|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.3.2013 9:30:43   
blue_blue
Не можев да одолеам да не искоментирам на оваа тема user posted image  Според мене за здравјето на моетое дете не може да бидат одговорни некој си таму „неодговорни“ родители. Никогаш не сум се замарала со тоа кој какви деца носел во градинка, многу повеќе ми смета тоа што во градинката не се почитуваат некои други, за мене поважни правила и што кадарот кој работи таму не поминува низ никаков филтер/тест за стручност и карактер па мора да молиме бога да ни се погоди учителката и да не е неуротична. Моите деца од градинка од учителката научија „идиоти“, „затнете ги муцките“, „ќе ве земе полиција и ќе ве однесам во подрум ако не спиете“, и да не набројувам вакви слични небулози. За здравје и болести и јас сум некако како AnnaMolly, моите идат во градика од 2 години. Првата година се разболуваа секоја втора недела ама ништо страшно, затнат нос, кашлање, streptococcus pneumonia во нос која нашиот педијатар никогаш не ја третирал со орален антибиотик, па некаде зимата имаа посериозна кашлица па едната заврши со пнеумониа, па пролетта имаа некој си стомачен вирус и едната имаше streptococcus pyogenes во грло за која нормално пиеше антибиотик и сега пред два месеци другава имаше воспаление на уво за кое исто пиеше антибиотик. Ама мене тоа ми е ништо за овие 2 ипол години што одат во градинка. Мислам дека ставот на родителот игра улога - дали паничи, дали за секое кашлање, кивање, покачена температура носи дете на лекар, на дежурен, нон стоп му зема брис и крв, итд....некако ми се чини дека често ако се носи детето на лекар често и ќе добива лекарства. На ова мислам дека е ужасно важен и педијатарот и тоа дали лечи дете со антибиотик и кога треба и кога не треба, дали знае да процени кога е за дополнителен преглед и лабораторија и како дополна на целава прича мислам дека многу игра улога како детео се храни. Моите деца исто не беа од ништо болни, ни затнат нос немаа до 2 години, ама исто така до таа возраст немаа ни синтетичка храна пробано, беа на свежи каши и манџи, не пиеа и сеуште не пијат сокови (освен свежо цедени), јадат лук од 8 месеци и пијат во зимските месеци секој ден рибин зејтин и витамин Ц и некој месец знам да им земам Имун киндер. И на доктор ги носам само ако кашлаат многу силно и тоа навечер и ова трае повеќе од 3-4 дена, и ако имаат покачена температура (над 38.5 повеќе од 3 дена). На дежурен би ги однела само ако не дај боже изгубат свест или ако се празници и ептен некоја се жали на болки во уво - ама тогаш не идам на дежурен идам одма на приватен ушен лекар. Мислам дека дежурен лекар без исклучок (за да се заштити себе, а и бидејќи не го знае детето) дава антибиотик или упат за клиника и Козле, а јас таму - фала ама не идам, односно идам ако ама само ако и после милион консултации со нашиот педијатар нема никакво друго решение. 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.3.2013 9:48:27   
miana
Ajde jas pak da si pisam za vakcinava...Znaci nemoj da me napagate odma...Vakcinava e protiv bakterija a ne e protiv nekoja teska bolest kako i ostanatite vakcini...Kaj bebinjata sega ima vakcini HIB toa e vnesuvanje na bakterija i na ist princip e i ovaa...Znaci ne deka ne e ispitana tuku ne e pustena zadolzitelna - seuste.. Moze da ja primite privatno vo prolece so upat..Se plaka sigurno nesto simbolicno..kogakeja primime ke vi kazam..Znaci i bronhovaxomot e vnesuvanje na bakterii i vakcinava e na ist princip samo ovaa bakterija ja nema vo bronhovaxomot - verojatno ne e vo kombinacija...Ve molam ne meubeduvajte..Ovaa bakterija zivee vo site deca i kaj nekoi pravi prombelmi..Eve kaj maloto nemam vakvi problemi a kaj golemava imam..Ralicen organizam razlicno reagira.. Ubavo mi rece doktorktata -ako ima nekakvi posledici mislis deka bi ti ja preporacala?Jas bev taa so insistira na nesto za imunitet..zenata me prasa dali sme go piele kinder imun i rekov - da lani ispivme tri teglicki i nemase podobruvanje..koga go vide brisot na kerkami i ja vide ovaa bakterija mi rece deka istata ja ima kaj ste deca i nekoi tesko ja podnesuvaat i kako opcij mi ja kaza ovaa vakcina ..Da zavrsam so bronhovaxomot ke ja vakciniram i mislam deka nema da imame veke vakvi problemi..sepak se raboti za bakterija a ne za nekoja teska bolest ili vakcina od poveke komponenti. Pozdrav

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.3.2013 9:57:17   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Не можев да одолеам да не искоментирам на оваа тема user posted image   Мислам дека ставот на родителот игра улога - дали паничи, дали за секое кашлање, кивање, покачена температура носи дете на лекар, на дежурен, нон стоп му зема брис и крв, итд....некако ми се чини дека често ако се носи детето на лекар често и ќе добива лекарства. На ова мислам дека е ужасно важен и педијатарот и тоа дали лечи дете со антибиотик и кога треба и кога не треба, дали знае да процени кога е за дополнителен преглед и лабораторија и како дополна на целава прича мислам дека многу игра улога како детео се храни. Моите деца исто не беа од ништо болни, ни затнат нос немаа до 2 години, ама исто така до таа возраст немаа ни синтетичка храна пробано, беа на свежи каши и манџи, не пиеа и сеуште не пијат сокови (освен свежо цедени), јадат лук од 8 месеци и пијат во зимските месеци секој ден рибин зејтин и витамин Ц и некој месец знам да им земам Имун киндер. И на доктор ги носам само ако кашлаат многу силно и тоа навечер и ова трае повеќе од 3-4 дена, и ако имаат покачена температура (над 38.5 повеќе од 3 дена). На дежурен би ги однела само ако не дај боже изгубат свест или ако се празници и ептен некоја се жали на болки во уво - ама тогаш не идам на дежурен идам одма на приватен ушен лекар. Мислам дека дежурен лекар без исклучок (за да се заштити себе, а и бидејќи не го знае детето) дава антибиотик или упат за клиника и Козле, а јас таму - фала ама не идам, односно идам ако ама само ако и после милион консултации со нашиот педијатар нема никакво друго решение. 


Секоја чест за постов user posted image Потполно се согласувам со се што е напишано. И јас 'играм' така


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.3.2013 10:07:21   
dostickage
Da si mi zdrava i ziva za postot . I jas igram taka too :-)

Na krajot na denot , se se sveduva na nas roditelite. Ne moze da e deteto non stop bolno , nekade roditelot gresi. Ne postojat deca magneti za bakterii, imunitetot na decata zavisi od nas kako kje im pomogneme da go izgradat.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.3.2013 10:11:59   
Mihaela 2010
Oooo da i te kako igra dobra uloga pedijatarot...samo ke posocam eden primer,koga detevo moe imase 1 mesec uste se nemavme odluceno za pedijatar, a celo lice odednas i se nafrla,epten bese nafrlana,duri se isplasivme,pa kaj sto ja nosevme na vakcina ni preporacaa pedijatar od radisani,da ne spomnuvam iminja,otidovme i zamislete na bebe od mesec dena ni prepisa dva antibiotici....po pat mm gi kupi no srekja ne gi upotrebivme,tuku se odlucivme za segasniov pedijatar...veruvate,ni prepisa Panteksol krema,i za 5 dena bebevo bese ko novo...koga gi vide receptite gi zema i ni gi iskina....
Inaku vikendov M mi povrati dva pati.vo gradinka idese vesela se super,amaaaa zenava i napravila nekoja supa,iznastavala brokula,tolku irisase sto najverojatno i se imase sloseno i ispovrati...se javiv kaj pedijatarot u nedelata ,rece deka ne e nisto strasno,da ne se sekirame...ama sepak ke si ostane doma do sreda -cetvrtok...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.3.2013 10:21:40   
dostickage
Taka si e , saglam hrana plus saglam pedijatar sekogas nosi dobar rezultat t.e. zdravo dete.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.3.2013 11:04:19   
Pepelaska *
Боледување кога е болно детето
имаме цела тема за ова, може да се подискутира и таму, постот ке го преместам

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
9.3.2013 10:46:21   
zzaa
Eva odese na gradinka 1,5 meseci,i nostop bese so rasteceno nose,kaslanje,i sega pred 2 nedeli fati stomacen virus povkakanje i proliv kaci temperatura 40,5 i bevme na dezurna vo detska klinika vo 4 sabajle narednite 3 dena bea pekol za mene bevme na privaten pedijatar na kraj otidovme i vo remedika i ni dadoa upot i zavrsivme na infektivno 2 dena so infuzii dihidrirase,za taj mesec ipol so bese vo gradinka go otruv deteto so sipupi i antibiotici,sega si e dobra,ja otpisa mm od gradinka ke si ja cuvam jas,pa gradinkata ke poceka podobro vreminja malku da porasne pa potoa ke ja zapisam,znam deka ne mi e kriva gradinkata ali se nosat deca bolni nostop kolku pati nauto koga ja nosev imase deca so kaslat strasno,ama toa e koga nema koj da gi cuva,a i mojata imam slab imunitet do dusa e uste mala,ke si sedime doma malku da prkne tamu dokaj 2-3 godini pa posle vo gradinka,A jas ako najdam rabota vo meguvreme ke se snaogame za cuvanje.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.4.2013 10:37:40   
Ring
Posle tri dena vo gradinka deneska ne otidovme...od sinoka imame rasteceno nose user posted image user posted image
moze od gradinkata zakacila nekoj virus zatoa sto mm slusnal kako nekoe dete kasla...

A ne se mnogu deca vo grupata , ama dovolno e edno da e nastinato i site da gi fati...
Se nadevam do ponedelnik ke se sredi , pa pak da se priviknuvame .

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.4.2013 10:39:28   
Ring
Ne napisav deka i imame i kivavica ...pa mislam deka e nekoj virus....ne znam dali da ja nosam na maticen user posted image


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.4.2013 15:06:47   
Annet
Za 5 dena so uspesno prilagoduvanje vo gradinka so poffalbi mnogu,super e se navikna,da vi kazam super ,nie denes sme so rasteceno nose i fateno glasce.Sovet od vas ako moze od vase iskustvo, da odime na lekar da ni dadat antibiotik I da pravime pauza ili doma vikendov so sprej da se lecime,, ,neznam vise,znaev deka vaka ke bide.KOJ PAT DA GO FATIME SEGA?



< Поракaта ја уредил Annet -- 19.4.2013 15:11:06 >

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.4.2013 15:26:48   
dostickage
Annet za vakvi raboti ako ja nosis na lekar kje te karam user posted image
Doma soleni kapki, vitamini, supi , prirodni sokovi i kromid na spienje.
Do ponedelnik ste kukurek user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.4.2013 15:44:22   
sladjana ms

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Za 5 dena so uspesno prilagoduvanje vo gradinka so poffalbi mnogu,super e se navikna,da vi kazam super ,nie denes sme so rasteceno nose i fateno glasce.Sovet od vas ako moze od vase iskustvo, da odime na lekar da ni dadat antibiotik I da pravime pauza ili doma vikendov so sprej da se lecime,, ,neznam vise,znaev deka vaka ke bide.KOJ PAT DA GO FATIME SEGA?



Annet jas pak ne bi ti preporacala da ne odis na lekar, pojdi i sledi go detevo. Po gradinkive no i nadvor od niv vladee strasen virus koj gi rastura i vozrasnive, a ne pak malive deca. Moevo dete po 4 mesecna pauza od gradinka koj za toa vreme nemase ni kivnato ni na -20 po samo 2 nedeli vo gradinka si go zakaci virusot koj pocna so rasteceno nose i bolki vo grloto i maticnata ne sakase da cue za antibiotik, nitu dr. vo Kozle nisto ne prepisuvase za na kraj da zavrsime so golema temperatura i pocetna faza na pluka i so tri sirupi. Celo moe semejstvo sega e bolno od toj virus, taka da jas ne bi ti preporacala da ostanes samo so kromid i solen rastvor. Sepak ako sekoj den i e poloso,a ne podobro reagiraj vednas.Pozz

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.4.2013 16:12:54   
dostickage
Moe mislenje e deka ako se navlece dete na preventiven antibiotik cel zivot kje bide nezno i bolno.
Organizmot treba da se bori protiv virusite sam a ne so antibiotici- so nov uste povekje kje padne imunitetot pa posle kje se razboluva mnogu poseriozno. I sto togas, kje kisnete po bolnici...
Virus ne se leci so antibiotik aman vekje !!!

Annet ne mi se luti , ne mislev na tebe ti samo si zagrizena i prasuvas za mislenje.
Do tebe i do Ivce user posted image

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.4.2013 17:04:54   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Moe mislenje e deka ako se navlece dete na preventiven antibiotik cel zivot kje bide nezno i bolno.
Organizmot treba da se bori protiv virusite sam a ne so antibiotici- so nov uste povekje kje padne imunitetot pa posle kje se razboluva mnogu poseriozno. I sto togas, kje kisnete po bolnici...
Virus ne se leci so antibiotik aman vekje !!!

Annet ne mi se luti , ne mislev na tebe ti samo si zagrizena i prasuvas za mislenje.
Do tebe i do Ivce user posted image


sosem si vo pravo

jas na pedijatarot na kerka mi ke mu izgradam spomenik, koga dojdovme vo Grcija po navika od kaj nas neli a na lekar a sirupce, taka jas a detevo smrc jas kaj doktorov, toj sekojpat ke ja pregledase i ke mi recese ne gledam nisto, nema pricina za lekovi, doma so fizioloski rastvor cistete nos i ke pomine
mnogupati se nervirav i se prasuvav kako moze deteto da mi bide tolku bolno a toj da mi vika deka ne e nisto, no nikogas ne se osmeliv da mu protivrecam i na kraj ke go poslusav, za da si olesnam sebesi ke varev caevi za detevo, supi, kromid da vdisuva isl.
edno vreme bev i revoltirana koga ke se razbolese, bidejki jas ko majka sakam da ne mi e bolno deteto i sakam brzo i lesno resenie, ama doktorov nikogas ne mi go nudese pa zatoa i prestanav da ja nosam na lekar a doma mu se lutev
posle nekoe vreme mi svetna deka covekot e vsusnost vo pravo, detevo mi porasna sto se veli antibiotik nema videno, sirup samo za temperatura i kaslanje ima pieno i toa mozam na prsti da izbrojam kolku pati i pak i niv i gi davam otkako ke gi iscrpam bapskite lekovi i nema da pomognat
sega veke oguglav skroz, koga ke se razboli znam deka ne e nisto strasno, ako mi se pricini deka se vlosuva sostojbata odam na konsultacija kaj pedijatarot da mi potvrdi deka ne e za lek i si prodolzuvam doma so dobriot fizioloski rastvor i medicina od frizider

mnogu mi e drago sto naletavme na takov pedijatar




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.4.2013 18:32:44   
Annet
vi blagodaram mnogu,jas znaev deka vie ke mi pisete:)))))
vaka jas denes i stavam kapki akva maris,i i se zgustna sekretot zelenkast e,mislam do pon ke se sredi,i dadov sirup mukoplant i se smiri grloto,baska i davam kindervital za imunitet.mislam ke ja bide,nema temperatura.uf ic ne mi se odi na lekar odma davaat antibiotik a pominavme za edna godina so 1 antibiotik........znam nezna e 5 dena odi vo gradinka,spremna sum,ama ke mi e mnogu krivo ako se razbole i prekineme,mnogu ubavo se navikna saka da odi:))
fala zenski:))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.4.2013 22:52:54   
Ring
Treta nedela sme vo gradinka i od vcera sme so T do 39 i retka kaslica. Denes ja odnesov na lekar i doktorkata ni rece imala sekret, mozelo da se nakalemi nesto, leukociti pokaceni i ni dadoa sirupce Alicef.user posted image user posted image

Taman ubavo se naviknavme vo gradinka sega edna nedela doma ke sedime. user posted image user posted image

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 8:14:06   
sladjana ms

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Moe mislenje e deka ako se navlece dete na preventiven antibiotik cel zivot kje bide nezno i bolno.
Organizmot treba da se bori protiv virusite sam a ne so antibiotici- so nov uste povekje kje padne imunitetot pa posle kje se razboluva mnogu poseriozno. I sto togas, kje kisnete po bolnici...
Virus ne se leci so antibiotik aman vekje !!!

Annet ne mi se luti , ne mislev na tebe ti samo si zagrizena i prasuvas za mislenje.
Do tebe i do Ivce user posted image


Aman veke, ama virusot koga ke go napadne seriozno organizmot so temperatura 39 i so spustanje na pluka ti tvoeto dete ke go lecis so kromid i solen rastvor? Mojot sovet bese dobronameren i sakav da kazam deka vladee strasen virus po gradinkive i Anet da bide vnimatelna, a ne vednas da dade antibiotik. Sekako toa ke go stori nejziniot dr., a ne jas i ti. Pozz

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 9:08:58   
Annet
Zenski mili,nie imame zelen sekret mislam deka ke se serdi do ponedelnik.Dali moze da i stavam Operil kapki za nevecer da ne se zatnuva,nemozese sinoka da disi? Sea ke ja setam pa ke se izluftiraat mrsulive :))))))))

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 10:09:51   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Zenski mili,nie imame zelen sekret mislam deka ke se serdi do ponedelnik.Dali moze da i stavam Operil kapki za nevecer da ne se zatnuva,nemozese sinoka da disi? Sea ke ja setam pa ke se izluftiraat mrsulive :))))))))


Ајде пробајте го спрејчето за нос од диво оригано за деца што е (го има по аптеките за помалку од 200 денари). Мене тоа ми е спас за детево до сега, откако го открив есеноска.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 11:46:46   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Zenski mili,nie imame zelen sekret mislam deka ke se serdi do ponedelnik.Dali moze da i stavam Operil kapki za nevecer da ne se zatnuva,nemozese sinoka da disi? Sea ke ja setam pa ke se izluftiraat mrsulive :))))))))


Jas onaka nestrucno da prasam neli zelen sekret ukazuva na prisustvo na bakterija? Deka proziren sekret e bezazlen? Nekako toa mi e vo glava,bas me zanima nekoj podobro da mi objasni..

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 11:54:09   
sandriana RR
Да Бетани, во прицип и најголем процент густ и зелен секрет укажува на присуство на бактерија, и се препорачува микробиолошки брис од нос, кој ќе потврди или отфрли присуство на бактерија. Значи, најчесто е така, но не мора да значи 100%. А, безбојниот секрет, течен, воденкаст е резултат на настинка или вироза, и нема потреба од третирање со посериозна терапија.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 11:59:51   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Zenski mili,nie imame zelen sekret mislam deka ke se serdi do ponedelnik.Dali moze da i stavam Operil kapki za nevecer da ne se zatnuva,nemozese sinoka da disi? Sea ke ja setam pa ke se izluftiraat mrsulive :))))))))


Ајде пробајте го спрејчето за нос од диво оригано за деца што е (го има по аптеките за помалку од 200 денари). Мене тоа ми е спас за детево до сега, откако го открив есеноска.


И ние тоа го користиме и ни е спас. При први знаци на растечено носе, му ставам ден, два и се раатисуваме.

Кај нас во градинка правеле систематски неделава и напраиле список на дечињата кои треба да прават брис од носето. Учителката рече имало доста дечиња на списокот. Ние не добивме препорака за брис.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 12:02:52   
Annet
aa jas da si odam na lekar stom e taka..ahh fala mnogu,si razjasniv :)

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 12:03:23   
Annet
toa e direktno za vo nose,ne luti?odma ke kupam
ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Zenski mili,nie imame zelen sekret mislam deka ke se serdi do ponedelnik.Dali moze da i stavam Operil kapki za nevecer da ne se zatnuva,nemozese sinoka da disi? Sea ke ja setam pa ke se izluftiraat mrsulive :))))))))


Ајде пробајте го спрејчето за нос од диво оригано за деца што е (го има по аптеките за помалку од 200 денари). Мене тоа ми е спас за детево до сега, откако го открив есеноска.


(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?