|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што да се понесе во болница?
18.7.2012 12:43:34   
Hunny
Малечка 62 ќе ти биде големо колку и да е буцко бебчето. Јас во 50 ја изнесов и и беше големко, ние помали бевме, ама сега машала ги стигнавме врсницитеuser posted image Мислам дека 56 е најдобра варијанта.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Што да се понесе во болница?
18.7.2012 15:06:56   
Malecka23
Fala mamiii..ete utre odam na pazaruvanje.Nego dajte mi sovet pred pak da zgresam dali e podobro da zemam ednodelno kompletce ili standard pantaloncinja body i benkica

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Што да се понесе во болница?
21.7.2012 14:33:38   
Gwendolin
Малечка23 и јас сум во истата дилема, не знам што да купам, па ако продолжам да се мислам user posted image ќе излезе и јас изгледа само по пелени ќе си го изнесам user posted image . Ај ако ти дадат некој совет, сподели што е поубаво...а и плус се мислам дали со долги или кратки ракави да земам, што и да земам, сепак ќе биде многу жешко а и нема во транспортерка плус...не знам и јас, ајде некоја поискусна мамичка ќе не советува.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Што да се понесе во болница?
21.7.2012 15:07:33   
Natuska85
Земи си какво поубаво ќе најдеш,едноделно или дводелноuser posted image .Јас сега да треба да се пораѓам нормално дека по кратки ќе го изнесам,пекол е времево,може да дојде до прегревање на телото,не дај боже во долги.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Што да се понесе во болница?
21.7.2012 15:08:45   
JanaMarija
Mamicki sakav da ve prasam kakvi se tie predavanja vo GAK i od koga moze da se odi i dali sekoj moze da odi. Oti jas sakav Cair da se poragam a sakam da gi slusam predavanjata vo Gak. Sovet????????

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Што да се понесе во болница?
21.7.2012 15:43:06   
meU87
Може сите да ги посетуваат. И јас сакам во Чаир да се породам, а се јавив за вежбите за трудници, само ме прашаа која недела сум и ми кажааа кога повторно да се јавам. Не прашуваат каде ќе се пораѓаш.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Што да се понесе во болница?
22.7.2012 1:00:22   
JanaMarija
A samo uste ova da si prasam :))) kako odi prijavuvanjeto i od koja nedela moze da se posetuvaat??

Fala Ti odnapred :))

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Што да се понесе во болница?
22.7.2012 10:16:14   
meU87
Пријавувањето е преку закажување, т.е. се јавуваш и си кажуваш која недела си. По мене мислам дека практикуваат да си некаде 30-32недела. Јас треба да се јавам во 30 недела , за да почнам од 32н.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Што да се понесе во болница?
22.7.2012 10:58:35   
Felly RR
Еве ТУКА има тема за СОветувања за бремени жени.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Што да се понесе во болница?
22.7.2012 13:20:52   
Malecka23
ЈАс се советував со стучно лице и ми беше стиктно посочено дека треба по долги да се земем значи нешто потенко памучно но со долги бидејќи тоа е прв контакт со надворешна средина и сонце а кожата е мека и нежна може многу брзо да изгори а за по дома нормално по кратки и ме советуваа дека е многу подобро да се земе нешто што е едноделно или боду со некој исцели панталончиња да не се практикува на почеток обични панталончиња со бенкица заради папочето
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gwendolin

Малечка23 и јас сум во истата дилема, не знам што да купам, па ако продолжам да се мислам user posted image ќе излезе и јас изгледа само по пелени ќе си го изнесам user posted image . Ај ако ти дадат некој совет, сподели што е поубаво...а и плус се мислам дали со долги или кратки ракави да земам, што и да земам, сепак ќе биде многу жешко а и нема во транспортерка плус...не знам и јас, ајде некоја поискусна мамичка ќе не советува.


(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Што да се понесе во болница?
22.7.2012 13:51:12   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

ЈАс се советував со стучно лице и ми беше стиктно посочено дека треба по долги да се земем значи нешто потенко памучно но со долги бидејќи тоа е прв контакт со надворешна средина и сонце а кожата е мека и нежна може многу брзо да изгори а за по дома нормално по кратки и ме советуваа дека е многу подобро да се земе нешто што е едноделно или боду со некој исцели панталончиња да не се практикува на почеток обични панталончиња со бенкица заради папочето
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gwendolin

Малечка23 и јас сум во истата дилема, не знам што да купам, па ако продолжам да се мислам user posted image ќе излезе и јас изгледа само по пелени ќе си го изнесам user posted image . Ај ако ти дадат некој совет, сподели што е поубаво...а и плус се мислам дали со долги или кратки ракави да земам, што и да земам, сепак ќе биде многу жешко а и нема во транспортерка плус...не знам и јас, ајде некоја поискусна мамичка ќе не советува.

Кога јас бев трудна, термин ми беше 12.09...па и тогаш имав купено комплетче по кратки..( бидејќи поголемко ќе му дојдеа и како 3/4 )user posted image )..ама ме фати живо невреме па морав да сменам во долги...

бидејќи тоа е прв контакт со надворешна средина и сонце а кожата е мека и нежна може многу брзо да изгори
- јас не се сложувам со ова...од врата до кола дека ќе изгори user posted image ..ако е така тогаш на тоа сонце надвор и во долги - ете ти прегрејување...


мамички знам дека се плашите..но верувајте голема е опасноста и од прегрејување...а ти на 40+ да облечеш бебе во долги па колку и да е памучно и папмперс и тенко чаршавче...уф

земете си слободно по кратки..и ја се сложувам дека можеби подобро едноделно...едно тенка пелена или чаршавче одозгора ако треба и правец со бебувките дома


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Што да се понесе во болница?
22.7.2012 14:26:37   
Malecka23
Никако не си...не знаеш кого да слушаш мене ова ми го има кажано мојата матична која нели воедно е и педијатар.И јас одлучив имам спремно комплетче за по долги -кое се состои само од боду и комбилизончиња и кратки-фустанче па коа ќе се породам ќе си прашам на гак па како ќе ми речат така

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Што да се понесе во болница?
29.7.2012 17:43:09   
buub
jас сум 37 недела и уште немам ништо за вторава цурица купено, додуша ќе ми треба нешто за од болница само, зашто од даде си имаме скоро се.... верувам ке искористиме, да не се фрлаат пари за џабее, а за мене уште ништо немам спремено, срамота, ама многу ми е топло да шетам, ај од др. недела user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Што да се понесе во болница?
30.7.2012 12:30:45   
moemalo
Јас купив едноделно памучно бело-сиво боди со кратки ракави и кратки ногавици.Чорапчиња и капче и една пеленка одозгора.
Многу е жешко, според мене греота е да го свариш уште од одма.
Има многу убави работи во Премама сега, на попуст им се (инаку се скапи според мене) дека ке се селат ама стварно ептен слатки ствари може да си најдете.
позз

(Одговор на членот buub)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Што да се понесе во болница?
31.7.2012 11:44:16   
deluxe
Mamicki dali ima nekoja sto znae sto treba da ponesam vo bitolskata bolnica???konkretno me interesira za bebusot dali trebaat alista (osven onie za izleguvane)????

(Одговор на членот moemalo)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Што да се понесе во болница?
31.7.2012 12:50:14   
Felly RR
Делукс, сестра ми се породи во битолската болница, тогаш не се носеа за бебушите алишта - тоа беше пред повеќе од година и пол, ако има некој попресно искуство нека пише како е сега.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Што да се понесе во болница?
31.7.2012 13:39:47   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Mamicki dali ima nekoja sto znae sto treba da ponesam vo bitolskata bolnica???konkretno me interesira za bebusot dali trebaat alista (osven onie za izleguvane)????deluxe,алишта за user posted image за таму не ти требаат.Само пелени,павловичева и влажни марамици.Со лесно user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Што да се понесе во болница?
31.7.2012 14:29:43   
deluxe
blagodaram Mamicki na informacijata,so lesno na site neka ni euser posted image user posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Што да се понесе во болница?
3.9.2012 13:26:26   
simona23
Dali nekoj znae sto treba da se ponese na poroduvanje vo bolnica vo Kicevo za mene i za moeto bebce???? Ako nikoj nema od tamu togas nekoj neka mi kazi sto se e potrebno za edno bebe koga ke se rodi dodeka sum vo bolnica i za mene, sto se baraat tamu??

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Што да се понесе во болница?
6.9.2012 17:50:12   
JanaMarija
Zdravo ringerajki, nekako na ovaa tema ve nema , a nekoi kako mene pojma nemaat sto se nosi v bolnica user posted image

Pa rekov za cair nekoj sovet, sto treba a sto ne za bebco pa i za mene

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот simona23)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Што да се понесе во болница?
7.9.2012 12:07:32   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Zdravo ringerajki, nekako na ovaa tema ve nema , a nekoi kako mene pojma nemaat sto se nosi v bolnica user posted image

Pa rekov za cair nekoj sovet, sto treba a sto ne za bebco pa i za mene

За тебе средства за лична хигиена, 2-3 пешкири, влошки од вата, папучки....За бебуш мало пакување пелени и павловичева маст, плус не е лошо и едно малечко пешкирче да го постелеш врз нивните чаршави (да не се допира бебе директ на нив), мада и они ставаа по една тетра пелена во креветчињата наа бебињатаuser posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Што да се понесе во болница?
8.9.2012 19:03:39   
Maca25
освен тоа што пишала сандриана, ќе ти треба полнач за телефон, некое списание - да си читнеш нешто ако не ти се спие. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Што да се понесе во болница?
8.9.2012 19:10:24   
temjana
Јас денеска се спакував, најдов малку време и го искористив да си спремам торбулето бр.1user posted image Другата торба со остатокот мм ќе ми ја донесе од кога ќе се породам. Другарка ми да ми е жива и здрава ми испечати список и тој на фрижидер ќе му го залепам за да не заборави нештоuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Што да се понесе во болница?
7.11.2012 23:03:46   
Anja Opal
Здраво на сите. Јас сум нова на форумов - првпат пишувам ама нон стоп ги читам вашите објави. При крај сум и веќе спремив торбици и за мене и за бебето, но сакам да Ве замолам ако сакате да ми пишете што точно треба да носам зошто сите различно ми кажуваат ( за жал не ги посетував вежбите за трудници и не знам точно а некоја од Вас пишуваше дека има список). Фала Ви многу. Голем позз

(Одговор на членот mamicka)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Што да се понесе во болница?
7.11.2012 23:22:21   
Pepelaska *
Добредојде на Рингераја, ти посакувам лесно породување и секако дружба на форумовuser posted image

Од моето искуство ти треба:
мама
пењуар/бањарка
влечки ( кои може да се воденат)
влошки
сет за хигиена( четка за заби, паста,сапун, чешел)
2 3 крпи средна големина
јас носев и резервна спаваќа
3 4 пара гаќи ( ама ретко дозволуваат да се носи)
полнач за мобилен

Бебе:
памперс, 0 - 3 кг
влажни марамици,
павловичева,
шампонче
облека за излегување а доколку ги облекуваат таму земи си неколку пара шпикозни

И да заборавиш нешто , не е страшно ке ти донесат

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Anja Opal)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?