|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мултивитамини за трудници
4.2.2010 11:42:37   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: BILJANA_G

Temata e za trudnicite,a mozete li da mi kazete dali nekoi vitamini ili nesto drugo ste piele pred da ostanite bremeni. 

Prd da ostanam bremena piev folna , omega 3 , i ferlatum fol . No jas gi piev poradi ta sto bev na kleksan

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Мултивитамини за трудници
4.2.2010 11:48:19   
BILJANA_G
Eve i jas sega pocnav da pijam folna a za drugo seuste nemam zemeno.Tie moze da se vezaat 3 meseci pred bremenost neli? Vo prvata bremenost piev sega resiv i pred brem.da pocnam da pijam.
Dali nekoj vo tekot na bremenosta ima pieno vitamini od Swanson

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Мултивитамини за трудници
6.2.2010 0:25:18   
alex_mo
    Ајде дајте ми совет.Прегнакер капсулите ги пијам од 5-ти месец и денес ја изспив последната.Веке знаете дека сум при крај и се мислам дали да земам уште едно паковање,зашто може да се пијат и додека доите или сега веке ми се непотребни......А и некако ми се соленки...

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Мултивитамини за трудници
6.2.2010 0:31:54   
nadica
јас ги земав и 9 месеци по породувањето да си земеш уште едно кутивче барем не е грешка

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Мултивитамини за трудници
6.2.2010 0:32:47   
nadica
п.с уште колку ти остана јас веќе чекам да частиш или се лажам?

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Мултивитамини за трудници
6.2.2010 0:44:25   
alex_mo
   Јас се надевав дека ке биде до сега ,ама ништо.Краен термин ми е 10.02,ама на последното ЦТГ(во средата)..др вика ке помине и после термин..абер нема...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Мултивитамини за трудници
6.2.2010 0:46:57   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: alex_mo

   Јас се надевав дека ке биде до сега ,ама ништо.Краен термин ми е 10.02,ама на последното ЦТГ(во средата)..др вика ке помине и после термин..абер нема...надица се роди 11 дена после термин и тоа со провокации така да имаш времеuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.2.2010 0:47:17 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Мултивитамини за трудници
6.2.2010 14:02:40   
Slagjana
Штета нема од таблетите Pregnacare. Се препорачуваат и за доилки. Јас користев само фолна киселина првите 3 месеци и еве сега 2 недели Feroglobin, бидејќи хемоглобинот сега на крај падна на долна граница.  Имам уште 4 капсули, точно да ги допијам до терминот. Инаку се трудев со исхраната да внесувам се и не пиев никакви витамински препарати.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Мултивитамини за трудници
9.2.2010 17:38:23   
biljana_ppp
jas sum vo 35 nedela pijam vitamin c,B6, fluonatril,calcium sumlivi tableti, a mamavit ne sum piela od pocetok na bremenost bidejki mi se gadese, sega ne sum probala da gi pijam neznam dali ke mi odgovaraat a i ne se bas evtiniuser posted image ,posledniot pat hemoglobinot mi bese 11 a pred toa koga pravev analiza bese 12, a seto toa bese rezultat na svez sok od cveklo,jabolka i morkovi, inaku sum slabokrvna a i mi zavrsi sokot nemam vekeuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Мултивитамини за трудници
26.3.2010 10:11:37   
arh_diz
Jas od 14 nedela pijam Vitrum Prenetal .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Мултивитамини за трудници
26.3.2010 10:14:34   
Rossana
Centrum Materna 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Мултивитамини за трудници
26.3.2010 10:17:51   
viksa
jas vo tekot na bremenosta (nekade od 4 mesec) piev MamaVit i mnogu bev zadovolna. Spored mene mislam deka ovie tableti se odlicna kombinacija na minerali i vitamini. Isto taka i posle poroduvanjeto gi piev nekoe vreme

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Мултивитамини за трудници
30.3.2010 15:34:53   
dostickage
jas piev Reintegra od 4-ti mesec ama ne mi bea nisto posebno.
Od denes pocnav Duovit.Folna piev prvite tri meseci.


(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Мултивитамини за трудници
13.4.2010 13:57:49   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

Centrum Materna 


И јас исто....почнав да ги пијам 2-3 месеци пред да забременам, а и сега редовноuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Мултивитамини за трудници
13.4.2010 14:06:11   
Тања РР
Јас за време на бременоста пиев Pregnacare, Магнезиум за џвакање на Диетфарм и Натриум флуорид за забчињата на бебето а и моите.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Мултивитамини за трудници
20.4.2010 12:54:23   
little girl
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilit

Denes kupiv magnesol 254 den se vo zegin ima 20 tableti .Pocnav da dobivam grcevi vo nogata pa citav deka se dobri piel li nekoj od niv i koga se zemaat posle rucek ili..


Citam deka poveke trudnici primale Magnesol poradi grcevi vo nozete. Jas pocnav da dobivam takvi grcevi skoro i toa mnogu silni pa sakav da prasam dali tie se voobicaeni vo bremenosta i dali treba da se obratam na ginekolog zaradi ova?

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Мултивитамини за трудници
20.4.2010 13:36:08   
Snowhite RR
Јас пиев магнесол шумливи таблети, ама не за грчеви во ногата туку гинекологот ми ги препиша поради покачен притисок, не би требало да се штетни затоа што се шумливи таблети, ама сепак можеби подобро да се консултираш со гинекологот

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Мултивитамини за трудници
20.4.2010 14:07:04   
BILE.F
Имам отворено посебна тема за Магнезиум, може таму конкретно да прочитате!
Јас на почеток пиев Магнесол шумливи, после 4 месец пијам Магнезиум на Natural Wealth 2 х 1 од 250мг.
Е ова сакав да го кажам: Негде прочитав дека магнезиумот треба да прекинеш да го пиеш штом ќе влезеш во 9месец, јас го прашав матичниот, и ми рече дека може да ги пијам до последен ден, дури и после тоа, воопшто не биле штетни.
Инаку до 4месец пиев и евитол и тифол, а потоа мамавит, ферум лек и магнезиумот, а се разбира константно витамин Ц. 7 месец пиев Аспирин 100.


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Мултивитамини за трудници
20.4.2010 14:32:40   
Палешка РР
Јас ги прекинав штом влегов во деветти, а и многу мамички од овде. Магнезолот не дозволува да се отвориш, затоа се прекинува на влезот во деветти.
Ти си знаеш Биле, прави како што ти рекол матичниот.user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Мултивитамини за трудници
20.4.2010 15:46:50   
arh_diz
Imame tema posebna za magnezol.No eve i jas ke napisam toj ne e steten bar na mene taka mi rece ginekologot . Jas sum golem panicar i nekolku pati vo mesecot primm infuzija magnezimum. Za tie sto imaat visok pritisok isto super e magneziumot. Samo treba pogolema doza, bar taka mi rece med. sesta koja mi stava infuzija.
Dokolku primate Ginepral toj treba da se prekine pred poroduvanje zatoa sto od nego ne ke mozete da se otvorite ke mora carski

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 20.4.2010 15:47:34 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Мултивитамини за трудници
20.4.2010 16:11:22   
Zlatka
Пијам Мама-вит од 5-месец па навака,цело време си пијам витамин ц и до пред некое време пиев магнезиум и имав слаби грчеви во листовите ми снема од нив и престанав да ги пијам и ми престанаа и грчевитеuser posted image  а си пијам и фероглобин user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Мултивитамини за трудници
21.4.2010 12:10:31   
little girl
За грчеви во нозете-листовите ми дадоа магнезол

(Одговор на членот Zlatka)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Мултивитамини за трудници
11.5.2010 15:23:31   
valed
Јас сум 13 недела и почнав да пијам центрум матерна. Има ли некој искуство како се покажале овие витамини и дали се препорачливи и треба ли покрај нив да земам и нешто друго..Поззuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Мултивитамини за трудници
11.5.2010 15:59:05   
Sandric
Jas iskreno pocnav da pijam od kalifornija fitnes ama posle toa nekako prestanav da gi pijam. Nekako mislam deka mnogu moderno stana vo posledno vreme vestacka nadoknada na materii i ne znam bas kolku ima polza od seto toa.Posebno sega prolet leto koga ima izobilstvo na ovosje i zelencuk kaj nas , mislam deka bas i nema potreba.
Jas sega pijam samo zelezo i magnezium poradi grcevite

(Одговор на членот valed)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Мултивитамини за трудници
11.5.2010 17:14:33   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: valed

Јас сум 13 недела и почнав да пијам центрум матерна. Има ли некој искуство како се покажале овие витамини и дали се препорачливи и треба ли покрај нив да земам и нешто друго..Поззuser posted image


Јас пијам центрум матерна, кај мене супер делуваат, дури и крвата ми се подобри...е сега ми станува некако мачно од нив па затоа се договорив со докторката да ги заменам со некои кои ќе бидат добри и за равојот на бебето- веќе сум 12 недела. Ми препорача Femibion 2- во нив има и омега 3 масни киселини и добри се и за мене и за бебето.
За било какви дополнителни витамини јас би ти препорачала да се консултираш со твојот доктор/ка, ништо немој да земаш на своја рака.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот valed)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

пол
macka

какво сакавте да биде вашето прво дете

женско (52%)

машко (48%)


Број на сите гласови: 97

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!