30:17   
kate18
Zdravo na site, eve posle nekolku nedeli i napraveno HSG vo meguvreme povtorno se vrakam na ovaa tema. Smenivme doktor, zakazav kaj Lazarevski vo Sistina,napravivme pregled i ke odime na 3 insemenacija so mala stimulacija mi rece,do sega se bese na priroden ciklus. Cekam da dobijam i mi rece da se javam na 5 den. Ako ne go bide i ova ideme rece na in vitro. Samo ne mi e jasno neli vo fondot se baraa 3 insemenacii ili sega po novo 4,a nie ke imame samo 3. A jas si se nadevam deka nema da dobijam :)))

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Инсеминација II
5.4.2013 13:36:59   
butterfly 00
Kate 18 jas odam kaj d-r Lazarevski sega mi ja napravi 3 inseminacija, inaku od dobieno treba da otides do 5 den zosto mene mi davase da pijam klomifen od 3 den ednas dnevno 5 dena pa posle ke ti odredi koj den da ja pravis inseminacijata. Znaci denot koga ke dobies odma da se javis. Jas sum mnogu zadovolna od doktorot, ti posakuvam uspesna inseminacija user posted image

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Инсеминација II
5.4.2013 15:28:13   
Melanija RR
Веќе 3-4 години од фондот се бараат 4 инсеминации направени преку еден циклус тоа не е ништо ново,но дајбоже третата среќа да биде user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Инсеминација II
5.4.2013 18:05:20   
lindicka
Hi на сите.
Денеска се слушнав со докторот и ако ништо не биде овој месец, следниот циклус ќе правиме трета инсеминација. И си мислам со оглед на дијагнозата на мм астенотератозооспермија, да поднесам документи за ИВФ преку фонд со три инсеминации, па ако ни одобрат добро, ако не ќе направиме и четврта инсеминација ако ни побараат. Еве на братуцетка ми и одобрија со две, за секој различно.Ако е со двајцата се во ред тогаш бараат 4 изгледа.
Сакам да поднесам со три затоа што ќе ми истечат прегледите хормони и микробиолошки, до јуни ми се валидни. Папот е валиден една година, нели?
А како беше за спермограмите? Ова е офтопик, дали се валидни оние кои веќе ги имаме тие се пред скоро една година, или и нов треба?
Поззз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Инсеминација II
7.4.2013 10:21:17   
butterfly 00
Devojki mojot test od tretata inseminacija izleze negativen, sto da kazam, bebe nema, povtorno ostanav sama :( vcera mi bese mnogu tesko, no deneska povtorno sobrav sila za da se boram i da prodolzam ponatamu.

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Инсеминација II
7.4.2013 11:55:08   
kapina
lindicka na mene mi odobrija so tri inseminacii so istata dijagnoza na mm no i jas imam i hipotireoza sega zavisi kolku e koncentracijata na mt na mojot mm bese 1 milion

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Инсеминација II
7.4.2013 12:31:28   
lindicka
Fala Kapina na informacijata. Kaj mm na posledniot pred nekolku meseci imase 7 million, a na pretpredhodniot 20 millioni, sega kje pravime vo tekot na nedelava nov spermogram pa kje vidime, se nadevam na podobro, barem da ima uspeh IFV. Ne znam dali od brojot na spermatozoidi zavisi uspehot na IVF, najverojatno zavisi, od pogomev kvanitet kje s eizbere podobar kvalitet. So mene izleze se vo red spored poslenite ispituvanja na hormoni i drugoto. T.J jas nikogas ne sum imala problemi so hormoni, samo mi docni ovulacijata nakaj 17-18 den, ako se smeta za docnenje.
Po sovetite od vas, a i nas :), resivme po tretata inseminacija da gi podneseme dokumentite, pa ako treba i 4ta kje napravime, ako ne treba ok user posted image .

p.s butterfly01, zosto sama???
Nemoj taka, da sme zivi izdravi site, ne si ednistvena koja se bori za bebence.
Poleka kej soberes sili za ponatamu. Normalno e da si razocarana den dva, potoa sonceto pak kje izgree.
Ajde uzivajuser posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.4.2013 19:16:26 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Инсеминација II
7.4.2013 19:20:30   
Melanija RR
butterfly 00 те user posted image навистина мислев дека ќе биде успешна инсеминацијатаuser posted image

Се надевам веќе си подобро и со глава горе и убави мисли user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Инсеминација II
8.4.2013 21:18:49   
baby77
Eve me mene.Bev denes na folikulometrija.I sto da vi kazam...Edniot folekul zabegal na26 mm a toj e vodecki i na jajnikot na koj imam tuba.Drugite dva se na leviot jajnik 15 i 19 mm no tamu nema tuba.Vecerva se bocnav so pregnil 10 000 .Tapa ae cuvstvuvam.Mnogu sum down.Dr.vika ima nadez i za drugite dve ama kako jas licno neznam.Sredda e IUI.I taka mi moi..Cekam sreda..

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Инсеминација II
9.4.2013 8:25:56   
lanicka30
sakav da ve prasam denes mm ke pravi spermogram pa me interesira molku milioni treba da ima za isiminacija i dali nekoj znae kako se cita spermogram zakam da go sporedam so mostarite??i uste nesto nemozam da najdam pregnil znae li nekoj kade moze da ja ima??

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Инсеминација II
9.4.2013 10:07:18   
butterfly 00
Devojki ve molam pisete mi prolaktinot se proveruvase na vtori ili treti den od dobieno?

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Инсеминација II
9.4.2013 10:43:34   
lanicka30
vo bilo koj period posle menstruacija ne mora strikno na tretiot ,14 ili 21 den kako drugite hormoni jas go proveruvam ednas vo mesecot a koga mi bese pokacen i dvapati ama dr. mi rece deka ne evrzan strikn za den sega go prave posto na krajov od mesecov me ceka prvata insiminacija....user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Инсеминација II
9.4.2013 11:17:49   
butterfly 00
Lanicka 30 so sreka prvata inseminacija ajde pa da ne izraduvas so user posted image

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Инсеминација II
9.4.2013 14:07:11   
baby77
regnil kupiv vcera vo aptekata na eurofarm na zelen pazar.jas utre odam na IUI pa so srek a i na dvete neka ni e :)

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Инсеминација II
9.4.2013 14:37:52   
Melanija RR
baby77 мисли убаво кој ден ти бил вчера штом едениот фоликул ти е 26мм? Наводно се случувало како што кажа да имаш фоликул на страна на непрооден канал па другиот јајник да го преземе,нешто во тој контекст секогаш има дадеж.Добро ќе биде да има тм повеќе милиони.Запамти никогаш не се знае.Пред инсеминација побарај да видат на ехо дали прснале другите фоликули.Со лесно утре user posted image

lanicka30 кога ќе правиш инсеминација?Започнат ти е циклусот?Едно е милиони на спермограм, а друго и друг ден е обработена сперма колку милиони ќе излезат.Може едното од другото да е подобро или пак исто.Тема за спермограм имаш ТУКА

butterfly 00 јас пак знам дека се испитува на 3 ден како и другите хормони.

Прегнил секогаш има во аптеката во Систина

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Инсеминација II
10.4.2013 12:27:53   
kate18
Nisto od insemenacija ovoj mesec, site hormoni mi se ok,samo prolaktinot visok ovoj mesec 30, Dr.Lazarevski rece da go spustime prvo so Dostinex,pa drugiot mesec ke vidime kako ke bide...Doktorot rece Prolaktin mozam da proveram,na 2,3,4... ne e vazno koj den...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Инсеминација II
10.4.2013 12:45:47   
Melanija RR
kate18 штом така е најдобро да се среди пролактинот тоа е тоа,само имај трпение подобро се да е како што треба пред инсеминација отколку ради редаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Инсеминација II
10.4.2013 20:10:44   
lanicka30
leleeee mnogu sum nervozna znaci nemoze da se desi jas da odam da pravam brisevi a da nemam nekoja infekcija ili bakterija imam na cerviks i vagina streptococa agalakti sto e sega ova cudo od kade veke, mozno li e da sum ja fatila od intervencijata ili od bolnica, utre ke odam kaj maticniot da mi da mi prepise terapija.Moze li da se ostane bremena so ovaa bakterija i dali moze da pravam insiminacijaa uste ne sum dobila do duse ama moram da se spremam.Edinstveno pozitivno so se desi denes e odlicniot spermogram na mm ama mi e zal zoso ke moram da go trujam i nego sega so terapijauser posted image user posted image user posted image

kate18 do sega ne si imala problem so hormonite? ne se sekiraj ke se sredat samo neznam dali moze bas da se regulira za eden mesec jas pijam bromergon cela godina i veke nekolku meseci mi e vo red no sepak dr.ne mi go prekinova najverovatno mi go odrzuva so minimalnata doza vo slucaj da ne se pokaci bidejki za insiminacija toj hormon e biten.Imas li praveno HSG?


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 11.4.2013 0:21:09 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Инсеминација II
11.4.2013 0:20:19   
Melanija RR
lanicka30 најпрво со терпија треба да се средат инфекциите па потоа дури инсеминација,тема за вагинални инфекции имаш ТУКА
Не се разочарувај секое лошо за добро е ,што и да е ќе помина user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Инсеминација II
11.4.2013 12:38:07   
tea 88
Kate 18 so 30 prolaktin ne napravi inseminacija? jas odam kaj Tase vo Plodnost i toj mi vika deka prolaktinot smetal samo za folikulite za nivniot rast a ne smetal za vgnezduvanjeto na jajce kletkata. jas bev stimulirana so klomifen i imav 2 folikuli 19 i 21 mm a prolaktin 70. i mi rece za inseminacija. neznam kako mozi site da velat prvo da se sredi prolaktinot a Tase mi veli ne e precka tolku. izgleda treba da otidam do kaj Lazarevski na konsultacija.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Инсеминација II
11.4.2013 14:55:24   
Melanija RR
Превентивно решение е тоа што кога с епие кломифен или било која друга стумулација с епие и бромергон или достинекс ,така ќе има фоликули и пролактинот ќе биде регулиран

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Инсеминација II
11.4.2013 15:47:21   
kate18
Lanicka30 ,do sega ne sum imala problem so hormonite,pred nova godina gi proveruvav se bese super,togas prolaktinot mi bese 14, jas prasav na sto vlijae toa vika moze na se, stresni situacii prethodniot den, ili mozebi nesto tesko sum jadela vecerta, i mi dade od Dostinex po pola tabletka,a baska edvaj gi najdovme,celo Skopje go svrtivme....HSG pravev prosliot mesec zosto ne mozat da najdat pricina zosto ne ostanuvam trudna...se e vo red i so toa....ama nejke

Tea88, doktorot mi rece nema da pravime dodeka ne se sredi prolaktinot, bas se razocarav, mislevme od naredniot mesec za in vitro, vika visok e prolaktinot ,ke pocekame da se sredi...Ne znam zosto, moze toa mu e principot, ama iskreno mu veruvam, doktorot ima golem uspeh ...se nadevam ke ni pomogne, prethodno site ne matkaa,sega ostavam na nego...pa ke vidime

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Инсеминација II
11.4.2013 17:05:39   
baby77
I kaj mene bidna inseminacija2.So 3j.k i 18 miljoni procistena sperma..Pa sega na cekanje.Se nadevam ova e toa.. pa ke vidime

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Стојан
Admin

Што мислите за името Стојан?

Зошто да не (13%)

Нема шанси (65%)

Супер е, македонско (8%)

немам мислње (14%)


Број на сите гласови: 310

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!