|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.12.2013 14:42:07   
LoveableMe RR
Досега што прочитав еден куп девојки, кај многу во Систина има тератозооспермија, така беше и кај сопругот, но дефинитивно бактерија може да направи проблем. Мене напротив, докторот во Систина ми рече дека на Институтот е најточен спермограмот што го прават на Државна. Вториот спермограм по некој месец го направивме на Институт супер беше, еве и сега за ИВФ-то ни рекоа дека спермограмот му е супер.

Позз

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 851
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.12.2013 15:05:34   
Zoya
LovebleMe фала на одоговорот. И јас имам впечаток дека во Систина кај многумина се појавува дијагноза тератозооспермија. Меѓутоа навистина се сосема спротивни резултатите. Ќе бараме трета лабораторија за споредба user posted image Здравје, ќе видиме како ќе излезе следната инсеминација. Фала уште еднаш.

Позз.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 852
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.12.2013 15:10:48   
Milicka 30
И јас исто како што имам читано сите од систина излегуваат со тератозооспермија.
ЛовеаблеМе вие убаво сте направиле што сте провериле на две места.
И јас планирам да провериме и на друго место, којзнае што ке излезе.

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 853
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.12.2013 16:00:47   
Melanija RR
Zoya токму морфологија е всушносѕ проблемот, видете со некоја медицинска терапија,сепак е предност ако има бројност.Проверете на две места спермокултура

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 854
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.12.2013 17:21:20   
Zoya
Да, да, ја проверивме спермокултурата во ред е. Докторот ни рече дека се додека со обработка има соодветен материјал имаме шанси со инсеминација, дури рече дека има случаи каде и природно успевале да останат бремени. Па ќе видиме. И уште едно прашање. Има некој правено спермограм во Адриалаб? Какво искуство имате таму? Фала user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 855
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.12.2013 10:44:06   
LoveableMe RR
Јас имам правено во Авицена, но сепак најмеродавен во Фондот им е од Клиника.

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 856
   RE: Стерилитет кај мажот?
8.12.2013 13:05:56   
srgan
zdravo NIe bevme so zenami kaj doktor Adamoska, ja prati zenami na nekoi ispituvanj za hormoni, mene mi rece deka spermogramot mi e super, ja vide samo dijagnozata normozoospermija i rece deka e super, jas i napomenav za toa deka so pravilen oblik nekako na granica mi se i taa mi veli " nema vrska toa taka deluva samo, cim e nad 35 posto e dobro" malko me zacudi ova zasto na internet sekade pisuva deka nad 50-60 posto se smeta za ok user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 857
   RE: Стерилитет кај мажот?
8.12.2013 15:24:48   
LoveableMe RR
Срѓан, докторката може мислела акоправите инсеминација или ИВФ, не знам, макар што и со тој процент може да бидне нешто. Те чекаме со нови вести, пиши резултати од сопругата. Позз

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 858
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.12.2013 19:04:03   
Kvisko
Срѓан ова е веќе второ мислење од лекар каде што викаат дека е се во ред. Така колку што се сеќавам ви кажаа и на хистологија. Значи опушти се ОК е резултатот. Некогаш и ние сами правиме повеќе збрка читајќи премногу по интернет.
Нас и за наод олигоспермија ни рекоа добар е наодот брзо се поправа и не е проблем.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 859
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.12.2013 15:42:21   
Hopeful RR
Девојки и дечки user posted image , дали некој го знае точно оној рецептот за подобрување на сперма - со мед, бадеми, лешници и слично?

Фала ви user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 860
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.12.2013 15:54:22   
LoveableMe RR
Повели Хопефул, па на работа, празници се ближатuser posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

подобрување на спермограмот на природна база

мед-пола кило
лешник-мелен-100 грама
бадем-мелен-100 грама
ораси-мелени-100 грама
лимон-сок од 1 лимон
сусам-200 грама
Сето ова се меша.
На крај се вари чај од камилица(цвет)цело пакетче а водата да изврие и да остане 1 филџан.Се додава на смесата и се става во тегла,па се срка по 1 голема лажица насабајле на гладно.





_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 861
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.12.2013 16:26:05   
Hopeful RR
Фала ти LoveableMe, 2014 да ни донесе повеќе среќа! user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 862
   RE: Стерилитет кај мажот?
25.12.2013 19:37:29   
pepapa
Zdravo na site, jas sum nova na forumot i vednas so prasanja :) dali znaete da mi kazete kolku se ceka na histologija za spermogram, i nie imame problem so spermogramot i treba da pravime nov pa sakame na histologija da go pravime citavme po forumov deka najdobro gi ispitivale tamu

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 863
   RE: Стерилитет кај мажот?
25.12.2013 20:40:54   
Melanija RR
pepapa добре дојде на Рингераја user posted image

Незнам колку се чека за закажување на хистологија ,најдобро јави се кај матичниот гинеколог да види кога има прв слободен термин и не би требало да се чека многу.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 864
   RE: Стерилитет кај мажот?
25.12.2013 23:14:17   
pepapa
Dobro ve najdov :)
A mora preku mat. ginekolog da se zakaze, jas pa mislev preku maticen opst lekar

< Поракaта ја уредил pepapa -- 25.12.2013 23:23:20 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 865
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.12.2013 2:00:22   
andrijance90
Pepapa na Histologija seuste ne rabotat so moj termin, jas direktno zakazav tamu zapisuvaat vo tefterce edno, cekav okolu 2 nedeli, upat treba od opst maticen takov baraat a ne od ginekolog :) Ova bese pred eden mesec user posted image i obavezno hiv test :)

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 26.12.2013 2:01:28 >

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 866
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.12.2013 12:04:11   
Melanija RR
andrijance90 фала за информацијата од прва ракаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 867
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.12.2013 12:18:01   
pepapa
Znaci da pojdam vo ponedelnik da zakazam, a baraat nesto dokumenti, i kaj tocno e histologija?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 868
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.12.2013 12:33:26   
Melanija RR
Хистологија е во зградата спроти министерство за здравство(од задниот влез на Државна од кај кафаната Хипократ одна прво улице десно).На самиот влез има табла и пишува на кој кат е кој Институт, овој е на прв кат.За закажување веројатно нетреба документи а за денот кога ќе правите како што ти пиша andrijance90 треба ХИВ тест за маж ти не постар од 6 месеци

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 869
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.12.2013 13:05:47   
pepapa
Fala vi devojki, ke probam da zakazam, pa ke ve izvestam sto sum napravila..pozz :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 870
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.1.2014 17:45:28   
Stefanija Stefi
А дали некој знае за Битола за спермограм што треба од документи (од матичен или гинеколог) и каде се прави?

Знаеме дека во Плодност е најдобро да се прави но ете на сестра ми бившиот таму работи, па сега и е непријатно да оди таму со сопругот... ме разбирате нели?

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 871
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.1.2014 19:40:37   
nataly86
Во АдриаЛаб може да оди мислам дека и немора упат бидејќи е на приватно, резултатите се готови за некој ден, но мора да си договорен со докторот таму точно во колку часот да се однесе.. најдобро на телефон ке ви објаснат

Поздрав се надевам дека помогнаввв

Ако немате број пиши ми во ПП ке ти го пратам

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 872
   RE: Стерилитет кај мажот?
18.1.2014 13:54:09   
Stefanija Stefi
Фала на информацијата, уште ако знаеш цена да ми кажеш?

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 873
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.1.2014 10:39:11   
lidija \\
на мене ми се случија два спонтани абортуси поради лошиот спермограм на сопругот.Имено му бесе дијагностицирана asthenoterazoospermija.Кажете ми кој уролог го сметате како најдобар за решавање на оваа проблематика и дали некој има искуство со поликлиника Букурешт и со кој доктор во неа бидејки од декември 2013 како што знам почнаа да работат со упут за лекување на машки серилитет.Многу би ми значела вашата помош да би знаела каде да се обратам.

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 874
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.1.2014 14:08:09   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lidija \\

на мене ми се случија два спонтани абортуси поради лошиот спермограм на сопругот.Имено му бесе дијагностицирана asthenoterazoospermija.Кажете ми кој уролог го сметате како најдобар за решавање на оваа проблематика и дали некој има искуство со поликлиника Букурешт и со кој доктор во неа бидејки од декември 2013 како што знам почнаа да работат со упут за лекување на машки серилитет.Многу би ми значела вашата помош да би знаела каде да се обратам.


Lidija \\, добредојде. Спонтани абортуси не се случуваат поради астенозооспермијата, туку веројатно поради некоја бактерија/инфекција, која него му го нарушува спермограмот, а тебе ти прави спонтани. Најдобро е да се направи спермокултура (со упат од матичен), за да се види дали има бактерија, а дефинитивно одете на Институтот за хистологија на клиника да направите спермограм, тој сепак е најточен. Не знам во Букурешт, имаат нова апаратура, но не знам подетално за таму како стојат работите.

За третирање на таа состојба, покрај антибиотска терапија (доколку се утврди бактерија/инфекција) помага движење и следниве состојки (кои можат да се најдат во храна или во лекови): ACETYL-L-CARNITINE, COENZYME Q-10, EURYCOMA LONGIFOLIA, FOLIC ACID и L-CARNITINE. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lidija \\)
Непосредна врска до пораките: 875
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali vi se dopaga imeto Emilija
kik@

Dali vi se dopaga imeto Emilija?

da (41%)

ne (59%)


Број на сите гласови: 44

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!