|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хемороиди
2.8.2011 23:36:10   
kapina
jas gi imam stavano faktu cepovite sto se i mi pomognaa momentalno no potoa pak mi se pojavija hemoroidi i sega koga ke se pojavat sednuvam vo kada koga se tusiram i posle se pominuva 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Хемороиди
25.8.2011 14:03:51   
srekna_mama
Мамички, педијатарот во сиситина ми забрани да користам Факту маст и чепчиња додека дојам... Имале некој случај каде што бебето реагирало на нив па сега на сите доилки им ги забрануваат.. Дајте кажете друго чаре??..Пробувам со кантарионово масло по ваша препорака па ќе видиме дали ќе делува..

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Хемороиди
25.8.2011 14:36:02   
katkat
Oh dečki, stvarno mi e žal! Jas doduša ne gi imam od poragjaj, si gi dobiv na mnogu mali godini koga mi go kupija kompjuterot, ottogaš - nemam mir. Onaka posledno što go koristev se čepčinja EULATIN, ima isto i mast so sličen sostav na jekoderm i plus neven. Gi ima vo Jaka aptekite (ne znam dali ušte taka se vikaat), okolu 300 den.
user posted image

Vo upatstvoto za upotreba ne pišuvaše deka ne smee da se upotrebuva kaj doilki ili bremeni ženi, mislam deka e siguren produkt. Kaj mene situacijata e "omeknata", pa se nadevam deka kje vi pomognam... ubav den na site!

Модератор: Пораката е уредена поради надворешен линк.


< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 25.8.2011 17:13:47 >

(Одговор на членот srekna_mama)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Хемороиди
25.8.2011 14:44:04   
rina13
modolex mast i za eden den se e vo red.

(Одговор на членот katkat)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Хемороиди
18.9.2011 0:26:12   
*miki mami*
Мм има хемороиди веке подолго време ги доби од работата постојано седење ги предизвикувало,немаше некој посериозни проблеми си тераше така си јаде се што му се јаде се прави спротивно од тоа што треба.Јаде зачинето луто и тоа многу,кисело исто така и пред некое време почна да се жали на крвави столици и нормално болни.Го терам да оди на лекар се нема време се вади треба многу да се чека за снимање се ме откачува ако му зазборам за тоа ми вика не приметуваш ама замарашuser posted image user posted image
Еве од пред некое време се влоши ситуацијата почна при седење подолго време да крвари user posted image навистина сум преплашена незнам што да правам да не не се хемороиди имал ли некој ваков или сличен случајuser posted image user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Хемороиди
18.9.2011 9:17:47   
blond
Конечно и јас најдов што ме мачи. Не знаев што е тоа што толку ме боли кога се олеснувам, ја прашував мајка ми ама никогаш не е имала, па не знаеше да ми каже што е. И ми текна мене дека можеби се хемороиди. И да, тоа било user posted image
Еве пред две недели ми се појавија (два месеца по пораѓај) и со страв одам во ВЦ а и избегнувам да одам често од што ме боли. Додека завршам работа рикам плакам жива се дерам. А јадам течна храна user posted image
Добро е што сега знам зошто е тоа така, од денес ќе започнам со мачкање Јекодерм.

А што се всушност хемороидите?

< Поракaта ја уредил blond -- 18.9.2011 9:18:17 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Хемороиди
18.9.2011 9:30:08   
lilicka
Уффф....Блонд знам како ти еuser posted image од кога сум породена еве 2 месеца маки мачам што веќе не се мачкав се што имаш горе прочитано од другите се имам пробано и ништо не да ми се плаче ми се РИКА мислам,незнам кога веќе ќе се повлечат ги добив во бременоста пред тоа ги немавuser posted image а и внимавам што јадам....

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Хемороиди
18.9.2011 10:15:31   
Natuska85
Незнам дали имам пишано претходно,немам време сеа да проверувамuser posted image ама еве пак ќе пишам.И мене ми се појавија по  2 месеци откако се породив и тука читајќи дознав за Факту маста,ја купив и со едно паковање ми исчезнаа.Малку е језиво тоа ставањето на маста ама се издржува.Се надевам нема да се повторат веќе никогаш.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Хемороиди
18.9.2011 10:22:33   
kikicka
Abe jadetee salata od celer sto pocesto irendajte i ke vidite kako se namaluva bolkata i isceznuvaat,imam napishano za ova ama nikoj ne kaza dali probal uopshte,tatko mi mi kaza za ova toj dolgo vreme se maceshe i mu pominaa.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Хемороиди
18.9.2011 11:22:38   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: blond
А што се всушност хемороидите?


Хемороидите се проширени, но нормално присутни крвни садови во и околу анусот и долниот дел на ректумот, кои се прошируваат под притисок, слично како и проширените вени на нозете. Најчеста причина за настанување на хемороидите е напрегнувањето при дефекација, а може да се јават и поради бременост, наследност, старост, хроничниот запек, проливи, долготрајното седење, анални ифекции и друго.

Хемороидите може да бидат надворешни и внатрешни. Внатрешните настануваат во близина на почетокот на аналниот канал, а надворешните на аналниот отвор. Внатрешните хемороиди потекнуваат од внатрешниот венски хемороидален сплет, во горниот дел на аналниот канал и ректум. Тие се зголемуваат, ја зафаќаат кожата прекриена со долниот дел на аналниот канал и заедно сочинуваат видлив надворешен хемороидален венски сплет.

Хемороидите се доста чести и кај жените и кај мажите. Половина од популацијата над 50-тина години има хемороиди. Зачестеноста на оваа болест е 2 на 1000 луѓе. Хемороидите се посебно чести кај бремените жени. Притисокот на плодот на таа регија, хормонските промени, како и самиот плод предизвикуваат зголемување на хемороидалните крвни садови. Кај повеќето жени кои имаат хемороиди поврзани со бременоста, станува збор за привремен проблем.

Клиничка слика

На почетокот и на крајот на дефекацијата можна е појава на безболно светлоцрвено крвавење. Крвта се наоѓа на изметот, но не е помешана со него. Чест е пролапс на хемороидите при дефекацијата, кој може да остане трајно. Некогаш симптомите не се присутни. Симптомите на внатрешните хемороиди се: столица прекриена со светла крв, крв на тоалетната хартија или на WC-шолјата. Меѓутоа, внатрешните хемороиди може да излезат од анусот и тогаш може да бидат болни. Симптомите на надворешните хемороиди вклучуваат болка околу анусот и подрачјето околу аналниот отвор е хипер-чувствително. Се јавува постојано чувство на јадеж на кожата и веќе споменатата болка.

Дијагноза

Внимателниот преглед и правилната дијагноза се важни при секое крварење од ректумот или наод на крв во столицата. Крварењето може да биде симптом на други посериозни болести на гастроинтестиналниот систем, како на пример тумори на дебелото црево. Ректалниот преглед често е доволен за дијагноза. Во пределот на анусот се наоѓаат отечени крвни садови, а и потребно е докторот да направи дигиторектален преглед (ректално туше), на кој начин се детектираат абнормалности. Испитувањата кои понекогаш треба да се направат заради подобра визуелизација на подрачјето се: аноскопија (преглед со инструмент за визуелизација на внатрешноста на анусот) и проктоскопија (преглед на целиот ректум).

Терапија

Благите случаи на хемороиди може да се лекуваат со конзумирање на поголеми количини на течности и исхрана богата со витамини. Хемороидалните креми и чепчиња може да помогнат во намалувањето на отокот и болката. Корисни се и купки во топла када. Понекогаш состојбата побарува и хируршка интервенција. Во лекувањето се применува и ласерска коагулација на хемороидите.

Компликации

Како последица на продолжено крварење може да настапи анемија поради недостаток на железо.

Превенција

Можно е да се превенира повторното појавување на хемороидите, со промена на стилот на живеење, во смисла промена на исхраната (повеќе фибри – овошје и зеленчук) и внес на поголеми количини на течности (2 литри на ден).

Виа За Здравје


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Хемороиди
19.9.2011 9:06:19   
temjana
кај нас во фамилија скоро сите имаат од кај татко ми страната, и освен чичко ми кој што собра храброст да се оперира и сега е супер другиве коркачи мака мачат. Јас пред две години имав крвава столица и нормално веднаш отидов на лекар кај др. оровчанец во ремедика се установи дека имам анална фисула која има многу слични симптоми со хемороидите, но секако не смее да се меша, и затоа е многу важно сами да не носите дијагнози. Меѓу другото и ракот на дебелото црево има исти симптоми за жал во фамилија имаме двајца починати од тоа. Како и да е мене ме оперираа, и сега сум ок освен кога имам некаков стресен период и тогаш знам повторно да крварам ама не е страшно. На лекар задолжително одење тоа е мојата препорака, сами свои доктори не

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Хемороиди
2.10.2011 18:37:58   
ma magi
Јас со првото немав проблеми со Хемороиди, сега со второто во бременоста немав одкога се породив страшни болки од хемороидите со модолекс маст и мене ми помогна.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Хемороиди
9.10.2011 12:58:38   
srekna_mama
И јас еве се уште мака мачам со хемороидите а буквално се пробав што прочитав тука.. Не знам веќе што да правам, внимавам и на исхрана а и течности пијам но се ми изгледа залудно.. user posted image


(Одговор на членот ma magi)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Хемороиди
21.11.2011 10:01:10   
miana
Devojki dali moze da mi  kazete onaa kremana sto ja reklamiraat HEMERO protekt e dozvolena vo bremenost???? Stavam Hepatrombin H ( mi ja prepisa ginekologot ) veke 8 dena i nema nikakvo podobruvanje user posted image  

(Одговор на членот srekna_mama)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Хемороиди
21.11.2011 11:59:52   
Luci
Мене за хемороди патронажната ми рече да ставам отсолена свинска маст, ако имате ставете не е ништо ризично. Јас ставав на тампон за шминка и истито ден бев како нова, нити болка нити ништо. Откако се породив ми се појавуваат привремено и секогаш го правам истото, одма поминува.


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Хемороиди
21.11.2011 12:10:25   
miana
Solena????     A za novava krema ina nekoj nekakvo soznanie ???

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Хемороиди
21.11.2011 12:17:33   
rina13
ja upotrebuvaat zeni hemeroprotekt vo bremenost znam deka namaluva bolka i pecenje,jas licno koristev modoleks i za 24 saata se si bese vo normala.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Хемороиди
21.11.2011 12:21:50   
miana
rina13 sega sto mi preporacuvas ti??? Sto da zemam?

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Хемороиди
21.11.2011 12:41:43   
rina13
modoleks  mast mu e majkata.Eksremno me bolea so placenje idev do apteka da go kupam,ne veruvav deka ke mi pomogne ama se iznenadiv za 24 saati ni h od hemoroidi.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Хемороиди
21.11.2011 12:49:02   
miana
bremeni moze da go koristat? I kolku pari  e?

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Хемороиди
22.11.2011 15:10:15   
*Elena*
Modalex mi prepisa i mene doktorkata, go zemav od apteka za 160 den i moze da go koristat trudnici. Go koristam vtor den i osekam malo podobruvanje(pomali bolki otkako ke go stavam, a go stavam sekoe idenje vo wc).
Prethodno probav se sto imase pisano na forumov, krema faktu ja kupiv 222 den, poveke me iritirase, pa stavav kantarionovo maslo celo vreme i mi ublazuvase iritacii. Ama koga otidov vcera na pregled (39 nedela sum bremenost), doktorkata mi rece mora da mackas Modalex, vospalen ti e hemoroidot. I sea se nadevam deka ke se sredi pred poragjanje, pa posle pak ke mu ja mislam.
Pozdrav...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Хемороиди
22.11.2011 15:27:20   
*Elena*
Izvinete, imeto na masta e Modolex, ne Modalexuser posted image user posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Хемороиди
23.11.2011 0:28:25   
Zivka*
devojki i mene mi se pojavija hemoroidi dve nedeli posle poragaj :((((( i deneska patronaznata sestra mi kaza da si kupam cepcinja Hemorectal,pa ke vidime kolku ke mi pomognat :((((

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Хемороиди
23.11.2011 8:46:54   
miana
aman be zivce..Pa tie za vreme na poragaj od napon se javuvaat obicno,a tebe posle poragaj user posted image .Jas veke 11 dena ja koristev hepatrombin h ( vo prvata bremenost mi pomagase odma ) a sega ne mi pomaga ic..Te ke se smali te ke se zgolemi..Vcera ja kupiv novata krema sto ja reklamiraat - hemero protekt ( primetiv deka pocnalo i da mi krvari malce pa odma otidov da ja kupam ) i od vcera macka,.MIslam deka e malce namaleno ,mene mi e nadvoresno user posted image Ke vi pisam ako mi pomine da si ja kupite..256 denari e ....

(Одговор на членот Zivka*)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Хемороиди
23.11.2011 9:46:13   
Cooper
zdr na site..vi pisuvam bidejki znam kolku e teshko so hemoroidi..kaj mene cela familija stradase..no go otkriv kremot PROCTO_SINALAR od grcija i e mn eftin 1,56 evra e..recisi 90-100 denari..si stavash 2 pati i pominuvaat odma..inaku ako hemoroidot izlegol odnadvor treba da se obidete da go vratite nazad..za da ne se pritiska i dopolnitelno da se iritira.najubavo e so nekoj krem (moze i obicen) i so rakavica go go butnuvash navnatre..
znam deka zvuci malku neprijatno..no sum lekar i taka imam uceno..taka i pravime vo praksa..pozd do site i ako imate nekoj da vi go donese kremot ke se spasite

< Поракaта ја уредил Cooper -- 23.11.2011 9:47:19 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?