|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.3.2013 13:54:37   
LoveableMe RR

Меланија, тестот е правен во СИСТИНА, затоа пишував референти вредности во заграда, за да се види колку е минимум -максимум. Абе можеби може и природно, ама кај нас јок, ништо од природно, така да инсеминацијата ни е прв чекор. Му спремив јас секси салата комплет, плус цинк, па ќе видиме.

Позз,

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.3.2013 10:07:57   
ljubov26
Zdravo jas sum nova na forumov me interesira dali mozam po priroden pat ili so inseminacija da ostanam bremena.so mene se e vo red.na mm sperbgramot e vakov:volumen 4.2,ph 7.7,viskoznost 0,brzi 13,bavni 13,zivi 35,na mesto podvizni 7,nepodvizni 67,vitalnyost zivi 35,0boeni 65,podviznost 2,koncentrecija na sper.60,broken na spermatozoidi 252,normalni 11,nenormalni 89,nepravilni glavi 46,brat I sreden del 24,opaska 16,leukociti 2,okrugli kletki 2,dijagnoza :asthenoteratozoospermia.ve molam za pomos.kolku e Strasno

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.3.2013 12:05:00   
babyhope
ljubov26 мила добредојде на форумот user posted image user posted image user posted image Исчитај наназад неколку странички, мислам дека ќе ти стане појасно за тоа што точно означува оваа дијагноза. Ние имаме oligoazoospermija и не можеме да останеме по природен пат. Пробавме и со неколку инсеменации и ништо, друи имаме и едно неуспешно ИНФ.
Се надевам дека тука ќе најдеш убави искуства и ќе се дружиме во иднина. Уште еднаш топло добредојде user posted image user posted image

(Одговор на членот ljubov26)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.3.2013 12:19:21   
ljubov26
Bebyhope,masmi porano imase dijagnozaoligoasteratoospermija,pravevme invitro I imame sega 4god kerka,vo sistina ni rekoa deka ovoj rezultat e 3 pati podobar I deka duri Ima slucaevi I po priroden pat sto ostanale

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.3.2013 12:21:21   
Bogdancanka
добредојде љубов user posted image user posted image user posted image ти посакувам пријатна дружба на рр се надевам дека ќе добиеш одговорна на прашањата што ти се вртат во глава...еве нешто повеќе за дијагнози поставени врз основа на спермогам

Asthenozoospermia

Kaj астенозооспермијата има помалку од 50% подвижни сперматозоиди. Во случај на слаба подвижност најчесто се работи за некоја инфекција и се прават бактериолошки испитувања. Понекогаш причина може да биде и варикочела.

Варикочелата се смета дека е причина за неплодноста кај околку 40% од неплодните мажи. Кај ова заболување вените кои ја враќаат крвта од тестисите се проширени. Се претпоставува дека заради проблемот со циркулацијата, во тестисте се покачува температурата и со тоа го спречува нормалното создавање и созревање на сперматозоидите. Најчесто се јавува на левиот тестис. Се лекува со мал хируршки зафат. Околу половина од мажите во рок од една година успеваат да зачнат дете. Сепак кај еден дел од мажите варикочелата потворно се враќа.
Oligoospermia

Кај олигоспермијата концентрацијата на сперматозоиди во ејакулатот е помала од 20 000 000 во 1 мл. Ова е само ориентациона вредност. До бременост може да дојде и со концентрација помала од 10 000 000. Многу поважен е вкупниот број на сперматозоиди во ејакулатот и нивната подвижност и способност да ја оплодат јајце клетката. Ако вкупниот броја на сперматозоиди е поголем, можно е природно зачнување.

Ако концентрацијата е помеѓу 5 и 20 000 000 задолжително треба како причина да се исклучи варикочела. Во случај да се работи за варикочела се прави хируршка интервенција.

Исто за појава на олигоспермија може да придонесе неспуштен тестис или крипторхизам. Во таков случај со хируршка интервенција се спуштаат тестисите. Сепак се смета дека зачувувањето на функцијата на тестисот е можна доколку операцијата се изврши до втората година од животот.

Кај крипторхизмот може да не биде спуштен само едниот или двата тестиса. Ако се работи за само еден неспуштен тестис, а мажот е постар од 30 години, се препорачува отстранување на неспуштениот тестис. Оваа препорака иде од претпоставката дека неговата функција е неповратно оштетена. Оштетеноста на функцијата на тестисот е можно да се прогнозира преку испитување на фоликуло-стимулирачкиот хормон. Кај крипторхизмот овој хормон е често пати повишен и тоа може да биде индикација за степенот на оштетеноста на тестисот. Проценката може да помогне во изборот на операцијата.

Доколку се работи за помала концентрација од 5 000 000 сперматозоиди на 1 мл ејакулат, се прават хормонални и генетски испитувања.
Azoospermia

Во случај на Азооспермија во ејакулатот воопшто не е присутни сперматозоиди.

Задолжително се прават хормонални испитувања, а по потреба и генетски. Отсуството на сперматозоиди може да се должи на непостоење на сперматогенеза, но може да се работи и за постоење на сперматогенеза и некоја блокада.

Доколку се работи за блокада, можна опција е нејзино хируршко отстранување. Сепак често пати оваквите хируршки зафати не се многу успешни. Друга алтернатива е посебна метода на ИВФ, при која со пункција се земаат сперматозоиди директно од тестисите на мажот и вонтелесно се оплодува јајце клетката на жената.
Teratozoospermia

Има помалку од 15% сперматозоиди со нормален облик.
Necrozoospermia

Во ејакулатот нема живи сперматозоиди.
Polyzoospermia

Кај полизооспермијата се работи за превисока концентрација на сперматозоиди, над 250 000 000 во 1 мл. Многу од овие сперматозоидите се со неправилна градба или неподвижни. Но и во случај кога се здрави сперматозоидите, спротивно на очекувањата, плодноста е намалена. Често пати успешно забременување се постигнува со инсеминација на жената, со преработена сперма.
Hypospermia

Волуменот на ејакулатот е помал од 2 мл. Ако волуменот е премногу мал сперматозоидите нема да можат да стасаат до грлото на матката.
Hyperspermia

Волуменот на ејакулатот е поголем од 6 мл. Спротивно на очекувањата и ова може да предизвика неплодност.
Aspermia

Во случај на аспермија воопшто нема ејакулат.


како и да е мој совет е да се обратиш до твојот матичен и да видите што понатаму,за секој проблем има решение само позитивно

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот ljubov26)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.3.2013 14:50:31   
SOLE
Zdravo ringerajki, na net najdov edni apcinja se vikaat FERTILUP, gi ima i za maska neplodnost a isto taka i za zenska neplodnost, pa me interesira dali nekoj mozebi gi ima i koristeno?

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 731
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.3.2013 16:19:32   
Kolachence
Sole i jas gi gledav na net, ama ne poznavam nikoj sto gi koristel i dali navistina imaat efektuser posted image
AJde ako nekako doznaes da pises user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 732
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.3.2013 23:37:35   
SOLE
Jas procitav deka mnogu parovi vo Italija gi imaat pieno i deka za 3-4 meseci ima odlicni rezultati, citav i po italijanski forumi mnogu gi falat no sepak sakam da slusnam i nekoj od nasite dali gi ima koristeno bidejki se poracuvaat samo online vo apteki gi nema, bas deneska prasav i farmacefot mi rece mozebi stvarno se dobri no sepak nee bas sigurno da se poracaat online, neznam, ako nekoj drug znae nesto poveke neka pise, pozdravce

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 733
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.3.2013 8:37:44   
babyhope
Немам слушнато за нив, ниту видено некаква реклама кај нас а стално пратам user posted image вакви нешта. Ќе може во ПП да ми пратите линк од онлине шопинг, да видам за што се работи и која цена се?

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 734
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.3.2013 11:44:53   
virgo
FertilUp za zeni e sostaven od optimalna kombinacija na folna kiselina, vitamini, antioksidanti i minerali koi imaat dokazana uloga pri zabremenuvanje, gi reguliraat hormonite i tiroidot i ponekogash pozitivno doprinesuvaat kon funkciite na imunoloshkiot sistem.
Hormonalniot balans kaj zenite e osnovata za zacnuvanje na dete.
Edno pakuvanje od dodatokot vo ishrana FertilUp e dovolen za 30dena.
Upotreba:
Napijte se 2 kapsuli FertilUp dnevno po doruchek i vechera.
Nemojte da gi piete dokolku koristite bilo kakzi drugi dietalni proizvodi ili lekovi za plodnost.
FertilUp moze da se pijat i za vreme na menstrualniot ciklus bez problemi.
Shtom ostanete bremeni PRESTANETE DA GI KORISTITE.

SODRZINA (2kapsuli-dnevnata doza):
Vitamin A (beta karotin) 1200mcg 150%
Vitamin C 80mg 133%
Vitamin D3 10mg 200%
Vitamin E 30mg 300%
Tiamin HCI 1.5mg 107%
Riboflavin 1.7mg 106%
Niacin 20mg 111%
Vitamin B6 2mg 100%
Folna kiselina 400mcg 200%
Vitamin B12 6mcg 600%
Pantotenichna kiselina 10mg 167%
Zelezo 18mg 129%
Iodin 150mcg 100%
Magnezium 320mg 107%
Cink 15mg 100%
Selen 70mcg 140%
Cooper 2mg 160%

Isto taka sodrzi:
Ekstrakt od cvet od crvena detelina
p-aminibenzojeva kiselina (PABA)
Ekstrakt od sibirski ginseng koren (Eleutherococcus senticosus extract)
Agnacast (Vitex agnus castus)

Sostojki bez referenci:
Orizovo brashno
Zelencukova voda i celuloza
Zelenchukova stearta
Mikrokristalna celuloza.

Kapsulite se prodavaat vo Slovenija po cena od 29.58eur za pakuvanje od 60kapsuli.


Se nadevam deka ovie informacii shto uspeav da gi najdam ke vi bidat korisni.

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 735
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.3.2013 16:42:11   
SOLE
Da jas seto toa go procitav vidov koi vitamini gi sodrzat no mene me interesira dali nekoj gi ima pieno i dali ima efekt, kakvi se rezultatite? i neznam dali da veruvame na takvi proizvodi sto gi nema vo aptekite... inaku i vo Italija se po taa cena.

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 736
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.3.2013 16:52:04   
SOLE
eve sto pisuva za Fertilup za mazi:
FertilUp со формула на витамини, минерали, билки и амино киселини избрани подобрува машкиот репродуктивен функција ..

Зголемува бројот на сперматозоидите
Ја подобрува подвижноста и морфологија на спермата
Сеопфатна мешавина на антиоксиданси и есенцијални минерали
Содржи maca и Л-карнитинот
Подобрување на здравјето и благосостојбата
Природни состојки
Достапни без лекарски рецепт

FertilUp за мажи содржи ефикасна формула со L-карнитин, билки, антиоксиданси и витамини кои, во природна и безбеден, тие корист на плодноста кај мажите. Постои доказ дека производот ја зголемува волуменот на спермата кај мажите, сперматозоиди и нивната подвижност и го подобрува морфологија. FertilUp исто така има корисни ефекти врз општата благосостојба и ја зголемува сексуалната желба, нормален дел од телото во здрава состојба.

FertilUp за мажите е официјално регистрирана додаток во исхраната во согласност со правото на Европската унија (регистарски број 332-35/2012/43).

Дневна доза: 2 капсули
Број на дневни дози во пакет: 30

Содржината на дневна доза

% RDA *
Витамин А (бета каротен)
1500 mcg
188%

Витамин Ц
180 mg
300%

Витамин Д
10 mg
200%

Витамин Е
30 mg
300%

Тиамин HCI
1,5 mg
107%

Рибофлавин
1,7 mg
106%

Ниацин
20 mg
111%

Витамин Б6
2 mg
100%

Фолати
400 mcg
200%

Витамин Б12
9 mcg
900%

Пантотенска киселина
10 mg
167%
Јод

150 mcg
100%

Магнезиум
120 mg
40%

Цинк
15 mg
100%

Селен
100 mcg
200%

Бакар
2 mg
160%

Маш
2 mg
57%

Хром
120 mcg
185%

Таа исто така содржи:
**
Л-карнитинот, maca во прав, семе од грозје екстракт, CoQ10
*% RDA: препорачаниот дневен додаток

Други состојки: оризово брашно, зеленчук капсули, силициум диоксид, магнезиум стеарат / td>.

Л-карнитинот игра клучна улога во подобрувањето на репродуктивната функција, како што се обезбедува правилен развој на сперматозоидите. Промовира нормално созревање на сперматозоидите, спермата морфологија соодветен и конзистентен квалитет.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.3.2013 17:02:01 >

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 737
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.3.2013 9:49:01   
virgo
Sole do sega mislam deka nikoj gi nema koristeno FertilUp, pa zatoa mislam deka ne e bash najsigurno da gi probash, megutoa mozesh da se konsultirash so matichniot ginekolog.
kako i da e za mashki znam deka najmnogu gi preporachuvaat Tribestanot, Proksidot, Spermotrendot...
No sepak najsigurno konsultiraj se i ne pravi nishto na svoja raka
So sreka

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 738
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.3.2013 13:51:01   
ummu ema
POZZ dali nekoj ima pieno elevit tableti i dali ima podobruvane od niv jas sega gi pijam edna prijatelka koja e vo Slovenija mi gi preporaca ovije tableti vo ro od 3 meseci zabremenila taja pa pocnaf i jas da gi pijam vece eden mesec i nesto ke gi pijam no sega citam za fertilUp dali je problem da zemam i takvi da pijam imam probano pa eve uste nemozam da si gi vidamuser posted image Aj site da si gi vidime bez sekiracii



Модератор:забратено е да се пишува со сите големи букви

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 22.3.2013 19:19:14 >

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 739
   RE: Стерилитет кај мажот?
22.3.2013 19:10:53   
butterfly 00
Devojki denes pravev treta inseminacija maz mi ima teratozoosprmija, prvata inseminacija imase 14 milioni, a sega so tretata mu se podobri spermogramot na 40 milioni i toa za samo nekolku meseci, mu dadoa spimen pred mozebi poveke od 6 meseci, no gi piese mnogu kratko, i gi prekina mu se podobri od herbalife, jas so toa izleciv klamidia, pie sekoj den cedeni sokovi so spirulina, zelen caj i od sabajle edna lazica med. Mojata jatrva e zacleneta i ona ni go preporaca, navistina mislam deka toa najmnogu pomogna zosto veke nekoe vreme go pieme dvajcata. Ako e od pomos mojava informacija bas ke se izraduvam, za bilo kakva pomos tuka sum da pomognam

(Одговор на членот ummu ema)
Непосредна врска до пораките: 740
   RE: Стерилитет кај мажот?
25.3.2013 22:19:02   
Didi80

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Devojki denes pravev treta inseminacija maz mi ima teratozoosprmija, prvata inseminacija imase 14 milioni, a sega so tretata mu se podobri spermogramot na 40 milioni i toa za samo nekolku meseci, mu dadoa spimen pred mozebi poveke od 6 meseci, no gi piese mnogu kratko, i gi prekina mu se podobri od herbalife, jas so toa izleciv klamidia, pie sekoj den cedeni sokovi so spirulina, zelen caj i od sabajle edna lazica med. Mojata jatrva e zacleneta i ona ni go preporaca, navistina mislam deka toa najmnogu pomogna zosto veke nekoe vreme go pieme dvajcata. Ako e od pomos mojava informacija bas ke se izraduvam, za bilo kakva pomos tuka sum da pomognam



butterfly ke te zamolam ako sakas da napises koj proizvod tocno go koristel tm sto tolku dobar rezultat postignal nesto od spirulina ama sto tocno plz napisi ni

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 741
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.3.2013 10:46:58   
butterfly 00
Didi 80 kako sto pisav spirulina i organski med kupuvam od Biokult, Herbalife pie od razlicni vkusovi kakov sakas, a zelen caj imame zemeno od Vero znaci nisto posebno mu imam napraveno mesavina vo edno tanjirce od nepeceni bademi, lesnici, indiski orevi, brazilski orevi, semki od tikva i soncogled i pomini zamini si jade od toa. Pisav i vo tema inseminacija, kaj vas kakva e dijagnozata ?

(Одговор на членот Didi80)
Непосредна врска до пораките: 742
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.3.2013 12:47:53   
Didi80
oligoastenoteratozoospermija imame samo 4 milioni ama 92% nepravilni user posted image

mm piese spimen tableti 5-6 meseci,gi nemase ovde od Bugarija ni gi nosea,nemase nikakov efekt odnosno imase-pojacano libidouser posted image , potoa piese proxeed+vitamini 3 meseci pak nemase nikakov efekt, piese caevi+maticen mlec mu gi preporaca vo Belgrad eden d-r pak nemase nikakov efekt.Sega si gricka bademcinja,lesnicinja i pie l-carnitin i se spremame za 3-to ivf user posted image se nadevam ke bide uspesno.

Sum citala mnogu za maski sterilitet i sekade go procitav istoto-deka maski sterilitet mnoooogu tesko se leci odnosno treba da pomine mnogu vreme za da ima nekoja promena.A ona sto ti go napisa bas me iznenadi.Za razlika od se ona sto sum citala prethodno ova e prekrasna vest.

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 743
   RE: Стерилитет кај мажот?
29.3.2013 8:26:33   
butterfly 00
Didi80 max mi ima teratozoospermija I nego mu prepisaa spimen kako sto pisav ama nemase nekoe podobruvanje zatoa I ne gi piese, ti pisav sto jade e sega sto najmnogu pomaga od toa neznam, no sekako ne e na odmet da se proba, sum slusnala I za algite deka mnogu pomagaat za plodnost akva sors mislam se vikaa mene za niv mi zborese Edna bliska d-r koja mi kazuvase deka podolgo vreme ne mozela da zabremeni, duri I rekle mnogu tesko I otkako gi piela ostanala bremena, a isto I d-r sto mi kazuvase ostanala bremena vika tolku mnogu stanala plodna taka da vredi da se proba, kaj tebe se Li e Vo red?

(Одговор на членот Didi80)
Непосредна врска до пораките: 744
   RE: Стерилитет кај мажот?
30.3.2013 11:39:42   
Didi80
Spored lekarite kaj mene nema problem user posted image ,pa se nadevam deka nekoe od onie malkute i mrzlivi spermatozoidcinja sto gi imame ke se opameti i ke si zavrsi rabota,pa ke se raduvame na user posted image

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 745
   RE: Стерилитет кај мажот?
31.3.2013 11:57:17   
babyhope
РР-јки сакам да споделам за подобрувањето на спермограмот кај мм. Имено пред извесно време прочитав дека на запад користеле Цинк како метода за подобрување на спермата. Претходно мм користеше само Спимен, а сега купивме и појак Цинк кој го пиеше 1 месец, па при последната проверка од некои 46% нормални, сега спермограмот дојде до 90% нормална морфологија.user posted image user posted image user posted image Ова според мене е резултат на цинкот и доколку некој има сличен проблем можеби ова ќе биде решението.

(Одговор на членот Didi80)
Непосредна врска до пораките: 746
   RE: Стерилитет кај мажот?
31.3.2013 17:21:09   
diacor
Поздрав до сите. Приметувам дека темата е „машка“, мнозинството се жени. Мажите се по стидливи освен СОЛЕ. user posted image
Ви пишувам од моето лично искуство за да на некого му помогнам. Логично е да ништо се нема случено а да предходно не постои некој разлог. Проблематични сперматозоиди имаат узрок или причина. Постои голем број на причинители од кои најчести во две групе се:

1. Дефицит на калциумот и цинкот: самото врвче-стрелката на сперматозоидот е чис калциум, од цинкот директно зависи подвижност на сперматозоидите и т.н.

2. Скриени - латентни инфекции се, за жал, врло честа појава. Покрај високо патогени и „уобичаени“ инфекции како што се кламидии, гарднерела, трихомонас в. и тн, егзистираат хронични и латентни инфекции како што се вируси од група на Coxsackie, HPV i HSV и тн. Од бактерии посебно се проблематични условно патогени како што се Morganella, Klebsiella и т.н.
Сите тиа влегуваат во epididymis и дирекно ги оштетуваат сперматозоидите. Целуларен дел на имуниот систем тешко ги решава, антибиотиците бавно, вирусите уште потешко (со хемиа - никако)!

Заклучок: Треба да се биде внимателен:
0. Секакви суплементи не. Спирулина дефинитивно спаѓа во група на најдобрите суплементи за надолпуна на голем број на дефицити во организмот бидејки ги има во идеалан сооднос како човешки организам. Евентуално, цинкот до 50мг дневно и од хемиа ништо повеќе.

1. Без швалер или швалерка (до забременување, макар) бидејќи со презервативи нема заштита од сите телесни течности. Инако, тој се делумно штити, таа - никако (нула)!! Презерватив е само маркетиншки трик за к.... бидејќи тоа го прават по схема и без емоции.

2. Со анален сех нее можно да се забремени. Анален сех го правите после формирање на семејството или кога се разведете и само со еден партнер. Се шегувам - анално НИКАКО! До колку го имате правено нек ви е бог на помоќ. И тој треба нешто да работи.

3. Бебето се прави секојдневно, не само кога се плодни денови бидејќи сперматозоидите се идеални за саморегулација на вагиналната флора. Создаваат идеален „амбијент“ кога ќе дојде време за оплодување. Го регулираат-прилагодуваат вагинална киселост и ваг. микрофлора за нормално, природно и здраво оплодување во време на плодните денови. Сега млади сакаат - гледаат - рачунаат - внимаваат само на плодни денови и тогаш да се случи.user posted image Ги имам трите ќерки. За секое беше секојдневна и „тешка“user posted image работа.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 31.3.2013 22:03:57 >

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 747
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.4.2013 17:39:14   
Kolachence
Devojki sakam da spodelam so vas edna mnogu ubava vest. Veke imam pisuvano na temava za losite rezultati na maz mi. Megjutoa na posledniov spermogram ima 30 milioni. Ovaa cifra ni bese del samo od najludata fantazija. Inaku edinstvena razlicna rabota sto pravevme e sto maz mi piese t.n. maski caj od Herba Stojanovi. Piese paralelno cink, c vitamin 1000, folna, b complex. Denes sme mnogu srekni! Vi.posakuvam na site podobri rezultati

(Одговор на членот diacor)
Непосредна врска до пораките: 748
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.4.2013 20:02:19   
babyhope
Kolachence user posted image за подобрувањето. Можеш ли да напишеш нешто повеќе за тој чај... Кај се купува како се пие колку кошта?
Фала ти

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 749
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.4.2013 20:17:32   
Kolachence
Babyhope чајот се вика: машки чај и мислам дека за месец дена чинеше окулу 300 ден. Ако си од Скопје или од Куманово можеш да си го подигнеш директно од продавниците, а доколку не си тогаш можеш да го нарачаш по пошта.
Инаку Херба Стојанови во Скопје се наоѓа во близина на билна аптека пред Стара Рампа (во близина на Зоил).
Маж ми го пиеше чајот 3 месеци.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 750
Страница:   <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?