|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мултивитамини за трудници
24.6.2010 17:13:26   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Мултивитамините се пијат после главно јадење, можеби затоа вие што сте ги пиеле на утро ви се повраќало. 


Ех некој да ми го кажеше ова порано..хи,хи јас на почеток на 4ти кога почнав да ги пијам, си ги пиев насабајле и редовно си ги повраќав, дури сега кога влегов во 5ти кумашинката ми кажа дека се пиеле после јадење..и сега сум добра user posted image Иначе почнав со Centrum materna ама не ми се свиѓаа и се префрлив на mamavit. Пијам и магнезиум..

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Мултивитамини за трудници
25.6.2010 11:23:10   
arh_diz
Dokolku piete nekoj preparat koj sodrzi zelezo se pie 30 min pred ili 30 minuti posle jadenje nautro nikako , moze da imate problemi so zeludnikot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Мултивитамини за трудници
25.6.2010 11:51:58   
Sandric
Ako piete zelezo 2 casa posle primanjeto ne smeete da piete mleko i mlecni proizvodi, kafe, caj......
Jas sekogas go pijam sabajle na gladno i posle 2 saati ne jaam nisto i ne sum imala maka do sega

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Мултивитамини за трудници
25.6.2010 13:07:56   
none
sakam da odam da gi zemam mamavit gledam gi reklamiraat imalo minerali vitamini pa kazete mi nekoj sto gi pie mojot dr mi rece deka mozam da pijam vitamini pa taka da gi zemam ovie bar se posebno za trudnici vase mislenje kazete mi

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Мултивитамини за трудници
25.6.2010 13:17:05   
Martins mom
мамавитот според мене се најдобри...ги пиев во бременоста, а ги пијам и сега дури дојам...чиста 5-ка од менеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Мултивитамини за трудници
25.6.2010 13:35:47   
viksa
и јас во текот на бременоста, почнувајќи од 4-ти месец, ги пиев Мамавит и навистина се добри. Мислам дека се навистина добро избалансирана формула на мултивитамини и би ти ги препорачала да ги земеш. Исто така можата да се пијат и во период на доење_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Мултивитамини за трудници
30.6.2010 13:59:14   
*Katerina*
Jas do 12 nedela piev folna i B6 sega pijam centrum materna, B6 i magnezum
magnezumot treba da go pijam do 35 nedela a mi go dade zs me bolea kolkovite

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Мултивитамини за трудници
4.7.2010 19:26:35   
stela
Dali site trudnici piete multivitamini? Ima li nekoja sto ne pie i zosto? Mene ne mi dadoa iako i rekov, a ne znam zosto, samo mi vika sega ima se od zelencuk i ovosje, samo jadi si i ne ti trebaat multivitamini. 

(Одговор на членот *Katerina*)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Мултивитамини за трудници
4.7.2010 19:54:23   
Sandric
Jas piev folna kiselina na popcetokot i mislam deka taa e bas preporacliva od poveke pricini. Posle toa kupiv edno sisence od New life od california fitnes , i toa poso site pijat pa aj i jas, ama od koga go ispov toa ne prodolziv so nikakvi dopolnitelni vitamini, osven zelezo pd so morav, i se soglasuvam so tvojata doktorka deka ako vnesuvas dovolno ovosje i zelencuk posebno sega poso e leto i ima se, ne ti trebaat dopolnitelni vitaminiuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Мултивитамини за трудници
5.7.2010 16:40:40   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Dali site trudnici piete multivitamini? Ima li nekoja sto ne pie i zosto? Mene ne mi dadoa iako i rekov, a ne znam zosto, samo mi vika sega ima se od zelencuk i ovosje, samo jadi si i ne ti trebaat multivitamini. 


Јас исто лани ова време бев бремена, некаде второ тромесечие и јас не пиев мултивитамини, зошто периодот беше такво што имаше доволно овошје и зелнчук и така ги внесував природно, па дури во трето тромесечие почнав да пијам мултивитамини. Не се секирај јади овошје и зеленчук,така најдобро се внесуваат витамини, на природен начин

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Мултивитамини за трудници
6.7.2010 9:36:01   
arh_diz
Jas isto poveke nepijam , isto mi rece ginekologot ima sega se , podobro e da se vnesuva so hrana a ne so tableti , bidejki i od vitaminnite se debelee. Jas piev Vitrum prenatal od 14 nedela do nekade 24

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Мултивитамини за трудници
14.7.2010 13:38:48   
macule
Jas pocnav da pijam mamvit od 3 mesec sega sum veke 6ti mesec + magnezum od 250. Mamvitot go pijam posle dorucek ama mora da sum dobro najdena inaku mi e mnogu losho i povrakam.Taka da tie shto imaat problemi so mamvit im preporacuvam dobro najadeni da go pijat. Pozdravce do site

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Мултивитамини за трудници
28.8.2010 15:17:09   
sanja1401
Zdravo na Site,

Jas sum vo 28ma nedela, pijam Pregnazon, Feroglobin za zelezo, i tableti calcium-magnezium. Sakam da prasam sto piete za vnes na calcium, jas pijam sekoj den i navecer me vrtat nozete, imam nekoj nemir vo niv, pa mislam deka imam nedosttok na calcium, pa mozebi ovoj sto go pijam vo mesavina so Mg ne e dovolno efikasen. Ve molam dajte mi predlog kakov Ca za vnesuvam, od koja firma? i Mg.

Vi blagodaram mnogu,

(Одговор на членот macule)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Мултивитамини за трудници
30.8.2010 19:09:22   
bushavka
jas tri meseci piev folna kiselina, a sega ne pijam nisto. doktorkata mi rece deka dokolku e se vo red so rezultatite od krv i mokraca nema potreba od nikakvi dopolnitelni lekarstva i vitamini. sto mislite vie?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Мултивитамини за трудници
31.8.2010 11:09:13   
arh_diz
Potpolno se soglasuvam so doktorkata golema kolicina na vitamini samo duva . A sega ima ovosje i zelencuk i preku niv se vneseuva se sto e potrebno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Мултивитамини за трудници
31.8.2010 11:25:54   
blue_blue
Мене ми рече гинекологот дека бев трудна со близнаци да пијам Мамавит. Мене од тоа ми се повраќаше, како ќе ги испиев така ги повраќав и витамините и се што сум изела пред тоа. Решив да не ги пијам, а него му викав дека ги пијам за да не се расправа со мене (оти првиот пат кога му кажав дека непијам ме искара дека морало). Инаку јас повраќав од почеток до крај и во операциона сала повраќав, па пак се беше ОК со моите деца иако не ги пиев мултивитамините. Јадев што можев и колку можев (сега не се хранев со хамбургери, пици слични глупости), ама па од 8 месец натака нон стоп бев со Фанта или Кока Кола, само од тоа ми се вареше храната и не повраќав. Мое мислење, добро е да се пијат мулти витамини ако ви ги поднесува огранизмот, ако не - не се замарјте - хранете се здраво и се ќе биде ОК

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Мултивитамини за трудници
1.9.2010 0:22:09   
Snowhite RR
blue_blue


blue_blue кога ги пиеше мултивитамините, зошто ако си ги пиела наутро или навечер, можно е затоа да си повраќала, зошто мултивитамините се пијат после главно јадење. Мене неколку пати ми се имаше случено да заборавам да се напијам после ручек и ќе се напиев навечер и по 5 мин ја повраќав хранта заедно со витамините

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Мултивитамини за трудници
25.11.2010 19:56:35   
parel
Jas gi koristam multivitaminite od Swanson, imaat mnogu jak sostav i za 650 den za 4 meseci, nema od niedna druga firma.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Мултивитамини за трудници
25.11.2010 20:08:58   
antonie
jas pijam multivitamini na HERBALIVE mnogu se dobri

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Мултивитамини за трудници
3.12.2010 15:55:52   
Olivia
ima tolku mnogu drugi nacini da se vnesuvaat potrebnite vitamini vo teloto na edna trudnica koi ne se po pat na tableti ili kapsuli zatoa vnesuvajte poveke ovosje i zelencuk sekoe odniv e nositel na nekoj vitamin, a naseto telo ne bas sekogas ima potreba od site vitamini...a koga vnesuvame vit preku tableti teloto znae i da gi isfrli istite ako ne mu se potrebni...zatoa umereno vnesuvanje na vitamini moi tragi trudnicki..pozz

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Мултивитамини за трудници
3.12.2010 19:17:17   
Natuska85
Мене баш така ми кажа докторот кога го прашав што витамини да пијам,дека сите нив ги имам на зелено пазарчеuser posted image .Ама ипак ми препиша мамавит и нив си ги пијам дневно по една таблета и редовно овошје и зеленчук си јадам.


(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Мултивитамини за трудници
3.12.2010 21:36:16   
Blue Glow
Jas gi pijam Pregnance Care vo ovaa bremenost  i sum zadovolna, mada so prvata bremenost posle folnata ne piev nisho samo mnogu ovosje jadev i se bese OK. A so ovaa pocnav zosto postojano custvuvam umor, pa ginekologot mi kaza da pocnam da pijam, a pokraj niv i Mg zemam

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Мултивитамини за трудници
4.12.2010 0:32:34   
Olivia
Natuska absolutno vitaminite se na pazar...

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Blue Glow)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Мултивитамини за трудници
21.12.2010 10:25:09   
Anestis
Od pazarskite vitamini- kolku mandarini imam izedeno vo poslednime 2-3 nedeli mislam deka cel zivot tolku nemam, dali se pogodija godinava ili do mene e ne znamuser posted image . Inaku folna kiselina piev od pocetok a Magnesol od 5 nedela od prilika, do kraj na 3 mesec. Potoa Mamavit - koj go pijam pred spienje, a zadolzitelno ne ne prazen stomak (ne deka jadam kasno-tuku sekako ne sum gladna, a da ne zaboravam), a od pred 1 nedela  i Fluonatril po 1 navecer niz usta go trkalam.Sega sum 17 nedela i si uzivam vo bremenosta, vnesuvam kolku mozam vitamini, a se strvam edinstevno na ubava sveza salata user posted image

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Мултивитамини за трудници
21.12.2010 11:13:29   
Calypso
Почнав со фолна киселина кога ми потврдија бременост, а после на своја рака зедов Мамавит таблети. Секако си пиев Фероглобин капсули (подолго време ги пијам, поради анемијата). Кога ги испив Мамавит таблетите, гинекологот ми рече дека воопшто немало потреба да ги пијам, не за друго, не биле добри user posted image , а не ми кажа зошто. Ми рече дека е доволен Фероглобинот и чај од коприва да си пијам секој ден, најмногу заради железото, бидејќи мене последниве 15 години хемоглобинот ми е стандардно 80-90, а сега последно кога правев крвна слика ми беше 100 user posted image
Сега пијам од време на време Магнесол, ама не секој ден, туку ако почувствувам потреба, и ако сум уморна од работење по дома. Не дека којзнае колку се разработувам по дома, мм многу ми помага user posted image , но сепак, добро ми е за смирување.

(Одговор на членот Anestis)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Hpv
mici92

Dali so HPV visokorizicen 16 virus moze da se zabremeni

da (85%)

ne (15%)


Број на сите гласови: 47

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!