|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мултивитамини за трудници
18.6.2012 12:44:11   
mmbucko
Mama_Sk, da ne se povtoruvame i mene otprilika mi e slicno menito, samo bez domasniot sok i recisi skoro bez leb oti ednostavno ne mi se jade.. Edno1-1,5 kg ovosje tepam ko luda. Ako nema vo friziderot me faka panika....Bademi grickam non stop radi kiselini i zadolzitelno skoro sekoj den (ne deka mi se jade) za rucek imame meso. Megutoa vakva ishrana moze samo da ti odrzuva dobra krvna slika ako predhodno ti bila dobra. So Hb 8 ova nema da ti pomogne mnogu. Moras da zemes zadolzitelno nekoj preparat so Fe i zaedno so nego i vitamin C za podobra resorpcija. Rezultatite od zemanjeto na zelezoto ke moze da ti se vidat na krvnata slika duri posle najmalku45 dena. Tolku vreme treba Fe da se vrze za Hb. Pa ti sega so tolku Hb mora da imas i nesvestici pri stanuvanje i tahikardija i se zamaras brgu???????

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Мултивитамини за трудници
18.6.2012 13:14:01   
mama_sk
Bravo za dvete user posted image kolku dobro se hranite, vi se voodusevuvam! Jas imam problemi so zeludnikot pa koga ke kasnam ovosje mislam deka ke umram od bolki i od kiselini user posted image Zelencuk gledam da jadam so sekoj obrok ama isto selektiran. Prvite meseci sekoe utro piev ceden sok od cveklo, jabolko, potrokal, kivi i morkov ama vekje ne mi go podnesuva zeludnikot. Isto mi e tesko od medot so seme od koprivi user posted image Crveno meso jadam 3-4 pati nedelno.
Sega pijam po 2 ampuli tot'hema i primam nekoi vitaminski inekcii a ke pocnam i so mamavit denovive. Imam tahikardija poradi slabokrvnosta i celo vreme sum bez sila, zaspana... user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Мултивитамини за трудници
19.6.2012 15:22:18   
topce
а да пробате со матичен млеч и прополис.
желудникот е надразнет што поради бременоста
што поради тотемите ако ги пиете на гладно како
што пишува во упатството.
и треба поголемо количество на б6 и б12 да внесувате за да има ефект железото.


< Поракaта ја уредил topce -- 19.6.2012 15:23:37 >

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Мултивитамини за трудници
25.7.2012 12:34:21   
antoanetam
22 nedela sum i redovno piev mamavit se dodeka ne mi kaza edna lekarka deka ginekolozite imaat procent od niv i deka ne treba da gi pijat site zeni tuku tie sto nemaat apetit zatoa denesnive trudnici se pvece nakacuvaat na kilazata

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Мултивитамини за трудници
10.10.2012 18:12:42   
ilic
da bidam iskrena jas uste pred da ostanam trudna se konsultirav so nekolku ginekolozi i site mi preporacaa da zemam eden mnogu dobar dodatok na ishrana i toa od edna francuska labaratorija koja e vodecka vo proizvotstvo na najrazlicni preparati povrzani so bremenost a dodatokot se vika OGESTAN ,momentalno seuste go pijam a treba da se pie i po bremenost za vreme na doenje jas sum premnogu zadovolna zasto se pie samo edno apce na den i toa mnogu e dobro izraboten ne se custvuva deka pies apce pootovo e dobro za onie trudnici koi imaat macnini i tegobi
toa e sovet od mene
pozdrav do site

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Мултивитамини за трудници
10.10.2012 18:31:19   
ilic
da ti kazam i jas istoto go imam slusnato

(Одговор на членот antoanetam)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Мултивитамини за трудници
12.10.2012 1:25:40   
darna626
Izvini Ilic, ama nemoj samo za Ogeston da im kazuvas na trudnicite, si imav nevideni problemi dodeka ne gi smeniv, postojano mi se gadese i losese se dodeka ne smeniv na drugi. Sega gi pijam Femibion i sum mnogu zadovolna

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Мултивитамини за трудници
12.10.2012 8:39:23   
kikicka
Дарна626 немора да значи тоа. Секој мултивитамин различно делува на секоја трудница. На некој не му одговараат на некој му одговараат.

ИЗВОРНА ПОРАКА: darna626

Izvini Ilic, ama nemoj samo za Ogeston da im kazuvas na trudnicite, si imav nevideni problemi dodeka ne gi smeniv, postojano mi se gadese i losese se dodeka ne smeniv na drugi. Sega gi pijam Femibion i sum mnogu zadovolna



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот darna626)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Мултивитамини за трудници
12.10.2012 23:39:36   
ilic
bash mi e zal toa shto go slusham ako ti se veruva ti si prva shto se zali od niv
jas veke pet meseci kako gi pijam i voopshto nemam problemi so gadenje i povrakanje a imam dve sestri koi koga ea trudni mnogu povrakaa taka da moeto nepovrakanje ne e nasledno
neznam sto da ti kazam mozebi tebe ogestanot ne ti odgovara i podobro sto si go smenila
pozdrav

(Одговор на членот darna626)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Мултивитамини за трудници
14.11.2012 21:03:11   
kapina
jas sakam da prasam za ginepral za sto se tie apcinja na mojata sestra koja e vo 32 nedela od bremenosta ginekologot i gi prepisal

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Мултивитамини за трудници
15.11.2012 15:27:04   
Hestija
Освен фолна до 12-та недела и тотхема (10 ампули) ништо друго немам пиено, гинекологот смета дека не се потребни дополнителни мултивитамини.
При муабетење со други околу тоа што да се пие за време на бременост ми рекоа да земам флуор, но пак гинекологот не дозволи, единствено ми укажа на здрава исхрана. user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Мултивитамини за трудници
15.11.2012 15:47:18   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

jas sakam da prasam za ginepral za sto se tie apcinja na mojata sestra koja e vo 32 nedela od bremenosta ginekologot i gi prepisal

Kapina verojatno ginekologot i kazal na sestra ti zosto i go dal.Obicno se dava da se spreci predvremeno produvanje

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 15.11.2012 15:49:28 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Мултивитамини за трудници
15.11.2012 15:53:59   
Snowhite RR
И јас во оваа бременост ништо не земам од страна на мултивитамини, утре ќе одам на преглед и можеби нешто ќе ми препиши, макар што јас сметам дека нема потреба, зашто секојдневно внесувам овошје, зеленчук, внимавам на исхраната, па мислам дека нема потреба од доплнителни витамини.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Мултивитамини за трудници
15.11.2012 15:57:56   
RedRain
Здраво Капина user posted image


Таблетите gynipral се користат како превенција за предвремени контракции и породување.Познавам неколку пријателки кој го користеле до 9 месец и родиле живи и здрави деца,сепак е индивидуално но мислам дека нема потреба од страв. user posted image

Позз

(Одговор на членот Hestija)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Мултивитамини за трудници
15.11.2012 16:02:39   
RedRain
Јас си пијам 1 месец Pregnаcare + omega 3 а наредниот паузирама ,а Osteocare ги почнав сега во 6 месец...Сепак колко и да јадеш дневно неможеш да ги внесеш сите потребни дневни витамини.

(Одговор на членот RedRain)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Мултивитамини за трудници
21.11.2012 22:29:56   
*LOVE*
jas gi piev pregnazon obicnite,gi piev i tie so omega3,sega ke gi pocnam ogestan ,a ponekogas si pijam i spirulina,magnezium od 250,i posto Hgb mi e nizok pijam tot'hema

(Одговор на членот RedRain)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Мултивитамини за трудници
24.11.2012 22:59:12   
Фиданче
Јас од седми месец почнав да пијам пре-натал, зошто си викам ај есен е октомври па помалку ке јадам овошје, и си ги купив, после 2 недели д-рот ми ги препорача :). Инаку цела бременост пијам ц, б-комплекс и магнезиум од 4-5месец, заради болки од ширењето на матката !!!

(Одговор на членот *LOVE*)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Мултивитамини за трудници
27.11.2012 22:12:59   
ilic
Za tie apcija imam slusnato deka gi davaat kaj trudnici kaj koi se stravuva od poteski kontrakcii koi se bolni pa se davaat za da se namalat,no toa ne e isto strasno kaj nekoi zeni e i normalno.Jas kaj nekolku trudnici sto mi imaat kazao sto imale malku poteska bremeost odosno pokomplicirana cesto doktorite im imaat prepisuvano utrogesta i tie se slicni na drugite no neznam na koj nacin ikoga gi prepisuvaat koi lekarstva.Ednata trudnica,moja drugarka nejze i gi preporaca nejziiot matice D-r.Partalov,a znam deka i D-r.Korunovski isto gi ima prepisano.
Se nadevam ti pomognav na nekoj nacin:)

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Мултивитамини за трудници
27.11.2012 22:22:04   
ilic
Mene mi kazaa deka so ogestanot ke ti se normalizira pritisokot,jas normalno pred da bidam bremena pritisokot mi bese okolu 135/90 no sega otkako go pijam ogestanot ne mi pominalo nad 120/80 duri i mi bil ponizok.Sekako i mene mi rekoa da pijam magnezium i toa posle treti mesec (sega sum 17 nedela i seuste gi pijam) bas zatoa sto matkata se sirela i se pomestuvala pa mozelo da ima bolki i kontrakcii,i jas isto pijam od 250mg,a na primer sestra mi koja e 22 nedela nejze i dadoa 500mg bidejki kaj ejze ima pogolemi kontrakcii no si ima i drugi problrmi.
A magneziumot me iteresira kako ti go prepisaa,mene mi rekoa deka najdobro bilo da se pie shumliva tableta magnezium edno na den i toa popladne a ako e prepisano 500mg togas dve tableti vo 200 ml voda.
:)

(Одговор на членот *LOVE*)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Мултивитамини за трудници
27.11.2012 22:25:30   
ilic
i jas se slozuvam so tebe vo deneso vreme i zdravata hrana kojznae kolku e zdrava
taka da sto si e sigurno sigurno si e

(Одговор на членот RedRain)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Мултивитамини за трудници
28.11.2012 8:17:50   
Snowhite RR
Мене сега во 28ма недела ми препиша мултивитамини Витрум, ама се уште не сум ги зела, уште се двоумам дали да пијам такви хемии, сепак внесувам доволно зеленчук, овошје, сушено овошје исто така. Таа рече демек бебето било малку помало, па да сме го зголемеле, а јас колку што прочитав на нет, таман си е.
Да не ја знае некој цената на овие Витрум витамини, не дека е битна кога се работи за бебе, ама онака информативно

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Мултивитамини за трудници
29.11.2012 15:26:38   
ilic
Snowhite za cenata neznam tocno da ti kazam no mozesh da se javish vo bilo koja apteka slobodno ke ti kazat jas taka doznavam za ceni za bilo shto i da me interesira,inace ubavo e da si zemesh nekoj preparat ako ti go predlozil ginekologot,vo sekoj slucaj bilo koj takov preparat da go zemesh site preporacuvaat pokraj toa obavezno vo tekot na denot da konzumiras 2-3 parcinja ovoshje,taka da ubavo e shto se hranish so zdrava hrana ubavo e da zemesh i nekoj preparat,jas naprimer obavezno vo denot jadam nekakva salata pred rucek a vo tekot na denot minimum po edno ovoshje bilo kakvo: jabolko,banana,mandarina,portokal,ceden limun....
Tvoe si e shto ke si reshish,no shto i da reshish sigurna sum nema da zgreshish:
pozdravuser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Мултивитамини за трудници
1.3.2013 21:11:17   
Melanija RR
Јас од 5 недела пиев Фолна на Алкалоид и Магнесол шумливи(1 на ден),по контролата во 12 недела докторката ми рече кога ќе завршам со паковката со Фолна (ми беше 2ра) па продолжам со Прегназон (679денари) еднаш на ден и Магнезиум (450 денари) еднаш на ден на Натурал Веит.Сега сум 15 недела и тоа е се засега user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Мултивитамини за трудници
6.3.2013 12:20:55   
slavicav
Jas pijam magnezium,vitamin c,mamavit i od denes ke pijam i zelezo, tothema po edna ampula na den.Ima nekoj iskustvo so tothemata?Jas dosega sum piela ferum sirup ama mnogu odamna koga mibeshe nisko zelezeto,tabletite mi bea mnogu teshki pa zatoa sirup piev.Do sega go izbegavav ama po site nastinki i virusi ke pochnam.I ushte neshto dali smetate deka multivitaminite pregnacare od mamavit???

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Мултивитамини за трудници
6.3.2013 15:32:23   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

Jas pijam magnezium,vitamin c,mamavit i od denes ke pijam i zelezo, tothema po edna ampula na den.Ima nekoj iskustvo so tothemata?Jas dosega sum piela ferum sirup ama mnogu odamna koga mibeshe nisko zelezeto,tabletite mi bea mnogu teshki pa zatoa sirup piev.Do sega go izbegavav ama po site nastinki i virusi ke pochnam.I ushte neshto dali smetate deka multivitaminite pregnacare od mamavit???


Можеш да пијеш Фероглобин, тоа се капсули со железо и витамини Б групата. Многу добро се поднесуваат. А тие други мултивитамини за трудници се за мене сите исти, само другачија фирма. Нема да погрешиш за кои и да се одлучиш. Јас лично пиев Витрум, само многу апетит ми отвараа user posted image

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?