|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мултивитамини за трудници
4.12.2009 1:46:51   
alex_mo
  ДО 3 месец пиев само фолна киселина,па правев пауза и од 5 пијам Прегнакер....ме интересира дали некој знае да ми каже дали смеам да пијам калциум и магнезиум,шумливи таблети......ги имам дома а имам и слушнато дека се препорачливи при грчеви во мускулите на нозете,а кај мене сега почнаа во спиењето.Инаку сум 30 недела ..Позз

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Мултивитамини за трудници
4.12.2009 9:02:52   
Палешка РР
alex_mo, јас цела бременост пиев Магнесол шумливи таблети, не она класичен Магнезиум туку побарај баш Магнесол. Знам дека и други трудници на форумот ги пиеја, а мојата докторка на сите ги препорачува. За калциум прашав ми рече НЕ.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Мултивитамини за трудници
7.12.2009 20:02:02   
Snowhite RR
Јас пијам магнезиум шумливи, а кога еднаш бев на преглед притисокот ми беше висок и ми ги препиша Магнесол за регулирање на притисокот, не знам дали се исти со магнезиум тие.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Мултивитамини за трудници
8.12.2009 0:03:10   
Весна
Јас откако влегов во 4 месец речиси постојано пиев мамавит и магнезол, и секако се’ уште ги пијам.
Магнезолот баш ми ги смирува грчевите на стомачните мускули.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Мултивитамини за трудници
8.12.2009 0:11:51   
Еца
Весна зарем не ти кажа гинекологот да ги прекинеш магнезолот кога ке влезеш во девети месец? Ако не се лажам и Палешка пиша дека штом влезе во девети и рекол гин. да ги прекине. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Мултивитамини за трудници
8.12.2009 0:35:46   
Весна
Уф, не, ништо не ми рече околу ова. Инаку, пијам само по едно на ден и тоа пред спиење.
А пред некој ден, една познаничка која е акушерка ме советуваше по две да сум пиела, но јас по свој памет останав на едно.
Знам дека магнезиумот ја смирува матката. А затоа ли треба да ги прекинам? Заради природните контракции? user posted image


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Мултивитамини за трудници
8.12.2009 0:40:02   
Еца
Да, слободно прашај и гинеколог, а и во аптека ке ти кажат.Барем во Алпи фарм слободно можеш утре да се прошеташ и да прашаш да видиш како убаво се ке ти објаснат. Повеќе и од др. знаат. Секоја чест.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Мултивитамини за трудници
8.12.2009 0:51:01   
Палешка РР
Да да Весна, треба да ги прекинеш сигурно. Јас еве веќе 10 -тина дена не ги пијам.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Мултивитамини за трудници
8.12.2009 0:54:42   
Весна
Ете прекинувам user posted image А баш денес купив. user posted image
Ептен фала за укажувањето!!!! user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Мултивитамини за трудници
27.12.2009 11:00:43   
arh_diz
мене сеуште не ми даде ништо гинекологот да пијам од витамини.Ми рече да јадам тоа што ми се јаде.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Мултивитамини за трудници
27.12.2009 14:08:48   
iki82
Мамички да ве прашам дали мора фолна киселина да се пие пред бременоста или може од како ќе дознаеш дека си бремена? И дали вие ја пиевте пред бремеост или од кога дознавте? Мојата золва ми рече дека она ја пиела од кога останала бремена и дека успеала да ја помине бременоста без никакви дополнителни витамина, само со здрава храна(мн овошје и зеленчук). Она сега се породи пред 3 месеци и за цело време крвта и била супер.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Мултивитамини за трудници
27.12.2009 14:19:49   
mis.
јас пиев фолна киселина од моментот кога решивме со мм да имаме дете.Бидејќи се обидувавме некои 7 месеци значи толку и ги пиев и продолжив со нив и првото тромесечје.Кога веќе се планира бременост убаво е и да почне и да се пие од нив.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Мултивитамини за трудници
28.12.2009 10:59:58   
biljana16
Iki82 Jas pred da ostanam bremena ne piev folna kiselina. Dr mi vikase deka treba da pijam no so ogled na toa sto od togas pominaa mnogu godini a ne uspeav da ostanam bremena posle prvata godina prestanav. Pocnav povtorno da pijam folna kiselina od momentov koga doznav deka sum  bremena. Inaku dr mi dade zelezo kalcium i magnezium posle 12 nedela. Do sega se osekam super i nemam ama bas nikavi problemi. Se nadevam deka vaka ke bide se do kraj.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Мултивитамини за трудници
2.1.2010 23:09:52   
emifarm
Ako bremenosta se planira,ubavo e da se pie folna k-na(tifol)i pred toa,se do 15-16 nedela zaedno so magnezol,a posle 17nedela veke preporacuvaat kombinacija od poveke vitamini(megu koi gi ima i folnata,magnezium ,kalcium,vit.c,vitamini od b-grupa...)kako na primer:mamavit,pregnacare,prenatal na natural welth i slicno.Site tie preparati se so identicen sostav samo od razlicni proizvoditeli.Licno jas smeatm deka pokvalitetni se pregnacare i prenatal na natural welth,zatoa si gi menuvam-vo niv gi ima site neobhodni vitamini za plodot,zatoa dopolnitelno drugo da se pie ne e potrebno,osven ako lekarot nema preporacano.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Мултивитамини за трудници
3.1.2010 0:58:57   
mica
jas koga ojdov na ginekolog veke bev trudna 6 nedeli i mi kaza da pijam folna kiselina inaku pred toa ne gi pijev bidejki ne bev so taa namera i sega posle 3 ot mesec mi rekoja mamavit da pijam no jas mislam deka voopsto tie vitamini nemat nekoja uloga najdobro e prirodno da se konsumira hrana koja ima vitamini , mislam deka na vremeto koga nasite majki bile trudni ne piele nikakvi vitamini pa decata im bile pozdravi sega sto poveke vitamini tolku poveke i bolesti izleguvaat uste ne rodeni decata.sepak sekoj si ima svoe mislenje. 

(Одговор на членот emifarm)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Мултивитамини за трудници
3.1.2010 10:32:30   
arh_diz
фолна киселина пиев и јас но не ја пиев да забременам ја пиев за нешто друго.Така да не земајте ништо на своја рака најдобро ја зне вашата ситуација гинекологот ваш

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mica)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Мултивитамини за трудници
4.1.2010 18:49:27   
Fiona
Vo vrska so Magnesolot da ve prasam, dali se pijat sekoj den?
Gi kupiv ali go frliv upatstvoto user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Мултивитамини за трудници
4.1.2010 19:16:23   
Еца
Магнезол што се за растворање во вода во розе кутија, Фиона?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Fiona)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Мултивитамини за трудници
10.1.2010 16:26:45   
srcence_25
me interesira dali volnata kiselina se preporacuva od prv moment na bremenost i dali e vo red da se pie bez konsultacija so doktor???
pozd

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Мултивитамини за трудници
10.1.2010 17:00:34   
Еца
да, фолната киселина се пие првите три месеци од бременоста, обавезно, дури докторите ја препорачуваат да се пие и три месеци пред зачнувањето, затоа мој совет е да одиш во аптека и веднаш да почнеш со пиење, таа е најважна за оформување на плодот без аномалии.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Мултивитамини за трудници
10.1.2010 17:02:53   
Еца
И еве една убава тема за фолната киселина прочитај ја за да бидеш посигурна во сета оваа работа КЛИК ТУКА

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Мултивитамини за трудници
10.1.2010 17:11:39   
BILE.F
Мене ми рекоа да пијам тифол,магнезол и евитол до трети месец, а сега пијам само МАМАВИТ и се рзбира Ц-витамин.


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Мултивитамини за трудници
10.1.2010 17:28:38   
Палешка РР
Јас пиев Тифол во првите три месеци, Магнезол до деветти месец, Дуовит од трети месец до крај и Фероглобин од шести месец до крај. Но сепак секоја трудница треба да се консултира со својот гинеколог.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Мултивитамини за трудници
11.1.2010 0:03:06   
srcence_25
ECA navistina mnogu ti blagodaram!!!user posted image
majkami go prasa nejziniot ginekolog i on i rece deka ne e strasno sto ne sum pocnala vednas no deka mozam da pocnam sto poskoro! taka da posto denes nemase nikade otvoreno, sabajle prvo so ke kupam e tifol! a za se ostanato so treba da se pie...ke pocekam da se konsultiram so mojata doktorka! bidejki mi e strav da zemam na svoja raka bilo sto!
uste ednas Eca ti blagodaram...ubavo sto ja procitav statijata za folnata koiselina....sega mi e pojasno!user posted image
prethodno navistina se zbunivuser posted image ..
pozdravce

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Мултивитамини за трудници
11.1.2010 0:19:48   
Еца
се за нашите идни рингерајчиња user posted image поздравче

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste cuvstvitelna licnost?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!