|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мултивитамини за трудници
31.10.2011 12:23:26   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: KRISTIJANA*

Imam edno prasanje , se nadevam deka nekoj ke mi odgovori ... cela bremenost ne piev nikakakvi multi vitamini , pisuvav na forumov , e sega vo 32 ra nedela doktorot mi gi prepisa centrum materna gi zavrsuvam koga polnam 36ta nedela ... neznam dali treba da gi prodolzam ili user posted image


zemi gi,ne e na odmet.bebeto s=ke bide pogolemo pa ima i pogolemi potrebi

(Одговор на членот KRISTIJANA*)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Мултивитамини за трудници
3.11.2011 20:26:40   
ostoun
A reintegramama gi piete ili gi dzvakate?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Мултивитамини за трудници
4.11.2011 10:02:07   
kikicka
Јас ги од 6 недела до 12 пиев само фолна киселина,после требаше да ми даде некои мултивитамини али не ми даде па јас сама си купив и и кажав на докторката она ми одобри ги земав Pregnanzon ,испив може две пакувања после нешто ги немаше во Зегин па продолжив со Pregnancare и со тие терав до крај на бременост,крвна слика беше ок ,земав плус ампули за железото не се сеќавам како се викаа али многу се гадни едвај ги пиев,после ја замолив да ми смене па ми препиша капсули Feroglobin на витабиотикс иста фирма како pregnacare и на крај батали тие си земав чиста аронија и си ја пиев до крај на бременост и супер крвна слика.После породување ги допив pregnacare а кога престанав со доењето поради воспалението си купив wellwoman мултивитамини за да се повратам во нормала.

заборавив магнесол шумливи ..и тоа пиев секој ден имав грчеви на нозете

< Поракaта ја уредил kikicka -- 4.11.2011 10:03:41 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Мултивитамини за трудници
17.11.2011 18:43:53   
mazule
Zdravo rr jas sum nova trudnica na forumot i me interesira nesto. Jas sum vo 9 nedela i napraviv krvna slika kompletna so zelezo, seker se so mozi da se ispita i mokraca rezultatot bese super. Se prasuvam dali treba da pijam folna kiselina i mekoj multivitaminski apcinja koga se mi e vo red? user posted image i dali vas vi gi preporacale doktorot tie apcinja ili????

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Мултивитамини за трудници
17.11.2011 20:22:10   
Maca25
фолна киселина секако во првите 3 месеци. после тоа мултивитамини за трудници, но секако претходно разговор и консултација со гинеколог.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mazule)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Мултивитамини за трудници
22.12.2011 19:03:08   
nadbet
Mltivitaminskite tbl. New Life se pijat i 1 mesec posle poroduvanje! Znaci od 3 mesec, 2x1, posle 5 mesec 2x2 i vo tek na doenje 2x2. Samo moze da bidat od korist i nemaat steta!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Мултивитамини за трудници
8.1.2012 17:39:56   
bera
zdravo na site edno prasanje do site sto koristele kapsuli koji se naj dobri mi rece ginekologot da pijam no ne mi prepisa mi kaza sama koj sakam da si zemam koji mi gi preporacuvate ne e problem za cena fala na site

(Одговор на членот nadbet)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Мултивитамини за трудници
8.1.2012 22:46:47   
cleo
Zdravo. Jas sum 9ta nedela+3 dena user posted image i na poslednoto eho doktorot mi prepisa vitamini Pregnacare, no i da prodolzam so Folna od 5 mg, iako vo vitaminite ima Folna user posted image . Malku ova mi e nejasno. Koga ke se napijam od vitaminite posle eden cas mi se losi mnogu i mislam deka mi e od niv, a gi pijam posle glaven obrok, odnosno rucek, kako sto si pisuva na niv. Isto taka mi rece da pijam Magnezium od 250 mg 2x1. Dali nekoja od vas zemala i multivitamini i Folna plus, i do koja nedela se zema Folnata?

(Одговор на членот bera)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Мултивитамини за трудници
16.1.2012 22:42:37   
bera
zdravo majki pocnav da pijam mama vit i posle 2 sati se custvuvam mnogu losho shto mi preporacuvate

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Мултивитамини за трудници
17.1.2012 0:03:08   
Ikana
Uf pa zasto taka, na dva pati da primas folna?? I tie multivitamiinte mnogu mi se sumnjivi, marketing definitivno....Jas vo bremenosta imav mnogu doktori okolu mene, iskusni, mladi itn...i site mi preporacaa da si gi pijam oddelno vitaminite...najprvin folna, vitamin c i magnezium, pa potoa plus zelezo, B6 vitamin, zgolemena doza magnezium i C vitamin, i na kraj progesteronampuli pa gel crinone 8%....stoznam cleo za mene toa multivitaminite se mnogu nedefinirana rabota...mislam aj sega ke racuname i broime kolku mg od koj mineral illi vitamin sme zele pa ke dodavame ili odzemame...NEZNAM no za mene najgolema rabota zavrsi faktot sto oddelno gi zemav i lesno se adaptirav na promenata....So lesno cleo!!!

ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Zdravo. Jas sum 9ta nedela+3 dena user posted image i na poslednoto eho doktorot mi prepisa vitamini Pregnacare, no i da prodolzam so Folna od 5 mg, iako vo vitaminite ima Folna user posted image . Malku ova mi e nejasno. Koga ke se napijam od vitaminite posle eden cas mi se losi mnogu i mislam deka mi e od niv, a gi pijam posle glaven obrok, odnosno rucek, kako sto si pisuva na niv. Isto taka mi rece da pijam Magnezium od 250 mg 2x1. Dali nekoja od vas zemala i multivitamini i Folna plus, i do koja nedela se zema Folnata?


(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Мултивитамини за трудници
29.1.2012 21:26:44   
mamavm
zdravo na site! jas sum nova ovde, veke sum 26 nedela, pijam sirup za zelezoto, mi prepisaa i vitamini pregnacare, no jas se mislam dali voopsto imapotreba da gi pijam, jadam ovosje i zelencuk (ovosje poveke). Sto mislite vie, kolku se vsusnost neophodni ovie multivitamini?

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Мултивитамини за трудници
1.2.2012 13:34:38   
sandgria
Prebni se bidejki bebuleto ke zema od tebe se poveke i poveke,a tebe ke ti treba sila i energija vo poslednite meseci.
Jas Ne zemav nikakov vitamin do 6 -timesec (ne mi preporacuvaa i mi veleadeka nie trudnicite dzabe sme zemale na "svoja raka" vitamini porano koga plodot vo toj period e mnogu mal a bubrezite neoformeni za da mozat da izdrzat tolku jaki vitamini)  .No koga vo 6 mesec navistinami padna krvnata slika bez dvoumenje mi dadoa i gi dobiv i vitaminite i feroglobinot ,bidejki paga imunitetot, se javuvaat gusenja i nedostatok na vozduh bidejki nema zelezo dovolno vo krvta za da go "vrzi" kislorodot i sl .
Njateski se situaciite koga nedaj boze trudnica mora da odi na transfuzija - a so toa se mese tuga krv so taa na tvoeto bebe !

(Одговор на членот mamavm)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Мултивитамини за трудници
1.2.2012 13:57:44   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamavm

zdravo na site! jas sum nova ovde, veke sum 26 nedela, pijam sirup za zelezoto, mi prepisaa i vitamini pregnacare, no jas se mislam dali voopsto imapotreba da gi pijam, jadam ovosje i zelencuk (ovosje poveke). Sto mislite vie, kolku se vsusnost neophodni ovie multivitamini?

Nema da ti nastetat vo sekoj slucaj.
Jas ne piev nikakvi vitamini, taka mi bese do podleden den preporaka na ginekologot. Samo vo 8 mesec piev zelezo zosto zelezoto bese na granica ama nikogas ne padna pod granica. I jas se mislev togas mnogu dali da zemam ili ne na svoja raka ama rekov ajde stom taka vika taka neka bide...
I cela bremenost ja isterav samo so primanje vitamini preku hranata.

(Одговор на членот mamavm)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Мултивитамини за трудници
1.2.2012 20:48:15   
mamavm
Fala na mislenjeto, i mene krvnata slika mi bese ok, so toa sto zelezoto mi bese blizu dolnata granica, taka sto sirupot resiv da go pijam eve veke nekoja nedela go zemam, a za vitaminte uste se mislam, ke pocekam da vidam slednata krvna slika, a vo meguvreme gledam da jadam sto poveke ovosje i zelencuk:)

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Мултивитамини за трудници
1.2.2012 20:53:13   
mamavm
Fala JovanaJ, isto i mene mi bese so zelezoto za sto sega go pijam Feroglobinot, ama za vitaminite bi sakala prirodno da isteram zasto mislam deka dovolno vnesuvam, no sepak ke vidam spored slednata krvna slika:)

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 10:09:36   
janevab
Dragi rr-ki vitaminite se potrebni za vaseto bebe i ne se stetni jas mislam treba bez razmisluvanje da gi zemete, jas sum 23 nedela veke ispiv edno pakovanje pregnalon i go pocnav i vtoroto i bas mi e dobra krvnata slika a pred da ostanam trudna imav problemi so hemoglobinot ,navistina pomagaat vitaminite, i za grcevi pijam magnezium...pozz

(Одговор на членот mamavm)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 12:43:36   
AneLav RR
Здраво на сите! Додатокот на витамини што ви го препишуваат гинеколозите е многу битен и се пие од почеток до крај на бременоста дури  и за време на доење. Фолната киселина ја има во сите тие мултивитамини и особено е важна да се зема на почетокот од бременоста во првите три месеци заради правилен развој на мозокот и комлетниот нервен систем на бебето.Од сите тие мултивитамини мислам дека најмногу ја имаше во МАМАВИТ-от и јас пиев и се уште ги пијам тие за да не пијам додатно фолна киселина. Сега сум 22-ра недела и освен МАМАВИТ пијам и МАГНЕСОЛ  од 150 мг (за грчеви во екстремитетите) и лижам флуор од 1мг секоја вечер за здрави заби на бебето. Флуорот се пие од почеток на 5-ти месец.


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот janevab)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 12:49:55   
AnnaMolly RR
Мамавитот се одлична опција според мене. Исто и јас само на Мамавит и Магнесол бев и крвта ми беше одлична и пред и по пораѓање, јас супер се чувствував.
А флуор воопшто не внесував, никој ништо не ми кажа user posted image


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 2.2.2012 12:50:38 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 13:06:46   
AneLav RR
Јас сум стоматолог по професија и во нашата пренатална превентива за здрави заби на децата се дава флуор. А гинеколозите не го препишуваат со нив имаме малку спротиставени мислења за тоа тие повеќе удираат акцент на калциумот. Мајката ако го дои детето треба да продолжи да зема флуор од 1мг/дневно.
А за понатаму шемата е ваква: 6 месеци - 3 години 1 таблета од 0,25мг / дневно
                                                   3 години - 6 години 1 таблета од 0,50 мг/ дневно
                                                   6 години - 16 години 1 таблета од 1 мг/дневно
Македонија е ендемско подрачје за флуор освен во некои села и области во Куманово и Штип каде го има доволно во водата за пиење. А западна Македонија е катастрофи.


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 13:13:22   
JovanaJ
I mene ne mi bese predlozeno da zemam fluor, nezaev ni deka voopsto treba da se zema dopolnitelno, za zal.
Sega sin mi ima mnogu ne kvalitetni zabi a mozebi toa se dolzi na nedostatok na fluor vo bremenosta i onaka opsto...
A zosto ginekolozite imaat sprotivno mislenje?

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 13:29:26   
AneLav RR
Затоа што не ја познаваат детално хистолошката структура на забите.Да не ве гњавам не е битно тие мислат дека калциумот има најважна улога. Меѓутоа калциумот во комбинација со флуорот гради една многу појака структура во забот на која што ниту една бактерија и некои хемиски супстанции не и можат ништо. Ете така понародно објаснето. Значи не е штетен ако правилно се дозира. Не смее да се зема повеќе од препорачаната дневна доза соодветна за возраста.


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 14:20:49   
Ikana
Ni jas ne zemav fluor vo bremenostauser posted image
Vo sto drugo se sodrzi fluorot, osven vodata? Nekoja hrana? So tolku vitamini go bombardiram bebevo, sto strav mi e vekje vo forma na tableta ili prashok da davam direktno tuku eve preku mlekoto da deluvam da probam, so ishrana.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 14:56:28   
AneLav RR
Таблетките се викаат ФЛУОНАТРИЛ и можеш да му ги раствораш на бебето во млекото или во водичката што ја пие со внимателност за дневната доза според возраста се разбира. Го има само во пастите за заби и оние водички за плакнење на устата. Ако го доиш бебето само ти ќе си земаш од 1мг, еднаш дневно, значи не треба и ти да земаш и него да му даваш.Или ти или тоа. Поздрав!


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 15:00:17   
Ikana
UUU bravo, znaci mozam jas da si zemam! Dodusa otsekogas zdravi zabi sum imala, sega so bremenosta se zapustiv pa ajde po stomatoloziuser posted image da me spasuvaat!
Ama bebe mora da ima bisercinja!
Pozdravce Ane!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 18:36:23   
MAMI28
zdr rr jas sum nova tuka na torumot ova mi e vtora bremenosti 7 nedela sum, megutoa pred 2 nedeli mi otkrija cin 1 .dali nekoj od vas imala slicen slucaj i dali ima nekoja sema za pienje na nekoi multivitamini???????

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?