|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мени во детските градинки
8.8.2012 13:25:47   
Luci
Елена сирење кравјо им даваат, само не се сеќавам дали беше на Идеал Шипка или Здравје Радово. За риба искрено, поима немам каква даваат ама претпоставувам ослич пошто таа е најефтина. Што се однесува до менито, син ми верувај скоро све во градинка проба за прв пат. Јас дома му немав ни леб дадено што се вика а не па грав, леќа, пудинг и сличноuser posted image Ќе си пројаде све user posted image таму, ич да не му се секираш

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Мени во детските градинки
8.8.2012 13:29:13   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Aj i tuka da si prasam user posted image

Go gledav menito za jadenje za jasli vo gradinkata kaj sto treba da pocne od septemvri (Buba Mara) i mnogu od rabotite toj uste gi nema ni probano...a voedno ne mi e jasno kakvo e toa sirenje sto im go davaat so pasirani spageti, tarana i palenta, i od koga moze da se dava riba i kakva, bidejki za rucek im davaat i riba Aj ako znae nekoj ne pise pls...

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Еве го и нашето мени од градинка user posted image Го истакнуваат на почеток на месецот и јас сум задоволна. Негде погоре прочитав дека смоки им даваат за ужинкаuser posted image Кај нас такви работи нема и супер што нема бидејќи М. е алергичен на кикирики



Ние сме во Буба Мара (Пчелка2) веќе 3 месеци-со истово мени,и до тогаш и ние немавме пробано ни половина од хранава што им ја даваат, ама, фала Богу, до сега не ми се појави никаков проблем од тип на алергија или одбивање на некое јадење. Дури ми беше поттик побргу да воведам сирење во домашното мени. Риба дома се уште не сум дала, а еве, во градинка даваат фишфингер (што за мене е несоодветно - тоа е мелено рибино месо поховано во стапчиња). И за рибата сум читала различно од кога може да се дава-некои советуваат на почеток кога се воведува месо (околу 6-7 месец), други подоцна (после година). Ако детето не пројави некоја реакција, сметам дека не треба да се грижиш, барем ќе се научи да не пребира храна. Барем во градикна доволно е застапен зеленчук, ако ништо друго user posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Мени во детските градинки
8.8.2012 13:39:16   
*Elena*
Fala na odgovorite user posted image ...moevo ni griz ne jade, epten retko ako mu stavam i ovosje vo nego inace taka cist ne, isto i za orizot cist, zelencukot i uzinkite nema da mu bidat problem...A za fishfinger jas doma ne bi mu dala, oslic da, moze...aj vajda ke se nauci, ko ke bide gladen ke mora da jade user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Мени во детските градинки
10.8.2012 13:15:05   
Snowhite RR
Ау зарем риба даваат во градинка? Во нашите не, баш ја прашав свекрва ми еднаш за риба дали даваат некогаш, ми рече НЕ

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Мени во детските градинки
14.9.2012 9:09:39   
miana
Menito vo gradinkata na kerkami e super.Moram da kazam deka tamu jade se i vcera na rucek i vika na babai ( svekrvami ) - Babo,aj nekogas napravi jadenje ubavo kako vo gradinka user posted image A taa i vika - sto jadevte sine? Taa vika - pa grasok user posted image
I jas koga bev mala jadenjeto od gradinka mnogu mi se dopagase i den denes se sekavam na vkusot na supata,kasata so kofte,przenite lepcinja ili lepceto so urda i jajca...Kolku i da sakam da go napravam taka vkusno - nema sansi..
Kaj kerkami davaat - Kompir mandza,grasok,makaroni so sirenje,palenta,lepcinja so margarin, gravce, lepcinja so krem ( na toa se sekavam)
a za uzinka im davaat nekogas ovosje a nekogas - medeni srca,cokobiskvit,tortici so visni,resana i sl.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Мени во детските градинки
14.9.2012 10:26:12   
Yummy Mammy
Menito vo detskite gradinki sto go gledame na hartija e navistina super. Jas nisto od toa ne znam da zgotvam, a i toa sto go znam sekako ne e taka vkusno kako tamu.

Sepak, vcera se zacudiv, nacekav edna majka kako se kara so ucitelkata na vrata zatoa sto kerka i jadela majonez vo gradinka, a bila alergicna na nekoj konzervans.
Ucitelkata vika: pa vie ne ste ni kazale deka e alergicno deteto, nie mora da znaeme
Majkata: Pa ne sum kazala zasto ni na kraj pamet ne mi padnalo deka vo detka gradinka moze majonez da im dadat na decata
Ucitelkata: aaaa, pa nie veke dve godini im davame majonez na decata (se raboti za grupa od 4 god sega)
Majkata: Molam?! Na dvegodisni deca majonez im davate?!?!

Jas sum isto taka zacudena i revoltirana, zatoa sto i jas nikogas doma ne kupuvam majonez i ne davam na deca, a posebno me revoltira toa sto nikoj od roditelite ne znael deka davaat vo gradinka zatoa sto nikade vo menito ne e zapisano! Neka ne e majonez, bilo sto da se jade, sakam da go vidam za da znam!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Мени во детските градинки
14.9.2012 11:12:18   
big_mama817
и син ми м вика мамо дојди во градинка да видиш како го прават гравчето па и ти да го направиш истотоuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Мени во детските градинки
15.9.2012 18:24:21   
Maca25
И пред некое време некоја мајка спомна (мислам дека беше јованај) дека во градинка на детето му давале мајонез. Кај нас на менито не пишува, ама да имаше сигурна сум дека Н. ќе кажеше дома. Ние многу ретко купуваме, ептен за некоја салата и сл. ама Н. знае што е мајонез и не го јаде. А во градинка пишува дека им даваат леб со намаз ( каков намаз никој не знае). Децата викаат дека тоа е маргарин.
И јас не би дозволила да му даваат на моето дете мајонез, башка не ни знаеме каков е, домашен или купечки....каков и да е, јас дури би излажала дека е алергична на некоја од состојките за да не и даваат.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Мени во детските градинки
16.9.2012 8:00:22   
Felly RR
Јас пишував уште лани кога почна М да оди, дека уште првиот ден се изненадивме кога воспитачката ни кажа - за појадок дека јаделе леб и мајонез. Значи прв пат мајонез проба таму.
Инаку не верувам дека би им давале домашен, сигурно е купечки. А дека не е здраво да се јаде, не е, ама па кога сум решила да ја пратам во градинка, нека јаде исто како сите други.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Мени во детските градинки
20.9.2012 23:27:34   
petra27
Jas 4 dena odam vo gradinka zaedno so Stefan , vo 2ra jasli i site 4 site 4 dena jadat lepce namackano so nesto...ni tarana , ni palenta,ni biskviti.....i se zacudiv.a ima istaknato spisok so meni no vo menito imase i tarana i biskviti.....i utre ke im kazam ako imaat drugi jadenje vo 1va jasli da mu dadat od taa hrana...dodeka da se navikne....nie leb sega pocnavmeda dzvakame...imame samo 6 zabi inace

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Мени во детските градинки
4.10.2012 19:02:50   
Snowhite RR
Еве конечно истакнале мени и во прилепскиве градинки, само не сум сигурна дали се придржуваат до менито, на пример вчера пишуваше за ужина смоки или штрудла, а кога отидов да го земам ми дава банана, минатата недела исто за ужина пишуваше раванија, а таа ми вика „кроасаната не ја дојаде цела“. Се надевам дека ова е вака за ужината, за ручекот барем си велам дека се придржуваат спрема менито

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Мени во детските градинки
5.10.2012 17:10:14   
Felly RR
Кај нас не сум видела мени, ама за во петок знам дека ориз и копан им даваат, а ужинка денес имаа цица маца.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Мени во детските градинки
5.10.2012 21:43:53   
AnnaMolly RR
Кај Филип исто така имам забележано дека некогаш менуваат појадок. Ручек не менуваат, Филип секогаш си кажува што јадел и истото е од менито.
А ужина немаат ништо пакувано, како што викаш ти фели цица маца. Всушност, само тортици имаат од пакувани работи. На менито за ужина имаат пудинг (сум видела како им го носат во оние росфај лончиња), бомбици од варена пченица со овошје мислам дека беше, тортица, парче пица (ова малку не ми одговара за ужина, ама ај), бисквити и млеко и не ми текнува друго што.

Вака менито напишано им е неверојатно убаво, избалансирано и вкусно, само се надевам дека навистина им даваат тоа што пишува.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Мени во детските градинки
6.10.2012 9:27:11   
Felly RR
Кај нас па често даваат таква ужинка - некое чоколатце. А инаку други ужинки им се: пудинг, макарони, бело пециво (геврек, кифла, крофна...), банана

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Мени во детските градинки
6.10.2012 10:21:15   
Maca25
Сега гледам на веб страната на градинката каде што оди Н. што имаат за ужинка овој месец и го пишува следново: понеделник - мрсна торта, вторник - погачица си сирење, среда - пудинг, четврток - банана и во петок чоколадна тортица.
За следните две недели имаат во понеделник - парче пица, вторник - сутлијаш, среда - погачица со сирење, четврот - бомбици од варена пченица, бисквити и јаболко и во петок - овошна тортица.

Единствено што не ми е јасно зошто има едно исто мени за 1 и 2 недела од октомври, па после исто мени за наредните 2 недели?!?! Порано 1 и 3 недела беа исти, а 2 и 4. Им доаѓаше секоја недела нешто различно. Сега не знам зошто е вака безвезе направено.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Мени во детските градинки
6.10.2012 11:12:33   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Сега гледам на веб страната на градинката каде што оди Н. што имаат за ужинка овој месец и го пишува следново: понеделник - мрсна торта, вторник - погачица си сирење, среда - пудинг, четврток - банана и во петок чоколадна тортица.
За следните две недели имаат во понеделник - парче пица, вторник - сутлијаш, среда - погачица со сирење, четврот - бомбици од варена пченица, бисквити и јаболко и во петок - овошна тортица.

Единствено што не ми е јасно зошто има едно исто мени за 1 и 2 недела од октомври, па после исто мени за наредните 2 недели?!?! Порано 1 и 3 недела беа исти, а 2 и 4. Им доаѓаше секоја недела нешто различно. Сега не знам зошто е вака безвезе направено.


Можда е печатана грешка Маца
И кај нас е 1 со 3 и 2 со 4

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Мени во детските градинки
6.10.2012 15:40:38   
AnnaMolly RR
Мацо, на интернет страната гледаше? И јас сега отворив и истото мени е за сите клонови на 13 ноември?
Навистина, зошто 1 и 2 недела се исти??? И мене ме буни ова.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Мени во детските градинки
6.10.2012 15:55:56   
Felly RR
Може им е грешка ко што вика Луци.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 6.10.2012 15:56:12 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Мени во детските градинки
6.10.2012 16:09:55   
Maca25
Истото е напишано на таблата во градинка. 1-ва и 2-ра недела, па после 3-та и 4-та недела. Не може насекаде да е грешно?!?!?!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Мени во детските градинки
11.10.2012 9:26:12   
Snowhite RR
Не знам кај нас е 1 и 3 па 2 и 4.
Е сега во нашево мени исто забележав дека во едното има 2 ужини, односно една помеѓу појадокот и ручекот и другата после спиење, а другото мени има само една ужина, после спиењеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Мени во детските градинки
12.10.2012 11:21:26   
Luci
[img]user posted image [/img]

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Мени во детските градинки
12.10.2012 11:32:14   
AnnaMolly RR
Супер е менито на Марио, ама што е ова „фиде со сирење, жолчка и путер“? Некако многу грозно ми звучи user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Мени во детските градинки
12.10.2012 11:42:32   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

[img]user posted image [/img]


Luci, i vie ste uste vo prva grupa jasli?
Znaci Mario i Matej zaedno se vo grupauser posted image
Fala ti za menito, vo vtornikot go nemaa istaknato uste, a od sredata nie sme doma se lecime od infekcija na uvouser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Мени во детските градинки
12.10.2012 11:59:18   
Luci
M. мислам дека е во втора група јасли, жими се поима нема уствари во која група е. Кои му се учителки на Матеј? Инаку ова мени го даваат уште и во група кај М, после новa година ќе почнат со менито за група ''градинка''

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Мени во детските градинки
12.10.2012 12:04:12   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

M. мислам дека е во втора група јасли, жими се поима нема уствари во која група е. Кои му се учителки на Матеј? Инаку ова мени го даваат уште и во група кај М, после новa година ќе почнат со менито за група ''градинка''


Ednata e Vale, drugata poim neam, Mare li bese, mm go nosi vo gradinka, svekrva mi go zimase do segauser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?