|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што да се понесе во болница?
20.1.2011 21:48:50   
tnade
zdravo devojki ima li nekoja sto sega brzo e porodenaa vo cair, sto treba da nosam so mene koga ke pojdam vo bolnica, pocnuvam sitno da brojam 

(Одговор на членот bebus.m)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Што да се понесе во болница?
30.1.2011 13:05:28   
none
sto kazuvate so kartoncinja se naplakja porogjaj pa neli e bez pari pisete kolku e porogjaj vo drzavna da si znam imam kartoni

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Што да се понесе во болница?
30.1.2011 13:45:13   
ole2004
None jas se porodiv letoto vo Cair,a mi pobaraa samo upat od maticen ginekolog i plavo kartonce,i nisto ne mi naplatija.Pozdrav i so lesno

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Што да се понесе во болница?
30.1.2011 16:21:00   
keti84
None jas sum 39nedela i planiram vo drzavna da se poragam, za vo drzavna ti treba bolnicki upat i plavo kartonce i ne se naplaka poragaj a isto i epituralnata anestezija e sega bez pari ( odev na sovetuvaliste i anesteziologot ni kaza deka porano bila 6500 a sega bila bez nikakva nadoknada i rece iskoristete dodeka mozete user posted image Pozdrav i so lesno

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Што да се понесе во болница?
30.1.2011 17:23:06   
none
e fala za epiduralnata ne znaev znaci da ne trpime bolki vednas epiduralna heh e jas uste nisto eve si rucav i toa jadam kako idiot i posle mi e tesko nemozam da disam  a stomakot ke mi pukne lele kolkava sum me zatega mnogu i koga ke stanam me vlece nadolu a od kontrakcii nitu k ajde ke cekam,utre pak ke odam da vidam 

(Одговор на членот keti84)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Што да се понесе во болница?
31.1.2011 16:43:15   
omorfo89
Кога почнавте да ги спремате работите за во болница? Мене уште не ми се исперени и испеглани алиштата за бебето , а и немам спремено работи за мене а сега сум 30 недела. Што мислите дали е рано од сега да почнам? user posted image

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Што да се понесе во болница?
31.1.2011 20:16:31   
rina13
e bas sakav i toa da prasam sto planirate da ponesete vo bolnica i dali davaat tvoi alista???a spavaci???peleni??ke se poragam vo remedika i bi sakala da znam dali dozvoluaat ili ne da si nosis svoe.

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Што да се понесе во болница?
8.2.2011 18:11:04   
Simonne
Dali ima nekoj od Ohrid ili Struga sto se porodil vo Struga sega brzo, da mi objasni sto kako treba za tamu?
Jas sum 35 nedela i veke se si spremiv, osnovni raboti, samo me interesira dali oblekata ti ja davaat od tamu ili ti treba da si ja nosis?

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Што да се понесе во болница?
10.2.2011 20:23:25   
Annet
има ли некоја моја сограѓанка велешанка ,искусна во породување во велешкава болница,да ми пише што ми треба за да си понесам??? рано ми е мене ама сепак тоа следиuser posted image

(Одговор на членот Simonne)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Што да се понесе во болница?
24.3.2011 17:23:58   
kikitina
Планирам да се породам во Државна, па ме интересира доколку сакаш апартман кога треба да си организираш,има ли слободни во секое време. Колку чини од една ноќ? Ќе се породам во најжешкото околу 11 јули, па добро би ми дошло сопствена соба и бања.

(Одговор на членот mamicka)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Што да се понесе во болница?
24.3.2011 17:29:53   
Natuska85
Кикитина вчера на предавањата за трудници ни кажаа дека сега во недела ќе е свеченото отварање на новата зграда на ГАК а до 1 мај се ќе биде преместено таму веќе.Така да нема да ти треба апартман пошто сите соби биле со по 2-3 кревети и со сопствено вц.Е сега можеш да си земеш апартман единствено ради дозволената посета во секое време.Инаку чини 3000 ден од вечер.

А еве тука можеш да прочиташ повеќе за апартманите на клиника


< Поракaта ја уредил Natuska85 -- 24.3.2011 17:31:03 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Што да се понесе во болница?
24.3.2011 17:51:33   
sonjuska
a nekoja od vas so iskustvo od bitolska bolnica da me posovetuva sto se treba da ponesam? 

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Што да се понесе во болница?
25.3.2011 15:27:09   
mosa
Za onie sto ke se poragaat vo drzavnite porodilista priborot za licna higiena da go stavite vo neseser so patent da ne vi vleze nekoja lebarka. Smesno ama vistinito.

vo catr nemase nisto za razlika od drzavna bese cisto i toa navistina cisto

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Што да се понесе во болница?
25.3.2011 15:27:41   
mosa
catr

cair


_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Што да се понесе во болница?
25.3.2011 15:57:36   
mosa
inaku jas se porodiv vo cair pred dve godini,i jas imav spremeno spavaki i papucii uste nekoj raboti,no se mi vratija,pauci i spavaka mi dadoa od tamu gakicki ne nosev ,nosev sredsva za licna higiena,vloski so vata(vateni),a za user posted image nosev pamper edno paketce,pavloviceva,vlazni maramici i sekako dokumenti.I nisto drugo.A mm doagase sekoj den da mi nosi sokovi.Oblekata za mene i user posted image mi ja donese mm koga trebase da izlezam.Plavi karoni obavezno oti ako ne nosite kke treba da platite mislam 45 000.Jadenje ke vi davaat od tamu.nemam pojma mene jadenjeto mi bese taman,mislam normalno.sega vecerata ja davaa pokasno,na jas i ne bev nesto mnogu gladna.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Што да се понесе во болница?
5.4.2011 21:14:38   
Natuska85
Ќе се пораѓам во Државна па сакам да ве прашам дали треба да си носам од дома спаваќа, пижами нешто или не дозволуваат?

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Што да се понесе во болница?
6.4.2011 8:18:29   
riba79
ne davaat od doma spavaki da si nosis..tamu davaatuser posted image ti treba da si nosis samo uloski barem edno 2 pakovanja,kozmetika,peskiri,punjac za mobilen, caski plasticni za voda,za bebeto peleni,vlazni maramcinja.. zemi si za bebto kebence i carsavce za pokrivanje zastto nivnite se cisti ama stari user posted image .mislam deka toa e se

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Што да се понесе во болница?
6.4.2011 17:50:29   
Blue Glow
Se slozuvam so ova pogore od riba 79 gore dolu i ja toa nosev. Inaku jas se porodiv pred 2 nedeli vo Cair i  nosev pelenki za krevetceto na bebusot posto tocno tamu se stari ,ama mi gi trgnaa vednas samo nivnite smeelo :( , inaku zemi si 2-3 pogolemi besopasni igli za spavakjite tamu , ke ti senajdat i te kako :) Pozdrav

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Што да се понесе во болница?
6.4.2011 18:31:39   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

Ќе се пораѓам во Државна па сакам да ве прашам дали треба да си носам од дома спаваќа, пижами нешто или не дозволуваат?



Како прилично тазе породена во Државна, ќе ти кажам дека џабе ќе ти е, што и да носиш. Спаваќа не ти треба, ако си во апартман, има во шкафчињата резервни, јас така се пресоблекував, а верувај ми ќе ти требаат. Поради тие мушамите јас се препотував ноќе при спиење, и грбот ме стегна од тоа што потта се сушеше на мене, а не можев да се свртам на страна, кај ме болеше и раната (со царски се породив). Инаку, ти требаат неколку пакетчиња ВИР влошки (најдобро од нив), козметика за тебе (основни работи), вода, пелени, крем и марамчиња за бебето, пешкири (поголеми и помали), полнач за мобилен, книга некоја или списанија. Јас си носев и постелнина и алишта за бебето, ама не ми дадоа да ги користам, имале тие свои, па ако им снемало, тогаш ќе можеш твоите да ги користиш. А не им снемува.
Постелнината ја менуваат дури откако ќе си одиш, освен ако си искрварила ептен да ти протече, па да мора да ја сменат, инаку јок.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Што да се понесе во болница?
20.5.2011 22:28:44   
blond
Некоја да ме посоветува во болницата во Струмица што е дозволено да се понесе? user posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Што да се понесе во болница?
2.6.2011 10:48:29   
prettygirl
Za bitolskata bolnica nekoja neka mi kazi sho treba da se nosi? slusnav nesto za spavacite davale 2 od tamu prvite 2 dena pa dali ke mi e dovolna ednauser posted image i sho treba drugo? aj malku help se blizi denot :Duser posted image

_____________________________

Ona sto moze da go donese momentot, ne moze ni celiot zivot

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Што да се понесе во болница?
19.7.2011 15:27:36   
vanessa30
Trudnicki i veke stanati majki jas seuste ne sum porodena, a imam i uste vreme (senadevamuser posted image  nema da saka da izleze porano), citajki gi vasite postovi pogore i sobirajki gi vasite iskustva napraviv spisok na potrebni raboti za vo bolnica (drzavna), ne stavam za privatnite bidejki tamu gore dole se si ima.
 
СПИСОК ЗА ВО БОЛНИЦА_ЗА МАЈКАТА
 
§         Здравствена легитимација, упат од гинеколог, плави картони.
§         Потврда за крвна група и RH фактор.
§         Влажни марамици - Мало пакување
§         Украсна безопасна игла, да затвориш ноќницата која ќе ти дадат да ја облечеш  и
§         Мобилен и полнач за мобилен
§         Влошки стерилни со мрежа (ВИР)
§         Спавача и пињоар,
§         Гаќи, чорапи
§         Тоалетна хартија.
§         3 крпи (една голема и 2 помали)
§         Прибор за лична хигиена: сапун, паста и четка за заби, чешел, лабело, дезодоранс, крема за лице ит.н.
§         Влечки кои можеш да ги мокриш
§         Книга/списание
§         Чаша и лажица
§         и за јадење (сокови и лесна храна бисквити)
 
СПИСОК ЗА ВО БОЛНИЦА_ЗА БЕБЕТО
§         Памперс од најмалите.
§         Неколку тетра пелени и шведска пелена
§         Врекичка за спиење/ кебенце/чаршавче
§         Комплет облека: бенкица, шпихозни, боди, капа и ракавици.
§         Влажни марамчиња,
§         Павловиќева крема
§         Корпа или плик во кој ќе го изнесете.

Izvinete za dolgiot post, molam za vase mislenje na spisokot, sto treba da isfrlam a sto da dodadam.
Pozz

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Што да се понесе во болница?
19.7.2011 15:56:47   
Natuska85
Венеса30 тоа тоа горе доле,единствено книга или списание не ти требаат барем јас така маислам тие 2-3 дена нема да ти текне на списание сигурно,посбено кога ќе е user posted image до тебе.Спаваќи таму даваат ама се целите искинати,ако имаш познат од чистачките или сестрите може и да ти донесат некоја понова(жално ама тоа е реалноста).Можеш да си носиш и твоја некоја поодторена за да можеш да го доиш user posted image а пењоар не ти треба.Можеш да си земеш и бомбончиња некои освежителни. Исто уште нешто ќе ти кажам од искуство,земи си течен сапун пошто нема кај да го оставаш обичниот.Како и да е што и да ти притреба ќе ти донесе маж ти,не се оптеретувај многу.Имај лесен пораѓај user posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Што да се понесе во болница?
19.7.2011 19:09:25   
Maca25
Исто и гаќи не дозволуваат да се носат. Освен нели кога си одиш од болница. Јас си носев чорапи ( прошверцував, ама ме виде една сестра и ми рече дека облека од дома не е дозволено да се внесува ( не знаеле дали е стерилна). Обавезно течен сапун и цефки (сламки) за првиот ден кога нема баш да можеш да потстануваш нон стоп за да пиеш течности. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Што да се понесе во болница?
19.7.2011 22:32:15   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Исто и гаќи не дозволуваат да се носат. Освен нели кога си одиш од болница. Јас си носев чорапи ( прошверцував, ама ме виде една сестра и ми рече дека облека од дома не е дозволено да се внесува ( не знаеле дали е стерилна). Обавезно течен сапун и цефки (сламки) за првиот ден кога нема баш да можеш да потстануваш нон стоп за да пиеш течности. 


А се друго па во Државна болница стерилно може еuser posted image Да,да сигурно.Незнам јас сега кога се пораѓав пред 3 месеци значи полабаво беше,порано не давале и спавачи а сега имаше многу жени со нивни спавачи


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?