|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
31.1.2014 18:13:41   
pepapa
Nie denes gi zemavme rezultatite od spermogramot i ispadna deka e polos od predhodniot, predhodniot imase oligozoospermija a sega ima astenozoospermija, znaci slaba podviznost, iako pie speman i drugi vitamini, doktorkata od histologija vika ima i leukociti ama ne mnogu, neka pie vitamini i se gledame za tri meseci, ne mi e jasno kako moze da ima leukociti koga pravevme spermokultura i brisevi nemase nisto, od sto se tie leukociti, kazete mi sto da pravime i kaj da odime i ima li sansi za prirodno zabremenuvanje so vakov sprmogram :'(

(Одговор на членот moss)
Непосредна врска до пораките: 901
   RE: Стерилитет кај мажот?
31.1.2014 19:27:00   
kapina
Koncentracijata kolku e pepapepa ako e pod 5 milioni ne se macete za prirodno zabremenuvanje nemasansi I kaj nas e ista dijagnozata I odma ni dadea preporaka za IVF icsi metoda

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 902
   RE: Стерилитет кај мажот?
31.1.2014 19:40:33   
pepapa
Koncentracijata e 30, vkupen broj 90

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 903
   RE: Стерилитет кај мажот?
31.1.2014 20:26:09   
andrijance90
pepapa Normalno e da se ima leukociti vo spermata, znaci tie se sostaven del , dokolku se poviseni togas ukazuva na infekcija ama vaka ne..
Eve i kaj mazevo moe imase leukociti pisuvase retki, a spermogramot go pravevme 3 nedeli otkako piese Sumamed + Vibramicin sto znaci i da imalo nesto se se unistilo, baska brisevi, spermo i urinokultura negativni. Uzivaj normalno e da se ima leukociti :) :)

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 904
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.2.2014 0:55:50   
pepapa
Znam deka ima leukociti, megutoa kaj nas se vo zgolemen boj a brisevite i spermokulturata se cisti pa zatoa me buni od kade togas zgolemen broj na leukociti

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 905
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.2.2014 2:33:27   
mimi 27

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi 27

женски вака братучеда моја е во брак две години и од самиот старт сакаат бебе меѓутоа за жал ништо засега, правеа испитувања, најпрво таа и излезе се во ред па потоа мажот и и излезе дека спермограмот е лош, го правеше на државна во скопје, и примаше терапија 2 месеца па пак на проверка и таму се покажа дека наместо да се подобри, спермограмот е уште полош, по нивни кажувања не знам стручно меѓутоа рекоа дека има мал број на сперматозоиди и со мн мала подвижност, имал ли некој од вас ваков проблем??? др им рекол дека со таков спермограм инсеминации нема а ивф тешко ке фати.. ептен се потресени...user posted image user posted image


Пиши што точно е дијагнозата, дали имал инфекција/бактерија и сл, па да можеме ако знаеме да препорачаме нешто...?


Искрено мн се потресени .. и ми е непријатно да ги прашувам знам само дека како мал зеткото прележал заушки и бидејки не биле третирани ја уништувале семената течност, последно кога разговарав со нив им го препорачав др Таше и плодност да направат нов спермограм сепак нема лошо од повеќе мислења.. кога ке им биде поставена дијагноза се надевам ке ми кажат и ке ве прашам за совет... а од скопје им кажале тоа е тоа ако сакате пак да ја прима истата терапија друго нема.. незнам што ке прават господ да е со нив ...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 906
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.2.2014 10:54:37   
Anonimen

ИЗВОРНА ПОРАКА: pepapa

Znam deka ima leukociti, megutoa kaj nas se vo zgolemen boj a brisevite i spermokulturata se cisti pa zatoa me buni od kade togas zgolemen broj na leukociti

a kolkav broj pise deka ima? moja preporaka da povtorit spermokulturata i urinokulturata po moznost nkade na privatno postrucno se pregledani

(Одговор на членот pepapa)
  Непосредна врска до пораките: 907
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.2.2014 12:19:45   
pepapa
Doktorkata ni rece nema mnogu, inaku ke naglasev da se ispita, inaku spermokulturata i brisevite gi pravevme vo remedika i nemase nisto, vo ponedelnik ke zakazeme na urolog pa ke vidime sto ke ni kazat, sepak mislam deka stom ima malku poveke od dozveno leukociti mora da ima nekoe zariste i treba se vidi kaj e

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 908
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.2.2014 12:25:29   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: pepapa

...... sepak mislam deka stom ima malku poveke od dozveno leukociti mora da ima nekoe zariste i treba se vidi kaj e


Oбавезно проверете, мора да има и треба антибиотска терапија...а појачана исхрана и витамини Ц,Е, селен, цинк, фолна киселина, јаткасто овошје, протеини, избегнување газирани пијалази, масна храна, брза храна, пешачење,....мислам добро ви рекла за 3 месеци повторно да проверите, можно е да се подобри....

Сопругот имаше тератозооспермија, испи една доза антибиотици, јадеше се ова што набројав погоре, пешачеше и по неколку месеци имаше не добар - туку (според докторите) одличен спермограм. Позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 1.2.2014 12:26:09 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 909
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.2.2014 12:54:35   
andrijance90
Peppa a ima li brojka na leukociti? Zasto na rezultatot od histologoija na maz mi pisuvase samo
Leukociti = Retki i doktorkata rece deka ima no epten se retki, a i normalno e da ima, vaka mi rece...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 910
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.2.2014 13:13:58   
pepapa
Kaj nas pisuva leukociti ima i tolku samo nema navedeno broj

A pie veke tri meseci cink, selen, vit. C, speman, jade i od medot so jatkasti plodovi


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 1.2.2014 14:39:32 >

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 911
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.2.2014 18:55:21   
Kvisko
Ќе се среди. Испитајте уште еднаш уринокултура и спермокултура и продолжете со терапијата, можеби нема да ви требаат три месеци за контрола заѓто до тогаш ќе имате бебе во стомачето.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 912
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.2.2014 20:43:43   
kapina
Mimi nema sto da se potresuvat ednostavno treba da ja prifatat realnosta takva kakva sto e Ina krajot na kraistata najbitna e celta da se dobie dete ne e bitno dali po pat na IVF inseminacii ili prirodno ne e bitno jas do denes napolniv6meseci od spontaniot I na25Feb imam zakazano na endokrinolog I ke videme dali ke mi odobre da gi spremam dokumentite za IVF

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 913
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.2.2014 2:14:13   
pepapa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Ќе се среди. Испитајте уште еднаш уринокултура и спермокултура и продолжете со терапијата, можеби нема да ви требаат три месеци за контрола заѓто до тогаш ќе имате бебе во стомачето.

Ke ispitame se sto treba mora da se najde od sto se tie leukociti, Kvisko od tvoja usta vo bozji usi i za dvete :)

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 914
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.2.2014 0:07:34   
mimi 27

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Mimi nema sto da se potresuvat ednostavno treba da ja prifatat realnosta takva kakva sto e Ina krajot na kraistata najbitna e celta da se dobie dete ne e bitno dali po pat na IVF inseminacii ili prirodno ne e bitno jas do denes napolniv6meseci od spontaniot I na25Feb imam zakazano na endokrinolog I ke videme dali ke mi odobre da gi spremam dokumentite za IVF

Капина изненадена сум од твојот отпимизам секако позитивно камо среќа сите луѓетака да ги поднесуваат падовите во и препреките во животот, не можам да замислам како им е бидејќи не сум била во таква ситуација сепак гледано од страна ми е user posted image .. зошто да неможат да си имат бебенце по природен пат.. ама мора да и давам сила на брачеда ми едвајја натерав да одат во Плодност за второ мислење тие кренаа раце user posted image бидејки ја сакам како сестра... испракам среќа до тебе и се надевам дека ке продолжиш да си позитивна и набрзо госпот ке те израдува..поздрав и секое добро

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 915
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.2.2014 0:25:24   
kapina
Jas imam pisuvano za plodnost imam mnogu loso iskustvo dr ne bese vinoven za mojot spontan abortus no koga veke se sluci toa mnogu loso se isponasa sprema mene mnogu loso se odnesuvase mislam nemozam da kazam seuste dalie bil vinoven ili ne oti del od tie ispituvanja sto smoram da gi napravam seuste ne mi se zavrseni odam cekor po cekor neka mi prostatzatoa sto se povtoruvam no taa e vistinata. ne mi se dopaga sesamiot odnos na dr Tase prema mene posle. mi se izvini no se e veke dzabe

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 916
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.2.2014 17:30:42   
focus
Само трпение и смирение она што треба и колку треба да ни е дадено е се од бога, немој само да губите надеж и да паѓате во депресии и да се откажувате. Јас сум во брак 10год и сеуште немаме деца но надежта никогаш не ми исчезна, треба само борба и правилно живеење односно пост и молитва и тоа што го бараме од господа ако треба да ни е дадено ке го добиеме, кога ке дојде вистинскиот час, зошто без него неможеме ништо. Ви посакувам на сите духовен мир во вашите души и срца и со трпение да го добиеме она што секој го посакува СЕ ШТО Е ОД БОГА БЛАГОСЛОВЕНО ДА Е.

< Поракaта ја уредил focus -- 3.2.2014 17:31:24 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 917
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.2.2014 2:20:44   
mimi 27

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas imam pisuvano za plodnost imam mnogu loso iskustvo dr ne bese vinoven za mojot spontan abortus no koga veke se sluci toa mnogu loso se isponasa sprema mene mnogu loso se odnesuvase mislam nemozam da kazam seuste dalie bil vinoven ili ne oti del od tie ispituvanja sto smoram da gi napravam seuste ne mi se zavrseni odam cekor po cekor neka mi prostatzatoa sto se povtoruvam no taa e vistinata. ne mi se dopaga sesamiot odnos na dr Tase prema mene posle. mi se izvini no se e veke dzabe

многу ми е жал за тоа што си морала да го преживееш, оди само напред на лошото не помислувај.. искрено за др.Таше често пати имам слушано коментари во врска со неговото однесување.. ама го сметам за врвен доктор посебно во делот за ИВФ.. познавам многу парови на кои им има помогнато.. сепак и тој е човек и има добри и лоши денови.. битно е да се стигни доuser posted image user posted image .. верувам дека ти е многу тешко посебно во таков момент да слушниш нешто што не е за кажување, ама битно си ја сватил грешката, како и да е се надевам дека ке ги заборавиш овие случувања и наскоро ке пишуваме на форумите бебе user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 918
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.2.2014 2:19:10   
mimi 27
женски направија преглед во Плодност Кја др Таше со брачедами се е во ред, а на зетко му потврдија лош спермограм и му кажаа дијагноза oligospermia со најнизок степен ... дадена му е терапија и само инвитро е спас и тоа ако сака господ да се фати .. кажувајте искуство некои чаеви или сл за подобрување.. чареuser posted image user posted image

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 919
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.2.2014 10:07:35   
kapina
Profertil ako mozat da poracat od avstrija120evra se

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 920
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.2.2014 10:34:22   
Kvisko
Mimi27 а да одат прво на преглед кај уролог/ендокринолог. Можеби има некоја причина за толку лош спермограм.
Во меѓувреме може да пробаат со лекот со мед (на мм тоа најмногу му помага), цинк, селен, витамин Ц, А и Е и аминокиселнини Л-аргинин (оваа најмногу помага за бројот) и Л-карнитин (за квалитет).

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 921
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.2.2014 11:33:56   
butterfly1
Vo sho go ima ova L-karnitin? kako tabletki se kupuva?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 922
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.2.2014 11:41:04   
Kvisko
L-carnitin го има како посебни таблетки, а инаку во храна го има во: телешко и свинско месо, аспарагус, авокадо, полномасно млеко.
Како мешавина со Л-аргинин го има во Спермотренд суплементи по аптеки.

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 923
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.2.2014 13:17:40   
Libra88
Здраво девојки,
Сакам да прашам дали имал некој искуство со BioAstin?
На еден форум прочитав многу позитивни искуства!

Модератор: Надворешни линкови се забранети!

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 7.2.2014 14:02:36 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 924
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.2.2014 15:30:54   
kapina
Na mm mu dadoa tribestan sega I mu kazaa oti ne e tolku los kako sto nekoj lekari sto mu kazuvaa prethodno oti samo IVF urologot mu kaza oti toj spermogram se sreduva sega neznam od kade mozeme dagi kupeme tribestanot kaj mene se e vo red nema ni cisti ni nisto ureden eho naod sega mi ostanuva daispitam samo fsh lh I estradiol na13den ina25sega imam zakazano. na endokrinolozija za tsh t4prli vit d I antitpo I antitg at posle ke mi ostane samo ogtt test I vo maj ke spremam dokumenti za IVF pak

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 925
Страница:   <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?