|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мени во детските градинки
12.10.2012 12:06:11   
Luci
Ааа не се заедно, Вале ја знам, баш сабајлево ја видов и ми кажа дека има отприлика 10-тина дечиња во група кај неа. Вале е супер, јас имав одлично искуство со неа а исто и сестра ми

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Мени во детските градинки
12.10.2012 12:10:56   
*Elena*
I sin mi ja obozava, samo kaj nejze se smiruval, od sabajle koga go nosi mm, na Vale i podava race sam za da go zeme, a kaj drugata placeluser posted image . So nea se nauci i da spie vo gradinka user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Мени во детските градинки
12.10.2012 22:50:31   
elenak
А какво мелено месо е ова на менито? И како пасирана леќа? А лушпите од леќата? Уфф толку дома пазење и за што? Ќе почне во градинка и ќе јаде од тоа што ни јас не јадам, леле мајкоuser posted image


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Мени во детските градинки
13.10.2012 10:36:18   
Luci
Меленото месо е телешко, а леќата со се лушпа ваљда, исто како грашок, грав....

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Мени во детските градинки
13.10.2012 10:42:36   
Maca25
па не знам искрено како се вади лушпа од леќа?!?!?
месо имаат само телешко, има еден ден мислам дека пилешко и кај поголемите има риба (ама не сум сигурна).
во јасли грав, грашок. леќа, се е пасирано (не блендирано).

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Мени во детските градинки
13.10.2012 14:47:45   
Natuska85
Де бре жени,како јадат сите деца,ќе се научат и вашите.Син ми го обожава јадењето од градинка,дали има ставаат зачинче,вегетка шо и да е за да јадат,дали од другите деца што гледа дека јадат незнам ама битно се си јаде во градинка,а дома се молиме со цртан со дрмда мрдаuser posted image . И битно не го мислам знам дека таму се си јаде и месо и зеленчуци па за викенд и да не ми јаде дома многу не се секирамuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Мени во детските градинки
13.10.2012 16:24:17   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Де бре жени,како јадат сите деца,ќе се научат и вашите.Син ми го обожава јадењето од градинка,дали има ставаат зачинче,вегетка шо и да е за да јадат,дали од другите деца што гледа дека јадат незнам ама битно се си јаде во градинка,а дома се молиме со цртан со дрмда мрдаuser posted image . И битно не го мислам знам дека таму се си јаде и месо и зеленчуци па за викенд и да не ми јаде дома многу не се секирамuser posted image


Ама од збор до збор се сложувам со Натушка. Ќе јадат се живо и диво, ништо нема да им биде. А нормално, јадењето во друштво е поубаво. Еве мојов не сака ни да помириса мелено месо дома, ама во градинка си јаде се. Затоа и јас преку викенд не се замарам дали имал месо за ручек, дали доволно зеленчук/овошје изел. Во градинка нема втора опција, што ќе му дадат тоа ќе јаде.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Мени во детските градинки
16.10.2012 14:39:58   
kremco
Menito na sin mi e dobro!i raznovidno
Ima oriz,supa pilesko,riba i pire od kompir,grav,lekja,jadenja so meleno meso,testenini itn.. Zadovolna sum od se,edinstveno ne razbiram sto e toa janija? Obavezno salata za rucek so jadenjeto
I imaat nekoja pasteta od tuna,jajce,majonez i kiseli krastavicki,ama velat mnogu vkusna bila,decata mnogu ja sakaat,bas moevo..Hranata a i uzinkite im se super,lenja pita so visna,kroasan,ovosje,cokolado,biskvit i td..pojadokot,namazi razni,jufki ,makaroni...Isto kako doma,davaat i caj so med i limon i cokoladno mleko,jogurt..
Sin mi kako trgna vo gradinka se rasturi od jadenjeuser posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Мени во детските градинки
16.10.2012 14:44:00   
miana
Kerkami pa doma leb ne jade,,..Vo posledno vreme ja gledam ic leb ne jade..I vikam - dobro vo gradinka ne jades leb?
Mi vika - vo gradinka mi go drobat vo rucekot user posted image

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Мени во детските градинки
16.10.2012 14:50:44   
@Mila@
Moevo otkako trgna vo jasi nemam problemi so hranenje od prvo do posledno lazice si go jade bez zaigruvanje...ama problem e sto si se razboluvame do sega ne bilo seriozno no no mrsuli vo nos i kashlanjenje ne mozam da go nosam i dur e doma pocnuva da prebira i ne jade se i ne go jade celoto jadenje...si vikam odvaj cekam da e vo gradinka bar nema problemi so ishranata i tamu prv za jadenje se tepaat vospitackite koja da go rani :)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Мени во детските градинки
16.10.2012 14:54:56   
kremco
A jas pa na sin mi lebot mu go drobev,tamu prvo go jade lebot Pa rucekot:-)
Dobro aj kazete mi sto e janija.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Мени во детските градинки
16.10.2012 15:02:32   
Beatris
Јанија е компир манџа (така знам јас). Ако знае некој друг нека каже

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Мени во детските градинки
16.10.2012 15:06:12   
kremco
Taka?e pa dobro ama pisuvase makedonska janija so meleno meso..Fala

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Мени во детските градинки
16.10.2012 15:10:13   
sandriana RR
Точно Beatris RR, јанија е компир манџа...и е најзастапено јадење во градинкиве user posted image
Патем, уште еднаш ќе се повторам. во принцип сум многу задоволна од менито во нашата градинка, освен некои ретки исклучоци од типот на тортици и кроасани, имајки предвид дека се работи за деца од јасли (а, и фишфингерот, ќе заборавев).

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Мени во детските градинки
16.10.2012 15:21:49   
vezilka RR
Не знам каде да го поставам прашањево, не знам дали ми е најсоодветно тука..Гледам дека во градинка менито е задоволително, има разни манџички, месо о сл. Не знам колку да се ослонам на таа количина на месо и зеленчук од градинка, дали дома повторно да му понудам. Овошје обавезно му давам веднаш штом ќе си дојде од градинка оти знам дека овошје не им даваат, ама за зеленчуков и месово сум во дилема.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Мени во детските градинки
16.10.2012 15:36:45   
sandriana RR
Везилка, манџите им ги даваат околу 12-13 часот...па околу 14 часот ужинката (која некогаш е овошје -читај банана, некогаш благо, некогаш геврече). Зависи како си е навикнат Никола на јадење-ќе си процениш сама....Тина најчесто јаде повторно нешто манџесто после градинка - или со некој од домашните кога ќе ја земат околу 14-15 од градинка, или со мене околу 17 коа се прибирам дома...После пак и давам овошје, па за вечера- што ќе ни се погоди user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Мени во детските градинки
16.10.2012 22:34:52   
Felly RR
Везилке, ние не сме некои големи јадачи, па и дома и нудам, ако сака - добро, ако не, не инсистирам.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 16.10.2012 22:36:19 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Мени во детските градинки
17.10.2012 8:14:01   
Snowhite RR
Во градинка секој ден имаат месо на мени, така да ако и дома сака да јаде месо, сигурно нема да му забраниш, а ако не сака, доволно е и тоа од градинка. Самото дете ќе ти „каже“. Михаил на пример јаде во градинка, понекогаш ми велат дека и репете барал, па дома кога ќе ручаме ние, повторно јаде со нас.
Инаку во градинка му го дробат и лебот и супата и манџата се заедно му мешаат, така барем свекрва ми ми има кажано, е сега не знам дали само во јаслите кај неа тоа или и во другите групи

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Мени во детските градинки
30.10.2012 8:39:49   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Единствено што не ми е јасно зошто има едно исто мени за 1 и 2 недела од октомври, па после исто мени за наредните 2 недели?!?! Порано 1 и 3 недела беа исти, а 2 и 4. Им доаѓаше секоја недела нешто различно. Сега не знам зошто е вака безвезе направено.


Мацо, грешка им е тоа со менито. Еве денес гледам за 4 недела пишува понеделник леќа за ручек. Прашувам дали јадел вчера леќа, таа ми вика дека имале гравче. И ја прашав зошто кога пишува леќа, па рече дека грешно им е менито. Сепак било 1 и 3, 2 и 4 недела.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Мени во детските градинки
15.11.2012 9:23:11   
Luci
Еве го менито од нашата градинка за Ноември user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Мени во детските градинки
15.11.2012 9:56:24   
@Mila@
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci RR

Еве го менито од нашата градинка за Ноември user posted image


Vo koja gradinka odite Luci nie sme vo Buba mara vo n.lisice i se ushte nema meni za noemvri za jasli demek kgo koristele od oktomvri samo so smeneti nedeli a koga ke kazat sto jadel ne se sovpagja so toa :(
Me interesira kako se snaogjaat bebinjata konkretno moeto ima 11 meseci so jadenje grav,leka zelka boranija grashok  i toa nekogash se fakja vakvi poteskoi raboti da imaa 3 pati nedelno.Kaj sin mi vo grupa ima edno bebe od 7,5 meseci e ne znam toa kutroto kako jade pasiran grav  :(((

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Мени во детските градинки
22.11.2012 12:35:41   
Mimushka
Супер се градинкиве.Мојот поголем син дома не јаде ништо готвено, а во градинка јаде се. Дури се секирам како ке биде кога ке почнеме во школо.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Мени во детските градинки
22.11.2012 12:55:33   
Luci
@Milla@ ние одиме во Буба Мара во Ново Лисиче, а за јадењето немаат гајле бе, си јадат.М.почна на 8 месеци во градинка и гајле немаше и грав све пројаде таму

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Мени во детските градинки
22.11.2012 13:00:10   
AnnaMolly RR
Тоа е една од предностите на градинката. Децата таму јадат се, таму е друг систем. Нема ако не сака мама друго да му направи. Мојов јаде се, секакви манџи, само одбива мелено месо. Дома не јаде мусака на пример, во градинка јаде.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Мени во детските градинки
22.11.2012 20:49:27   
@Mila@
Luci i nie sme vo buba mara vo jasni ama najmalite kaj sto se bebinjata i ova e nashe meni,kolku ima tvoeto???Za jadenje nemame problemi kazuvaat deka super si jadel duri i toa sto e pasirano i ne prebiral samo nekogash po doma znae da si prtka koga jade grav,leka ili zelka ahahah dushi mali krkaat tamu se.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?