RE: Хемороиди (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> После породување



Порака


miana -> RE: Хемороиди (25.11.2011 9:15:30)

lele jas se mackav 10 dena so hepatrombin H ( prviot pat mnogu mi pomogna ) no vidov deka ovoj pat ne pomaga i si kupiv novata hemero protect..Mackam tret den i vcera doagam doma sednuvam za mala nuzda sto da vidam - krv vo soljata,me fati panika i vidov deka krvt ae od hemoroidot ( ama onaka bas tece ) l..Se izmiv i pak se namackav ...Neznam sto da pravam ??? Smee li vaka da krvari?Majkami mi vika : ne e dobor stom krvari i neznam kako da postapam...Malce se povlekuva pa pak se zgolemuva a gledam mnogu cisto d ago odrzuvam i go mackam redovno....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Kazete kaj da se obratam ili kako da postapam?Strasno li e sto krvari???




AnnaMolly RR -> RE: Хемороиди (25.11.2011 9:20:26)

миана, имам една маст дома сестра ми што ја користеше, мноооогу и помогна. И таа крвавеше често, а откако ја користи оваа маст престана и нема ни болки ни ништо. Ај дома кога ќе дојдам ќе видам и ќе ти пишам.




miana -> RE: Хемороиди (25.11.2011 11:44:34)

Obevezno da mi pises i toa vo PP za da ne zaboravam da ja vidam temava....




*Elena* -> RE: Хемороиди (25.11.2011 12:35:32)

Miana jas od ponedelnikot se mackam so Modolex i veke imam podobrivanje, hemoroidite se omeknati i malku smaleni i ne bolat tolku. Kaj mene ne krvarea prethodno, ama bea ogromniiii. Kolku vreme ja koristis kremata, da ne i treba poveke vreme da dejstvuva...pozz




miana -> RE: Хемороиди (25.11.2011 12:39:28)

denes 4 dena a prethodnata 10 dena .... Mene eve denes epten osekam podobruvanje,nemam bolka a vcera krvarea... Cas mi se smaluva,cas mi se zgolemuva[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




fila -> RE: Хемороиди (26.11.2011 8:21:02)

jas sum 37-ma nedela i pred edna nedela mi se pojavija hemoroidi ama bolat uzasno i neznam sto da pravam gi mackav so kantarion pa so jekoderm i nisto ne pomaga neznam dali smeam da se namackam so mast faktu idali nekoja od vas go upotrebuvala vo bremenost




*Elena* -> RE: Хемороиди (26.11.2011 12:36:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: fila

jas sum 37-ma nedela i pred edna nedela mi se pojavija hemoroidi ama bolat uzasno i neznam sto da pravam gi mackav so kantarion pa so jekoderm i nisto ne pomaga neznam dali smeam da se namackam so mast faktu idali nekoja od vas go upotrebuvala vo bremenost


Zdravo Fila, jas sum 40ta nedela bremena i go koristev faktu, ama ne mi pomogna, pa doktorkata mi go prepisa Modolex, so nego se mackam 5 dena i veke mi se namaleni hemoroidite. Mozes da gi koristis i dvete kremi, samo koja ke ti bide od pomos neznam...pozz




fila -> RE: Хемороиди (26.11.2011 15:50:27)

elena kade da ja kupam modolex prasuvav vo zegin mi rekoa deka nema takva krema (mast)




*Elena* -> RE: Хемороиди (27.11.2011 12:42:37)

Fila, jas ja kupiv vo Zegin, kaj mene vo N.Lisice. Ako nemale momentalno vo toj zegin kaj sto si bila, prasaj gi da ti kazat vo koj Zegin imaat momentalno na zaliha, da ne setas po apteki. Inace ja zemav 160 den.




miana -> RE: Хемороиди (28.11.2011 8:12:11)

Jas vi pisuvav kolku vreme gi lecev so hepatrombin H i ne pomogna a ja kupiv hemero protect ( ovaa sto po 100 patija reklamiraat ) 257 denari e ..I konecno posle 5-6 dena mackanje mi se povlekoa hemoroidite ( a i mi krvarea plus ) takada - vi ja preporacuvam ovaa krema




Viktori -> RE: Хемороиди (5.2.2012 10:25:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: angell

Eve uste edna tema koja mislam deka poveketo trudnici gi maci, sekako del od niv imaat problem so hemeroidi i posle bremenosta....imate li predlog sto moze da se koristi za da se olesnat tegobite??






cleo -> RE: Хемороиди (28.6.2012 0:23:46)

Devojkiii POMAGAJTEEEE [sm=smiley19.gif] Neznaev dali ovde da go pisam ova, so ogled na toa deka jas nesum vo period posle poroduvanje, tuku sum 35ta nedela [sm=nosecka.gif]. No, bidejki nema slicna tema ke pisam ovde. Znaci pred 3 dena bev na depilacija na cela intimna regija i vcera vecerta koga se tusirav na dopir osetiv meka golema izraslina vednas do analniot otvor, znaci nadvoresno.Koga ja vidov na ogledalo, se raspametiv, uzas!!! [sm=smiley19.gif] Sega vekje pocna i da me boli pri podolgo sedenje. Neznam dali ova se racuna kako hemoroid ili povreda na tkivoto. Ama bas e povreda, so golem otok. Leleeeeee, sto ke pravam, mnogu sum isplasena [sm=smiley19.gif]. Maticniot ne mi se javuva, neznam sto da pravam? Ima li nekoj slicno iskustvo bez razlika dali vo bremenost ili posle poragaj? Sto mackavte? Sto e dozvoleno vo ovoj period? HEEEEELLLLPPPPP!




kikicka -> RE: Хемороиди (28.6.2012 5:30:22)

Клео изгледа ти енадворешен хемороид,не се секирај јади повеќе салата од рендан пашканат ако сакаш скроз да исчезнат.
А за мачкање можеш да земеш од аптека маст за хемороиди и онака е надворешно па нема ништо страшно околу тоа.Не се секирај,таков тиепериод ама ке мине.
ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Devojkiii POMAGAJTEEEE [sm=smiley19.gif] Neznaev dali ovde da go pisam ova, so ogled na toa deka jas nesum vo period posle poroduvanje, tuku sum 35ta nedela [sm=nosecka.gif]. No, bidejki nema slicna tema ke pisam ovde. Znaci pred 3 dena bev na depilacija na cela intimna regija i vcera vecerta koga se tusirav na dopir osetiv meka golema izraslina vednas do analniot otvor, znaci nadvoresno.Koga ja vidov na ogledalo, se raspametiv, uzas!!! [sm=smiley19.gif] Sega vekje pocna i da me boli pri podolgo sedenje. Neznam dali ova se racuna kako hemoroid ili povreda na tkivoto. Ama bas e povreda, so golem otok. Leleeeeee, sto ke pravam, mnogu sum isplasena [sm=smiley19.gif]. Maticniot ne mi se javuva, neznam sto da pravam? Ima li nekoj slicno iskustvo bez razlika dali vo bremenost ili posle poragaj? Sto mackavte? Sto e dozvoleno vo ovoj period? HEEEEELLLLPPPPP!





deluxe -> RE: Хемороиди (9.5.2013 18:21:18)

I kaj mene se pojavi ova "cudo" nikogas sum nemala problem so hemoroidi,nitu so tvrda stolica ,no ete posle vtoriot poragaj mi se pojavija,od togas navamu ima pominato 9 meseci i recisi skoro sekoj mesec se aktiviraat po malku,ovoj pat nekako se zgolemeni i bolat.kazete mi dali ishranata deluva na niv?sto da se jade ?? da napomenam uste ednas nemam problem so stolicata-zapek,a sepak se pojavuvaat,,,,[sm=smiley13.gif]
ve molam za sovet,sto koristite?? i kako da gi smiram ?? tnx




ostoun -> RE: Хемороиди (9.5.2013 18:57:46)

Nekogas i pocesta ili meka stolica gi aktivira. Mast Hemorol e najdobra spored mene, a i na bilna osnova e i mnogu e evtina 80-90 den. vo zegin.




eli07 -> RE: Хемороиди (10.5.2013 10:17:32)

I jas si zarabotiv hemoroidi posle poragjajot i stanav ekspert za masti i lekovi posto mi bea katastrofa.Mislev deka ke umram od bolki.Mi se povlekoa negde posle 3 meseci ama od togas navaka dost acesto mi se vospaluvaat.Na ishrana vnimavam mnogu.Znaci hrana koja izobiluva so vlakna (ovosje,zelencuk,tecna hrana poveke, zitarici itn) Na lekar mi preporacaa milion masti i od site najdobra i najefikasna se pokaza Hemorolot na bilna baza.( gi kupiv i Faktu, Modoleks..i mnogu drugi ama nikoja ne mi pomogna).Najgolem efekt imase eden domasen lek koj go preporacuvam na site .Vo teglicka ke stavite maslinovo maslo i nekolku grancinja ajducka treva, potoa ke ja stavite teglickata na sonce eden cel den da stoi i posle moZe da se upotrebuva nekolku pati vo tekot na denot. Doktorot isto taka mi kaza deka mora da se ima trpenie deka so tek na vreme ke se povlecat ama jas si gi "nosam" veke podol vremenski period.Se nadevma pomognav na nekoj :))




deluxe -> RE: Хемороиди (10.5.2013 12:40:33)

Znaci Eli ist slucaj sme,blagodaram na dvete za sovetot so masta bas ke ja pobaram,a i ovoj lekot so ajducka treva ke go probam ponatamu ,ako ne deluva masta. tnx uste ednas za sovetite




Malecka23 -> RE: Хемороиди (15.5.2013 10:42:13)

i kaj mene toa "cudoto" se javi negde kaj nova godina ama se mackav so faktu ne mi pomogna posle so modolex malku mi se smiri.Sea od skoro pak mi se aktiviraa i zgolemija i nisto ne mi pomagase osven ovaa hemero protect ne mi izgubeni no sepak kade kade potsmireni.i treba mn pazenje na ishrana i mn fizicka aktivnost




deluxe -> RE: Хемороиди (15.5.2013 10:52:48)

Jas veke 5-ti den ja koristam HEMOROL masta se smiri bolkata ,no ne se povlekoa,do sega ova ne se slucilo ,sekogas se povlekuvaa ama ovoj pat ne.Nz,mozebi ponatamu ke se povlecat so pomos na masta,nz kazete mi sovet.....[sm=zmeden.gif]




MamaOhrid -> RE: Хемороиди (15.5.2013 14:51:37)

Еве ме и мене на темава, да го споделам моето болно искуство со вас.
Мојот проблем почна по првото породување пред 3.5 години. Тогаш за прв пат се појави ова чудо за кое не знаев што е. Прво ги имав 3 месеци без престан, потоа се повлекуваа и пак се појавуваа отприлика на 2 месеци. По второто породување пред 6.5 месеци повторно се појавија но во поблага форма. Во изминативе 3.5 години редовно користев Факту чепчина (кои ужасно ме болеа кога ги ставав) и маст, хепатромбин маст, Порталак сируп и антихем масло и да не се лажеме ништо не помага само малку ја ублажува болката. Изминативе години повеќе од 10 пати бев на хирургија амо Факту ми препишуваа и ми рекоа нема спас, еднаш кога ќе ги добиеш создравје да си ги носиш. Тие ми предлагаа операција ама некако страв ми беше и не ми помислував на тоа. Последниов месец мислам дека болката го достигна врвот. На секое одење во вц плачење и кубење коса и реков доста е трпење и ова беше премногу и се решив за операција. Се решив за Систина најмногу заради опремата и бидејќи знаев дека одма ќе застанам на нозе, а не 2 недели да не можам од кревет да станам бидејќи имам бебе. Минатата недела закажав преглед и закажавме за понеделникот. И бидна операцијата пред 2 дена со целосна анестезија, 1 ден спиење таму и вчера си дојдов дома. Имам оток на местото за кој ми рекоа дека ќе исчезне, на диета сум само течна храна, крв ми тече од местото и со влошка сум на мене, ме боли ама болката попушта. Платив 46000 ден [sm=smiley29.gif] и операцијата е правена со хемороидектомија по Морган Милиган. Најдов на нет дека станува збор за подврзување за повеќе воопшто да не ми се појават. И докторот ми рече повеќе нема да имаш. Следната недела сум на контрола па ќе пишам како сум поминала.
Ако успеам да се спасам од оваа болка за цел живот тогаш парите што ги платив не се многу .




princessa -> RE: Хемороиди (19.11.2013 9:46:20)

od se srce i sum blagodarna na sovetite na kikcka da ne bese ona koj znae kako ke zavrsev. Posle dolga maka i kubenje na kosa dodeka odev vo toalet a da ne zboruvam i za krvarenjeto preku koesto uste poveke stanav anemicna i omalaksana pocnav da gi prelistuvam stranicite vo ovaa tema. I go najdov lekot, a toa bese mackanje so med i jadenje na salata od rendan celer. So maz mi se smeeme, da ne bea moite hemoroidi nemase da znaeme sto e celer[sm=bravo.gif][sm=smiley36.gif]. Probajte go ova, za kratko vreme deluva i jas sega sum srekna. Fala ti kikicke [sm=smiley1.gif]

Da napomenam deka 3-4 meseci se macev so niv i bea celo vreme vospaleni, se mackav so hemorol no ne mi pomogna toa[sm=smiley13.gif]




vezilka RR -> RE: Хемороиди (7.12.2013 18:53:39)

Значи со години немав мака со нив. Скоро и да ги заборавив. И етте ти ги, ми дојдоа. Имам затвор, и тие си дојдоа. Ззначи штом намалив со водата, затворот ми се врари. Ама овие хемороидиве не мораа баш да се појават. Не се толку страшни, не болат толку, ама за прв пат крварат. Досега во животот кога сум имала, болеле, чешале, но не крвареле. Е сега не ме болат, но крварат. Сега за сега ги третирам со модолекс.




Malecka23 -> RE: Хемороиди (11.12.2013 23:46:40)

Во последниов период пак мака мачам со хемороиди.Почнав да се мачкам да пијам со што се слушнав но немаше никаков ефект.За разлика од претходно сега премногу проблеми ми правеа од крварење страшно до болки.Лекот го најдов во маста од билна аптека Матија.На природна база е и навистина ми помогна.Сега за сега е супер се надевам дека уште долг период нема да ме посетат




vezilka RR -> RE: Хемороиди (12.12.2013 11:00:13)

Морам да прашам нешто за ова крварењево. Јас после празнење, околу 24 часа после тоа имам крв на влошката. не е многу, ама ја има на влошката. КАко обично тоа се манифестира? Дали е тоа нормално/ Викаш МАлечка помага таа крема, а? А за крварењето што се презема?




Malecka23 -> RE: Хемороиди (12.12.2013 23:38:15)

Мене крварењето ми беше независно од тоа кога сум била во вц.Неколку пати ми се деси дури и да осетам толку многу зголемен хемороид полн со крв дури и ми искачаше надвор како топка.Грозно..Од кога почмав со кремава драстично се намали големината дури не го ни осеќам,немам никакви болки ниту крварења.Многу е добро што во кремава има ментол и кога ќе ставиш многу те опушта.Не знам што да ти кажам пробај можеби ќе ти помогне 430ден е негде на билна база




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>