|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што да се понесе во болница?
19.7.2011 22:40:09   
Beatris
Јас отидов со куферче во болница user posted image user posted image user posted image  Ништо не искористив ни спавачи ни ништо (ми даваа поновички по две-три дневноuser posted image ) , само пешкирчиња, улошки и средства за лична хигиена: и нормално пеленките за user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Што да се понесе во болница?
25.7.2011 11:07:12   
mimi*
А во која болница се породи Beatris?

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Што да се понесе во болница?
25.7.2011 11:16:11   
miana
So prvata bremenost se poraga vp drzavna..Mi dozvolija pizami dodeka bev dola a potoa koga me kacija za poragaj mi dadoa spavaca mi rekoa i gakite i gradnikot da gi soblecam i gore mi dozvolija da odnesam samo vloski i vlazni maramici ( i mobilniot svercuvan vo vloskite) ostanatite raboti sto gi nosev gi zema soprugit  i koga se porodiv mi gi donese..Celo vreme vo spavaca bez prsluk,bez gaki ( vloskata ja drzite bez gaki celo vreme) moze papuci od doma ( nekoi sto moze da se mokrat - zosto vo kupatiloto bese uzas) peleni za bebeto,maramici i pomada za bebeto,za jadenje moze da vi nosat sekoj den. Za apartman togas se plakase 50 evra dnevno,ama iskreno ne go preporacuvam zosto so drugi zeni e poubavo za drusto i eventualna pomos...Pozdrav

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Што да се понесе во болница?
27.7.2011 16:27:12   
mimi*
Здраво на сите
Имам едно прашање до вас. Гледав во тинекс ВИР улошки меѓутоа имаше два типа, едните видов дека се со мрежичка околу 50 денари а другите не видов какви се околу 180 ден. Дали некој знае да ми каже кои какви се и какви ќе ми требаат за во болница?
поздрав

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Што да се понесе во болница?
27.7.2011 16:48:05   
Natuska85
Мими за во болница ти требаат од тие со мрежичка,сигурно тие 50 ден што викаш дека се.Ги има и во Зегин јас од таму си купив и тука негде беше цената.Земи си 2 пакетчиња,па ако ти требаа уште ќе ти докупи маж ти

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi*

А во која болница се породи Beatris?


Инаку Беатрис се породи во ГАК,во ист период се породивме,затоа можам и јас да ти одговорам,она сигурно не го видела постотuser posted image


< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 27.7.2011 16:54:12 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mimi*)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Што да се понесе во болница?
27.7.2011 16:52:25   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

So prvata bremenost se poraga vp drzavna..Mi dozvolija pizami dodeka bev dola a potoa koga me kacija za poragaj mi dadoa spavaca mi rekoa i gakite i gradnikot da gi soblecam i gore mi dozvolija da odnesam samo vloski i vlazni maramici ( i mobilniot svercuvan vo vloskite) ostanatite raboti sto gi nosev gi zema soprugit  i koga se porodiv mi gi donese..Celo vreme vo spavaca bez prsluk,bez gaki ( vloskata ja drzite bez gaki celo vreme) moze papuci od doma ( nekoi sto moze da se mokrat - zosto vo kupatiloto bese uzas) peleni za bebeto,maramici i pomada za bebeto,za jadenje moze da vi nosat sekoj den. Za apartman togas se plakase 50 evra dnevno,ama iskreno ne go preporacuvam zosto so drugi zeni e poubavo za drusto i eventualna pomos...Pozdrav


Не се согласувам со ова затематото,пошто во апартманот па нонстоп е дозволена посета и дали мајка,свекрва или маж ти можат нонстоп да се тука и да ти помагаат за било што.А за чистотата да не правиме муабет,далеку почисто е.А и цел персонал те гледа поинаку,попревилигирана си.Кажувам од искуство пошто лежев 3 дена во апартман и 17 дена во обична соба.Ако се има можност јас би препорачала апартман да се земе


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Што да се понесе во болница?
27.7.2011 19:28:37   
Natasa981
Супер информации, мамички..Само ме интересира дали и по приватниве болници неопходно е истото да се понесе или не? Всушност, треба ли нешто да се понесе на пример  во Систина ако се пораѓаш?Знае ли некоја мамичка да одоговори или можеби има погоре во темава user posted image  

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Што да се понесе во болница?
27.7.2011 22:36:58   
Natuska85
Имењачке имаш на предходниве страници напишано искуства и за во приватните клиники,пролистај user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Што да се понесе во болница?
27.7.2011 22:37:41   
Maca25
За во приватните освен мобилен и полнач ништо друго не ти треба. снаа ми се породи пред 2 недели во Ремедика и отиде само со моб, лична карта и мајчина книшка. Толку. Се ти даваат од таму.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Што да се понесе во болница?
28.7.2011 13:00:27   
Natasa981
Maca i Natus,  fala na odgovorite :)

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Што да се понесе во болница?
28.7.2011 13:04:32   
miana
Uf  i jas sakam privatno ama nema user posted image   Inaku Vir vloskite se naj,najdobri..Imav nekoi boni [rvo pa majkami mi donese Vir i ja vidov razlikata..Virot nema sansi da propustaat imaat i kako kesicka odozdola i po tvrdi se.Drugove se obicen pamukuser posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Што да се понесе во болница?
3.8.2011 22:03:54   
kuklicka26
Jas imam za vo bolnica sprmeno vaka:peskiri,tri spavaci,papuci,pribor za licna higiena,uloski,vloski za gradi,kartonce za krvna grupa,toaletna hartija,4 para gakicki(iako prviot dena ne dozvoluvaat gakicki),fotoaparat,mob tel za bebeto pampersi,pavloviceva i vlazni maramici i obleka za iznesuvanje na bebeto i za mene.

(Одговор на членот mamicka)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Што да се понесе во болница?
3.8.2011 22:21:46   
Maca25
Нема потреба од облека за изнесување од болница, освен ако не живееш во друг град. Тоа можат и дента кога се искача да ти донесат.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Што да се понесе во болница?
11.9.2011 12:28:57   
kikicka
Za vo sistina nisto ne vi treba osven pribor za higiena ,nemora vloski za zimate imaat tamu ,alista za bebeto koga ke ispagjate od bolnica i toa e toa i vloshki zagradite za da ne gi mokrite spavacite koga ke potece mlekce:)

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Што да се понесе во болница?
27.9.2011 13:02:24   
@Mila@
Iskusni mamicki, imam prashanje vo vrska so toa sto i kolku treba za bebeto za vo bolnica dur sme tamu osven pelenki,kozmetika,obleka za iskacanje.Dali i kolku treba bodi,corapcinja,shpihozni,kebence,peshkirce i dr osnovni raboti od gardaroba,vo sto e obleceno bebeto dur e vo bolnica i kolku i dali treba da se nosi obleka za nego.

I od vashe iskustvo dali da kupuvam za pocetokot obleka 0-3 meseci ili da si zemam i od 3-6 kombinirano.Nemam ic prestava za golemina i kolicina na potrebni raboti za bebeto,a ne sakam da trcam posle ili nekoj dr namesto mene da kupuva osobeno deka za bebce se raboti i mng mi e merak jas da si odbiram i sara i modelce i se, epten se raduvam na bebeshki obleki. pls nekoj so iskustvo neka mi pishe.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Што да се понесе во болница?
27.9.2011 16:01:57   
miana
Za bebeto ne ti treba garderoba za  vo bolnica..ti trebaat samo vlazni maramici,peleni i pavloviceva..Nisto drugo...Koga ke ti recat deka si odis  togas treba da ti donesat alista od doma ( a ti da si spremis za da ne sprema mazti) Bodi,corapcinja, ( ili hulahopcinjaa-zavisi kakvo e nadvor ) spilhozni,kapce i kebence ( vrekice za prenesuvanje) i korpa - vo koja sto ke go nosite user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Што да се понесе во болница?
27.9.2011 16:09:18   
JovanaJ
I za vo Re Medika nisto ne ti treba, jas nosev samo cetka za zabi (vloski za gradi ne mi tekna da ponesam ama i ne mi pritrebaa). Duri mi dadoa i krema za bradavici, toa mi zatreba....Sampon, pasta i sl. ti davaat se..osven ako ne sakas da menuvas pa da si poneses.
Obleka za bebeto mi donesoa koga dojdoa da ne zemat...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Што да се понесе во болница?
5.10.2011 23:46:55   
agripi
aj ve molam pisete nesto za vo bolnicata vo Prilep user posted image

(Одговор на членот mamicka)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Што да се понесе во болница?
17.10.2011 20:17:19   
majata
Zdravo mamicki!!!
Najmnogu vi blagodaram za informaciite, navistina se od korist osobeno za mamickite bez iskustvouser posted image

Inaku, zdravje, planiram da se porodam vo GAK, i pogore vo iskustvata za toa sto da se ponese vo bolnica se spomenuva "pavloviceva mast"... e sega, moeto prasanje e od koja?! Bidejki doma imam rozeva (mirizliva) pavloviceva, ili treba od onaa belata... navistina ne znam... help!

Vi blagodaram... 

(Одговор на членот agripi)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Што да се понесе во болница?
17.10.2011 20:29:16   
lilicka
МНОГУ....влошки,памперс за user posted image павличева маст,козметика,пешкири,ноќница може неколку з‘ш таму им се стари,мобилен-полнач!!!

(Одговор на членот majata)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Што да се понесе во болница?
17.10.2011 22:54:14   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: majata

Zdravo mamicki!!!
Najmnogu vi blagodaram za informaciite, navistina se od korist osobeno za mamickite bez iskustvouser posted image

Inaku, zdravje, planiram da se porodam vo GAK, i pogore vo iskustvata za toa sto da se ponese vo bolnica se spomenuva "pavloviceva mast"... e sega, moeto prasanje e od koja?! Bidejki doma imam rozeva (mirizliva) pavloviceva, ili treba od onaa belata... navistina ne znam... help!

Vi blagodaram... 



Мајата каква сакаш такава си носиш,никој не ти приговара на тоа


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот majata)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Што да се понесе во болница?
27.10.2011 20:23:59   
taisa
citajki go forumot i nekolku drugi web strani spremiv mozebi i premnogu raboti duri i obleka za bebeto pa kako ke bide ke vidime duri i lepenki za bebeto za papokot nabaviv a sega bas razmisluvav za prasok za papceto i bivacin dali da kupam no majka mi me predomisluva vika tamu gi mackaat so drugo nesto(zaboraviv kako se vikase) a toa za doma ke ti trebauser posted image
vie sto mislite?
user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Што да се понесе во болница?
27.10.2011 20:54:17   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: taisa

duri i lepenki za bebeto za papokot nabaviv a sega bas razmisluvav za prasok za papceto i bivacin dali da kupam no majka mi me predomisluva vika tamu gi mackaat so drugo nesto(zaboraviv kako se vikase) a toa za doma ke ti trebauser posted image
vie sto mislite?
user posted image


za pocetok se macka samo so 70% alkohol...ako ima potreba ponatamu so bivacin dermatol ili hidrogen..ama ne kupuvaj dodeka ne ti kazat...sterilni gazi obavezno

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Што да се понесе во болница?
10.11.2011 12:43:04   
@Mila@
Mamicki za bolnica planiram da go spakuvam slednovo:
-knishka so karton i upat,
-uloshki pamucni ...kolku paketcinja da zemam 5 imam kupeno
-mobilen punjac
-neshto sitno za grickanje
-set za licna higiena
-peshkir golem + nekolku pomali (dali mi trebaat poveke peshkiri za tushiranje)
-papuci za tushiranje i ushte edni papuci sto ne se za mokrenje
-spaca + penjoar
-corapi !!! (ne mozam bez niv) gaki ke zemam ama ne znam dali ke gi oblecam
-obleka za izlaganje dopolnitelno ke mi donesat


ZA bebceto:
-pelenki pampers,pavloviceva,jekoderm,vlazni maramici ( ne znam dali da zemam od pamucnite peleni i svetski za sirok povoj) +obleka za bebeto za izleguvanje + korpa.

Neka me iskoregira nekoj ako mi fali neshto.

Tnx

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Што да се понесе во болница?
10.11.2011 12:51:08   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

Mamicki za bolnica planiram da go spakuvam slednovo:
-knishka so karton i upat,
-uloshki pamucni ...kolku paketcinja da zemam 5 imam kupeno
-mobilen punjac
-neshto sitno za grickanje
-set za licna higiena
-peshkir golem + nekolku pomali (dali mi trebaat poveke peshkiri za tushiranje)
-papuci za tushiranje i ushte edni papuci sto ne se za mokrenje
-spaca + penjoar
-corapi !!! (ne mozam bez niv) gaki ke zemam ama ne znam dali ke gi oblecam
-obleka za izlaganje dopolnitelno ke mi donesat


ZA bebceto:
-pelenki pampers,pavloviceva,jekoderm,vlazni maramici ( ne znam dali da zemam od pamucnite peleni i svetski za sirok povoj) +obleka za bebeto za izleguvanje + korpa.

Neka me iskoregira nekoj ako mi fali neshto.

Tnx

Jas ke te iskoregoram-imas mnogu visok....
Za bebeto ti treba samo- peleni,maramici i pomada ( i alista za izleguvanje od posle) peeni za sirok povoj ne ti trebaat ke ti kazat doma da si ja povitkuvas so niv.Jekoderm ne ti treba ( nikoj enma da ti go macka deteto tamu)..Za tebe 2para papuci ne ti trebaat tuku samo edni i toa da mozes da gi mokris...Peskir eden za tusiranje i eden za lice za nautro..Vloski taman si zamala - tolku i ke ti trebaat..Gricki neznam kolku ke mozes da vneses tamu sega so noviov minister ( dajboze da mozes)
I toa e toa..Polnac za mobilen+ mobilen..Koga ke te kacat na poragaj nisto ne zimas - ti davaat samo vloski i maramici da zemes ( a mobilniot go kries vo vloskite -po instrukcii od sestrite) user posted image I posle koga ke ve simnat so bebeto mazotti ke ti ja zeme torbata od dole i ke ti ja kaci gore

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?