|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мени во детските градинки
21.5.2013 17:13:35   
Fiao
Каде е тоа, дај и ние таму да се запишеме user posted image , до сега најкоректно мени што сум го видела!
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Еве сум и јас да се јавам на оваа тема. Го запишав Даријан во градинка од септември, детално го разгледав менито и сум презадоволна од тоа што содржи. Секое утро овошје, пасирано, рендано, овошна каша, корнфлекс. Значи никакви лебови со маргарин, еурокрем, паштети или што и да е нема ниту еден ден за ниту еден оброк. Исто така сум задоволна и од ручеците бидејќи нема мелено месо, има грав со телешко, ориз со пилешко, тарана со јогурт...и сл.
И за ужинка нема тортици, наполитанки.user posted image


Во која градинка е ова???


Во Кочо Рацин.


(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Мени во детските градинки
21.5.2013 18:19:23   
Maca25
Ова мени што го пишала Ципи Рипи е мени само за во јасли. А во јасли децата се една година. За после комотно вратете се на предходната страна од форумот и прочитајте што ќе јадат. Не дека нешто ве плашам ама тоа е тоа мени во сите градинки. Ќерка ми во последно време кажува дека имаат овошје ( се сомневам дека има повеќе од една банана или јаболко), дека има салата од зелка, морков и цвекло (што е супер), а ужина најчесто им е некое тесто.
Стварно на менијата во градинките им треба гооолема промена.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Мени во детските градинки
21.5.2013 18:43:55   
Џесика
ej, ova vi go nemam kazano do sega, da se razbereme, pastetata ne e klasicna pasteta, tuku pilesko mevce meleno sitno, izmiksirano so soodvetni zacini, pavlaka i slicno. margarin nema, tuku isklucivo puter. zimata koga bev vo majski cvet imase sezonski ovosja i zelencuci, skoro sekoj den ovosje. jabolko, mandarini, portokal, kivi, banani. ova go garantiram. sekogas koga baraat uste im davav, nekoe ke izede pomalku, nekoe povekje, ama ako pobara se dava. mandzickite bez zaprski se grav, lekja, grasok, spageti, pire i riba... si vikav, kaj sin mi da ima vakvo meni presrekjna ke sum. minatata nedela bev da gi posetam, gledam imaat rucek spanakj, znaci sezonski se menuva celoto meni. porano mi kazuvaa deka i lebot go mesele domasen i deserti i tortici praele... za ishranata vo majski cvet uste ednas ke kazam samo pofalni zborovi, od 5 denovi, 3-4 se ovosje, posebno ovoj period koj izobiluva so razni plodovi.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Мени во детските градинки
21.5.2013 18:57:01   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Каде е тоа, дај и ние таму да се запишеме user posted image , до сега најкоректно мени што сум го видела!
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Еве сум и јас да се јавам на оваа тема. Го запишав Даријан во градинка од септември, детално го разгледав менито и сум презадоволна од тоа што содржи. Секое утро овошје, пасирано, рендано, овошна каша, корнфлекс. Значи никакви лебови со маргарин, еурокрем, паштети или што и да е нема ниту еден ден за ниту еден оброк. Исто така сум задоволна и од ручеците бидејќи нема мелено месо, има грав со телешко, ориз со пилешко, тарана со јогурт...и сл.
И за ужинка нема тортици, наполитанки.user posted image


Во која градинка е ова???


Во Кочо Рацин.




Градинката е на 100 метри од кај што живеам.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Мени во детските градинки
21.5.2013 19:00:09   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Ова мени што го пишала Ципи Рипи е мени само за во јасли. А во јасли децата се една година. За после комотно вратете се на предходната страна од форумот и прочитајте што ќе јадат. Не дека нешто ве плашам ама тоа е тоа мени во сите градинки. Ќерка ми во последно време кажува дека имаат овошје ( се сомневам дека има повеќе од една банана или јаболко), дека има салата од зелка, морков и цвекло (што е супер), а ужина најчесто им е некое тесто.
Стварно на менијата во градинките им треба гооолема промена.


Ова мени е за втора група јасли, таму ќе биде Даријан. Ама и А. на Фиао би требало да биде во иста група, они се 4-5 месеци разлика колку што памтам.

А деновиве ќе одам пак само за да го видам менито на поголемите деца, баш ме заинтересира какво е.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Мени во детските градинки
22.5.2013 9:35:45   
Yummy Mammy
Ajde jas da go potvrdam menito vo Koco Racin (nie sme vo taa pozadi Univerzalna i kerka mi e najgolema grupa sega).

Jas imam prilika od vreme na vreme da prestojuvam vo gradinkata i sum prezadovolna od toa sto go gledam. Jadenjata im se stvarno vkusni, posebno mandjickite za rucek. Sekoj den imaat grav, grasak, boranija, leka i sl. so razvareno meko telesko mevce, ponekogas imaat supa, pire, riba, itn. So toa redovno imaat kiseli krastavicki, cveklo ili druga sezonska salata. Za uzinka, tocno e, im davaat po edna babana, ili jabolko, ili pomarandja, ovosno jogurtce... Porano se slucuvase po nekoj 7Days ili sirenjace da im dadat, ama ne cesto. Sega odamna ne sum videla takvo nesto, se samo ovosje. E sega za dorucek po toa sto sum videla se edno te isto, lep i puter, ako saka nekoj marmalad mu stavaat odozgora, ajvarce, i ednas se zacudiv deka vidov majonez (a ne bese istaknato na menito), cokolino ili nekoi drugi musli...
Se na se, mozam da kazam mnogu podobro nego toa sto jas go pravam za doma. Koga ide kerka mi vo gradinka, raat sum deka barem eden kvaliteten obrok imalauser posted image
A za vo jasli ne znam kako e, nie pocnavme so 3 god.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Мени во детските градинки
22.5.2013 9:43:49   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Ова е за прва и втора недела декември.
user posted image

Ова е трета и четврта недела од декември.
user posted image


Nekoj spomna deka e isto menito vo site gradinki. Ova ne e tocno, sekoja gradinka nabavuva sopstvena hrana i pravi sopstveno meni (sto normalno nekoj nutricionist treba da im go odobri).
Megjutoa, ova meni sto e pogore voopsto ne e isto so toa sto go ima kaj kerka mi vo Koco Racin. Nikogas nemale meleno meso, ili rasturena zelka, pilesko... (barem po toa sto sum videla i sto mi kazale). Kaj nas pravat mandjurii. user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Мени во детските градинки
22.5.2013 10:42:46   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Ова е за прва и втора недела декември.
user posted image

Ова е трета и четврта недела од декември.
user posted image


Nekoj spomna deka e isto menito vo site gradinki. Ova ne e tocno, sekoja gradinka nabavuva sopstvena hrana i pravi sopstveno meni (sto normalno nekoj nutricionist treba da im go odobri).
Megjutoa, ova meni sto e pogore voopsto ne e isto so toa sto go ima kaj kerka mi vo Koco Racin. Nikogas nemale meleno meso, ili rasturena zelka, pilesko... (barem po toa sto sum videla i sto mi kazale). Kaj nas pravat mandjurii. user posted image

Вака слично е и во Синоличка,баш утрово го читав и мене баш ми е ок
пс.го сликав ама матна ми е сликата,кога ќе ја земам малата ќе направам убава слика и ќе ви го пратам user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Мени во детските градинки
22.5.2013 17:13:40   
mommy_angels RR
user posted image

< Поракaта ја уредил mommy_angels -- 22.5.2013 17:15:06 >

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2013 17:08:58   
Felly RR
Добредојде на РР new mam, мило ми е што реши да ни се придружиш. А за дохранување имаме цел форум КЛИК, а конкретно има и тема за Бебешка исхрана. Сигурно ќе прочиташ многу искуства и ќе најдеш многу совети од нашите мамички.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот new mam)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2013 19:08:02   
new mam
fala mnogu ! user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2013 19:12:18   
AnnaMolly RR
Добре дојде на форумот, new mam!

Еве јас милијарда пати сум рекла и пак ќе повторам, за мене менито кај син ми во градинка ми е одлично!
Нормално, секој си има различни побарувања кога станува збор за исхраната, ама јас сум задоволна од тоа што им го даваат во градинка.

Ципи Рипи, менито како што кажа Маца е за во јасли, после наполнети 2 години во СЕКОЈА градинка има лепче намачкано со нешто и други тестенини.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот new mam)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2013 19:24:14   
deluxe
new mam добредојде на нашиот форум ,ти посакувам пријатна дружба
твоето прашање беше преместено во форумот Бебешка исхрана ,каде се надевам дека ќе добиеш одговор
user posted image поздрав

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот new mam)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2013 22:01:25   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly


Ципи Рипи, менито како што кажа Маца е за во јасли, после наполнети 2 години во СЕКОЈА градинка има лепче намачкано со нешто и други тестенини.

Ципи Рипи, менито како што кажа Маца е за во јасли, после наполнети 2 години во СЕКОЈА градинка има лепче намачкано со нешто и други тестенини.


Значи да не се разбереме погрешно, јас не знам какво е менито за деца над две години, не знам ни какво е менито во другите градинки, јас знам какво ќе биде менито на син ми кој што има 12 месеци и ќе оди во 2 група јасли и искрено од се што прочитав ова ми се чини совршено. Од тоа што читам од вас гледам дека има голема разлика бидејќи и син ми и А. на ФИао немаат 2 години, па во нивната градинка се дава леб со еурокрем на бебиња. Мене тоа би ми сметало, а вистина е дека се дава и на 10 месечни бебиња леб со еурокрем, а мислам дека стварно нема потреба од тоа.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2013 22:40:32   
Felly RR
мајканасин, добредојде на РР! Имаме тема за Повреди и незгоди во градинка/училиште. Таму ќе го префрлам твојот пост.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот majkanasin)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Мени во детските градинки
25.5.2013 10:39:22   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Ова е за прва и втора недела декември.
user posted image

Ова е трета и четврта недела од декември.
user posted image


Nekoj spomna deka e isto menito vo site gradinki. Ova ne e tocno, sekoja gradinka nabavuva sopstvena hrana i pravi sopstveno meni (sto normalno nekoj nutricionist treba da im go odobri).
Megjutoa, ova meni sto e pogore voopsto ne e isto so toa sto go ima kaj kerka mi vo Koco Racin. Nikogas nemale meleno meso, ili rasturena zelka, pilesko... (barem po toa sto sum videla i sto mi kazale). Kaj nas pravat mandjurii. user posted image


Јас кажав дека менито е горе доле исто во градинките. ВО сите градинки се спремаат манџички, сите јадат грав, леќа, грашок, зелка (ова растурена зелка е манџа со зелка), компир манџа, спанаќ, некогаш ориз со пилешко. Како што прочитав и во вашата градинка тоа се јаде. Може описот на храната се разликува, ама тоа е тоа.
И за тоа со меленото месо да искоментирам, меленото месо е секогаш телешко исто како и во вашата градинка, затоа што ако секој ден прават свеж ручек, немаат време да го остават телешкото месо да се свари до тој степен за да биде погодно за јадење за мали деца. Затоа се користи мелено телешко месо. Баш ме интересира како во вашата градинка се користат парчиња телешко месо?!? И како децата тоа го јадат? Телешкото знае да биде жилаво и малце потешко за јадење, а сигурно они не купуваат бејби биф од Веро user posted image оноа што е најмеко.
Значи муабетот ми беше дека тоа е храната што им ја даваат. Она што ме нервира е пицата, кифлата, кроасанот после спиење! Зошто да не им дадат овошје?


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Мени во детските градинки
25.5.2013 13:16:59   
Mihaela 2010
Она што ме нервира е пицата, кифлата, кроасанот после спиење! Зошто да не им дадат овошје?


Bas taka...
Vo tekot na edna nedela ednas do dva pati im davaat ovosje,ovaa nedela bea dva pati,ednas portokal i drug den banana
se drugo im e krofna,blaga kifla,nekoja tortica,coko biskvit,krem banana
treba da voveduvaat po cesto ovosje
a inaku sigurna sum deka mandjickite sto im gi pravat se dosta vkusni

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Мени во детските градинки
11.6.2013 17:06:30   
Felly RR
Кај нас најголема замерка во мените имам за ужинката - многу често е чоколадо/тортица, а М е алергична на чоколадо, па секогаш и ставам нешто друго да има во ранчето. А некогаш ако сум заборавила, и даваат да јаде само лепче.
Па каква е таа градника што нема ништо друго освен лепче , па претходниот ден ако јаделе банани, зарем ни една не им останала или нешто друго не им се најдува во кујната.
Дали има некоја друга мама со ваков проблем - со алергија на храна и како вие постапувате?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Мени во детските градинки
19.6.2013 11:14:08   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ama zatoa vo gradinka na meni vo Skopskite gradinki ima lepce so kremce ednas nedelno
i roditelite ne nosat zamena za toj obrok, inaku da nosat, verojatno ne bi ni postoelo takvo meni
a decata jadat ili ne jadat? koj znae i koj gi gleda tamu


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ama zatoa vo gradinka na meni vo Skopskite gradinki ima lepce so kremce ednas nedelno
i roditelite ne nosat zamena za toj obrok, inaku da nosat, verojatno ne bi ni postoelo takvo meni
a decata jadat ili ne jadat? koj znae i koj gi gleda tamu


i ne samo lepce i kremce,tuku za uzinka,krem banana,coko biskvit,nekoj kolac i slicno...i gi jadat so sigurnost



ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ama zatoa vo gradinka na meni vo Skopskite gradinki ima lepce so kremce ednas nedelno
i roditelite ne nosat zamena za toj obrok, inaku da nosat, verojatno ne bi ni postoelo takvo meni
a decata jadat ili ne jadat? koj znae i koj gi gleda tamu


Баш ради тоа лепче со кремче или маргарин се уште ми е шубе да го пуштам детево во градинка. И тоа не од страв дека ќе го изеде тоа, туку дека нема да јаде воопшто или па ќе и дадат пак некоја џанк мачканица. Затоа ќе си почекам до 3 години а до тогаш се надевам дека нешто ќе се смени со иницијатививе за подобри услови во градинките


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Мени во детските градинки
6.9.2013 13:34:09   
sandriana RR
Јас се разочарав завчера, кога ја зедов Т порано од градинка - ужината и ја дадоа да ја носи дома и беше од оние барови како Бонжита, ама од најниска класа. Такво нешто не пишува на листот со мени, јавно огласен. Чекам родителска, па да дадам забелешка.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Мени во детските градинки
6.9.2013 13:52:58   
vezilka RR
Да, и јас имам приметено дека тоа што е во мените на огласна табла не е баш верно.Често пати се отстапува. Лани, додека и внуката одеше во истата градинка, таа дека поголема, знае да каже што јадела, и честопати не беше тоа што го пишуваше во список.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Мени во детските градинки
6.9.2013 14:51:18   
Felly RR
Ние немаме огласна табла, ама затоа на памет го научивме, секоја недела исто: понеделник - гравче, петок - ориз со копанче, на средина менуваат: растурена сарма, компир манџа, макарони манџа...

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Мени во детските градинки
6.9.2013 16:03:33   
mommy_angels RR
Баш не прават будали,јас едно време бев во заблуда дека јаде нешто овошје таму дека имаа за ужинка бисквити и млеко со банана,за после извесен период дознаам дека тоа да ми ти било крем бананка,е така да напишеа де

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Мени во детските градинки
6.9.2013 22:48:14   
sandriana RR
Го проверив уште еднаш менито и заборавив да сликнам, т.е Т ми кидна низ врата, па немав време....Битно за она што прокоментирав е пишано дека го даваат во петоците,и гласи - Житарки (бонжита) user posted image , а во суштина е најлошата варијанта од засладени и експандирани житарки, со огромна калориска вредност и никаква хранлива вредност. Па и 5 денари да му е набавна цена, нека купат за истите пари сезонско овошје, гројзе на пример, и ќе има доволно за сите дечиња. Ги утепаа со банани само од овошје, како друго да не постои.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Мени во детските градинки
9.9.2013 14:05:32   
ivoni4ka
nie imame vakvo meni 1 nedela) caj, namaz od puter i vareno jajce , jogurt, krofna, mleko leb i marmalad, jogurt leb namaz od pter i kaskaval, caj leb so namaz od pileski stek

supa, janija od kompiri, pilesko salata, leb varivo leka i salata, leb tava oriz so pilesko meso, salata, leb pileska supa, leb varivo od grasok so morkovi, so telesko mesoi salata, leb, musaka od kompiri so meleno meso i salata

puding, banana, alva, cokobanana i praski

2 nedela) leb namaz od puter i sirenje, jogurt przeno lebce so jajca, caj, namaz od ruba, tuna, jpgurt, so leb od zdenka, mleko leb puter i marmalad

leb varivo grav so morkovi i salata, leb musaka od tikvicki so meleno govetsko meso, salata, leb, supa tava oriz so pilesko meso i pecurki, leb, supa, spageti so bolonjeze sos i salata, leb, supa pire od kopiri so przeni fileti riba salata

sutlijas, kompot so biskviti, ovosje, vincini torta, praski













_____________________________



(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?