|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што да се понесе во болница?
10.11.2011 13:03:47   
@Mila@
Lele srce si fala sega pomirna sum ke si spakuvam se i neka si sedi torbickata :)))

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Што да се понесе во болница?
10.11.2011 13:04:10   
Ikana
e bas vaka i jas imam kupeno plus minus nekoja sitnica (kako spavakjata, tnx za sovetiteuser posted image ) KE svercate hrana po tasni od majki, zasto da ne svercate ako ste gladni pa samo sto ste se porodile pobogu, koj ke me vidi mene, tasnata da ne mi ja istresat slucajno!!! Zemi si hrana, rani dusa da te slusa! i obavezno nekoja cistacka tamu fati da ti cisti, onaka na muabet ja fakas, so vic ili kompliment user posted image I glej da ne te fatat normalno! A za lebarki ti jadela ne jadela ima taka da uzivaj!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Што да се понесе во болница?
10.11.2011 13:10:58   
@Mila@
ahahahah ova sovetive se mng prakticni "fati nekoja cistacka za da ti cisti so vic ili kompliment "kikiki jaki ste:))))

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Што да се понесе во болница?
10.11.2011 13:11:38   
miana
Jas koga se poragav ni spavaca ne davaa...dodeka si dole ( pred da te kacat za poraganje) moze ,ama posle oni ti davaat kakva-takva spavaca ( raspartalena) i tolku...i da si imas tvoja LOM ke ti se napravi koga ke pocnes da krvaris ili vodenjakot koga ke ti pukne...Sto sakas pravi LOM ke ti bide..Dzabe i vloski i se....Takada bolje prljajte gi nivnite ( kakvi - takvi) pA posle koga ke ve simnat so bebeto i koga veke ke bidete lom ( isteceni ) ke si ja oblecete vasata ( ako vi dozvolat)

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Што да се понесе во болница?
10.11.2011 13:12:18   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Jas koga se poragav ni spavaca ne davaa...dodeka si dole ( pred da te kacat za poraganje) moze ,ama posle oni ti davaat kakva-takva spavaca ( raspartalena) i tolku...i da si imas tvoja LOM ke ti se napravi koga ke pocnes da krvaris ili vodenjakot koga ke ti pukne...Sto sakas pravi LOM ke ti bide..Dzabe i vloski i se....Takada bolje prljajte gi nivnite ( kakvi - takvi) pA posle koga ke ve simnat so bebeto i koga veke ke bidete lom ( isteceni ) ke si ja oblecete vasata ( ako vi dozvolat)
Da ne me svatote pogresno davaat spavaca ama samo nivna - tvoja NE

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Што да се понесе во болница?
10.11.2011 13:14:14   
Ikana
eeej ja lani koga se operirav ma ne serii, ma ne indiski a be sve sum im vlegla i na kraj me budea za daljinskoto od tv da im go dadam, posto samo edno imase za 2 apartmani, komedii bevme, i iskreno da ti kazam srcki bea osven edna sestra lele losotiluk samo mi se derese hahahha a drugive me proodea posle operacija, jas so kateter ona mi vika ajde zemi si ja gucci torbicata i na kontrola kaj doktorot user posted image
e pa i mene ne mi dadoa spavakja ama aj za svaki slucaj neli spremni da bideme, mi dadoa onakva so cvetici nivna stirkana stirkana mislis ke se skrsi hahahahaha

< Поракaта ја уредил Ikana -- 10.11.2011 13:15:39 >

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Што да се понесе во болница?
11.11.2011 12:51:43   
*Elena*
Zdravo na site:) Jas zavcera bev na predavanje vo GAk, i sestrata sto gi drzese predavanjata naglasi deka za vo bolnica treba da imame spremeno 3 torbici(neseseri, ranci).
Prvata da bide samo so vloski, 2 cepcinja za procistuvanje, vlazni maramici, papuci (isklucivo gumeni da bidat), zdravstvena kniska + kartonce za krvna grupa i dokumentacijata od prethodnite pregledi od tekot na bremenosta (naodi od mikro brisevi, ctg i sl.). Ovaa torbica odma ja nosite vo bolnica so vas.
Vtorata torbica treba da ima vloski, vlazni maramici, 2 peskira za vas, 2 peskira za bebe, peleni za bebe, pavloviceva za bebe, mobilen + polnac (znavi mobilen ne e dozvoleno do poragjaj), sapun, pasta + cetka za zabi, sokcinja, mleko i leden caj pakuvani vo mali pakovanja, i moze nesto gricki(biskviti i sl.). Ovaa torbica vi ja nosi soprugot vednas posle poragjanje. Dokolku nesto vi fali sekogas moze dopolnitelno da vi donese.
Tretata torbica e za iskacanje, garderobata za vas i za bebusot, koja soprugot ke vi ja donese pred izlaganje.

Pozdrav.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Што да се понесе во болница?
11.11.2011 12:56:01   
miana
A ti kaza li kakvo cepcinja da si zemes,od koi ????

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Што да се понесе во болница?
11.11.2011 13:03:42   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

A ti kaza li kakvo cepcinja da si zemes,od koi ????


Rece od apteka bilo koi, znaele aptekarkite, site bile pakuvanj po 6, a ni trebaat samo 2. Jas slucajno se najdov pred eurofarm i zemav nekoi Dulcolax.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Што да се понесе во болница?
11.11.2011 13:06:28   
miana
Pa zarem oni tamu nemaat p atreb anie da si nosime...Bog da cuva...Jas znam edna zenicka so mene sto lezese posle poragaj i gi kupi mazot ( imase hemoroidi posle poragaj - i jas imavuser posted image ) i za da ne zapnuva vo wc koga odi si gi kupi da si stava...A mene mi stavija koga me kacija vo porodilno..Bog da cuva ako do tamu stasale - sami da si nosime..Pa i peskirce za bebeto znam deka ne se nosese..ct ctc ct  svasta..ke mu poracuvam na mm toa od kako ke se porodam gricki,micki 

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Што да се понесе во болница?
11.11.2011 13:10:45   
*Elena*
e da:) Cepcinjta za pred poragjaj trebaat, ama stvarno nema smisla sto baraat takvi sitnici, namesto da si gi snabdat samite. Zatoa privatno e najubavo, ne treba nisto da se zamaras da nosis i da mu ja mislis, ama...Kako i da e i jas sum 37 nedela i jas se spremam za vo GAK, pa da pomognam malku. Pozdrav:)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Што да се понесе во болница?
11.11.2011 13:17:34   
AnnaMolly RR
Јас во Чаир од горенаведеното носев само пелени и крема за бебето, два пешкири за мене, прибор за моја лична хигиена, влошки и телефон. Друго ништо. Ни пешкир за бебето, ни чепчиња, ни не знам таму млеко и сок во мали пакувања user posted image
Тоа мм ми носеше после пораѓање за да пијам течности. Многу голем е твојов список, мислам дека повеќето се непотребни работи.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Што да се понесе во болница?
11.11.2011 13:22:33   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Јас во Чаир од горенаведеното носев само пелени и крема за бебето, два пешкири за мене, прибор за моја лична хигиена, влошки и телефон. Друго ништо. Ни пешкир за бебето, ни чепчиња, ни не знам таму млеко и сок во мали пакувања user posted image
Тоа мм ми носеше после пораѓање за да пијам течности. Многу голем е твојов список, мислам дека повеќето се непотребни работи.

me tooo

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Што да се понесе во болница?
11.11.2011 13:37:11   
*Elena*
Abe ova go kaza sestrata od GAK, sea na koj ne mu se zamara mnogu, ili koj neznae, moze da si otide so edna torba od start i posle poragaj da ceka da i ja kacat gore, i se sto i fali dopolnitelno da i se donese. Mislam nema nikoj da ve vrati od bolnica ako ne ste zemale torbica...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Што да се понесе во болница?
11.11.2011 23:56:39   
Natuska85
И јас Елена си ги имав спременно сите овие работи што ги наброја и се ми се најде,освен чепчињата,они ми ставија,ама си ги носев за секој случај.Инаку имав купено некои билакс чепчиња.И мобилниот горе си го качив во породилна сала и одма после пораѓај ми го извади сестрата од ранецот и ми го даде.Па цело време додека  бев на боксот си зборев на телефон си се фалев на кој ќе стигневuser posted image .Вториот ранец ми го донесе мм кога се сместив во соба.А се дополнително што ми требаше ми носеше наредните денови.

Плус носев спаваќа моја која ја носев и на пораѓајот и никој ништо не ми кажа(пошто прочитав негде дека не е дозволено),а и наредните денови ,пошто останав подолго во болница,си комбинирав мои и нивни.Нивните се ептен крш,скинати со дупки цели,освен ако немаш врска некоја чистачка да ти дава понови спаваќиuser posted image .Смешно ама тоа е реалноста во Гак.Јас си подчастував една чистачка и си имав чиста постелнина и нова спаваќа секој ден.Уште еднаш ќе кажам јас подолго останав и затоа ми беше ова битно инаку 2-3 дена се издржува и така.


< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 12.11.2011 0:04:07 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Што да се понесе во болница?
14.11.2011 17:40:31   
cevlicka
Jas minatiot pat nosev vloshki (+raboti za moja lichna higiena), pampersi i vlazhni maramchinja za bebeto. Da ne ima nekoi novi pravila? Za sokovite i grickite (suvata hrana) znam deka ti ja nosat posle poroduvanje a oblekata pred odenje doma. Ona shto mene najmnogu mi trebashe bea silikonskite pupki. Prvo ne mi davaa da gi koristam, ama koga vidoa deka i po 2 dena doenje namesto pupki jas imav rani, mi dozvolija. Ne e tochno kako shto vikaat nekoi sestri deka ne sme znaele da gi doime, ke se odviknelo bebeto od doenje, itn...jas maliot go doev do 9 meseci a so silikonskite do 5 meseci, dodeka porasna pa pochna da faka malku poveke so usteto. Gradite mi porasnaa 3 pati poveke od pred bremenosta, pa imav problem. Ne e losho pred da dojde terminot za poroduvanje da gi razgledate site vakvi raboti (silikonski pupki, pumpi za odmolzuvanje), mozhe nekoja da vi zatreba. user posted image Edinstveno poradi koe ne mi se dopagjaa ovie 'dodatoci' e shto gubite vreme za sterilizacija. Ama se isplateshe. user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Што да се понесе во болница?
26.11.2011 2:40:10   
fetusce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

И јас Елена си ги имав спременно сите овие работи што ги наброја и се ми се најде,освен чепчињата,они ми ставија,ама си ги носев за секој случај.Инаку имав купено некои билакс чепчиња.И мобилниот горе си го качив во породилна сала и одма после пораѓај ми го извади сестрата од ранецот и ми го даде.Па цело време додека  бев на боксот си зборев на телефон си се фалев на кој ќе стигневuser posted image .Вториот ранец ми го донесе мм кога се сместив во соба.А се дополнително што ми требаше ми носеше наредните денови.

Плус носев спаваќа моја која ја носев и на пораѓајот и никој ништо не ми кажа(пошто прочитав негде дека не е дозволено),а и наредните денови ,пошто останав подолго во болница,си комбинирав мои и нивни.Нивните се ептен крш,скинати со дупки цели,освен ако немаш врска некоја чистачка да ти дава понови спаваќиuser posted image .Смешно ама тоа е реалноста во Гак.Јас си подчастував една чистачка и си имав чиста постелнина и нова спаваќа секој ден.Уште еднаш ќе кажам јас подолго останав и затоа ми беше ова битно инаку 2-3 дена се издржува и така.



Objasnuvanjeto so rancite mene mi izgleda smesno-komicno. Vo sekoja klinika i bolnica  razlicno kazuvaat sto treba rodilkata da ponese so sebe. Jas planiram da se poragam vo Cair neznam tamu sto baraat, ako moze da mi kaze  nekoj nesto za tamu sto baraat rodilkata da ponese, mnogu ke Vi bidam blagodarna.

< Поракaта ја уредил fetusce -- 26.11.2011 2:42:09 >

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Што да се понесе во болница?
26.11.2011 11:12:59   
Natuska85
Фетусче немора ранци да носиш стави си ги стварите во ќесиња ако сакашuser posted image ,целта ми беше да се свати поделбата на работите за тоа во кој момент што ти треба.Ама секој си знае најдобро за себе,нели.
Има на претходниве страни од темава пишувано и за тоа што ти треба за во Чаир разлистај.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Што да се понесе во болница?
26.11.2011 22:23:18   
taisa
eve dve nedeli otkako se porodiv na GAK i da vi kazam deka se si nosev za mene tri spavaci od koi vo edna se porodiv, gaki,kozmetika za licna higiena peskiri i postelnina odnosno tri dolni carsafi .za bebeto kebence, carsafce, obleka za tri dena zosto sama si go oblekuvav ne im ja dadov otkako mi ja donesoa samo prvata vecer i celo vreme sama si ja oblekuvav a za spavacite ionaka nemaa nivni da mi dadat i dokolku se uverat deka se ti e pereno i peglano ne pravat nikakov problem neznam jas sum prvorotka i nikoj nisto ne mi rece duri i me pofalija e sega sum nosela tri torbi ama mm bese tuka celo vreme da mi gi nosi taka da ne se zalea mnogu a na kraj sama si gi iznesov.uslovite se uzasni i sse sto si nosev vo tie bolni i voedno i najsrekni momenti koga se povrzuvav so mojata princezicka ne samo sto mi gi olesnii mi gi razubavi tie denovi vo bolnica sepak edvaj cekav da si dojdam doma i da ne pustea uste istiot den bi si dosla doma.krevetite se neudobni namesto da zakrepnes ke se dofatis ,vo wc mozes samo da se razbolis ,a za lebarkite da ne zboruvam.ne ni mislev deka e mozno takvo nesto sum lezela i drug pat na bolnica poveke pati ama ova e kraj na muabetot.strasno.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Што да се понесе во болница?
29.11.2011 15:10:55   
*Elena*
neznam dali vo temava mu e mesto na moevo sledno prasanje, ama me interesira dali i og kade nabavuvate gradnici za doenje?, probav eden od sara fashion ne bese bas komoten, a i nemaa nekoj izbor na golemini...

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Што да се понесе во болница?
29.11.2011 15:26:29   
mila28
Elena jas si kupiv gradnik za doenej od zeleno pazarce pamucen e i mnogu udoben, a i eftin 180 denari. Seuste se nemam porodeno megutoa si kupiv so nadezd deka ke go dojam user posted image i ke imam potreba od takov gradnik.

p.s. ne planiram d ago nosam vo bolnica, z apsole mi e..tamo kade..nema da mi treba, ke bidam vo spavacica so otvori kaj gradite, sigurno nema da se stegam so gradnik.


< Поракaта ја уредил mila28 -- 29.11.2011 15:27:48 >

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Што да се понесе во болница?
29.11.2011 15:51:39   
*Elena*
Da ,da za vo bolnica nemora. Inace i jas uste neznam dali ke dojam, utre mi e kraen termin za poragjanje, ama po kolostrumot sto mi istekuva se nadevam deka ke imam mleko za doenje. Fala za infoto, malku mi e tapa za probuvanje prsluci na zeleno pazarce, ama moze da se otide.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Што да се понесе во болница?
29.11.2011 18:25:29   
fetusce
Jas go najdov 180 denari vo gtc na treti kat vo elit. Pamucen e. A za vo bolnica nema da go nosam.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Што да се понесе во болница?
30.11.2011 16:20:14   
fetusce
ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Da ,da za vo bolnica nemora. Inace i jas uste neznam dali ke dojam, utre mi e kraen termin za poragjanje, ama po kolostrumot sto mi istekuva se nadevam deka ke imam mleko za doenje. Fala za infoto, malku mi e tapa za probuvanje prsluci na zeleno pazarce, ama moze da se otide.


Sto e toa kolostrum. Mene nisto ne mi tece ttakvo nesto od gradite a imam uste eden mesec do poroduvawe. Toa da ne znaci nesto?

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Што да се понесе во болница?
30.11.2011 16:32:35   
*Elena*
Fetusce toa e kako zoltenikava vodesta tecnost, nesto kako prvoto mleko sto ke se izlaci otkako ke se porodis. I nemora da znaci nisto, jas imav uste vo 7 mesec, mi praese fleki po prslucite:), pa edno vreme nemav i taka. Obicno se desava da se izlaci vo mnogu mali kolicini, posle topol tus ili ako e mnogu zesko i gradite ti se poopusteni.

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?