|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што да се понесе во болница?
11.7.2012 1:48:16   
Veronika 78
malenaa dobra siuser posted image
bidi si spremna ako taka si cuvstuvas mada ti e malce rano(spored mene)user posted image
inaku za vo gak ti se potrebni za tebe pribor za higiena,peskiri,cepcinja,vl.maramici,vloski i papir i ona sto moze posle da ti go donesat za izleguvanje od bolnica
za user posted image samo pampers i vlazni maramici i za nego neli obleka za izlaganje
plus onie formalnosti upat,plavo kartonce,zdr.kniska kartonce za krvna grupa( ako imas)i mene mi rekoa da go ponesam i rezultatot od posledniot bris gbs

(Одговор на членот malenaa)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Што да се понесе во болница?
11.7.2012 9:44:33   
temjana
Малена бањарка, спавача, постелнина тоа не ти е дозволено во гак. Се од таму ќе ти дадат и за бебето исто, освен пелени и пешкир не ти треба ништо друго. Така ни кажаа нас на часовите за бремени а и другарка ми сега се породи и истото она ми го потврди. Особено за спавачата ни потенцираа а и за бебето алишта од таму даваат . Мајчина книшка и наоди исто така не требале па дури и без книшка да дојдеш не е страшно ќе ти ја донесе сопругот накнадно. Чепчињата, влошките пешкирче за тебе, папучки за во вц и средства за лична хигиена тоа ти е неопходно се друго доколку ти треба ќе ти донесат накнадно, така да ич не му се грижиuser posted image

(Одговор на членот Veronika 78)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Што да се понесе во болница?
11.7.2012 9:44:46   
mmbucko
Malenaa + AD3 kapki maslen rastvor za gradite da ne te bolat posle podoj :) ili nesto slicno za bradavicite

(Одговор на членот malenaa)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Што да се понесе во болница?
12.7.2012 12:58:08   
malenaa
mmm.....fala Vi mamicki....

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Што да се понесе во болница?
12.7.2012 14:17:18   
mamickab
Zenski da prasam-mozebi e smesno, ama za kakvi cepcinja zboruvate? Mene mi e rano za podgotovka na torbica, ama da si se informiram. Pozdrav

(Одговор на членот malenaa)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Што да се понесе во болница?
12.7.2012 14:19:19   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamickab

Zenski da prasam-mozebi e smesno, ama za kakvi cepcinja zboruvate? Mene mi e rano za podgotovka na torbica, ama da si se informiram. Pozdrav


за прочистување...популарно нарачени или познати како клизма user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mamickab)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Што да се понесе во болница?
14.7.2012 13:48:54   
Malecka23
dulcolax se vikaat cepcinjata.A mene me interesira dali treba pumpuca za izmolzuvanje za vo bolnica i dali mu smea\taat nekako na bebceto vigantol sto se macka za zastita na bradavicite kako ste go koristele?

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Што да се понесе во болница?
14.7.2012 14:47:25   
eli07
Jas iskreno ne planiram da ja nosam pumpicata za izmolzuvanje vo bolnica i d3 kapki, ako nesto mi zatreba maze e tuka da donese neliuser posted image user posted image .Samo bradavicite posto gi imav veke kupeno ke gi zemam za sekoj slucaj da ne mi zatrebaat a i onaka ne fakaat mnogu prostor.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Што да се понесе во болница?
14.7.2012 15:11:52   
Maca25
Ако се пораѓате во друг град, понесете си со себе пумпица, само за да не ги мачите домашните да ви ја носат од далеку user posted image А за 2-3 поминати во болница па и не знам дали ќе имате потреба од пумпица, од ад капки и сл. Пробајте да доите нормално, не се предавајте одма поради црвени брадавици и сл., па ако ептен не иде и бебето ич не напредува, тогаш пробајте со пумпица.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Што да се понесе во болница?
14.7.2012 18:26:08   
cleo
Devojcinja, a dali nekoj moze da mi kaze sto da se ponese vo privatna bolnica za mene i user posted image ? Prasuvam bidejki nesto slusnav deka tamu davale skoro se, ama sepak sakam da si bidam sosem spremna. Gushkiuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Што да се понесе во болница?
14.7.2012 20:14:24   
Junona

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamickab

Zenski da prasam-mozebi e smesno, ama za kakvi cepcinja zboruvate? Mene mi e rano za podgotovka na torbica, ama da si se informiram. Pozdrav

Ако се порагаш на ГАК чепче за прочистување и ракавица таму ке ти дадат ,сама си го ставаш и одишп во вц,веднаш кога ке те примат во предродилната сала.Шведски и тетра пелени нема да ви требаат во болница.

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот mamickab)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Што да се понесе во болница?
14.7.2012 23:49:29   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: Junona


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamickab

Zenski da prasam-mozebi e smesno, ama za kakvi cepcinja zboruvate? Mene mi e rano za podgotovka na torbica, ama da si se informiram. Pozdrav

Ако се порагаш на ГАК чепче за прочистување и ракавица таму ке ти дадат ,сама си го ставаш и одишп во вц,веднаш кога ке те примат во предродилната сала.Шведски и тетра пелени нема да ви требаат во болница.

Nas na predavanjata vo GAK ni kazaa deka 2 cepcinja treba sami da si doneseme taka da mislam deka e pametno da si kupite za sekoj slucaj user posted image

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Што да се понесе во болница?
15.7.2012 0:17:48   
Maca25
Мене не ми рекоа да си донесам чепчиња (во ГАК). Они ми дадоа. Јас отидов само со книшка и моја спаваќа таму и тоа беше се. После мм ми донесе се што ми требаше. И така 24 часа не смеев да станам од кревет, освен полнач за тел., леден чај и влошки, за мене првиот ден ништо друго не беше потребно. За user posted image донесе пелени, марамчиња и крема.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Што да се понесе во болница?
15.7.2012 11:13:21   
Hunny
Јас се породив пред 3 месеци и тогаш не ми побараа чепчиња туку таму ми дадоа. Јас си носев за секој случај, ама не ми затребаа. Спавача ми дадоа таму, а другиот ден си облеков моја и никој ништо не ми рече. Пумпица според мене не е потребна во болница. Ако е се во ред, во болница се седи 1 ден и толку.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Што да се понесе во болница?
17.7.2012 12:54:42   
eni
Cleo pocna li so ctg pregledite vo Remedika. Mene krajniot termin mi e 3-ti avgust, ama doktorkata na prvi avgust ke mi ide na odmor. Pa ne znam dali so provokacii pred prvi da go ubrzame bebco ili da idam kaj drug doktoruser posted image
Vo vrska so toa sto treba da se ponese vo bolnica, mi kaza doktorkata deka pribor za licna higiena i sekako obleka za bebco i mene koga ke iskacame od bolnica.

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Што да се понесе во болница?
17.7.2012 13:57:14   
cleo
Da draga Eni, pocnav so ctg,bev 3 pati do sega,vcera posledno. Doktorot me pregleda manuelno, otvorena sum 2 prsta, arno ako izdrzam do nareden ponedelnik, a ne pa do termin koj mi e 2ri avgust. Ke me poragja Dr Efremovski. Voodusevena sum od odnosot i pristapot. A za toa sto treba da se ponese vo bolnica - I mene istoto mi go kazaa. Tebe koja doktorka ke te poragja? Aj ovde sme offtopic so prasanjevo, da se prefrlime vo Treto tromesecie. Te cekam tamu. Gushki

(Одговор на членот eni)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Што да се понесе во болница?
18.7.2012 10:37:07   
Malecka23
mami moram da ve prasam za sovet.Vcera bev vo struzanka i kupiv komplet za iznesuvanje arno ama go zemav 62ka i sea go gledam nekako golem mi se gleda da go menjavam ili da go ostavam posto stvarno nemam orientacija
okolu malo -golemo.A prethodno imam kupeno edno kompletce iscelo sto e za 2meseci bebe a toa e samo za nijansa pomalo od ovoj komplet i nz sto d aprav am sto mislite vie??

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Што да се понесе во болница?
18.7.2012 10:48:55   
Natuska85
Малечка таман си е 62ка за изнесување од болница и за прва контрола и толку ќе биде,ќе ви омалиuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Што да се понесе во болница?
18.7.2012 11:00:52   
Beatris
Големо ќе биде тоа мислам, земи барем една 56ка зашто ќе плива во тоа. Уште ако е од Ready тие се поголеми од нормално. Ната забораила колицки беа user posted image

Јас имав 56ка на Ready за изнесување, беше огромно, го носеше до 3 месеци user posted image Таа 56ка одговараше мин на нормална 64ка, затоа викам

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 18.7.2012 11:04:28 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Што да се понесе во болница?
18.7.2012 11:10:40   
Malecka23
da na ready e sto imam kupe no e od tamu a od dr strana bebus moj e bucko-masala pa si vikam pa 56ka pa da ne mu bide pa malo..leleee nikako ne sumuser posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Што да се понесе во болница?
18.7.2012 11:17:13   
Beatris
Ready се дефинитивно поголеми, спореди ако имаш друго нешто со ист број ама друга марка, или иди у Стружанка нека ти дадат 56ка од Ready и пр. Тритекс, па ќе ја видиш разликата

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Што да се понесе во болница?
18.7.2012 11:49:24   
Malecka23
user posted image user posted image odgovaraat na br do 9 meseci sporediv so body od h&m..bebco nema sreka so portokalovo ke kupuvam drugi

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Што да се понесе во болница?
18.7.2012 11:55:23   
temjana
Малечка ти ептен брзо сакаш да го пораснеш бебчо твојuser posted image 62 см ретко кое бебе се раѓа обично се до кај 55-56 см долги така да без разлика колку и да ти е буцко сепак да не претеруваме малечки се тие како зрнцаuser posted image се знае за излегување облеката ќе ја облече само тогаш и толку повеќе ние мајките правиме кејф и даваме до значење на тој момент, инаку реално е чисто фрлање на пари ама пуст меракuser posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Што да се понесе во болница?
18.7.2012 12:02:31   
Malecka23
user posted image user posted image user posted image poarno ne moese da go opises..uste edem izgovor da setam po prodavnici a navodno veke se mi e spremno

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Што да се понесе во болница?
18.7.2012 12:19:36   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Јас се породив пред 3 месеци и тогаш не ми побараа чепчиња туку таму ми дадоа. Јас си носев за секој случај, ама не ми затребаа. Спавача ми дадоа таму, а другиот ден си облеков моја и никој ништо не ми рече. Пумпица според мене не е потребна во болница. Ако е се во ред, во болница се седи 1 ден и толку.


Ja se porodiv pred 7 meseci, cepcinja nosev od doma posto taka mi kazaa na predavanjata, edno upotrebiv od moite pred da dobijam provokacija, a vtoroto mi go stavija nivno bas pred poragjanje pred da idam na boks. Spavakja nosev bolnicka, ama nosete si svoja za sekoj slucaj, bidejki jas se pogodiv za vikend na poragjanje, vo nedela navecer nemase koj da mi ja promeni, da mi dade cista, bidejki mojata bese mokra od mleko sto mi tecese, pa si "spiev" mokra celata. Pumpica nosete si obavezno ako imate, za sekoj slucaj...jas ne ja zemav mojata, vtor den mi nadojde mnooogu mleko, poveke od sto cicase user posted image , gradite mi se napravija kamenja i grutki i me fati treska...a normalno vo gak nemase koj vo nedela da dojde i da mi pomogne, da mi kaze sto da pravam, kako da se izmolzam...prvorotka i sl. Imase edna elektricna pumpa na medela sto ja setavme od soba vo soba, ja nacekav sabajleto i se olesnav, gi isprazniv gradite, i od togas pa se do den denes jas se izmolzuvam, zaradi toa sto postojano imav visok mleko i poradi toa user posted image imase problem so cicanje. Sega mi e namaleno, ama od iskustvoto moe najiskreno vi preporacuvam da nosite pumpica so vas vo bolnica za sekoj slucaj...pozz i so lesno

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?