|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.10.2013 8:42:50   
viktorijabt
znam znam user posted image ama mnogu tesko mi padna deka ja problemi pa i on sega a on do sega da ne mu tekni da mi kazi deka ima prelezano ja slucajno go prasav user posted image kade mi sovetuvate da napravi spermogram ? Mozi li na klinika za histologija tamu cuv deka se dobri da si go platime privatno oti imame nekoj problemi so osiguruvanjeto . Obavezno li e hiv test da se odnesi?
I uste da mi kazite kolku dena treba da apstinita?
user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.10.2013 19:57:51   
Melanija RR
viktorijabt може на Хистологија само мислам дека треба да закаже матичен е сега порано беше матичен гинеколог и за мажи даваше упут сега незнам ,некоја рингерајка ќе ти пише или јави се прашај кај матичната.Хив тест е задолжителен

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот viktorijabt)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.10.2013 21:44:51   
LoveableMe RR
Викторија, никаде не пишува во Фондот во брак да си толку и толку години, туку бараат 4 инсеминации како што ти пишав претходно. Матичниот прави упат до интернист, па тој закажува на Институтот. Да, треба ХИВ тест и апстиненција не подолга од 3-5 дена. Таму те испрашуваат што пиел апчиња во последните недели, каква исхрана имал и еден куп други работи, за да знаат како да го изработат спермограмот, многу се прецизни и потоа со резултатот пак прават консултација и даваат совети. Позз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.10.2013 22:16:19   
viktorijabt
fala ti mnogu mila, a znajte li dali vo avicena pravat dobar spermogram? Prasuvaat li tamu za lekovi, jadenje kako na histologija?
a mozi li on da si pocne taka so vitamini nekoi da zima dodeka go napravime ili da pocekame? Sakav da mu zemam nesto cink, selen...

< Поракaта ја уредил viktorijabt -- 27.10.2013 22:18:11 >

(Одговор на членот viktorijabt)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.10.2013 12:37:40   
LoveableMe RR
Ние правевме и во Авицена и во Систина и на Институт. Не знам што да ти кажам, на Институт и на ГАК кога им го покажав од Авицена со подсмев во гледаа, така што твое е да одлучиш каде ќе правите. Во Авицена носиш примерок и истиот ден ти праќаат на мејл или можеш да си подигнеш таму со печат, ако ти треба за документација, мислам 1000 денари чинеше само спермограм, со спермокултура 1800 или 2000 денари беше, така нешто. Не те прашуваат ништо во Авицена.

Витаминската терапија нека си ја тера сопругот, само треба да им кажете таму на Институт се, за да можат прецизно да го направат спермограмот и таму го работат доктори и професори, а во Систина и во Авицена колку што знам се лаботаториски техничари. Позз

(Одговор на членот viktorijabt)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.10.2013 13:15:57   
viktorijabt
fala ti mnogu uste ednas ke go pravime na institut togas, samo uste ova da mi kazis ako mozi kade da napravime hiv test , treba upat za toa?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.10.2013 16:04:41   
LoveableMe RR
HIV тест се прави во било кој Институт за јавно здравје, доколку имаат примероци и е беслатен. Ние правевме во еден што е на патот за Лисиче, бесплатен е, без упaт, без ништо. Е сега на Инфектологија не знам мислам треба упат дали од матичен беше, не сум сигурна. Позз

(Одговор на членот viktorijabt)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: Стерилитет кај мажот?
30.10.2013 16:27:03   
andrijance90
Za site onie sto prasuvaa najnovo denes bev na institut za histologija i se pogodi edna dusa zenicka sto se mi objasni i mi zakaza. Upat dava maticen lekar, opst maticen, vidov na samite upati od pacienti mi gi pokaza, nema kaj niv zakazuvanje preku moj termin tuku direktno tamu zapisuvaat vo edno tefterce. Mi objasni sto se treba i zdravje boze za 2 nedeli ke ideme da pravime spermogram. :)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.11.2013 22:25:26   
viktorijabt
Ke mozi li nekoja da mi go objasni receptot so med i jatkasti plodovi? Znam treba meleni orevi, lesnici, bademi, i sl i toa se mesa so med , ama kako da pomesam teglata mi se puni nemozi da e ramnomerno user posted image mozi li vo vangla da go pomesam ili treba da e zatvoreno? Aj pomos ve molam user posted image user posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.11.2013 17:01:11   
LoveableMe RR
Викторијабт, повелиuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

подобрување на спермограмот на природна база

мед-пола кило
лешник-мелен-100 грама
бадем-мелен-100 грама
ораси-мелени-100 грама
лимон-сок од 1 лимон
сусам-200 грама
Сето ова се меша.
На крај се вари чај од камилица(цвет)цело пакетче а водата да изврие и да остане 1 филџан.Се додава на смесата и се става во тегла,па се срка по 1 голема лажица насабајле на гладно.



(Одговор на членот viktorijabt)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.11.2013 19:10:13   
kapina
Јас и мм тоа го јадеме така што во филџан за кафе ставам две лажици мед и било какви јатки имам во моментот многу е слаток тој лек и десерт сега во моментот го јадеме со лешници имам ставено во медот непечени ореви кокос и цимет

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.11.2013 21:58:38   
Kvisko
Јас за медот и јаткасти плодови имам друг рецепт:

1кг мед
по 100гр ореви. лешници, бадеми, семки од тиква, сончоглед, кикиритки, сусам и лен - непечени, несолени, сомлени
100 гр кокос, суви сливи, кајсии, смокви, суво грозје

Ова се меша со дрвена лажица во пластичен или стаклен сад. Потоа се собира во тегла. Се јаде една лажица насабајле и една навечер.

Со среќа

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.11.2013 18:32:31   
Anonimen
Baraat li licna karta na institut za histologija? user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
  Непосредна врска до пораките: 813
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.11.2013 18:45:57   
vezilka RR
А зошто да бараат лична карта не разбирам? На кој преглед бараат лична карта?

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.11.2013 0:41:55   
Anonimen
epa koga pravevme spermogram vo re-medika ni baraa zatoa prasuvam da ne baraat i tuka user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
  Непосредна врска до пораките: 815
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.11.2013 14:32:09   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

epa koga pravevme spermogram vo re-medika ni baraa zatoa prasuvam da ne baraat i tuka user posted image


Бараат здравствена легитимација и плави картони/здравствена картичка. Позз

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.11.2013 9:58:57   
srgan
zdravo zdravo user posted image

Da ve prasam nesto devojki sto mislete za spermokultura da odnesam kade e podobro, kade rabotat podobro

Institut za javno zdravje ili MIkrobiologija user posted image

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.11.2013 10:38:07   
LoveableMe RR
institut za javno zdravje, ako sakas da zastedis nervi I vreme

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.11.2013 10:45:14   
srgan
fala mnogu jas se mislev za mikrobiologija, posto soprugata moja ne e zadovolna so brisevite nesto izleguvase gluposti na institutot user posted image sega sum vo nedoumica user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.11.2013 12:03:35   
srgan
pak da ve prasam za mislene, gi zedov rez vcera i pisuva deka Ne se najdeni patogeni bakterii i kvasnici i pisuva ne se najdeni Mikoplazma i Ureaplazma. Me zacudi za ova so mikoplazmata i ureaplzmata zasto se pisani ne e pobarano za niv da se ispita jas brisevi pravev za niv, obicna spermokultura bese pisana user posted image se nesto mi mirisa deka ima greska za kolku vreme spermata obicno ja nosite do laboratorija? Jas dodeka dojdam ziveam vo zelenikovo guzva ovo ono pominaa saat vreme nekade user posted image

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.11.2013 13:13:42   
LoveableMe RR
Srgjan zdravo, bas te mislev denovive sto napravi. Super sto nema nisto, chisto e znaci. Za soprugot koga pravevme, isti pisuvase posevkata ostana chista, taka nesto, nemase nisto drugo. Vremetraenjeto ni rekoa na shalter ne bilo vazno koga ke se odnese, zosto se raboti za spermokultura. Za spermogram mora vednas, da bide svezo, toa e razlikata.

Kazi mi kade gi odnese? I sto bese toa deka davaat razlicni rezultati Mikrobiologoja I Institutot za javno dravje? Mozno li e toa? Aj pisi, moze I drugi clenovi na forumot imaat iskustvo za ova pa ke pisat, da cueme.. Pozz

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 821
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.11.2013 17:28:24   
srgan
gi odnesov na mikrobiologija taka upatot mi bil pisan, vo javno zdravje ne mi go primija ama mislam deka za skoro vreme ke napravam i tamu eden da bidam siguren
a za soprugata nosese pred izvesno vreme brisevi i na instutotot nisto ne pokazuvase na brisevite a ona imase problemi a na mikrobiologija si pokaza bakterija . Koj gi znae i niv, na mikrobiologija bese ludnica toj den a na institut ziv covek nemase user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 822
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.11.2013 18:02:53   
LoveableMe RR
Kako razlicni ezultati? Za koja bakterija? lLeleeee, ne mi se veruva...

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 823
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.11.2013 22:01:41   
kapina
Na
menebese taka.Ovde vo str umica pokaza oti imam klamidija a vosk na klinikata za mikrobiologija pokaza oti se e vo red preku krv mi ispitaa dali imam klamidija I fala bogu nemase. nisto pricina za takviot rezultat odklamidija vood strumica bile neispravnite plocki za ispituvanje

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 824
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.11.2013 12:55:19   
mimikita
Zdravo na site jas sum nova na forumot.Imeno vo dva meseci ostanuvam 2 pati bremena no plodot ne se zadrzi.Gi napravivme site ispituvanja kaj mene se e vo red no na soprugot mu e dijagnosticirana asthenoteratozoospermija(brzi 25%,abnormalni 75% no na 47milioni)
Probavme so sexsovit no po nekolku meseci nikakov rezultat ne dobivem.Doktorot smeta deka vakviot spermogram e pricina za abortusite i deka moze i da se sluci da sleden pat nemozam da ostanam zatoa mora da go podobrime.Jas slusnav za travarkata Lile od vles soprugot ja zede terapijata od nea i veke 3 meseci pie i stava oblozi,isto taka konzumira vitamin C cink i selen ,pie caj od gumbir i plus sekoe utro jade smesa od(med orevi lesnici smokvi slivi kajsii kokos susam....).A jas kako nekoj prevencija piam caj od macina trava.Ako posle se ova do januar ne dobieme podobri rezultati ke moram prvo na inseminacija.Sto smetate vie dali vakvata sostojba e mn losa ili ima nekoja nadez bidejki doktorot kako da ne potiknuva deka moze i prirodno da ostanam budejki imal 47milioni.E sega neznam dali bese ova samo kolku da ne utesi pa zatoa bi sakala i pomos od vas .

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 825
Страница:   <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?