|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
10.11.2012 17:51:53   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010


ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Бараат - и тоа чини 300 денари oд кај матичниот педијатар. Инаку не примаат во градинка.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

ne me ni cudi da mi naplatat,koga za potvrdata koi vakcini gi ima primeno mi zemaa 500 den...pa i za ova sigurno ke baraat..



Кои ви се овие цени? Првиот пат кога вадев потврда за здраво дете за запишување во градинка, потврдата ми ја наплатија 250 денари.
Од тогаш па наваму само по 50 денари плаќам за секоја потврда за во градинка.

А 500 денари за картонче за вакцини??!?!?! Мене ми го дадоа само да го ископирам, ништо друго. Ни 500 ден. ни ништо.


ova prvpat slusam..nie sme kaj Davceva,ne sme platile nitu denar a 2 pati vadev potvrda i kartonce kopirav ama od kniska....user posted image




Da da,nie kaj sto se lecime tolku ni pobaraa...koga zastanav da mi naplatat damla me akna...ama toa si e


zatoa imas opcija da go smenis maticniotuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
12.11.2012 9:59:59   
Mihaela 2010
Znaci,naj taze informacija,za potvrda deka e zdravo deteto od pedijatar ne se naplakja,bevme vo cetvrtokot i ni ja dadoa taka,ama za potvrdata za vakcini prv pat koga se trga si naplakjaat 500 den

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
12.11.2012 17:42:10   
Felly RR
Ние кога се запишувавме ни побараа да ги фотокопираме страните со вакцини од книшката, а за потврда од матичен никогаш не ни наплатиле

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
12.11.2012 18:57:02   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние кога се запишувавме ни побараа да ги фотокопираме страните со вакцини од книшката, а за потврда од матичен никогаш не ни наплатиле


i kaj nasata d-rka bese istata procedura..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.11.2012 19:25:04   
prusevic_bojana
Ve molam za sovet.Mina prv pat dobi bakterija od koga trgna vo gradinka i smetavme deka e ispravno da kazeme vo gradinka da si znaat i drugite roditeli,megutoa naidovme na nezainteresiranost kaj ucitelkite.Kako treba da postapam?

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.11.2012 19:50:32   
Џесика
Бојана, доволно е што сте ги информирале учителките. Тие си ги знаат и периодите на настинки, вируси, бактерии. Неколку пати неделно поминува медицинско лице и ги разгледува дечињата, па ако се сомнева, советува да се предложи на родителите да направат брис, за што ретко кој родител реагира превентивно, се додека не кренат температура ги третираат здрави.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот prusevic_bojana)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.11.2012 20:24:09   
@Mila@

ИЗВОРНА ПОРАКА: prusevic_bojana

Ve molam za sovet.Mina prv pat dobi bakterija od koga trgna vo gradinka i smetavme deka e ispravno da kazeme vo gradinka da si znaat i drugite roditeli,megutoa naidovme na nezainteresiranost kaj ucitelkite.Kako treba da postapam?



Niv toa im e sekojdnevie a vie kako sovesni roditeli pravilno ste postapile i jas taka se pritresuvam i mu zatece nose odma go nosam na lekar bidejki ima i dr deca i da ne se vrti zarazata vo krug ,no ne se site kako nas (od razlicni pricini).Nie otkako trgnavme vo gradinka veke 2,5 meseci 3 razlicni bakterii zakacivme vo nos i i si gi tretirame isto taka i pocetna faza ne konjuktivit ama toa na vreme go sprecivme i normalno doma si sedi i ozdraven go pushtam.

(Одговор на членот prusevic_bojana)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.11.2012 20:00:33   
Maca25
Браво prusevic_bojana за тоа што сте им кажале на учителките. Тоа би требало секој родител да го каже кога детето ќе има бактерија, а не да лажат дека било само настинато или пак било на гости кај баба му. Ако се сите родители толку совесни и кажуваат на време, мислам дека нема да има толку многу бакерии во градинките.
Учителките во овој случај се должни да ги известат другите родители дека дете од нивната група има бактерија, да каже каква е и да ги упати родителите да направат брис доколку детето има некакви симптоми. И тоа е тоа.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.11.2012 12:25:52   
Yummy Mammy
Zdravo na site!
Se prijavuvam da vi kazam deka na golemata kerka i e dijagnosticiran Sharlah. Odime vo gradinkata Koco Racin, t.e. N.N.Borce, pozadi Univerzalna sala. Vo ovaa gradinka navodno nie sme prv slucaj (sto prijavil), no doktorkite mi kazaa deka vo momentov vo gradinkite vo Aerodrom i Novo Lisice ima mnogu decinja zarazeni so Sharlah.
Znam deka ima nekolku majki cii decinja odat vo nasata gradinka i vo okolnite, pa smetav deka e dobro da ve izvestam da bidete pretpazlivi.

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 22.11.2012 12:26:57 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.11.2012 12:42:56   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Zdravo na site!
Se prijavuvam da vi kazam deka na golemata kerka i e dijagnosticiran Sharlah. Odime vo gradinkata Koco Racin, t.e. N.N.Borce, pozadi Univerzalna sala. Vo ovaa gradinka navodno nie sme prv slucaj (sto prijavil), no doktorkite mi kazaa deka vo momentov vo gradinkite vo Aerodrom i Novo Lisice ima mnogu decinja zarazeni so Sharlah.
Znam deka ima nekolku majki cii decinja odat vo nasata gradinka i vo okolnite, pa smetav deka e dobro da ve izvestam da bidete pretpazlivi.

Sto e toa sharlah??? Kako se leci?? Kako se prenesuva???

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.11.2012 12:52:06   
Ikana
Шарлах е скарлетна треска, многу заразна и лесно пренослива болест чии симптоми се црвено грло, висока темература, главоболка, повраќање и осип по детската кожа, кој се јавува на вратот, градите, позади ушите и внатрешната страна на бутовите, кожата на допир е како шмиргла. Првите симптоми се јаувваат 12 до 48 часа по заразувањето. Преносители се деца на возраст од 4 до 8 години, а тие и најчесто заболуваат од шарлах. Децата можат да се заразат ако вдишат мали капки од кашлање и кивање на заразена личност. Се третира со антибиотици и третманот трае 10 дена. Нема потреба од паника, лесно се третира болеста во денешно време. Инаку е бактериска инфекција од некој вид стрептокока бактеријата.
Побрзо оздравување Јами Мами, бидете силни!!!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 22.11.2012 12:53:50 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.11.2012 13:05:29   
miana
Blagodaram na odgovorot Ikana..By the way ja najodv i temata za sharlah...
Yummy Mammy neka ozdravi Sofi sto pobrzo user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.11.2012 13:11:54   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Zdravo na site!
Se prijavuvam da vi kazam deka na golemata kerka i e dijagnosticiran Sharlah. Odime vo gradinkata Koco Racin, t.e. N.N.Borce, pozadi Univerzalna sala. Vo ovaa gradinka navodno nie sme prv slucaj (sto prijavil), no doktorkite mi kazaa deka vo momentov vo gradinkite vo Aerodrom i Novo Lisice ima mnogu decinja zarazeni so Sharlah.
Znam deka ima nekolku majki cii decinja odat vo nasata gradinka i vo okolnite, pa smetav deka e dobro da ve izvestam da bidete pretpazlivi.

user posted image user posted image user posted image Побрзо да оздрави Софиuser posted image user posted image user posted image Со антибиотик се лечите или со хомеопатски лекови?

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.11.2012 22:23:33   
Maca25
Побрзо оздравување на Софи user posted image
Сабајлево мене па ми се јавија од градинка да ја земам Н. затоа што повраќала и ја болело стомачето. Со летање излегов од работа, ја земав и ја однесов одма на лекар. Нема црвено грло, нема Т, нема ништо на плуќа, најверојатно е стомачен вирус. Само еднаш има денес повратено, нема пролив, цел ден беше ок, па ќе ја следиме и утре и викендов како ќе биде.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
23.11.2012 10:05:51   
Emanuelapp
Пред две недели закачивме некој вирус кој не им беше познат на докторите беше со појава на херпеси или како да кажам меурчиња на дланките , коленцата и газето а најтрагично е тоа што се појавуваат и во устето се до грлото и син ми не можеше да голта. Овој вирус го добивале децата во градинка па да не речам ама 50% веќе го прележаја сте имале некој сличен проблем? Дали овој проблем се појави само во Прилеп ???

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
23.11.2012 10:18:11   
mamicka_26
Emanuelapp истиов проблем го имам со син ми.Пред накој ден приметив нафрлен беше на коленцата дланките и на стапалцата,ама ај викам алергија некоја е сигурно па почна да се жали дека устето го болело и гледам од внатрешна страна на устето му излегле неколку афтички и неможњ да јаде.Не го однесов на лекар ама гледам му поминуваат и нафрлените и афтичките во устето.Неколку дена ги имаше.А тебе што ти кажаа на лекар од што е, терапија некоја ви дадоа ли?

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
23.11.2012 10:35:24   
Emanuelapp
Ми дадоа маст Адвентан и сирум Цетиризен ( докторката мислеше дека е алергија ) и антибиотик во случај да крени температура на колешкава и дале некоја течност за во устето (сина била . Меѓутоа мене ми беше сумливо затоа што афтите беа на места ннесоодветни за појава на алергија па и пратив маил на една докторка од Систина и ги објаснив симптомите и таа ми кажа дека постоел таков вирус ама бил многу многу редок и не се имал појавено незнам колку години. Демек ќе испитувале по градинкиве што предизвикало за појава на ваков вид вирус.

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
23.11.2012 20:33:34   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Emanuelapp

Пред две недели закачивме некој вирус кој не им беше познат на докторите беше со појава на херпеси или како да кажам меурчиња на дланките , коленцата и газето а најтрагично е тоа што се појавуваат и во устето се до грлото и син ми не можеше да голта. Овој вирус го добивале децата во градинка па да не речам ама 50% веќе го прележаја сте имале некој сличен проблем? Дали овој проблем се појави само во Прилеп ???


Emanuelapp мислам дека во иста градинка ги носиме децата, ама ние дека одевме на чистење на носето и М не одеше или одеше само еднаш неделно, најверојатно баш тој период кога беше вирусот, и баш учителкава едно сабајле кога го однесов ме праша дали е добар и реков добар е одевме на чистење на носот затоа отуствуваше и тогаш спомна дека имало некој вирус се нафрлале децата на рацете. Ние веројатно го избегнавме, се надевам добри сте сега

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
26.11.2012 13:27:15   
Emanuelapp
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite


ИЗВОРНА ПОРАКА: Emanuelapp

Пред две недели закачивме некој вирус кој не им беше познат на докторите беше со појава на херпеси или како да кажам меурчиња на дланките , коленцата и газето а најтрагично е тоа што се појавуваат и во устето се до грлото и син ми не можеше да голта. Овој вирус го добивале децата во градинка па да не речам ама 50% веќе го прележаја сте имале некој сличен проблем? Дали овој проблем се појави само во Прилеп ???


Emanuelapp мислам дека во иста градинка ги носиме децата, ама ние дека одевме на чистење на носето и М не одеше или одеше само еднаш неделно, најверојатно баш тој период кога беше вирусот, и баш учителкава едно сабајле кога го однесов ме праша дали е добар и реков добар е одевме на чистење на носот затоа отуствуваше и тогаш спомна дека имало некој вирус се нафрлале децата на рацете. Ние веројатно го избегнавме, се надевам добри сте сега

Сега сме супер нафрланото почна да се суши.. Добро е што сте го избегнале тежок вирус, душичка мојов во спиењето се исправаше во креветчето го бараше ѕидот за да ги лади рачињата.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
26.11.2012 23:51:29   
Felly RR
Кај нас еве во градинка стомачен вирус. М мината недела од средата повраќаше, јас мислев нешто од јадење да не е. АМа денес кога ја однесов во градинка воспитачката ми кажа дека и друго дете така повраќало, па М кога си дојде ми кажа и трет некој имал проливче, и значи некој вирус е што во градника ги фатило сите дечиња.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
27.11.2012 15:03:34   
sladjana ms

ИЗВОРНА ПОРАКА: Emanuelapp

Пред две недели закачивме некој вирус кој не им беше познат на докторите беше со појава на херпеси или како да кажам меурчиња на дланките , коленцата и газето а најтрагично е тоа што се појавуваат и во устето се до грлото и син ми не можеше да голта. Овој вирус го добивале децата во градинка па да не речам ама 50% веќе го прележаја сте имале некој сличен проблем? Дали овој проблем се појави само во Прилеп ???

Lele sto citam znaci ova gradinkive leglo na virusi i bakterii! Moevo detence od koga trgna vo gradinka na 11 mesecna vozrast pa do sega imame 13 i pol tripati se razboluvase.Prvo streptokoka pneumona, pa virusot so povrakanje i sega posledno so kaslanje so golem sekret od nos i eve citam so isfrlanje na meurcinja po kolencata i butcinjata za koe mislev deka e alergija od hrana.Definitivno veke ne go nosam vo gradinka kutroto samo da se maltretira, a jas bev prvata sto bev za decata da se nosat vo gradinka.Pozz

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
28.11.2012 21:50:05   
Maca25
Матичната докторка на ќерка ми ми викаше дека дете што почнува да оди во градинка во првата година е нормално да биде болно до 13 пати. Јас ја правев будала. Но, тоа се вируси кои тие ги фаќаат исто како и ние што фаќаме вируси од работа и сл. Нова средина, многу деца, нормално е дека ќе се разболуваат. Ама се поминува. Мислам дека ако се помалку деца во групите дека поретко ќе бидат децата болни.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
29.11.2012 9:58:16   
Slagjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

Lele sto citam znaci ova gradinkive leglo na virusi i bakterii! Moevo detence od koga trgna vo gradinka na 11 mesecna vozrast pa do sega imame 13 i pol tripati se razboluvase.Prvo streptokoka pneumona, pa virusot so povrakanje i sega posledno so kaslanje so golem sekret od nos i eve citam so isfrlanje na meurcinja po kolencata i butcinjata za koe mislev deka e alergija od hrana.Definitivno veke ne go nosam vo gradinka kutroto samo da se maltretira, a jas bev prvata sto bev za decata da se nosat vo gradinka.Pozz

Навистина првите неколку месеци кога ќе заодат в градинка често се разболуваат. Кога ќе ги помине сите бактерии во носот веќе е полесно. Ако нема посериозни заболувања како пневмонии, бронхитис и сл. тогаш издржете уште малку. Со тек на време ќе стекне имунитет и нема толку често да се разболува.

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
2.3.2013 13:15:01   
sladjana ms
Mamicki zdravo! Kazete mi kakva e sostojbava po gradinkive so gripov? Moevo dete koe sega ima 17 meseci pravese pauza od 3 meseci tokmu od tie cesti razboluvanja vo gradinka i sega sakam povtorno da go nosam. Inaku odime vo Avtokomanda vo gradinka. Pozz

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
2.3.2013 13:23:30   
Luci
Според мене за болестите во градинка нема годишни времиња, за жал. На пролет се разболуваат од алергиите, летно време од климите, есен од нагла промена на годишното време а зима ради вируси и грипови. Кај нас во градинка искрено не знам колку дечиња одат ама мислам дека се побројни во споредба со јануари

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?