|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 18:54:38   
Ikana
Mnogu C vitamin! ISto neznam dali smees ama jas piev (ne bev bremena togas dodusa) BIOBRAN. Toa ti e ekstrakt od shitake pecurka i nesto od oriz mislam bese. B vitamin isto...hmm neznam drugo neka me nadopolni nekoj...

(Одговор на членот MAMI28)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2012 18:57:41   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Таблетките се викаат ФЛУОНАТРИЛ и можеш да му ги раствораш на бебето во млекото или во водичката што ја пие со внимателност за дневната доза според возраста се разбира. Го има само во пастите за заби и оние водички за плакнење на устата. Ако го доиш бебето само ти ќе си земаш од 1мг, еднаш дневно, значи не треба и ти да земаш и него да му даваш.Или ти или тоа. Поздрав!





Јас давам флуонатрил на user posted image  по 0,25 мг.Давам со водичка ама едвај,не знаев дека можело во млеко.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Мултивитамини за трудници
4.2.2012 12:51:35   
margos
Zdravo na site.Jas sakam da prasam nekoj ako znae, jas pijam posle dorucek C vitamin od 500, pa posle 15 min. mamavit i odma po niv Folivit fero za zelezoto.Samo ne sum sigurna dali smeam folivit feroto da gi pijam zaedno so mamavitot ili da pocekam nekoe vreme, zosto vo folivitot ima i B12, a ne znam kolku treba da zemam B12.Ima li nekoj takvo iskustvo??

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Мултивитамини за трудници
14.2.2012 15:36:22   
nadica.a
Zdravo na site user posted image , citam deka cesto e postavuvano prasanjeto za fluorot i negovoto znacenje za zabite na bebeto i na majkata, pa sakam da prasam dali nekoj od forumot konsumiral fluor vo tekot na bremenosta, konkretno vo koja dnevna kolicina i od koj mesec e preporacliv da ze zeme? Odnosno dali ima nekakvi negativni indikacii? POz

(Одговор на членот MAMI28)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Мултивитамини за трудници
10.3.2012 15:21:25   
meU87
Мене ме интересира дали има некој посебен витамин Ц за трудници или нема проблем да е од овие лентичките што се на алкалоид ??? Има и едни големи капсули во аптеките се продаваат на парче(незнам точно чие производство се), некаде околу 7ден една капсула од 1000мг, дали некоја од вас ги има тие пиено? Јас пијам обичен(лентичка) веќе 6дена(на своја рака, не препорачано од лекар), а лекарот ми даде фолна и Б комплекс.

(Одговор на членот nadica.a)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Мултивитамини за трудници
26.3.2012 7:46:14   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: mazule

Fala Hunny jas pijam pregnazon, nema da steti i ovie da gi pijam. A ti piese nekoj dodatoci?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Пијам прегназон уште од 12 недела и магнезиум. Брусницинот веќе 2 кутија почнав, во вид на капсули се.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Jas pijam mamavit i magnezium, samo ne znam do koga da gi pijam vitaminive mamavit.user posted image A pijam i caj od brusnica nonstop,i vo posledno vreme mnoogu susena brusnica jadam, prvo e ubava i vkusna, a plus i Anamolly mi preporaca da jadam mnogu suseno ovosje,od toa ke porasne bebeto.



quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

За прегназонот ми рекоа да го пијам до крај, најверојатно тоа важи и за мамавит, а магнезиумот треба да го пијам уште некој ден, значи до крај на 36 недела.


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Мултивитамини за трудници
6.4.2012 13:36:10   
Mary
Zdravo,sakav nesto da kazam i prasam?Pravev krvna slika na sisitemstski od rabota pred 1 mesec i sega mi go donesoa rezultatot i so da vi kazam Anemia Syderopenica od naodot od krvna slika imam samo namaleni vrednosti kaj Hemaglobinot 113 dozvoleni (115-180) i Hematokrit 33.9 dozvoleni(37-54),toa znaci se namaleni malce i vika Obavezno Kontrola na serusmko zelezo,me izvadija od pamet mi go davaat ova posle 1 mesec,kojznae so ke bide utre koga ke napraam krvna slika.Pa utre ke vidime a dali moze maticen lekar da mi prepise nekakov lek ili sumaci dableto,Sega sum 25 nedela sigurno zima poveke vitamini i hrana od mene odkolku pred 1 mesec,valjda ne sum mu nastetila nisto na bebeto user posted image .Pozdrav

_____________________________

Don''t Worry Be Happy!!!





(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Мултивитамини за трудници
6.4.2012 13:46:48   
Beatris
Мароо не се филмај, user posted image  си е таман, ќе видиш утре ќе си направиш нова за секој случај, ако треба ќе си пиеш железо, малце запек ќе те фати ама ништо страшно user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mary)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Мултивитамини за трудници
6.4.2012 13:58:59   
Mary
Falaaa Beatris RR za podrskata,ke ve izvestam kako idat rabotite.Pozdrav

_____________________________

Don''t Worry Be Happy!!!





(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Мултивитамини за трудници
6.4.2012 13:59:36   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mary

Zdravo,sakav nesto da kazam i prasam?Pravev krvna slika na sisitemstski od rabota pred 1 mesec i sega mi go donesoa rezultatot i so da vi kazam Anemia Syderopenica od naodot od krvna slika imam samo namaleni vrednosti kaj Hemaglobinot 113 dozvoleni (115-180) i Hematokrit 33.9 dozvoleni(37-54),toa znaci se namaleni malce i vika Obavezno Kontrola na serusmko zelezo,me izvadija od pamet mi go davaat ova posle 1 mesec,kojznae so ke bide utre koga ke napraam krvna slika.Pa utre ke vidime a dali moze maticen lekar da mi prepise nekakov lek ili sumaci dableto,Sega sum 25 nedela sigurno zima poveke vitamini i hrana od mene odkolku pred 1 mesec,valjda ne sum mu nastetila nisto na bebeto user posted image .Pozdrav

Нема што да паничиш непотребно, нормално е во бременоста да ти се намалени или зголемени некои вредности. Јас вчера бев и исто така ми е намален хемоглобинот па некој сируп ми препиша, ама јас ќе си пробам прво со овошје и зеленчук од типот на цвекло, спанаќ и се што содржи железо (бидејќи месо не јадам) па ако не иде ќе земам сируп. Муабетов ми беше дека е сосема нормално и место за паника навистина немаuser posted image

(Одговор на членот Mary)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Мултивитамини за трудници
17.4.2012 8:21:56   
Calisto
Здраво на сите, имам едно прашање, јас земам стандард за почеток на бременост фолна, c-vit и по препорака на Др. дабрестон. Е сега мајка ми работи на гинекологија и ми донесе проспекти дома од различни таблети - додатоци со фолна како мамавит, pregnacare и сл. Од сите тие по состав Natal complex od pharmamed изгледаа супер бидејки содржат нели сите витамини, фолна + рибино масло ( омега 3 ) и омега 6 што е одлично за развој на малото. Дали некој ги користел има искуство со овие таблети? Фала многу поздравuser posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Мултивитамини за трудници
14.5.2012 11:18:28   
Mary
Heloouuu odamna ne sum pisala,pa imav edno prasanje sega sum nakaj 31 nedelauser posted image uste pijam Bioelektra Magnezium 240 forte bidejki sred son stavuma so bolka vo muskulite imam mnogu grcevi,na forumov naidov deka se pijat do kraj na 8mi mesec.Pa sovet taka li da napravam taka,da gi ostavam koga ke vlezam vo 9ti....
Pozdrav i Fala mnoguuuuu user posted image


_____________________________

Don''t Worry Be Happy!!!





(Одговор на членот Calisto)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Мултивитамини за трудници
14.5.2012 11:48:10   
tattoo mama
mary najubavo e da si go pies magneziumot do kraj na bremenosta za da nemas grcevi,isto taka zdravo e da go pies voopsto jas sum 38 nedela i uste go pijam pozdrav user posted image

(Одговор на членот Mary)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Мултивитамини за трудници
15.5.2012 11:46:42   
Mary
Ti Blagodaram tatoo mama.Pozdrav

_____________________________

Don''t Worry Be Happy!!!





(Одговор на членот tattoo mama)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Мултивитамини за трудници
16.5.2012 15:29:29   
mama_sk
Dali nekoja od vas piela multivitamini Femibion 2 vo bremenost? user posted image Krvnata slika mi e katastrofa, ve molam preporacajte mi nekoj pojaki vitamini user posted image

(Одговор на членот Mary)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Мултивитамини за трудници
16.5.2012 15:57:22   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: tattoo mama

mary najubavo e da si go pies magneziumot do kraj na bremenosta za da nemas grcevi,isto taka zdravo e da go pies voopsto jas sum 38 nedela i uste go pijam pozdrav user posted image

tattoo mama магнезиумот не смееш да го пиеш повеќе бидејќи тој ги спречува контракциите веќе во 9ти месец тие се нормални и не смееш да ги спречуваш. Те молам консултирај се со доктор пред да продолжиш да си ги пиеш до крајuser posted image

(Одговор на членот tattoo mama)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Мултивитамини за трудници
16.5.2012 21:37:15   
jm88
jas pocnav da go pijam magneziumot vo deveti mesec do kraj zaedno so pegnacare mislam deka taka bea.....

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Мултивитамини за трудници
14.6.2012 8:47:20   
myself
Ve molam da mi odgovorite koj e zapoznat so slicen slucaj, jas mislev deka folna se pie do 4-ti mesec. A vcera na skrining vo 20 nedela doktorkata mi rece pak da gi zemam. Inaku pijam Mamavit i tie sodrzat folna.

(Одговор на членот jm88)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Мултивитамини за трудници
14.6.2012 9:00:46   
Felly RR
Најпрво добредојде на Рингераја myself! Ти поскаувам лесна бременост, а за фолната киселина, твојот гинеколог најдобро ја знае твојата ситуација, и најубаво може да ти објасни зошто и дали да продолжиш со фолната киселина. За повеќе искуства, еве КЛИКНИ ТУКА, има посебна тема.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот myself)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Мултивитамини за трудници
14.6.2012 9:02:04   
kikicka
Појаки мултивитамини да си земеш PREGNACARE најубави се,јас тие ги пиев и немав гајле,а за крвта пиј Аронија сок,или свежа ако најдеш или сируп од Аронија,имам пишувано за тоа некаде поназад во постовите.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

Dali nekoja od vas piela multivitamini Femibion 2 vo bremenost? user posted image Krvnata slika mi e katastrofa, ve molam preporacajte mi nekoj pojaki vitamini user posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Мултивитамини за трудници
18.6.2012 10:39:08   
darna626
Јас ги пијам Фембион 2, и сум презадоволна, ми ги препорача роднина од Германија, а сега ги има кај нас... Ви ги препорачувам на сите, имав проблем и со Прегнакер, и Прегназон и Мамавит, од сите ми се гадеше...Сега сум презадоволна, немам никаков проблем, а содржат се што е потребно..
Поздрав

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Мултивитамини за трудници
18.6.2012 11:24:59   
temjana
Пиев мултивитамини од Канада ми ги донесоа, но ги прекинав пред некој месец дена и сега освен магнезол ништо друго вешатчко не ставам во себе. Јадам многу ама навистина многу свеж зеленчук и овошје и крвта ми е одлична да чукнам во дрво. Имав малку проблеми со железото но и тоа го средив со мед и семе од коприва. Искрено ви препорачувам да се свртите на здрава исхрана бидејќи во природата лежи лекот за секое заболување. Јас не јадам месо веќе 6 год. риба многу ретко за овие 7 месеци можеби 4 пати имам каснато па бебето напредува и повеќе од нормалното за неговата недела user posted image машала буцика е на татко муuser posted image

(Одговор на членот darna626)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Мултивитамини за трудници
18.6.2012 11:40:33   
mmbucko
Se slozuvam so Temijana, jas vo ptethodnite 2 bremenosti pa i sega so tretovo skoro i da nezemav hemikalski vitamini no stom ke gi vidam dvete crtki gledam da se hranam ekstremno zdravo. Mnogu ovosje zelencuk mlecni proizvodi.... Na poroduvanje mi se cudea na krvnata slika. I sega eve 35 nedela sum a hemoglobin 13.5 mg/l

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Мултивитамини за трудници
18.6.2012 11:49:54   
mama_sk
temjana i mmbucko ke bidete li fini da kazete primer od edno vase dnevno meni za da znam kolku zelencuk i ovosje vnesuvate i kolku e dovolno? Jas jadam salati od zelencuk ama so ovosjeto sum nekako skarana user posted image Hemoglobinot mi e 8 user posted image

< Поракaта ја уредил mama_sk -- 18.6.2012 11:52:22 >

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Мултивитамини за трудници
18.6.2012 12:31:03   
temjana
мама_ск јас денот го започнувам со порција овошје кое подразбира: сега е сезона на јаготки, праски, кајсии, цреши, вишни, и секогаш имам барем еден портокал во порцијата. Потоа наместо кафе пијам од сабајле какао добро е за срцето и една чаша домашен сок од слива мешан со вишни тоа свекор ми правиuser posted image ама ми ја подобрува столицата. Потоа јадам кисело млеко или јогурт баланс со житарки или пак од дома си носам пиперка свежа, домат, краставица, сирење и варено јајце. Тоа ми е јадењето на работа значи до 16 часот. Дома додека да ми биде ручекот јадам пак овошје моментално кајсии и праски ми се фаворит, па ручам гледам ручекот секогаш да ми содржи и салата и до крај на денот сигурно уште 2-3 пати ќе каснам некое овошјеuser posted image Пред да забременам не бев многу по овошјето ама сега како спобудалена сум, осеќам ќе родам некое атомско мравчеuser posted image а да забораив да кажам и дека во водата цедам лимон, а гледам и секој ден да каснам по една рака јадки бадем, лешник, индиско оревче зависи што имам ама не смееш со тоа да претеруваш зошто е калорично многу.

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?