|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.11.2013 13:27:30   
LoveableMe RR
Mimikata dobredojde na forumot, proverete spewrmokultura analiza na uurina kaj soprugot. Pancevski vo Sistina e odlicen za spontani, mozes da odis na konsultacija.

Pojacana ishrana I vitamini ne se na odmet. Stom ednas si ostanala bremena, ke ostanes pak. Pozz

(Одговор на членот mimikita)
Непосредна врска до пораките: 826
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.11.2013 13:41:34   
mimikita
Falati mnogu LoveableMe znaci jas odam na redovni kontroli kaj Stojan Ordgandjiski vo Stip i go smetam kako mnogu dobar ali ne bi bilo loso da go posetam i dr Pancevski

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 827
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.11.2013 14:21:55   
srgan
Zdravo , deneska gi zedov rez. od spermogram i mi rekoa deka e dobar ( dijagnozata e normozoospermija) no imam kako da kazam mnogu malce spermatozoidi so pravilen obilk treba da e pogolemo od 60 jas imam 61( bas na granica sum) a trebalo da e 70-80
doktorot ne mi dade nisto da pijam i pokraj ova, sto mislite vie? Sto se pie za normalen oblik na spermatozoidite , iskustva nekoi?

(Одговор на членот mimikita)
Непосредна врска до пораките: 828
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.11.2013 20:09:29   
LoveableMe RR
Srgjan, pogore imash eden recept go imam kopirano mozes da go pravis i da go jades. Isto pij cink, selen, vitamin C, B6, folna kiselina, ako mozes povekje chaevi i technosti i da se dvizis, ke bide podobar. Pozz

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 829
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.11.2013 12:11:26   
Kvisko
Освен цинк и селен добри се и аминокиселините L-arginin и L-carnitin. Ама мислам дека во таа мешавината со мед и семки има многу важни состојки. Направи ја и јади ја два-пати дневно.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 830
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.11.2013 13:00:21   
srgan
fala vi mnogu na site , ja redovno si jadam jatkasti plodovi ama sega ke gi pomesam so med cim taka
Mene samo ne mi e jasno zasto se vodi kako normalen spermogram koga vaka se na granici vrednostite user posted image

A da ve prasam ima tuka nesto progresivni, neprogresivni sto znaci toa? Ima i ispituvanja nekoi po 60min, 90 i 150?
I tamu brojkite se isto na granica, ili pak otstapuvaat
Nikoj ne mi objasni ke moram da idam na urolog izgleda..i vo vkupnata koncentracija mi stoi 555 sto e ova ?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 831
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.11.2013 13:13:12   
LoveableMe RR
Najdobro da posetis ginekolog sto se zanimava so asistirana reprodukvija, ke ti objasni. Ajde jadi go receptov, pa da se pofalis naskoro deka si bil vredenuser posted image

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 832
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.11.2013 13:30:34   
natazana30
mojot soprug pravese spermogram i mu izleze slaba LIKVEFAKCIJA se drugo bese vo red volumen brzina i sl. doktorot ni rece deka toa ne e problem za zabremenuvanje a jas sum skepitcna i nikako da zbremenam godina i pol

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 833
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.11.2013 13:38:22   
Melanija RR
srgan незнам каде го правеше спермограмот ,на Хистологија пред оставање на материјалот и при земање на релутатите има разговор со доктор/докторка која ќе ти каже што е потребно ќе ти даде совет.

Тоа со минутите треба да е во часови односно колку долго живее спермата, а прогресивни мислам дека е во однос на правилноста и брзината.СЕпак појди кај уролог иако е нормоспермија барем ќе бидеш на чисто.А ова со јаткасто овошје се препорачува за сите.

natazana30 добре дојде на Рингераја
Спермограмот може да го повторите и ако немаш се испитано ти може да испиташ.Оди кај матичен гинеколог и почнете со ред.
КЛИК=ТУКА= Важни информации за испитувања при забременување имаш информации за некои од испитувањата

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот natazana30)
Непосредна врска до пораките: 834
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.11.2013 13:47:52   
srgan
da na histologija go pravev soprugata bese da go zeme rezultatot i nikoj nejkel nisto da i objasni i rekle dobro e kaj soprugot leci se ti sega user posted image i ona pa zamolila da go vidi nekoj i i rekle ne bidete dosadna dobro e, sramota sram da im e , more jas da bev tamu ke videa oni treba da se zasramat
a koga go ostavav materijalot me prasaa samo dali pusam/pijam sto rabotam, dali imam zauski prelezano , dali imam pritisok i nisto samo zapisuvaa i nisto ne zborea, stvarno sramota za niv

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 835
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.11.2013 14:55:59   
Melanija RR
srgan јас би отиш и барала консултација би чукнала на врата кај некој доктор со релултатите.Нема срам секогаш запамти ако не прашаш потпрашаш тие нема да те прашат ниту објаснат.

Незнам како се викаше ние бевме еднаш кај една докторка доста фина,канцеларијата и беше од десна страна е која врата по ред не се сеќава.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 836
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.11.2013 17:46:50   
srgan
pa soprugata pobarala zamolila i rekla taa nekoja mala niska zena vo laboratorija deka e dobar rez
deka nema potreba a i doktorkata ne bila kao demek tuka ona sepak pocekala a taa si otisla na dr mesto i si komentirala kako dosadna.bila zena mi sramota e toa taka da zborat na lugje so maka

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 837
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.11.2013 21:55:07   
LoveableMe RR
Mora doktor na kraj da ti objasni za spermogramot, nie taka napravivme, da odis I da baras doktor da vi objasni. Pozz

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 838
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.11.2013 22:54:59   
srgan
loveableme mozes li da mi preporacas dobar doktor kade bi mozele da otideme da ne gubime vreme na histologija poso se bezobrazni

< Поракaта ја уредил srgan -- 27.11.2013 22:57:01 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 839
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.11.2013 14:09:02   
LoveableMe RR
Srgjan ne znam kako se vikase taa nashata, plava beshe, no vo sekoj sluchaj mora da te primi, obicno posle 12.00 mislam otidovme i ja pocekavme malku, ama barem ubavo ne informirase, ne zatvori vo edno sopche, kako i pred ispituvanjata i detalno razgleduvase dokumenti.

Taa togas mi preporacha da probuvame prirodno i da ne odime na IVF, deka demek mozelo kaj nas prirodno. Ne znam dali napraviv greska sto ne ja poslusav i otidovme na IVF, pa ete zavrsi vo 5-tata nedela bremenosta. Pozz

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 840
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.11.2013 22:28:46   
Anonimen
spermogramot na mazmi e super ne e najdobar ama e dosta soliden , edino imam edno prasanje, pisuva Leukociti= retki Debris=Ima ( sto e ova)
Normalno li e da ima leukociti toa ili ne smee da ima uopste?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
  Непосредна врска до пораките: 841
   RE: Стерилитет кај мажот?
29.11.2013 15:02:02   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

spermogramot na mazmi e super ne e najdobar ama e dosta soliden , edino imam edno prasanje, pisuva Leukociti= retki Debris=Ima ( sto e ova)
Normalno li e da ima leukociti toa ili ne smee da ima uopste?


Anonimen, не знам, може некоја од членките со сличен проблем ќе ти одговори, мислам да не беше нешто со инфекција или некој воспалителен процес? Ајде, се надевам некоја рингерајка ќе пише. Позз

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 842
   RE: Стерилитет кај мажот?
29.11.2013 15:12:50   
sandriana RR
Леукоцити се нормални во дадена, дозволена граница- која би требало да е пишана во резултатот од спермограмот. Обично пишува - помалку од 1.0 во соодветна количина ејакулат.
Другата вредност не знам што значи.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 843
   RE: Стерилитет кај мажот?
29.11.2013 17:22:34   
Anonimen
nema tuka nikakva vrednost samo pise
Epitilni kletki = nema
ER= nema
Le = retki
Debris =ima
Ne veruvam deka e infekcija oti soprugot bese bolen baagi pa piese sumamed pa posle 3 nedeli go napravivme spermogramot i da imalo nesto se izlecilo user posted image user posted image
Praven e vo skopje na histologija inace

(Одговор на членот sandriana RR)
  Непосредна врска до пораките: 844
   RE: Стерилитет кај мажот?
29.11.2013 17:24:46   
srgan

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

nema tuka nikakva vrednost samo pise
Epitilni kletki = nema
ER= nema
Le = retki
Debris =ima
Ne veruvam deka e infekcija oti soprugot bese bolen baagi pa piese sumamed pa posle 3 nedeli go napravivme spermogramot i da imalo nesto se izlecilo user posted image user posted image
Praven e vo skopje na histologija inace


pravena li e urina i sperma kaj maz ti? jas obavezno toa go napraviv user posted image
soprugata zakazala vo sistina kaj doktor adamoska na asistirana reprodukcija, sto mislite za nea dobra li e?? samo taa bila slobodna najskoro sto moze user posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 29.11.2013 17:51:39 >

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 845
   RE: Стерилитет кај мажот?
29.11.2013 21:20:54   
LoveableMe RR
Срѓан, на темата Кој доктор за ИВФ? можеш да најдеш информации за повеќе доктори, мислам има и за неа, ја фалат. Позз, па пиши како поминавте.

(Одговор на членот srgan)
Непосредна врска до пораките: 846
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.12.2013 16:05:40   
andrijance90
Eve me i mene user posted image Spermogramot na mm e dobar, dijagnozata e normozoospermija, doktor Irena od Histologija mi objasni deka e zadovolitelen , duri brojot na spermatozoidite e 185 milioni user posted image a trebalo da e nad 20 milioni, duri me cudi dali i kako moze da e tolkav brojot user posted image Vo sreda sum kaj mojot ginekolog da go vidi i on, malce me zagrizuva toa sto pisuva kaj leukociti deka ima retki a brojka nema dadeno. Ja prasav doktorkata ona nisto posebno ne kaza, samo vika da ima ama retki se, no ne mi kaza dali e normalno da gi ima user posted image pusti strav da ne e nesto svrzano so bakteriiuser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 847
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.12.2013 18:42:03   
Kvisko
Андријанце90 без гајле. Ако ти рекле дека е добар тогаш е добар.

Нас на пример со дијагноза олигоспермија од лесен степен (вкупниот број е добар, намален е само бројот во милилитри) ни рекоа дека е проблем за забременување штом ќе се среди мојот циклус. Така ми кажаа 4 лекари.
Понекогаш отстапување во само еден параметар не е проблем за лекарите.

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 848
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.12.2013 13:42:44   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoya

Гледам дека спомнувате тератозооспермија па ве молам за повеќе информации за евентуална успешност за бременост. И ние го имаме тој проблем. Со мене се надевам дека се средивме (отстранет полип, среден септум, регулирана вредност на тироидната и на пролактинот) Постов може не е за овде но прилично сум нова на форумов. Нас ни препорачаа да пробаме со инсеминации и до сега имаме направено 2 кои за жал беа неуспешни. Ве молам кажете ми има ли успешни инсеминации со тератозооспермија или само напразно се надеваме? Фала на сите


Zoya, сопругот имаше тератозооспермија, па отидовме направивме спермокултура и се виде дека има бактерија. Пиеше антибиотик, потоа му препорачаа да пие цинк, селен, Б витамини, витамин Ц и јадеше многу јаткасто овошје, му правев дози со орев, лешник, бадем, фстак секој ден. Исто така го терав почесто да се движи, малку беше поправен и никако не го доближуваше лап-топот, мобилниот до себе неколку месеци. Потоа кога отидовме да правиме нов спермограм, му беше супер. Пробајте и вие, сигурна сум дека ќе има резултат.

A, да, со тератозооспермија не само што може да има успешна инсеминација, туку може и природно да се забремени. Позз


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.12.2013 13:43:47 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 849
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.12.2013 13:52:29   
Zoya
Да, пробавме поголем дел од се она што имаш наведено. Правеше и спермокултура и се беше во ред. А, каде го правевте спермограмот? Ние првиот го правевме во Систина каде што беше поставена дијагнозата тератозооспермија, а после неколку месеци го повтори на хистологија и резултатот беше во ред. Меѓутоа, кога почнавме со инсеминациите во Систина докторот не го ни погледна резултат од хистологија со образложение дека таму има застарена апаратура ??? Првата инсеминација ја правевме со 6мил., а втората со 8мил после обработка, што покажува дека навистина има проблем. Инаку бројноста и подвижноста се во ред, проблем е само морфологијата. Ќе видиме како ќе поминеме на третата инсеминација.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 850
Страница:   <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?