|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што да се понесе во болница?
9.1.2012 11:22:13   
miana
cece81 vrati se na nekoja strana ponazad na forumov i ke vid is sto se ti treba za vo bolnica..Se zavisis i od toa kade ke se poraaagas..Jas se porodibv pred 3 nedeli na GAK ( seuste bese starata zgrada ) i bese raspasana komanda ,dozvoluvaa se sto sakas da si doneses ,gaki,postelnina,obleka,pizami ( a toa bese strogo zabraneto pred  4 godini koga se poroduvav) i hrana i se bese dozvoleno ovoj pat... Sega neznam kako odi vo novata GAK..Mozno e da ima novi pravila ( a taka i bi trebalo da bide) inaku obevezno nosi si Vloski higienski ( VIR 80 se najdobri ) papuci i mobilen.... A potoa ke ti donesat ( tvotite ) pampersi,maramici i pomada za bebeto ( ako ti dozvolat ponesi si i tvoi alista za bebeto zosto tamu gi oblakaat bukvalno vo partali decana )  eve citaj na 7 strana imam pisuvano za ova sto smeelo a sto ne,mada ti vikam ovoj pat SE bese dozvoleno

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Што да се понесе во болница?
9.1.2012 12:20:42   
Maca25
не заборавајте полнач за мобилен user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Што да се понесе во болница?
9.1.2012 13:17:43   
vitalis
Ve molam zeni user posted image dajte informacii kako e sega redot na novata GAK user posted image ajde mi se brzauser posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Што да се понесе во болница?
9.1.2012 20:04:17   
cece81
miana blagodaram, site strani vnimatelno gi procitav i si napraviv eden spisok, pa sega mi preostanuva da si pocnam so kupuvanje, lele srekna sum user posted image , nemozam da veruvam deka ke kupuvam za moe user posted image

(Одговор на членот vitalis)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Што да се понесе во болница?
19.1.2012 21:30:18   
cece81
ve molam pomognetemi kade da najdam VIR 80 vloski so mrezicka , dali gi ima vo pogolemite snabdeni marketi kako Vero, Tineks, ili apteki daj pisetemi imajte vo predvid nesum od Sk .
Dali za vo bolnica zemate golemi pakovanja na pavloviceva , i vlazni maramici , dali gi vrakaat ili zemate od malite pakovanja ? Pisete mi!

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Што да се понесе во болница?
19.1.2012 21:36:49   
Annet
vo aptekite na zegin gi ima ,okolu 50 denari se,ama zemi si 7-8 pakovanja,i ke ti nosat sto ke ti pritreba,vlazni maramici,sapunpavlikeva od golemata edna dosta ti e.jas se porodiv vo veles i vo gradska bolnica,neznam od kaj si za da ti kazam....
ИЗВОРНА ПОРАКА: cece81

ve molam pomognetemi kade da najdam VIR 80 vloski so mrezicka , dali gi ima vo pogolemite snabdeni marketi kako Vero, Tineks, ili apteki daj pisetemi imajte vo predvid nesum od Sk .
Dali za vo bolnica zemate golemi pakovanja na pavloviceva , i vlazni maramici , dali gi vrakaat ili zemate od malite pakovanja ? Pisete mi!


(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Што да се понесе во болница?
20.1.2012 0:06:25   
cece81
Annet ti blagodaram na brziot odgovor .

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Што да се понесе во болница?
11.3.2012 14:34:30   
melegim
Zdravo za site majki i ti sto ocekuvaat da stanat majki.Jas sakam da vi postavam edno prasanje po iskusnite ako mozat da mi odgovorat.Jas sum bremena na moeto prvo dete za edno 6-7 nedeli go ocekuvame da se porodam zdravje.Sakav da prasam koga najdocna treba da se spremi torbicata za bolnica?jas za uste 3 nedeli ke si ostanam na bolovanje dosta makotrpna mı e rabotata vo ucilisteto pa so konsultacıja na mojot ginekolog resiv eden mesec pred poraganje da ostanam na bolovanje mi treba dobar odmor.İ planirav veke da spremam torbickata za vo bolnica no neznam dali e rano ili ne?i kolku spavaci,pizami treba za mene veke za bebeto mi kazaa od prilika sto a za mene ne znm site razlicno mi kazuvaat pa posakav da mi kazete i vie poiskusnite ili ti sto imaat informcii.Odnapred vi blagodaram

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Што да се понесе во болница?
11.3.2012 14:58:33   
Pepelaska *
Мелегим, Добредојде на рингераја, ти посакувам убава дружба, можеш по малку да си ја спремаш торбичката.Не знам од каде си но скоро во сите градови даваат спаваќи од болницата, секако дека можеш да си земеш и твоја но гледај да има отвори за доење, а можеш и пижами, средтсва за хигиена, шампон, сапун, крпи , четка за заби, паста, бањарка или пењуар, влечки (кои може да се изводенат) ,чешел и земи си нешто за читање.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот melegim)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Што да се понесе во болница?
11.3.2012 21:53:30   
elenak
Малегим мој совет ти е да не замараш многу, земи си обавезно влечки, она најосновно за лична хигиена и ВИР влошки. Јас купував пижами,спаваќи, се спремав демек не сакам нивни и  кога почна млекото да тече а и од што крварев се си извалкав и пак во нивниuser posted image А ја наполнив торбата со сешто, шминки, чешли и на крај од што ме болеше раната и не можев да станам два дена се немав ни измиено ни исчешланоuser posted image  

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Што да се понесе во болница?
12.3.2012 0:11:57   
*Elena*
user posted image Isto i jas kako imenjackata, ni penjoar ni cesal, ni sminki, sve vrati nazad mm, nemozev od krevet da da stanuvam i legnuvam, toa visokite bolnicki kreveti bljak. Zemi si vlecki, vloski vir 80, toaletna hartija i peskiri obavezno, drugo i da ti treba dopolnitelno maz ti ke ti donese. A za sminkite i ceslite koga ke ti gi donesat rabotite za izlaganje togas i tieuser posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Што да се понесе во болница?
12.3.2012 16:18:33   
melegim
Vi blagodaram mnogu sto gı spoleduvavte vasıte mıslı.Jas sum skopjanka ama bıdejki rabotam ı ziveam vo Strumıca tuka vo Strumıca ke se porodam.Uste dve nedeli ke sum na rabota pa na bolovanje ke ostanam ı veke si vikam vreme e da se spremam.Zdravje kerkicka si cekame a velat deka devojcinjata brzat za da dojdat na svet user posted image i si vikam veke da sum si spremna veke sum 33 nedela ostana uste malku mnogu sum vozbudena uste od sega si se molam na gospod da bide se vo red za da odam na prirodno raganje.Povtorno na site vi se zablogodaruvam

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Што да се понесе во болница?
12.3.2012 16:25:47   
Џесика
И полнач за мобилен, пошто ќе те растурат со ѕвонење user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот melegim)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Што да се понесе во болница?
12.3.2012 16:27:13   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: melegim

Vi blagodaram mnogu sto gı spoleduvavte vasıte mıslı.Jas sum skopjanka ama bıdejki rabotam ı ziveam vo Strumıca tuka vo Strumıca ke se porodam.Uste dve nedeli ke sum na rabota pa na bolovanje ke ostanam ı veke si vikam vreme e da se spremam.Zdravje kerkicka si cekame a velat deka devojcinjata brzat za da dojdat na svet user posted image i si vikam veke da sum si spremna veke sum 33 nedela ostana uste malku mnogu sum vozbudena uste od sega si se molam na gospod da bide se vo red za da odam na prirodno raganje.Povtorno na site vi se zablogodaruvam


So lesno melegim, i ne se sekiraj, ke bide se kako sto trebauser posted image

(Одговор на членот melegim)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Што да се понесе во болница?
12.3.2012 22:30:18   
mamicki
За мама:

- влошки VIR 80
- влечки
- фротирни крпи х 3
- течен сапун, четкичка, паста за заби
- спални што се откопчуваат напред
- влажни марамчиња
- ролна хартиен кујнски бришач
- чешел, огледало
- нешто за одозгора, елек, дукс, пењоар...
- ТЕЛЕФОН И ПОЛНАЧ
- чаша и прибор за јадење

За user posted image :

- Павловиќева маст
- влажни марамчиња
- пакување еднократни пелени (3-6 кг)
- кебенце

Сето ова треба да биде спакувано во торбица на почетокот од 9 месец, т.е кога ќе влезете во 36 недела.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Што да се понесе во болница?
22.3.2012 18:24:59   
moni teo
za vo strumica za bebeto potrbni se peleni (ednokratni) vlazni maramici i kebence
za majkata potrebno e: spavaca (fustan) x2, peskir, licen pribor(sapun,cesel,pasta i cetka za zabi, pamucni vloski boni (sini) x2) vlecki koi ne se lizgaat, navlaka za pernica bidejki ne gi menjaat i spisanie za oni koi se poragaat carski rez bidejki ne gi davaat bebinjata vednas

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Што да се понесе во болница?
23.3.2012 1:09:02   
Debora
Mamicki, kolku ednokratni peleni mi trebaat otprilika za vo bolnica? Jas kupiv golemo pakuvanjeod 68 peleni, nema valjda site da gi nosam?

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Што да се понесе во болница?
23.3.2012 8:49:18   
Maca25
Дебора, јас имав купено големо паковање, ама не го земав со мене во болница. На мм му рекоа да купи едно мало паковање и мислам дека ми останаа пелени од малото паковање за дома.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Што да се понесе во болница?
23.3.2012 8:52:45   
Emanuelapp
Земи си едно мало паковање со колку беа 18-20 памперси, ние потрошивме некаде 30тина памрерси затоа што останавме малку подолго .

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Што да се понесе во болница?
23.3.2012 9:02:16   
Hunny
Дали кога се зема бебето од болница треба да се понесат и тетра и шведски пелени?

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Што да се понесе во болница?
23.3.2012 9:12:40   
Maca25
Јас носев ама не и ги ставија. И во болница беше цело време без широк повој.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Што да се понесе во болница?
23.3.2012 9:28:30   
Beatris
Не треба тетра, шведски и такви глупости. Ни за во болница, ни за дома!!!! Широк повој значи ЕДНА ПЕЛЕНА меѓу нозе, значи еден памперс.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Што да се понесе во болница?
23.3.2012 16:51:36   
Hunny
Фала ви баш се мислев што да правам.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Што да се понесе во болница?
26.3.2012 23:34:06   
Debora
A, vo novata GAK dozvoluvaat da nosime svoi spavaci?

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Што да се понесе во болница?
26.3.2012 23:50:56   
Maca25
Јас си носев, ама откако се породив ми облекоа нивна и мојата му ја вратија на мм. Ама ова беше пред 3 години. Сега не знам, ама мислам дека не дозволуваат.
Јас си носев и чорапи ( многу ми беше ладно првите денови).

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?