|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мултивитамини за трудници
11.1.2010 0:20:55   
Еца
и јас првиот месец не пиев, бидејки не знаев дека сум трудна, зборувам сега за втората бременост, ништо страшно, од утре ќе си почнеш и се ќе биде добро

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Мултивитамини за трудници
11.1.2010 0:36:50   
srcence_25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

и јас првиот месец не пиев, бидејки не знаев дека сум трудна, зборувам сега за втората бременост, ништо страшно, од утре ќе си почнеш и се ќе биде добро

blagodaram blagodaram ;)
pa ubavo e vaka da si pomuabetis so nekogo i da dobies sovet koj navistina ke ti bide korisen!
Poradi tifolot denes i kazav na majkami koja prebega od radost.....premnogu se izraduva....user posted image pa vednas na ginekolog da prasa(posto vo nejzino vreme se preporacuvalo da ne se pijat lekarstva:) isto i na tetkami, za utre zaedno da odime vo apteka...i taka:) mozebi mnogu panika bez mngu golema pricina:) kako i da e..milo mi e sto ne e docna! pa bravo za NAS user posted image
ajde sega dobra vi nok i se citame utre....user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Мултивитамини за трудници
11.1.2010 15:16:46   
dostickage
Hello user posted image

Gi citav muabetite za filnata kiselina,bas simpaticno si se ispanicila :-)

Inace Tifol-ot e osobeno preporacliv vo prvoto tromesecje,se drugo od vitamini vo tableta e nesto pomalku vazno od folnata kiselina.

Jas sum 14 nedela i iako znaev deka e korisno,sepak cekav ginekologot da mi prepise a toa bese vo pettata nedela koga mi ja dijagnosticirase bremenosta.

Pozdrav & se najdobro

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Мултивитамини за трудници
11.1.2010 15:18:40   
arh_diz
folnata kiselina se dava individualno kaj sekoj i smetam deka netreba da se zeme na svoja raka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Мултивитамини за трудници
11.1.2010 18:38:42   
srcence_25
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Hello user posted image

Gi citav muabetite za filnata kiselina,bas simpaticno si se ispanicila :-)

Inace Tifol-ot e osobeno preporacliv vo prvoto tromesecje,se drugo od vitamini vo tableta e nesto pomalku vazno od folnata kiselina.

Jas sum 14 nedela i iako znaev deka e korisno,sepak cekav ginekologot da mi prepise a toa bese vo pettata nedela koga mi ja dijagnosticirase bremenosta.

Pozdrav & se najdobropa se nadevam deka seke bide vo red iako ne pocnav so kosumiranje na tifolot od start na bremenost! koga ke bidam vo mk seuste ke sum 7ma nedela.....so znaci deka ne e strasno:)

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Мултивитамини за трудници
11.1.2010 23:02:31   
dostickage
ne e voopsto strasno,so srekja user posted image

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Мултивитамини за трудници
12.1.2010 0:28:49   
srcence_25
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ne e voopsto strasno,so srekja user posted image


fala fala, i tebe isto;)

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Мултивитамини за трудници
12.1.2010 14:09:47   
dostickage
thanks,kje ni traba bogami na site :-)

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Мултивитамини за трудници
14.1.2010 1:37:06   
mica
zenski sakam da ve prasam dali se stetni Oligovit vitaminite za trudnici,bidejki mene mi gi preporacaja namesto mamavit bile ubavi site vitamini gi ima jas sega veke sum vo 22 nedela no ne znam dali da pijam,a isto taka zemam po edno na den fluor za zabite ama kolku e toa tocno ne znam,doktorkata mi rece deka slobodno mozam da pijam ,aj daj kazete mislenje.pozzzz

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Мултивитамини за трудници
14.1.2010 8:32:25   
Еца
Ова е совет од Др.Даниела, стоматолог во ЕТЕРНА ДЕНТ.
"Таблетките со флуор се дефинитивно најкорисните таблетки за забите. Тие се минерал како и калциумот и има одлично позитивно дејство на забите во фаза кога тие ја ствараат кристалната решетка додека сè уште се неникнати, во коската. Како и секој лек, како и аспирин или аналгин на пр. не треба да се пијат во огромни количини, да се предозираат и сл. Но во пропишаните дози се апсолутно корисни, даваат долгорочни позитивни резултати (детето би имало многу здрави и неподложни на кариес заби) кои секоја мајка би му го посакала на своето дете. Јас, бидејќи сум исто така бремена, секојдневно примам таблетка со флуор, кој за бремени жени изнесува 1мг дневно и на сите бремени жени истото им го препорачувам. Во крајните месеци на бременост, како што сум сега јас, тие се вградуваат во градбата на трајните едниници и шестки на моето дете"

За олиговит сум слушнала дека ги пијат и трудници, но сепак моја препорака ти се мамавит. После породувањето, кој и да дојдеше во собата на визита, кога ке ја видеа крвната слика ме прашуваа кои витамини сум ги пиела за време на бременоста.

< Поракaта ја уредил Еца -- 14.1.2010 8:33:03 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mica)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Мултивитамини за трудници
14.1.2010 13:25:59   
emifarm
Se soglasuvam so Eca,i samo uste nesto vazno,a toa e deka tabl. so fluor-FLUONATRIL ne se pijat,tuku se stavaat pod jazik,najpreporaclivo e navecer pred legnuvanje po 1 tabl.pod jazik i taa sama ke si se rastopi.Pozdravuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Мултивитамини за трудници
14.1.2010 19:28:27   
mica
fala vi mng so sovetot,jas veke pocnav da gi koristam fluor no po edna tabletka na den i toa navecer tocno kako so mi kazuvate duri bilo ubavo so po eden den pauza bidejki ima i vo oligovitot,a za mamavit mi rekoja deka isto bile so oligovitot istite vitamini gi ima jas veke vcera pocnav da pijam,no mi rekoja deka mi go otvorat apetitot:)sega sum veke vo 6 mesec barem sega uste poveke mi trebat vitamini:)pozdrav do vas cao

(Одговор на членот emifarm)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Мултивитамини за трудници
19.1.2010 11:19:07   
BILE.F
Моментално земам МАМАВИТ и Ц-витамин, а поради малото одделување на плацентата на последната контрола, 24 недела, докторот ми препорача Магнезиум, 2 пати на ден по 250mg (Natural Wealth)

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот mica)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Мултивитамини за трудници
20.1.2010 15:37:00   
Калина28
Јас освен Фолна, б6 во првите три месеци, ништо друго не пиев, сега на вторава крвна слика хемоглобинот ми е намален а седиментација покачена, серумското железо ми е наводно добро...денес ќе одам на гинеколог, сите ме караат што не пијам никаков витамински суплемент, иако се трудам внесувам овошје, зеленчук.. ако знаете нешто за хемоглобинот и седиментацијата пишете, јас секако денес ке побарам совет од гинекологот.... поздрав до сите

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Мултивитамини за трудници
22.1.2010 15:37:38   
srcence_25
denes bev na ginekolog...mi rece deka sega za sega se e super i deka ne treba da zemam nisto od likarstva i vitamini! plodot e super vo soglasnost so 8te nedeli koi gi ima! ja vidov aktivnosta na srceto na toa malo dusice i premnogu se izraduvav....user posted image

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Мултивитамини за трудници
22.1.2010 15:38:55   
arh_diz
super srcence_25 uzivaj vo bremenosta.user posted image user posted image user posted image
Na mene isto mi rece ginekologot da nezemam nisto od vitamini bidejki se opteretuval dzigerot. Sto na mene ne mi e jasno no sepak ja slusam sto ke kaze

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 22.1.2010 15:39:54 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Мултивитамини за трудници
22.1.2010 15:45:21   
srcence_25

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

super srcence_25 uzivaj vo bremenosta.user posted image user posted image user posted image
Na mene isto mi rece ginekologot da nezemam nisto od vitamini bidejki se opteretuval dzigerot. Sto na mene ne mi e jasno no sepak ja slusam sto ke kaze

Blagodaram, Blagodaram:) isto i ti uzivaj i custvuvajse ubavo!
Pa verojatno oni znaat koga i sto treba da pie edna trudnica..mozebi e vo red da ne se pie nisto ako nema potreba za toa! mene malku mi bese cudno zatoa sto go prasaf za tifol i togas toj mi odgovori za sega nisto da ne zemam zatoa sto za sega se e ok! a tuka citam deka site zemale duri i pred bremenost! Ama kako i da e, bitno e bebusot da e dobro a nas ni preostanuva samo da im veruvame na doktorite i da go prifakame toa sto ke go kazat!:)
pozdravce

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Мултивитамини за трудници
22.1.2010 15:46:57   
arh_diz
i mene mi rece isto da nezemam nisto nitu folna kiselina. Najvazno mi e da e se super so bebeto
Tie se strucni morame niv da gi slusame

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Мултивитамини за трудници
22.1.2010 16:08:13   
srcence_25

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

i mene mi rece isto da nezemam nisto nitu folna kiselina. Najvazno mi e da e se super so bebeto
Tie se strucni morame niv da gi slusame

taka si e...ke slusame i ke se nadevame deka se ke bide kako sto treba;)

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Мултивитамини за трудници
22.1.2010 16:35:28   
BILJANA_G
Temata e za trudnicite,a mozete li da mi kazete dali nekoi vitamini ili nesto drugo ste piele pred da ostanite bremeni. 

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Мултивитамини за трудници
22.1.2010 16:46:35   
lilit
 Denes kupiv magnesol 254 den se vo zegin ima 20 tableti .Pocnav da dobivam grcevi vo nogata pa citav deka se dobri piel li nekoj od niv i koga se zemaat posle rucek ili..

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Мултивитамини за трудници
22.1.2010 17:24:12   
betavitevit
Јас пиев фолна киселина пред да останам бремена,(па и после продолжив),вит.А;Ц Е + .цинк

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Мултивитамини за трудници
22.1.2010 21:30:02   
Izabella
stom ti e hemoglobinot namalen, nabrzo ke pocne da se namaluva i zalezoto..inaku normalno e vo bremenosta MALKU da bide pokacena sedimentacijata

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Мултивитамини за трудници
22.1.2010 21:31:05   
Izabella
Ova se odnesuva na Kalina28user posted image

(Одговор на членот Izabella)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Мултивитамини за трудници
4.2.2010 11:00:38   
dostickage
Srcence 25 kako se cuvstvuvas vo bremenosta,koja nedela si?

Inace posle 14 nedela pijam Reintegra Mamma i prezadovolna sum.
So niv ne treba da se pie apsolutno nisto dopilnitelno bidejki pokriva ama apsolutno se sto treba od vitamini i minerali.I vo natamosniot tek na bremenosta nema da treba da pijam nisto drugo od tipot na zelezo,magnezium ,fluor ili slicno za sto ovie se imaat.Mozebi se malku poskapicki od onie standardnite mamavit i prenatal ama ako racunas deka treba plus posle da kupuvas zelezo,magnezum i sl. ti doagja i poeftino i daleku podobro.
Mislam deka da ne se tie ne znam sto kje si pravam kako sto voopsto nisto ne mi se jade:)(Одговор на членот Izabella)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

машки имиња
kate18

кое име повеќе ви се допаѓа

Дамјан (48%)

Давид (52%)


Број на сите гласови: 173

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!