Хемороиди (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> После породувањеПорака


mis. -> Хемороиди (8.10.2009 23:10:20)

После вториот пораѓај еден од проблемите што ме мачеа беа и хемороидите.Пробав се и сешто но никако да се излечам од нив.И после 4-5 месеци и самата не знам како,едноставно само од себе исчезнаа.Како беше кај вас,дали и вие ја имавте таа "чест" да "заработите" хемороиди?
ostoun -> RE: Хемороиди (9.10.2009 0:08:59)

Mislam deka hemoroidite se pridruzen del od bremenosta, ama ne veruvam deka taka lesno isceznuvaat, tuku ima period koga se aktivni i period koga ne se .
mis. -> RE: Хемороиди (9.10.2009 0:11:32)

Мене не ми се јавија во бременоста туку откако се породив.Ги имав неколку месеци и сами се повлекоа сега да чукнам од дрво ги нема веќе.КОга ми се појавија дури и не знаев што е.
ostoun -> RE: Хемороиди (9.10.2009 0:14:52)

Nacinot na zivot si go pravi svoeto mislam deka hemoroidite se cesti duri i kaj mladata populacija bez ogled na polot
profesorica -> RE: Хемороиди (9.10.2009 7:43:32)

Јас немав проблеми со хемороиди, познавам многу жени што имале и пред и после пороѓај.
Natasha5 -> RE: Хемороиди (9.10.2009 20:33:36)

И јас не сум имала проблем со хемороиди ама сум слушнала дека многу болат.иначе овде кај нас има една тревичка против хемороиди,не знам како се вика,ама многу помага.
ripce -> RE: Хемороиди (10.10.2009 0:18:52)

И јас фала богу немав проблем со хемороиди
lidijas -> RE: Хемороиди (22.10.2009 18:30:50)

Jas imav mnogu problemi so hemoroidite strasno bolat mislam poveke od samata rana a gi zarabotiv pri poroduvanjeto vo bremenosta gi nemav. Mi pominaa so mast MODOLEX, a potoa so kantarion. Edna nedela veke ne gi cuvstvuvam da cuknam vo drvo, a za ponatamu ke vidime.
mami -> RE: Хемороиди (22.10.2009 18:44:12)

јас си ги заработив на пораѓајот..прво незнаев што е..ама ужасно ме болеше, па срам не срам си ја прашав една другарка, мајка на две- што може да биде и она ми кажа...и ме советуваше само потечна храна, колку што е можно повеќе вода, сок, млеко и после секоја нужда миење со топла вода и мачкање јекодерм, луѓе за недела дена ми се смирија и од тогаш да чукнам во дрво ги нема никаде...
bojanas -> RE: Хемороиди (22.10.2009 19:23:46)

Хемороидите беа причината на која на 25.05.2009 решив да одам да се породам со провокација. Претерано ме болеа и веќе не можев да издржам бидејќи веќе бев во 40 недела. Бидејќи останаа и по породувањето морав некако да се решам. По факту маст,диета најдов од мотхер лов Ситз-батх спреј за хемороиди. За таа читав на baby centar и прежалив 2000 и ја купив и конечно ги снема. Ако можете да си ја дозволите пробајте ја. Ја има по аптеки во Аеродром
Maria -> RE: Хемороиди (29.10.2009 19:25:57)

Pred da se porodam vo prvata bremenost nemav takov problem,duri i neznaev sto se.Otkako se porodiv,mi se pojavija.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]Uzasno me bolea, i toa samo pri vrsenje nuzda,mi tecese krv...placev[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]So sto ti ne probav,razni masti,cepcinja,nisto ne pomagase.Go promeniv i nacinot na ishrana,ne be od nisto fajde nemase.Potoa slusnav za edna mast Procto sinalar-N,koja ja zemavme od Grcija.ZA cudo mi pominaa,po nedela dve.No kasno razbrav za ovaa mast,duri posle 9-10 meseci,a dotogas[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]zivi maki.Uzasno iskustvo.Od togas veke godina ipol,pu,pu ..mi se nemaat pojaveno.Ke vidam posle vtorovo poroduvanje.Se nadevam deka nema da pominuvam pak niz istoto.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
mis. -> RE: Хемороиди (2.11.2009 14:55:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: nenicka

незнам  како да ви кажам, еве сега сум 3 ипол месеци после пораѓај но до сега немав никакви болки .
еве овие десетина дена како што идам во веце  ми се случило само три пати  , имам тврда столица ама навистина тврда и голема  толку што не  сум видела  поголема , имам такви болки што ме тераат до лудило  а морам да одам  како да се   порагам да давам напон но верувале или не, немав такав болка тогаш кога се пораѓав  а освен големата болка ми протекува и крв по малку , за  јадење јадам и чорви и тврдо како и секогаш ме боли до плачеѓе .незнам што да правам да пијам  зошто и ја дојам  вемолам кажетеми а на лекар  не сакам да помислам


ИЗВОРНА ПОРАКА: nenicka

додека на стол или да легнам немозам од болка како да ме боцка нешто само да одам и тогаш се смирува болката и ке помине ама кога ке ме фати пак ке морам тогаш да одам .
сакав да ви кажам дека тврдата столица што ја имам има голем радиус т.с. малце помало од обично цд а долго колку една рака од рамо до прсти


ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

леле Ненничка и мене неколку пати ова ми се случи откако се породив[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] сега секое одење во вц ми е со страв. Затоа почнав да избегнувам твдра храна, јадам секој ден супа, манџи обавезно и многу овошје, ама пак еве пред некој ден истото. НЕ знам зошто вака[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

ИЗВОРНА ПОРАКА: nenicka

сакав да во кажам да ви се извинам за изразиве ама иако ми беше срам  морав да ви кажам тука ја имав и подршката од свекрвами

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

да ви честитам и на двете- најверојатно се работи за хемороиди...избегнувајте цврста храна, пијте мноооооогу течности, јаболки се препорачливи, по секое одење во вц убаво измијте го тој дел со млака вода и намачкајте дебел слој на јекодерм- јас мачкав и пред да одам во вц за полесно да помине...ве разбирам целосно како ви е, јас со страв одев во вц, ама после една недела ваков третман се среди

ИЗВОРНА ПОРАКА: sunchips

Probiotici, mnogu jogurt so aktivni bakterii, a od ovosje sum cula deka pomaga kivi, isto i pcenka. Koga e itna rabotata nekoj laksativ. Jas 2 meseca po poroduvanjeto piev omeknuvac na stolica sekoj den, duri ni toa ne pomagase.

ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

Mami da ne si greska nesto jekkoderm e za izgorenici

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

не сум грешка...и не е само за изгореници, јас Лука до 9 месеци го мачкав само со јекодерм на газето бидејќи ми се вцрвува од сите витамински креми, освен онаа на Бекутан, па сега сме на неа. А до 2 месеци го мачкав цел со јекодерм, така ми кажаа од Чаир...
а за хемороидите, помага, пробав...

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

nenicka ti sigurno imas hemoroidi koi duri sega se aktivirale.e sega mozes vo apteka da pobaras mast protiv hemoroidi no pobaraj mast i za vnatresno i za nadvoresni hemoroidi.

ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

не сум грешка...и не е само за изгореници, јас Лука до 9 месеци го мачкав само со јекодерм на газето бидејќи ми се вцрвува од сите витамински креми, освен онаа на Бекутан, па сега сме на неа. А до 2 месеци го мачкав цел со јекодерм, така ми кажаа од Чаир...
а за хемороидите, помага, пробав...


мами ние до 7 месеци користеме јекодерм не само за газето туку за целото тело, после бањање, па преминавме на витаминската крема на Бекутан

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

nemora da znaci deka se hemorodi. Znam deka za tvrda stolica e dobro da se jadat suvi slivi, ili kompot od niv a isto e dobar caj od sena

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

nemora da znaci deka se hemorodi. Znam deka za tvrda stolica e dobro da se jadat suvi slivi, ili kompot od niv a isto e dobar caj od sena


потпис...
лелел голем проблем си имала,па ти како да се породуваш секој пат  кога одиш во вц.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] јас таков проблем не сум имала..пробај со суви сливи,ке се среди ,ке видиш!

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

според она што го пишала неничка, дека ја боли кога сака да седне и тече крв, јас мислам дека се работи за хемороиди, најубаво да пробаш ти со средства за омекнување на столицата-суви сливи, компоти и незнам таму што имаше уште, и ако не се среди да одиш на лекар да те видат...а во меѓувреме мачкај јекодерм, не ти штети, може само да ти помогне

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Сувите сливи помагаат најдобро кога се вовид на компот. Исто така и компот од кајсии. И многу многу течности - супи, чаеви и сл. И движење, никако подолго седење. 

ИЗВОРНА ПОРАКА: nenicka

фала ви ке ви кажам ако момине


profesorica -> RE: Хемороиди (26.11.2009 13:15:13)

имав малку во бременоста ама во првото тромесечие и мачкав со кантарион.а потоа немав проблеми ниту откако се породив.
Палешка РР -> RE: Хемороиди (21.12.2009 18:46:14)

Мене сега при крај ми се појавија..се сеќавам така беше и во првата бременост, потоа сами од себе исчезнаа.
bojanas -> RE: Хемороиди (21.12.2009 18:48:53)

Обично проаѓаат по породувањето така да прво породи се а потоа мисли му ја. Сега како и да е ќе ги имаш и нема да ти е убаво [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Snowhite RR -> RE: Хемороиди (7.1.2010 22:52:22)

И мене ми се појавија сега кога сум при крај на бременост, прво не знаев што е, ама после ми светна, не отидов на лекар, почнав на своја рака да се мачкам со Факту, ја зедов од кај брат ми, тој имаше пред еден месец. Еве веќе почна да ми се повлекува. Не знам дали направив грешка што не се консултирав со лекар? 
biljanaM -> RE: Хемороиди (7.1.2010 22:54:55)

Не сум имала п4роблеми со хемороиди, ама затоа мм има....се мачка некој крема, некое време ке нема проблеми по некое време пак....и се така
mis. -> RE: Хемороиди (8.1.2010 10:31:46)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

И мене ми се појавија сега кога сум при крај на бременост, прво не знаев што е, ама после ми светна, не отидов на лекар, почнав на своја рака да се мачкам со Факту, ја зедов од кај брат ми, тој имаше пред еден месец. Еве веќе почна да ми се повлекува. Не знам дали направив грешка што не се консултирав со лекар? 

Мислам дека се што се прима во бременоста може на директен или индеректен начин да влијае врз плодот и лично ти препорачувам консултација со гинеколог.
Весна -> RE: Хемороиди (18.1.2010 0:23:48)

Еве ме мене и тука, за жал. До сега никогаш не сум имала вакво чудо. А еве свекрва ми вели дека најчесто се добиваат по пораѓањето и тоа само поради напрегањето, напнувањето при самото пораѓање. Инаку, еве по советот на мами и јас со јекодерм се третирам, па ќе пишам за евентуално подобрување.
pacuvce -> RE: Хемороиди (18.1.2010 0:29:17)

Јас вечниот паталец со хемороиди ти предлагам и маст или FAKTU или MODOLEX...Ех,големи маки се тоа...
arh_diz -> RE: Хемороиди (18.1.2010 8:34:16)

MM ima problemi isto meu dadoa nekoja mast svinska ismiena vo 9 vodi i mu pominuva najmnogu od toa
Maria -> RE: Хемороиди (28.1.2010 16:57:11)

Eve me i mene, pak se soocuvam so ovoj problem.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]Imam mnogu tvrda stolica i pak mi se pojavija hemoroidi,koi mi bea pominale,pred godina i pol.Mi se place.Pijam tecnosti,no nekako ne odi.Moram li pak da pominuvam niz istoto?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]Se nadevam deka ke pominat sto poskoro.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
mis. -> RE: Хемороиди (28.1.2010 17:12:10)

Maria баш ми е жал што повторно ти се јавија и те разбирам како се чуствуваш бидејќи низ истото поминав и јас.Се мачакв со факту маст и мислам до некаде имаше подобрување но пак се јавуваа значи не се излекував од неа целосно.Пробав со секакви домашни масти но кога дигнав раце од се, сами од себе се повлекоа.
Весна -> RE: Хемороиди (30.1.2010 18:22:02)

мами, јекодерм ушите да си ги јаде, воопшто не ми помогна, па затоа само со кантарион масло си се мачкав и лека полека ми се повлекува. Леле, што грозно било ова!!! Скраја да е од сите!
pacuvce -> RE: Хемороиди (30.1.2010 18:25:00)

Драга Весна,купи си ФАКТУ маст...Проверено!!!
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>