|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
8.4.2013 16:52:53   
Anonimen
здраво на сите
јас сум прилично нов член на форумов и се надевам дека ке наидам на барем колку толку мала помош или барем утеха од вас user posted image
за нашиот проблем имам исчитано милион постови ама ете сепак сакам и мислење од некој друг.
се обидиваме за бебе скоро 2 години ама сеуште нема ништо а што е најтрагично и двајцата имаме по некој проблем.
на последното мое испитување ми открија зголемен пролактин за 2 единици поголем од највисоката граница.
додека спермограмот е следниов
боја на ејакулат-сивкаста
количина на ејакулат-3.7 мл
пх на сперма-8
ликвефакција-30 мин
вискозност-нормална
број на сперматозоиди во мл-15*10 на 6
број на сперматозоиди во ејакулат-55.5*10 на 6
микроскопски наод-1-24
прогресивно подвизни-10%
слабо подвизни-20%
подвизни во место-10%
неподвизни-60%

Што всушност значи ова?
Ве молам за одговор доколку некој мозе да ми помогне.user posted image user posted image

(Одговор на членот Kolachence)
  Непосредна врска до пораките: 751
   RE: Стерилитет кај мажот?
8.4.2013 18:33:41   
Melanija RR
Анонимен најдобро е со резултатот таму каде што е правен спермограмот да одите не консултација кај доктор,уролог за да ви ја каже точната дијагноза.
Изгледот на резултатот и што се испитува зависи од клиниката или институцијата.Вака неможе само од овие резултати да дадеме дијагноза ,т.е. и да се спореди според вредонсти.Пример ок е вкупниот број ама мал е бројот на подвижни.
Ти посакувам среќа па пиши ни која дијагноза ви ја дале

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 752
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.4.2013 12:13:38   
lindicka
Na spermogramot 12 millioni izlegoa. Spored mene dobro e, jas sum relaksiranauser posted image , so ogled na toa sto minatiot pat imavme 7 millioni.
Mm e blago razocaran, ocekuvase povekje zatoa sto ispi eden kup raboti, mi veli dek ago trujam so apcinja user posted image .
Imame li ovde na forumot nekoj sto ostanal prirodno so ovaa brojka?!
Fala i poz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 753
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.4.2013 14:58:24   
Melanija RR
Линдичка во септември кога правев инсеминација на прочистена сперма мм имаш е само 4 милиони а веќе после 2 месеци природно забременив ,е сега колку биле тогаш или колку после навистина незнам.Но верувам дека кај мажите влијае моментот на давање на сперма некои мажи се со поголемо его и се под стрес што во нормален ден сигурно е подобар спермограмот и бројот на милионите.
Затоа секогаш се е можно ,те user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 754
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.4.2013 9:35:17   
virgo
Поради тоа што со мм спремаме документи за ин-витро покрај приватните лаборатории направивме и спермограм во клинички и што да кажам КАТАСТРОФАААА!!!
Се нула до нула user posted image .
Не ми е јасно како приватно може да се покажат некакви резултати со минимални разлики, а според клинички мм да нема ништо.
Каде е грешката или поточно кој незнае да си ја врши работата?

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 755
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.4.2013 11:14:41   
LoveableMe RR
Virgo,

Vo Avicena pravat mnogu detalen i precizen spermogram, cini okolu 1000 denari, privatno, ama epten detalno go ispituvaat, mislam ne e loso da napravis i tamu ili na Klinika, na Institut za medicinska histologija i embriologija, super tocni bile rezultatite.

Pozdrav

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 756
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.4.2013 20:42:49   
skopjance
Na klinika na Institut za Histologija i embriologija pravat mnogu detalen i dobar spermogram a kostaat samo 150 den so upat i kartonce

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 757
   RE: Стерилитет кај мажот?
15.4.2013 17:49:36   
LoveableMe RR
Skopjance, pisi za na Institut kakov upat treba, od maticen lekar ili sto baraat? Za kolu vreme e gotov? Pozz

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 758
   RE: Стерилитет кај мажот?
15.4.2013 18:35:12   
Melanija RR
Да не се мешам во муабетот ама општ лекар дава упат само до специјалист ,затоа упати се земаат скоро секогаш од матичен гинеколог без оглед дали е за маж или жена.
Бидејќи често менуваат мој совет е да се јавите во таа институција што ви треба и да прашате,зошто вака може да ве вратата пред еден месец да било за од друго место упат.
Н ахистологија се закажува така што кога ќе се јавиш прашај си.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 759
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.4.2013 15:27:49   
skopjance
Maz mi pravese spermogram na Institut za Histologija vo Dekemvri 2012. tamu baraat striktno upat od opst maticen ne od ginekolog.D-rkata ne mu davase trebalo od specijalist jas se javiv tamu i mi rekoa deka treba samo od opst maticen. Se zakazuva se ceka nekolku dena i mora da se nosi HIV rezultat gotovi se za 2-3 dena i kosta 150 den.
So noviot zakon se ga se e kasa popara.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 760
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.4.2013 19:48:25   
LoveableMe RR
Skopjance, fala ti za informacijata. Jas se javiv, mi kazaa i mene upat od maticen treba samo, ama mi zakazaa tek na 13-ti maj, mnogu bilo guzva. Ne kazaa kolku se naplakja, verojatno uste e 150 denari. Da, postojano gi menuvaat pravilata.....

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 761
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.4.2013 16:02:44   
skopjance
Na nas vo Dekemvri ni zakazaa samo za 2-3 dena sega e izgleda sezona za pravenje deca pa se ceka podolgo. Inaku proslata godina se cekase i po mesec dva za da dojdes na red.
Prvo mazot ima razgovor so doktorkata istorija mu pravi pa posle go nosis primerokot, ni sekogas nosime od doma zatoa sto imame problem tamu da dademe.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 762
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.4.2013 14:39:28   
virgo
Vi blagodaram devojki
No kako i da e veke nemam sila da se raspravam so klinichi zoshto od niv sum PREEEMNOGU RAZOCHARANA. Nekako uspeavme da gi sobereme site dokumenti i denes gi podnesovme.
Se plasham da ne mi kazat deka mora so donator no ako pobaraat ushte eden spermogram i toa ke im odnesam od kaj sakaat samo ne od klinichi. MM se otru veke so apchinja se shto mu kaza i doktorot i se shto slushnavme pieshe i na kraj od klinichki da mi dadat rezultat vo koj pishuva deka MM NEMA SPERMATOZOIDI e ziva glupost i ne veruvam vo toa.
Za mesec dena ke vidime shto ke bide

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 763
   RE: Стерилитет кај мажот?
24.4.2013 21:00:20   
Melanija RR
Барајќи нешто за калциумот низ нет случајно го прочитав и ова кое може ќе е од помош.

Калциумот заедно со витаминот Ц, магнезиумот и манганот ја неутрализира спермаглутинацијата, а бројот и подвижноста на сперматозоидите се зголемува.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 764
   RE: Стерилитет кај мажот?
25.4.2013 12:35:46   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Барајќи нешто за калциумот низ нет случајно го прочитав и ова кое може ќе е од помош.

Калциумот заедно со витаминот Ц, магнезиумот и манганот ја неутрализира спермаглутинацијата, а бројот и подвижноста на сперматозоидите се зголемува.

I toa pieshe i seushte pie plus i tribestan i toa dupla doza. I zatoa ne mi beshe jasno kako odednash od 1% nepodvizni no zivi sspermatozoidi toj voopshto nema spermatozoidi. No kako shto rekov sega ushte malku pak ke odime vo Sv. lazar i ako najdat makar nekolku (a sekade privatno imaat najdeno) togash ke pobarame da gi zamrznat. I ke pobaram potvrda za toa i ako of fondot mi rechat neshto togash i taa potvrda ke ima ja dadam

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 765
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.5.2013 19:43:43   
Anonimen
Zenski moze pomos itno mi treba
Denes gi zedovme SEXOVIT FORTE za MM no zaboravivme da prasame kako se pijat. Vo kutijata ima samo 6 tableti a na kutivceto pisuva po 1 na den. Zarem samo 6 dena treba da gi pie MM??? Ili se delat na pola ili cetvrtina??A inace za 6 tableti skapi se 800 den edna kutija. Od utre treba da pocne da gi zema.

Ve molam za brz odgovor

(Одговор на членот virgo)
  Непосредна врска до пораките: 766
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.5.2013 20:39:08   
Melanija RR
Она што го најдов на нет на страна како упатство меѓу другото го пишува и ова.

Препорачана дневна доза е една таблета дневно, може да се зголеми до три ако е потребно. Секој поединец е различен, па според тоа, кај некои може да се чувствува подобрување во период краток како што се две недели. Земајте една таблета дневно во период од најмалку четири недели за да почне да се развива сексуална кондиција. Ако максимални резултати не се постигнуваат, се зголемува на три таблети на ден и треба да се одржи таа доза најмалку четири недели. Како и со било кој хранлив производ, и овој производ се препорачува да се користи заедно со програма за вежбање и добро балансирана исхрана.

На некои странски производители пишува дека се 30 апчиња.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 9.5.2013 20:41:43 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 767
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.5.2013 20:41:21   
lindicka
Definitivno ima nesto greska, mm gi piese dva pati ili tripati na den po edno, vnatre treba da ma 100 tableti ili 80, taka nesto, nema sansi samo 6. Procitajte na kutijata pisuva kolku tableti oma vo sosemceto.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 768
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.5.2013 20:56:37   
Anonimen
I na kutjata pisuva 6 tablets user posted image Koj znae sto mi dale od apotekata.




< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 9.5.2013 21:04:12 >

(Одговор на членот lindicka)
  Непосредна врска до пораките: 769
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.5.2013 0:10:31   
lindicka
Anonimen, ne znam togas. Bas go prasav, toj piese pod dve na den, edn sabajle edno vecer, tolku gi kupuvavme okolu 800 denari, ama ni traea okolu 15 -20 dena, ne pametam dobro pred edna godina bese, ama imase baagi vo shishenceto. Da ne se nekoj nov vid na tableti?!! Konsultirajte se so aptekarot i so doktorot.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 770
   RE: Стерилитет кај мажот?
29.5.2013 16:07:15   
SOLE
Pisav i vo drugata tema za lecenje so bilki no i ovde ke napisam najdov edni caevi na net, ima za sve, i za maska i za zenska neplodnost i si pisuva koj caj od kakvi bilki e napraven, ova e srpski sajt i bidejki ne moze sekoj da go poraca cajot moze da si gi kupi tie bilki od bilo kade i sam da si napravi mesavina, jas taka ke napravam... pozz

avicena.shopmania.biz/catalog/povecanje-plodnosti-muskarci

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 29.5.2013 16:10:36 >

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 771
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.6.2013 11:55:34   
LoveableMe RR
Рингерајки здраво,

Ве молам кажете ми на Микробиологија кој ден примаат спермокултура? Или секој ден може да се однесе? Колку се наплаќа? Минатитот пат на сопругот му пронајдоа некоја бактерија на друго место, ја третиравме со антибиотик, сега да видиме дали е излечена.

Инаку, правевме спермограм на клиника, супер му е на сопругот, а по приватниве ни дадоа лоши спермограми, вистина јадеше појачана искрана со јаткасто овошје, ама за кратко време да има толку подобар спермограм, њ,њ,њ... со имаме по државава за пари страшна работа, не знае човек на кого да верува?

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 772
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.6.2013 19:25:48   
skopjance
LoveableMe ako sve pravele spermogram posle terapijata so antibbiotici za bakterijata a na izvestejaot ne pisuva nisto znaci deka e cist nema bakterija. Jas kolku sto znam spermokultura na mikrobiologija se zema sekoj den i e 100-150 den. ali ne sum sigurna a i mozes na telefon da prasas za sigurno

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 773
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.6.2013 12:10:14   
LoveableMe RR
Skopjance, tretiot spermogram go pravevme na Histologija i embriologija, a doktorkata gi vide prethodnite i spermokulturata i mi rece obavezno test mikrobioloski da se vidi dali seuste ja ima, zosto spermogramot toa ne go pokazuva.

Se javiv na mikrobiologija, karsi Ministerstvo za zdravstvo, rekoa primaat sekoj den od 08.00 casot nautro, so upat od maticen lekar treba i se plakja okolu 150 den, taka nesto.

Fala za sovetot. Pozz,

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 774
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.7.2013 10:01:47   
latica
И кај нас на хистологија најдоа ешерихија коли, сега маж ми е на терапија 10 дена, па пауза па да се повтори пак. Ме интерсира дали може веднаш да направиме спермограм или мора пак прво спермокултура па потоа спермограм. Се нервирам затоа што на институт за хистологија којзнае кога ќе ни закажат, а ни остана уште тоа.

Поздрав

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 775
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?