|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мултивитамини за трудници
21.12.2010 16:17:07   
mosa
Inace posle 14 nedela pijam Reintegra Mamma i prezadovolna sum.
So niv ne treba da se pie apsolutno nisto dopilnitelno bidejki pokriva ama apsolutno se sto treba od vitamini i minerali.I vo natamosniot tek na bremenosta nema da treba da pijam nisto drugo od tipot na zelezo,magnezium ,fluor ili slicno za sto ovie se imaat.Mozebi se malku poskapicki od onie standardnite mamavit i prenatal ama ako racunas deka treba plus posle da kupuvas zelezo,magnezum i sl. ti doagja i poeftino i daleku podobro.
Mislam deka da ne se tie ne znam sto kje si pravam kako sto voopsto nisto ne mi se jade:)

isto taka i jas koga bev bremena gi piev rentegra mama gi naogav vo edna privaatna apteka kaj soborna crkva koga ke odis pravo po ulicata nakaj drzavna bolnica ic ne e sekavam kako se vikase tamu gi  imase stalno mojot gin.mi ja preporaca,gi imase i vo zegin malku poevtini no mnofgu tesko se naogaa treba da prosetas po 5-6 apteki pa da gi najdes.piev samo reintegra mama tie imaat 12 vitamini i minerali i vitamin c nisto drugo.cela brmenost do kraj do poslednoit den.po edno apce dnevno.i zadovolna sum mnogu.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Мултивитамини за трудници
22.12.2010 1:06:21   
Pepelaska *
I jas sum prezadovolna od Reintegra gi piev i po poroduvanjeto taka mi rekoa vo bolnicata

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Мултивитамини за трудници
22.12.2010 1:15:16   
Џесика
Реинтегра ги препорачуваат и за време на доењето, и јас ги пиев цела бременост и на почетокот додека доев

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Мултивитамини за трудници
25.12.2010 19:21:22   
mamamoni
Јас со препорака на гинеколог ги пиев Пренатал и сеуште ги пијам затоа што ја дојам Софија.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Мултивитамини за трудници
25.12.2010 20:18:01   
Maca25
Јас во 4 месец од бременоста почнав со Центрум Матерна, пиев 2 месеци, па потоа преминав на МамаВит. Центрумот некако не ми пријаше. Мамавит пиев до крај на бременоста, а и додека доев. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Мултивитамини за трудници
25.12.2010 21:07:28   
baby mama
Jas gi piev Pregnance Care, MamaVitot  gi piev na pocetok pa posle drugive.

< Поракaта ја уредил baby mama -- 25.12.2010 21:08:52 >


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Мултивитамини за трудници
1.4.2011 3:12:46   
bombica
Pijam pregnacare ama tek denes zabelezav deka ne sodrzat kalciumuser posted image Sega se zamisliv dali da gi menjam ili ne user posted image

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Мултивитамини за трудници
1.4.2011 8:25:09   
anedespo
Samo pij mleko i jogurt. 

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Мултивитамини за трудници
1.4.2011 17:45:22   
light
Jas pijam pregnal

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Мултивитамини за трудници
8.6.2011 16:21:06   
miana
of lele
Citam i ne mi se veruva deka ste zadovolni od mamavit,ama sekoj individualno si reagira...Mene mi bese mnogu tesko od niv vo prvata bremenost,duri i mislev deka ednas ke se porodam od niv ( tvrda stolica - uzas) duri i hemoroidi mi izlegoa ako vi se veurva.Eve i edna moj adrugarka gi piese i istoto i se sluci..Denes d-rot mi go preporaca pak i mi rekov NEMA SANSI,pa gi zamenivme so Oligovit...So Oligovit nemam posledici.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Мултивитамини за трудници
9.6.2011 8:50:43   
anedespo
Jas piev edni na California fitness za bremeni. Sum zaboravila kako se vikaat. Megjutoa gadno se zeznav zasto vnatre ona sto mi trebase ne bese vo dovolni kolicini  i rezultatot bese i jas anemicna i bebeto anemicno. Pa toa mi bese odlicna lekcija za vtorata bremenost. Ne piev multivitamini, tuku zemav samo ona sto mi fali: zelezo, vitamin c, B, folna. Seto toa posebno i po potreba. rezultat odlicna krv i na majka i na bebe. Zatoa moja preporaka e da zemate samo ona sto imate potreba, zasto mislam deka nema potreba od seto toa.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Мултивитамини за трудници
10.6.2011 6:55:34   
fila
jas piev mama vit i nikako nemozev da gi podnesam i sega gi zameniv so pregnazon pa ke vidime kako ke bide

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Мултивитамини за трудници
8.8.2011 11:29:58   
miana
Gledam oligovit nikoj ne gi piete a mene doktorot mi gi preporaca tie..Kazete kakvi se?Dali se dobri? I akko primate kalcium? Smeam li sumeci kalcium da zemam?

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Мултивитамини за трудници
8.8.2011 11:52:37   
KRISTIJANA*
Bi sakala da se konsultiram so Vas , jas sum 24 ta nedela i osven fola vo prvoto tromesecie ne pijam nisto od vitamini ...sekoja kontrola redovno nosam krva slika , se e vo red samo zelezoto mi e malku pod granica i za toa pijam sok od cveklo med i limon , i med i seme od koprivi .....megjuta neznam dali bi imalo nekakva steta sto ne pijam nikakvi vitamini za trudnici ...doktorot mi vika nejma potreba da se dues konzumiraj preku ishrana .. ...sto mislite vie ?

_____________________________

Само една работа е поубава од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш мајка....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Мултивитамини за трудници
8.8.2011 12:11:18   
miana
stom ti e krvnata slika vo red ic nemoj da se sekiras - uste poubavo sto ne pies nisto...

(Одговор на членот KRISTIJANA*)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Мултивитамини за трудници
8.8.2011 12:36:37   
Pepelaska *
кристијана сега барем има се од овошје јади природни витамини и уживај во бременоста

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Мултивитамини за трудници
8.8.2011 12:51:38   
eleonorastrumica
jas piev prenatal kupeni od bugarija okolu 100 kapsuli,so dve isterav cela bremenost,jas kako sto imav zapeci i sega posle poragaj gi imam,znaci normalno odenje vo wc sekoj den,sto e retkost kaj mene sega samo eden pat vo nedelata,odlicna krva slika,ne mozam da se iznafalam za vitaminite golema blagodarnost do edni prijateli sto mi gi preporacaa  i ne zgresiv sto gi piev,ne se isti so nasite tuka prenatal sto se prodavaat

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Мултивитамини за трудници
8.8.2011 12:52:52   
miana
Gledam oligovit nikoj ne gi piete a mene doktorot mi gi preporaca tie..Kazete kakvi se?Dali se dobri? I akko primate kalcium? Smeam li sumeci kalcium da zemam?

Za ova ke mi pise nekoj nesto?

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Мултивитамини за трудници
8.8.2011 12:58:28   
Maca25
Јас  пиев мултивитамини за трудници, не пиев Олиговит. А за калциумот пиев Сандоз - Калциум + вит.Ц шумечи

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Мултивитамини за трудници
8.8.2011 12:59:59   
miana
smees tie? Koi se tie?Kaj da gi baram?


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Мултивитамини за трудници
8.8.2011 13:03:41   
Mihaela 2010
Sumeci Magnesol,feroglobin,i c vitamin centrum materna..toa mi prepisa mojot ginekolog

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Мултивитамини за трудници
8.8.2011 13:46:47   
Maca25
Јас цел живот имав недостаток на калциум, кршев коски од еден најобичен пад. Овие си ги пиев периодично и пред да забременам. Во бременост ги пиев само еднаш, односно едно кутиче, и после тоа само мултивитамини за трудници (кои содржат одредено ниво на калциум).


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Мултивитамини за трудници
8.8.2011 13:53:53   
kuklica
Jas samo prenatal mi kaza doktorkata deka vo niv sodrzat se sto e potrebnouser posted image

< Поракaта ја уредил kuklica -- 8.8.2011 13:54:31 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Мултивитамини за трудници
31.10.2011 11:58:10   
KRISTIJANA*
Imam edno prasanje , se nadevam deka nekoj ke mi odgovori ... cela bremenost ne piev nikakakvi multi vitamini , pisuvav na forumov , e sega vo 32 ra nedela doktorot mi gi prepisa centrum materna gi zavrsuvam koga polnam 36ta nedela ... neznam dali treba da gi prodolzam ili user posted image

_____________________________

Само една работа е поубава од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш мајка....

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Мултивитамини за трудници
31.10.2011 12:17:46   
*mika*
Kristijana jas cela bremenost (od nekade 14ta nedela) pijam vitamini, Mamavit. Seuste gi pijam, i ne planiram da gi prekinam ni koga ke se porodam, planiram da gi pijam se dodeka dojam. Taka mi kaza dr. Mislam deka mi se od golema pomos, bidejki ne sekogas uspevam da vnesam se sto mi e potrebno, pa me nadopolnuvat. Inaku redovno gi pijam, sekoj den po edno, na prsti mozam da izbrojam kolku pati sum preskoknala. Najubavo prasaj si go dr, pa resi si user posted image

(Одговор на членот KRISTIJANA*)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?