|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мени во детските градинки
23.11.2012 12:34:41   
Luci
М. има 22 месеци

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Мени во детските градинки
15.12.2012 12:49:34   
Luci
Мени од градинка Буба Мара - Ново Лисиче user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Мени во детските градинки
15.12.2012 14:05:38   
*Elena*
Menivo vo buba mara 3 meseci ne go smenija...na pamet go znam vekeuser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Мени во детските градинки
15.12.2012 15:49:25   
Felly RR
Па менито и кај нас мислам дека е нон стоп исто, барем ручекот е ист, само ужинката ја менуваатuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Мени во детските градинки
16.12.2012 18:51:05   
Maca25
не знам колку ќе се гледа од сликава што има на менито во градинката 13 ноември. ова е извадено од нивниот сајт.

user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Мени во детските градинки
16.12.2012 23:28:12   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci RR

Мени од градинка Буба Мара - Ново Лисиче user posted image


Живи СРАМОТИЛАЦИ..... од 5 дена децава 4 дена имаат мелено месо???? кое btw е најникакво??? а риба??? ц ц ц ќе си пукнам жими мајка....и чај за ужина??

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Мени во детските градинки
16.12.2012 23:33:15   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: luci RR

Мени од градинка Буба Мара - Ново Лисиче user posted image


Живи СРАМОТИЛАЦИ..... од 5 дена децава 4 дена имаат мелено месо???? кое btw е најникакво??? а риба??? ц ц ц ќе си пукнам жими мајка....и чај за ужина??


Ne e toa tolku strasno...koga ke prestane da ti gi jade jadenjata doma, neznam zasto, ili zasto ne gi pogagjame kako vo gradinka ili se odviknal od domasnata hrana, e togas mila moja e da si puknes user posted image ...a tamu vikaat jade SVE!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Мени во детските градинки
17.12.2012 8:48:06   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: luci RR

Мени од градинка Буба Мара - Ново Лисиче user posted image


Живи СРАМОТИЛАЦИ..... од 5 дена децава 4 дена имаат мелено месо???? кое btw е најникакво??? а риба??? ц ц ц ќе си пукнам жими мајка....и чај за ужина??


Da be i posle kje ti kazat deka imale mnogu kvalitetna hrana, navistina za sramota. Serizono razmisluvam V da ne go prakjam vo gradinka at all. 90% od ova jadenje ne bi mu go dala doma ni u ludilo.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Мени во детските градинки
17.12.2012 10:15:26   
Џесика
Jas da sum na vase mesto SMESTA bi si go otpisala deteto od gradinka!

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Мени во детските градинки
17.12.2012 10:26:39   
Mihaela 2010
Lelee stvarno sramotilaci...treba roditelite vednas da reagiraat..
Jas bidejki ne ja nosam sabajlecki M vo gradinka,ama zenata sto ja zima,pa taa se si prasuva,taka da otprilika znam sto jadat...
Doruceci :lepce so marmalad,so cajce,lepce so euro krem i mleko,palenta so sirenje,jogurt,tarana,pa jajce vareno,jufki ili makaroni...
Za rucek:zelka mangja,kompir mandja so meso,kjofte so pire i supa,gravce,oriz so meso,lekja,grasak....

Uzinkite im se:sok,blaka kifla,krofna,banana,i ne mi teknuva drugo


Vo sekoj slucaj smetam deka e ok

Inaku sekoja vecer pravam doma rucek za nareden den,taka da koga si idat doma nakaj 14.30 obavezno pak ruca...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Мени во детските градинки
17.12.2012 10:35:54   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

не знам колку ќе се гледа од сликава што има на менито во градинката 13 ноември. ова е извадено од нивниот сајт.

user posted image


Видете само колку ова мени се разликува од претходното!!!!..ужината секој ден е Сезонско овошје...па и риба фала богу...а мелено месо нема ни еден ден!!!

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Мени во детските градинки
17.12.2012 10:42:35   
Luci
Родителите а реагирале а не реагирале исто им се фаќа, ти кажува дека располагаат со тој буџет и ако ти одговара носи го ако не плати си дома жена да ти го чува и крај
Јас лично сум задоволна од менито во Буба Мара и ќе продолжам да го носам таму. Уосталом, има и дома јадење и внесува и други продукти освен тие во градинка
Меленото месо е инаку телешко/јунешко месо кое го даваат во мелена форма зашто тешко се пасирало(ваков одговор добив кога прашав)

< Поракaта ја уредил luci RR -- 17.12.2012 10:44:02 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Мени во детските градинки
17.12.2012 11:25:05   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

не знам колку ќе се гледа од сликава што има на менито во градинката 13 ноември. ова е извадено од нивниот сајт.

user posted image


Видете само колку ова мени се разликува од претходното!!!!..ужината секој ден е Сезонско овошје...па и риба фала богу...а мелено месо нема ни еден ден!!!

Под риба претпоставувам подразбира фишфингер..пошто имаше и кај нас у градинка едно време пишано на менито-така да не мора да значи дека е вистинска риба....како ќе ја спремат и ќе им ја дадат на толку деца-ќе им чистат ковчиња?Не верувам....препрашајте во каква форма ја даваат..Што е ролован ослич?.А, што е поздраво другово мени - пица за ужинка??? Скоро сите градинки имаат ист тип храна - зависи како ќе ја именуваат во менито, и во која комбинација ќе ја дадат..

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Мени во детските градинки
17.12.2012 11:57:27   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

не знам колку ќе се гледа од сликава што има на менито во градинката 13 ноември. ова е извадено од нивниот сајт.

user posted image


Видете само колку ова мени се разликува од претходното!!!!..ужината секој ден е Сезонско овошје...па и риба фала богу...а мелено месо нема ни еден ден!!!


Ova meni e za povozrasni deca, ne e za jasli, niv ne im pasiraat user posted image A hranata sto im ja davaat vo jasli e poveke od dovolna, iako prvata uzinaka e samo sokce ili caj, od period 8:30-14:30 imaat 4 obroka, moeto doma toj period ima 2-3 od koi edniot obrok e samo mleko. ovosje obicno imaat kako vtora uzinka, a riba im davaat vo vid na fish fingers...i ne sekogas obrocite im se bash isti kako na menito istaknato na oglasna tablauser posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Мени во детските градинки
17.12.2012 12:31:50   
AnnaMolly RR
Филип оди во истата градинка како Нина на Маца (само во два клона), ама менијата им се исти. Јас пак ќе кажам, менито во 13 Ноември е СОВРШЕНО! Инаку, рибата им е ролован ослич.
Еве зашто не се гледа ништо на сликата на Маца, јас ќе го објавам со поголема слика. Ова е мени за градинка, за јасли е поразлично ама сепак совршено.
Ова е за прва и втора недела декември.
user posted image

Ова е трета и четврта недела од декември.
user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Мени во детските градинки
19.5.2013 22:39:06   
Fiao
Темава малку подзапустена ни е, а мене ми е баш актуелна! Бев А да ја запишам у градинка и налетав на менито во градинката Мајски Цвет во Тафталиџе 2. После тоа што го видов, го поднесов договорот, но навистина сериозно ќе се помислам дали ќе ја пуштам да оди... Го видов појадокот и воопшто не сакав понатаму да гледам, еуро крем на леб, пица во која има сувомеснато и МАРГАРИН (кој ние веќе со години уназад не го употребуваме) она ќе го има на редовно мени! 2 пати неделно имаат овошје за ужинка и тоа е се од здравата храна! Лично ги познавам родителите на едно детенце кое моментално е во таа градинка ми рекоа за ужинка им давале слива - ЕДНА слива! Ужас!
За ручекот не сакам да зборам, манџурии, манџурии и сепак ништо свежо, а кога има салата се знае дека таа е од зелка (и да беше свежа зелката немаше да ми биде криво, ама слатата е од зелка не затоа што таа во еден дел од периодот на нејзиното постоење изобилува со Ц витамин, туку зошто е ефтина, а најмногу трае!)
И после децата во градинка се разболувале, па како бе да не се разболуваат кога ништо квалитетно не јадат?
Нејсе, викендов бевме во парк и сосема случајно таму имаше настан на кој присутен беше министерот на МТСП. Маж ми му пријде и му го посочи проблемот, за кој тој се согласи дека е страшно тоа што се нуди и рече дека во најмала рака ќе испрати инспекција да ја провери состојбата во градинката. Исто така рече дека е свесен за лошата храна по градинките и дека во министерство се спрема предлог на многу поквалитетно мени кое ќе го понудат на сите општини, но рече дека тоа сепак ќе биде одлука на градоначалниците, бидејќи тој проблем сега е децентрализиран. Се надевам дека ова ќе се случи и нема да биде напразен муабет колку само да не откачи. Во меѓувреме, не планирам да седам со скрстени раце, ќе одам и ќе разговарам со директорката на градинката, ќе и го посочам овој проблем, а исто така планирам да стигнам и до градоначалникот, па да видам кои се неговите планови. Дали мислите дека овој проблем е вреден за да се покрене еден вид родителска иницијатива за подобра храна за нашите дечиња? Кој сака може да ми се придружи и да го стори ова и во својата општина, или пак можеме да се организираме тука на форумот кој во која градинка оди, па да се собереме поголем број.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Мени во детските градинки
19.5.2013 22:47:55   
Pepelaska *
Фиао, потпишувам се.Ова е и најголемата причина што сеуште не одиме во градинка.Не сум од Ск но и тука е слична состојба и плус постојат само две градинки од кои едната сега се реновира па може ќе има подобри услови.
Не сакам скоро 3 години учење на здрава храна ( сум се трудела максимално ,колку сум можела да давам )да ми пропаднат во вода и за ужина да јадеме кроасани.
А за салатата си сосема во право.И плус којзнае од каде се набавува сето тоа па и месото кое се става во манџите.
А за хигиената не сакам ни да зборувам.Пред некој ден игравме така во дворот на градинката , поголем ужас немам видено( прашина еден тон по нишалките, неискосена трева, пикавци и слично).
ПА не ги ваделе децата надвор, а зарем на ова време треба цел ден внатре да се?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Мени во детските градинки
19.5.2013 22:53:22   
vezilka RR
Градинките се под надлежност на локалната самоуправа така да не верувам дека МТСП може нештоо да напраи околу тоа. Второ срамота е министерот да дознава за (не)квалитетот на менијата во градинките од родители кога тоа е негова работа да знае и башка Институт за јавно здравје секоја година прави извештај на таа темњ и повеќе од 10 години тој извештај е негативен. И никој ништо не прави по тоа прашање и покрај сите достапни информации. Под никој мислам и на нас родителите, бидејќи досега не е позната ниту една иницијатива на родители на оваа тема.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Мени во детските градинки
20.5.2013 11:01:11   
masa
И ние не сме од Скопје,но јас имам сосем спротивно искуство и еве сакам да ја пофалам нашата градинка.Има две неделни мениа и се менуваат на една недела.И тоа пак прават измени во зависност од сезоната,значи не е монотоно секоја недела во ист ден едно јадење.Појадокот е сув има кифла или леб,но обавезно со млеко,јогутр или чај.За ручек е секогаш готвено,со ориз или пире имаат и супа и салата зелка или краставица,а во зима имаат и цвекло и кисели краставички.Ужинката е блага, или некое чоколадо или благо подготвено во нивната кујна.Ужинките ги имам пробано и се стварно вкусни.Само во петок имаат овошје кога за ручек има една недела кора со јогурт друга пица со јогурт и некако тука им е избаланисарано.Храната ја набавуваат на тендер и кој ќе понуди најниска цена го добива,тоа е малку да се замисли човек,но ткави се моментално законите не само за храна за сите јавни установи.Јас сум задоволна од храната во нашата градинка,а и од условите генерално.Ако имам време ќе го напишам ненито од пред некој месец,немам видено може имаат нешто сменето во меѓу време.Секој месец објавуваат на огласна табла и понекогаш прават промени.Јас го имам за да знам што јадат да не се повторува и дома исто.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Мени во детските градинки
20.5.2013 11:14:48   
vezilka RR
Сите градинки јавно го истакнуваат менито, и сите горе долу се движат во овој правец што го опиша ти. Арно ама според мене тоа не е добро мени. Овошје еднаш или двапати во неделата за мене не е доволно. Тоа ми е муабетот. Ние некако си се помируваме со фактот дека тоа е тоа, сега таква е храната, ние (или некои од нас) немаме друг избор, мораме да ги носиме децата во градинка, па следствено тоа, тоа и ќе јадат. И ќе балансираме после дома, односно со здравата храна ќе форсираме дома после градинка. Муабетот ми дека темава е многу актуелна во септември-октомври, потоа некако спласнува. Што ми укажува мене дека се помируваме. Ние како родители треба да реагираме на ова, нашите деца се хранат со оваа храна.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Мени во детските градинки
20.5.2013 11:24:27   
mommy_angels RR
еве и моето оди во градинка во Кисела Вода и јас баш сум задоволна од менито,барем во јасли.Им даваат скоро како што се храниме дома(не баш исто ама тука некаде се),за појадок млешни кашички,чајче со лимонче и медче,за ручек манџички со месо и зеленчук.Во сето ова мене ми фали овошје и свежо цедени сокови,ама за тоа имаме уште пола ден да надокнадиме дома.Го немам луксузот да си ја чувам дома оти мора да одам на работа и затоа мора да оди.Мене лично повеќе ми пречи невниманието што со едно салфетче ги бришат носињата на повеќе деца и притоа многу често се разболуваат на почетокот а плус и мнооооооогу им фали персонал.ДВЕ жени на 15 дечиња,па јас едвај со едно се справувам ????

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Мени во детските градинки
20.5.2013 11:32:58   
Mihaela 2010
Koga bev na boleduvanje imav prilika da ja zimam M od gradinka pa taka da vidam na oglasnata tabla sto ima i kako ima...menitio kako sto bese staveno od septemvri ne bese ni smeneto,i toj den im bese grasak na meni,koga mi ja donesoa mi vika imavme spanakj...
E sega dali gi mrzi da gi stavat promenite ili im snemalo grasak vo momentot pa im dale spanakj neznam

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Мени во детските градинки
21.5.2013 16:25:51   
Cipi Ripi
Еве сум и јас да се јавам на оваа тема. Го запишав Даријан во градинка од септември, детално го разгледав менито и сум презадоволна од тоа што содржи. Секое утро овошје, пасирано, рендано, овошна каша, корнфлекс. Значи никакви лебови со маргарин, еурокрем, паштети или што и да е нема ниту еден ден за ниту еден оброк. Исто така сум задоволна и од ручеците бидејќи нема мелено месо, има грав со телешко, ориз со пилешко, тарана со јогурт...и сл.
И за ужинка нема тортици, наполитанки.user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Мени во детските градинки
21.5.2013 16:42:45   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Еве сум и јас да се јавам на оваа тема. Го запишав Даријан во градинка од септември, детално го разгледав менито и сум презадоволна од тоа што содржи. Секое утро овошје, пасирано, рендано, овошна каша, корнфлекс. Значи никакви лебови со маргарин, еурокрем, паштети или што и да е нема ниту еден ден за ниту еден оброк. Исто така сум задоволна и од ручеците бидејќи нема мелено месо, има грав со телешко, ориз со пилешко, тарана со јогурт...и сл.
И за ужинка нема тортици, наполитанки.user posted image


Во која градинка е ова???

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Мени во детските градинки
21.5.2013 17:01:19   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Еве сум и јас да се јавам на оваа тема. Го запишав Даријан во градинка од септември, детално го разгледав менито и сум презадоволна од тоа што содржи. Секое утро овошје, пасирано, рендано, овошна каша, корнфлекс. Значи никакви лебови со маргарин, еурокрем, паштети или што и да е нема ниту еден ден за ниту еден оброк. Исто така сум задоволна и од ручеците бидејќи нема мелено месо, има грав со телешко, ориз со пилешко, тарана со јогурт...и сл.
И за ужинка нема тортици, наполитанки.user posted image


Во која градинка е ова???


Во Кочо Рацин.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?