|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хемороиди
8.10.2009 23:10:20   
mis.
После вториот пораѓај еден од проблемите што ме мачеа беа и хемороидите.Пробав се и сешто но никако да се излечам од нив.И после 4-5 месеци и самата не знам како,едноставно само од себе исчезнаа.Како беше кај вас,дали и вие ја имавте таа "чест" да "заработите" хемороиди?

< Поракaта ја уредил mis. -- 10.10.2009 12:35:30 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Хемороиди
9.10.2009 0:08:59   
ostoun
Mislam deka hemoroidite se pridruzen del od bremenosta, ama ne veruvam deka taka lesno isceznuvaat, tuku ima period koga se aktivni i period koga ne se .

< Поракaта ја уредил mis. -- 9.10.2009 13:53:40 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Хемороиди
9.10.2009 0:11:32   
mis.
Мене не ми се јавија во бременоста туку откако се породив.Ги имав неколку месеци и сами се повлекоа сега да чукнам од дрво ги нема веќе.КОга ми се појавија дури и не знаев што е.

< Поракaта ја уредил mis. -- 9.10.2009 13:53:55 >

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Хемороиди
9.10.2009 0:14:52   
ostoun
Nacinot na zivot si go pravi svoeto mislam deka hemoroidite se cesti duri i kaj mladata populacija bez ogled na polot

< Поракaта ја уредил mis. -- 9.10.2009 13:55:44 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Хемороиди
9.10.2009 7:43:32   
profesorica
Јас немав проблеми со хемороиди, познавам многу жени што имале и пред и после пороѓај.

< Поракaта ја уредил mis. -- 9.10.2009 13:56:02 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Хемороиди
9.10.2009 20:33:36   
Natasha5
И јас не сум имала проблем со хемороиди ама сум слушнала дека многу болат.иначе овде кај нас има една тревичка против хемороиди,не знам како се вика,ама многу помага.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Хемороиди
10.10.2009 0:18:52   
ripce
И јас фала богу немав проблем со хемороиди

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Хемороиди
22.10.2009 18:30:50   
lidijas
Jas imav mnogu problemi so hemoroidite strasno bolat mislam poveke od samata rana a gi zarabotiv pri poroduvanjeto vo bremenosta gi nemav. Mi pominaa so mast MODOLEX, a potoa so kantarion. Edna nedela veke ne gi cuvstvuvam da cuknam vo drvo, a za ponatamu ke vidime.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Хемороиди
22.10.2009 18:44:12   
mami
јас си ги заработив на пораѓајот..прво незнаев што е..ама ужасно ме болеше, па срам не срам си ја прашав една другарка, мајка на две- што може да биде и она ми кажа...и ме советуваше само потечна храна, колку што е можно повеќе вода, сок, млеко и после секоја нужда миење со топла вода и мачкање јекодерм, луѓе за недела дена ми се смирија и од тогаш да чукнам во дрво ги нема никаде...

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Хемороиди
22.10.2009 19:23:46   
bojanas
Хемороидите беа причината на која на 25.05.2009 решив да одам да се породам со провокација. Претерано ме болеа и веќе не можев да издржам бидејќи веќе бев во 40 недела. Бидејќи останаа и по породувањето морав некако да се решам. По факту маст,диета најдов од мотхер лов Ситз-батх спреј за хемороиди. За таа читав на baby centar и прежалив 2000 и ја купив и конечно ги снема. Ако можете да си ја дозволите пробајте ја. Ја има по аптеки во Аеродром

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Хемороиди
29.10.2009 19:25:57   
Maria
Pred da se porodam vo prvata bremenost nemav takov problem,duri i neznaev sto se.Otkako se porodiv,mi se pojavija.user posted image Uzasno me bolea, i toa samo pri vrsenje nuzda,mi tecese krv...placevuser posted image So sto ti ne probav,razni masti,cepcinja,nisto ne pomagase.Go promeniv i nacinot na ishrana,ne be od nisto fajde nemase.Potoa slusnav za edna mast Procto sinalar-N,koja ja zemavme od Grcija.ZA cudo mi pominaa,po nedela dve.No kasno razbrav za ovaa mast,duri posle 9-10 meseci,a dotogasuser posted image zivi maki.Uzasno iskustvo.Od togas veke godina ipol,pu,pu ..mi se nemaat pojaveno.Ke vidam posle vtorovo poroduvanje.Se nadevam deka nema da pominuvam pak niz istoto.user posted image

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Хемороиди
2.11.2009 14:55:47   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: nenicka

незнам  како да ви кажам, еве сега сум 3 ипол месеци после пораѓај но до сега немав никакви болки .
еве овие десетина дена како што идам во веце  ми се случило само три пати  , имам тврда столица ама навистина тврда и голема  толку што не  сум видела  поголема , имам такви болки што ме тераат до лудило  а морам да одам  како да се   порагам да давам напон но верувале или не, немав такав болка тогаш кога се пораѓав  а освен големата болка ми протекува и крв по малку , за  јадење јадам и чорви и тврдо како и секогаш ме боли до плачеѓе .незнам што да правам да пијам  зошто и ја дојам  вемолам кажетеми а на лекар  не сакам да помислам


ИЗВОРНА ПОРАКА: nenicka

додека на стол или да легнам немозам од болка како да ме боцка нешто само да одам и тогаш се смирува болката и ке помине ама кога ке ме фати пак ке морам тогаш да одам .
сакав да ви кажам дека тврдата столица што ја имам има голем радиус т.с. малце помало од обично цд а долго колку една рака од рамо до прсти


ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

леле Ненничка и мене неколку пати ова ми се случи откако се породивuser posted image сега секое одење во вц ми е со страв. Затоа почнав да избегнувам твдра храна, јадам секој ден супа, манџи обавезно и многу овошје, ама пак еве пред некој ден истото. НЕ знам зошто вакаuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: nenicka

сакав да во кажам да ви се извинам за изразиве ама иако ми беше срам  морав да ви кажам тука ја имав и подршката од свекрвами

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

да ви честитам и на двете- најверојатно се работи за хемороиди...избегнувајте цврста храна, пијте мноооооогу течности, јаболки се препорачливи, по секое одење во вц убаво измијте го тој дел со млака вода и намачкајте дебел слој на јекодерм- јас мачкав и пред да одам во вц за полесно да помине...ве разбирам целосно како ви е, јас со страв одев во вц, ама после една недела ваков третман се среди

ИЗВОРНА ПОРАКА: sunchips

Probiotici, mnogu jogurt so aktivni bakterii, a od ovosje sum cula deka pomaga kivi, isto i pcenka. Koga e itna rabotata nekoj laksativ. Jas 2 meseca po poroduvanjeto piev omeknuvac na stolica sekoj den, duri ni toa ne pomagase.

ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

Mami da ne si greska nesto jekkoderm e za izgorenici

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

не сум грешка...и не е само за изгореници, јас Лука до 9 месеци го мачкав само со јекодерм на газето бидејќи ми се вцрвува од сите витамински креми, освен онаа на Бекутан, па сега сме на неа. А до 2 месеци го мачкав цел со јекодерм, така ми кажаа од Чаир...
а за хемороидите, помага, пробав...

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

nenicka ti sigurno imas hemoroidi koi duri sega se aktivirale.e sega mozes vo apteka da pobaras mast protiv hemoroidi no pobaraj mast i za vnatresno i za nadvoresni hemoroidi.

ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

не сум грешка...и не е само за изгореници, јас Лука до 9 месеци го мачкав само со јекодерм на газето бидејќи ми се вцрвува од сите витамински креми, освен онаа на Бекутан, па сега сме на неа. А до 2 месеци го мачкав цел со јекодерм, така ми кажаа од Чаир...
а за хемороидите, помага, пробав...


мами ние до 7 месеци користеме јекодерм не само за газето туку за целото тело, после бањање, па преминавме на витаминската крема на Бекутан

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

nemora da znaci deka se hemorodi. Znam deka za tvrda stolica e dobro da se jadat suvi slivi, ili kompot od niv a isto e dobar caj od sena

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

nemora da znaci deka se hemorodi. Znam deka za tvrda stolica e dobro da se jadat suvi slivi, ili kompot od niv a isto e dobar caj od sena


потпис...
лелел голем проблем си имала,па ти како да се породуваш секој пат  кога одиш во вц.user posted image јас таков проблем не сум имала..пробај со суви сливи,ке се среди ,ке видиш!

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

според она што го пишала неничка, дека ја боли кога сака да седне и тече крв, јас мислам дека се работи за хемороиди, најубаво да пробаш ти со средства за омекнување на столицата-суви сливи, компоти и незнам таму што имаше уште, и ако не се среди да одиш на лекар да те видат...а во меѓувреме мачкај јекодерм, не ти штети, може само да ти помогне

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Сувите сливи помагаат најдобро кога се вовид на компот. Исто така и компот од кајсии. И многу многу течности - супи, чаеви и сл. И движење, никако подолго седење. 

ИЗВОРНА ПОРАКА: nenicka

фала ви ке ви кажам ако момине(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Хемороиди
26.11.2009 13:15:13   
profesorica
имав малку во бременоста ама во првото тромесечие и мачкав со кантарион.а потоа немав проблеми ниту откако се породив.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Хемороиди
21.12.2009 18:46:14   
Палешка РР
Мене сега при крај ми се појавија..се сеќавам така беше и во првата бременост, потоа сами од себе исчезнаа.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Хемороиди
21.12.2009 18:48:53   
bojanas
Обично проаѓаат по породувањето така да прво породи се а потоа мисли му ја. Сега како и да е ќе ги имаш и нема да ти е убаво user posted image


_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Хемороиди
7.1.2010 22:52:22   
Snowhite RR
И мене ми се појавија сега кога сум при крај на бременост, прво не знаев што е, ама после ми светна, не отидов на лекар, почнав на своја рака да се мачкам со Факту, ја зедов од кај брат ми, тој имаше пред еден месец. Еве веќе почна да ми се повлекува. Не знам дали направив грешка што не се консултирав со лекар? 

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Хемороиди
7.1.2010 22:54:55   
biljanaM
Не сум имала п4роблеми со хемороиди, ама затоа мм има....се мачка некој крема, некое време ке нема проблеми по некое време пак....и се така

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Хемороиди
8.1.2010 10:31:46   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

И мене ми се појавија сега кога сум при крај на бременост, прво не знаев што е, ама после ми светна, не отидов на лекар, почнав на своја рака да се мачкам со Факту, ја зедов од кај брат ми, тој имаше пред еден месец. Еве веќе почна да ми се повлекува. Не знам дали направив грешка што не се консултирав со лекар? 

Мислам дека се што се прима во бременоста може на директен или индеректен начин да влијае врз плодот и лично ти препорачувам консултација со гинеколог.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Хемороиди
18.1.2010 0:23:48   
Весна
Еве ме мене и тука, за жал. До сега никогаш не сум имала вакво чудо. А еве свекрва ми вели дека најчесто се добиваат по пораѓањето и тоа само поради напрегањето, напнувањето при самото пораѓање. Инаку, еве по советот на мами и јас со јекодерм се третирам, па ќе пишам за евентуално подобрување.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Хемороиди
18.1.2010 0:29:17   
pacuvce
Јас вечниот паталец со хемороиди ти предлагам и маст или FAKTU или MODOLEX...Ех,големи маки се тоа...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Хемороиди
18.1.2010 8:34:16   
arh_diz
MM ima problemi isto meu dadoa nekoja mast svinska ismiena vo 9 vodi i mu pominuva najmnogu od toa

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Хемороиди
28.1.2010 16:57:11   
Maria
Eve me i mene, pak se soocuvam so ovoj problem.user posted image Imam mnogu tvrda stolica i pak mi se pojavija hemoroidi,koi mi bea pominale,pred godina i pol.Mi se place.Pijam tecnosti,no nekako ne odi.Moram li pak da pominuvam niz istoto?user posted image Se nadevam deka ke pominat sto poskoro.user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Хемороиди
28.1.2010 17:12:10   
mis.
Maria баш ми е жал што повторно ти се јавија и те разбирам како се чуствуваш бидејќи низ истото поминав и јас.Се мачакв со факту маст и мислам до некаде имаше подобрување но пак се јавуваа значи не се излекував од неа целосно.Пробав со секакви домашни масти но кога дигнав раце од се, сами од себе се повлекоа.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Хемороиди
30.1.2010 18:22:02   
Весна
мами, јекодерм ушите да си ги јаде, воопшто не ми помогна, па затоа само со кантарион масло си се мачкав и лека полека ми се повлекува. Леле, што грозно било ова!!! Скраја да е од сите!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Хемороиди
30.1.2010 18:25:00   
pacuvce
Драга Весна,купи си ФАКТУ маст...Проверено!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

kade na odmor
danielohrid (46%)

split (23%)

havai (31%)


Број на сите гласови: 35

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!