|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
2.3.2013 14:45:51   
Maca25
sladjana ms за во градинка нема период на вирус или сл. посебно не кај дете кое е во период на адаптација, како твоето. Почнало, се разболувало - што е нормално за секое дете кое тргнува во градинка, па сте прекинале 3 месеци. Нормално е да се разболува првата година во градинка. И сама знаеш дека е период на грип и вируси, ги фаќа возрасни, а камо ли деца. Кај ќерка ми во градинка од 30 деца, минатиов месец одеа 18-20 што е ок бројка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
2.3.2013 17:52:30   
sladjana ms
Da, da znam deka e taka ama si velam sega da ne go nosam bas koga e ekot na gripot, pa ke si pocekame uste nedela, dve. Vo sekoj slucaj vi blagodaram za odgovorot.Pozz

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 11:17:53   
@Mila@
Znaci  deka noseto na sin mi nema shani mislam nikogash da se izleci dodeka e vo gradinka,5 nedeli doma beshe bidejki fativme angina i da se izlecime ubavo si posede pobajagi i reshiv nekoe vreme da pravime pauza od gradinka i da go cuva zena doma i zdrav prav morav 3 dena da go pushtav vo gradinka dodeka da se oslobodi zenava i da pocne da go cuva .Od pon - sreda beshe i veke vo petokot pocna da mu curi pobajagi nosot vo sabotata go nosev na aspiracija izvadi pobajagi gust sekret i sega na inhalacii sme i za sekoj slucaj i bris zemavme od nos i grlo i definitivno doma ke si sedi...ne bilo samo do decata bolni doagjale tuku vo tie prostorii ima zakoraveni virusi bakterii i sto i da e ...ne moze zdravo dete non stop da razviva sekret vo nos.

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 11:24:53   
Maca25
@мила@ а брисеви направивте? негативни се? да не му е од бактерија?
и јас исто како вас паничев и се нервирав секој пак кога ќерка ми ќе се разболеше. кај нас буквално беше 5 дена во градинка, 15 дома и тоа траеше 2 години. ама како поминува времето, она си зајакна, па се поретко се разболува. секое дете мора да помине низ тоа. тешко е и за детето и за мајката, ама па ако не оди во градинка, низ ова ќе поминува во училиште.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 11:32:43   
Natuska85
Абе ај не зафркавај закоравени бактерии и вирусиuser posted image .Па чистат бе секој ден им дезинфицираат, туку кажи си има болни деца што си одат во градинка, кај син ми насабајле кога го носам сите кашлаат,буфтаат.Како и да е си треба тој период на адаптација да помине,е сега кај секое дете различно.маца вика кај нив 2 години траел, кај нас некои 2-3 месеци среќа лето фати,не одеа многу деца во градинка и истуркавме. Сега ќе настине ама поминуваме со спрејче за грло,сируп за кашлање и најновото откритие оперил капки за носuser posted image .

Занчи вие @мила@ и откажувате љубов на градинката,а? user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 11:40:55   
@Mila@
rezultatite od brisevite utre ke bidat, ne panicam ama vishe umorna sum...jas bolna padnav od nespienje i trcanje po leakri. 3 dena e samo zdrav...potoa pocnuva nos pa mrsuli pa za 5-7 dena grloto se vcrvenuva i za nekoj den kacuva temperatura i se maltretira detevo.koga e zatnat ne moze ni da dishe i poslabo jade i kako toa dete ke stekne imunitet bez hrana.Treba i vakcina da primame, se snajdov za nekoj mesec ke posedi doma pa od maj,juni ke vidime.On nema problem so odenje vo gradinka super si e prilagoden i si jade i si spie i red si ima i 3 dena sto odeshe odma se gleda razlika vo raspolozenie i nekoj finti sto gi pravi bidejki e drushtveno dete i krivo mi e sto doma go zatvaram ama malce site da se oporavime.
Eve sega zatopli pa ke setka nadvor vo parkce so zenata i ke ima malce socijalne zivot :)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 11:43:29   
rina13
Deka gradinkite se cistat temelno e daleku od vistinata.Mebelot igrackite se gnezda na bakterii,a sekako I bolni deca se nosat vo gradinka toa e faktickata sostojba.Gradinkata sekako ima prednosti,ama ne po sekoja cena da se ide.Najbitno e zdravjeto, I naseto idenje vo gradinka zavrsi neslavno,pa sega sme si doma.Idenjeto vo gradinka go ostavivme za posle 3 godini.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 12:46:09   
smotanka
neznam kako da se spreci da se nosat bolnite deca znaci toa e prviot faktor od koj se razboluvaat i nasite...Mozebi ke treba da se snimaat koga gi predavaat decata da se ima kako dokaz...neznam dali bi imalatolku hrabrost da go pocnam ovoj proces

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 13:22:23   
sladjana ms

ИЗВОРНА ПОРАКА: smotanka

neznam kako da se spreci da se nosat bolnite deca znaci toa e prviot faktor od koj se razboluvaat i nasite...Mozebi ke treba da se snimaat koga gi predavaat decata da se ima kako dokaz...neznam dali bi imalatolku hrabrost da go pocnam ovoj proces


Ova sto go kazuvas e nevozmozen proces. Lani prv den koga go odnesov Luka vo gradinka so dokaz za bris deka e zdrav vospituvackata go zima vo race mrtva bolna. I sega sto pravime? Zdravi deca nosime vospituvackite sirat zaraza. Ova so bakteriive i virusive nama sansi da se nadmine. no se nadevam deka vo naredniov period ke gi ima pomalku i zatoa Luka ke go nosam od narednata nedela vo gradinka po trimesecna pauza.

(Одговор на членот smotanka)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 13:34:15   
Ikana
Секое дете, значи секое мора да го помине тој процес на адаптирање на градинката...детето од малтене стерилна средина (навикнато на домашните бактерии) го префрлате во средина со тродупло повеќе луѓе и нормално е да реагира неговиот имунитет. Така растат деца. Не знам каква е состојбата во градинките, но ако детето хронично се разболува, тогаш сигурно има некоја причина, или едноставно процесот на адаптација подолго трае.

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 14:13:45   
kikicka
Луѓе малку преовеличувате со овие бактерии и болести во градинките. Ние од пред некој ден почнавме со градинка,и затоа сега можам да коментирам на оваа тема,претходно немав право. Свесно ја однесов знаејќи дека е таков период и ако не сега тогаш на школска возрас ке го помине истото,и , што дома да ни доаѓаат учители??. Неможеме децата да ги чуваме дома,и никаде да не ги изложуваме. Не е само градинката опасна и полна со вируси. полни се и игротеките,трговските центри се е со вируси. Па и никаде да не го однесете детето тогаш вие ке му пренесете вируси. Значи
??? Не е само градинката. Мора децата да ствараат имунитет некаков, сите ова сме го поминале и ова нее некој нов проблем со градинките. Прво треба да размилиме за исхраната во истите а не за болестите,зошто ги хранат со глупости.

Кај нас во група веќе имаме детенце што кашла убаво и детенце со убаво мрсолаво носе и сега????
Тоа е тоа,не е моето дете еднствено,сите сакаме максимално да ги заштитиме ама и од толку многу заштита после прв контакт и со најслаба бактерија организмот на детето нема да се бори туку ке подлегне.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 14:20:52   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

Znaci  deka noseto na sin mi nema shani mislam nikogash da se izleci dodeka e vo gradinka,5 nedeli doma beshe bidejki fativme angina i da se izlecime ubavo si posede pobajagi i reshiv nekoe vreme da pravime pauza od gradinka i da go cuva zena doma i zdrav prav morav 3 dena da go pushtav vo gradinka dodeka da se oslobodi zenava i da pocne da go cuva .Od pon - sreda beshe i veke vo petokot pocna da mu curi pobajagi nosot vo sabotata go nosev na aspiracija izvadi pobajagi gust sekret i sega na inhalacii sme i za sekoj slucaj i bris zemavme od nos i grlo i definitivno doma ke si sedi...ne bilo samo do decata bolni doagjale tuku vo tie prostorii ima zakoraveni virusi bakterii i sto i da e ...ne moze zdravo dete non stop da razviva sekret vo nos.

Posledniov pat so golemata koga bev na lekar ,doktorkata mi predlozi da ja vakciniram proti streptokocus pneumonie.Mi rece deka moze da meupati privatno da si ja primam vo Prolece i da se raatisam od ovaa bakterija..Inaku sega pocnav i so bronhovaxom a vo ovoj preparat koj e sostaven od bakterii za imunizacija na deteto ja nema tokmu ovaa bakterija ( sto ja spomenav gore ) ..Rasprasajte se i ako imate moznost vakcinirajte gi decata protivovaa bakterja- mislam deka ke se raatisate ..Pozdrav

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 14:28:29   
kikicka
Mиана а таа вакцина нешто нова е на пазаров?? Јас не би и ставала,доколку има потреба. Некако на овие вакцини против се и сешто не им верувам,а и не би пробувала на детето.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 14:28:43   
@Mila@
miana, do sega 4 pati vo vakva sostojba sme praveli bris i ne iskocila bakterija a on e zatnat jadniot ne moze da dishe,brisevi pravevme vo neuromedika 3 pati i ednash vo prolece,sega posledniov pat vo avicena na privatno gi odensov a da vidam sto ke iskoci.

kikicka ne mozesh da sporeduvash dete na 9 meseci ostaveno vo gradinka so dete na 2 i neshto edna rabota i dr rabota mng zavsi brojnosta na deca,goleminata na prostrijata,nacin na odrzuvanje na higiena i br na bloni deca sto se nosat i ushte mng faktori.E edno e dete da odi nekoja nedela vo gradinka so izgraden imunitet , a sosema drugo dete od 9 meseci sto od koga e trgnat vo gradnika nosot ne mu e zatnat i ednash mesecno diga temperatura od nekakov si virus...i taka kontinuirano 5 meseci....i ushte edna najbite faktor SEKOE dete si se razlicno i nekoe moze nikogash nema da se izbori so tie virusi a nekoe za 2-3 nedeli ke se prilagodi.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 14:33:38   
kikicka
Мила а нели ви текнува бе тест за алергија да му направите???? Неможе да нема бактерија а викаш носето цело време затнато. Не ме држи а збор,скоро читав за ова,кај некое дете се испоставило дека е алергија.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 14:33:43   
rina13
Не се сеогласувам со Кикичка и Икана од една причина што имунитет на животно загрозувачи бактерии не се стекнува само прашање е колку штета ќе му направи на организмот. Ова не го зборам на празно туку од искуство. Моето дете не го чувам под стаклено ѕвоно, мал милион пати сме биле во гужва и со деца и со возрасни но здравствени проблеми сме немале. НЕ се согласувам со тоа дека детето ако се разболува има некоја подлабока хронична причина. Ние се немавме разболено се додека не тргнавме во градинка, после првите 4 дена имавме температура и црвено грло па поминавме со антибиотик, после вторите 5 дена во градинка фативме тешка инфекција, на увото кое после цело патешествие по 300 лекари и педијатри и специјалисти и болници, паѓање во бесознание резултираше со оперативен зафат. Да моето дете можеше да заврши фатално или со тешки оштетувања на слухот, добро што гнојот изби од уво ако не се случеше таа среќна околност во целиот несреќен случај можевме да завршиме фатално или со тешки оштетувања кои можел тој гној да ги направи доколку избиел на друго место. Поради ваквата последица од градинка и поради нашиот ни неажурен здравствен ситем јас решив да не го праќам моето дете во градника. Од тогаш се поминати 6 месеци и детево нема кивнато, а како и преходно така и сега не го чувам детето во изолација и во стерилна средина. Секако градинката има свои предности но повторно ќе речам здравјето пред се. Јас не сум идела во гадинка па ете и во училиште ретко кога сум се разболувала, а ниту пак социјалниот живот ми бил лош. Денес ретко кој се дружи со другарките од градинка нелиuser posted image . Секако секој родител одлучува за своето дете и дали ќе го носи или не во градинка.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 14:43:30   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Mиана а таа вакцина нешто нова е на пазаров?? Јас не би и ставала,доколку има потреба. Некако на овие вакцини против се и сешто не им верувам,а и не би пробувала на детето.

I jas ja prasav dokotrkava dali e sigurna taa vakcina a taa samo mi rece -a sto mislis ako ne e sigurna deka bi ti ja preporacala??
mi rece deka ne e ofivijalno pustenavo upotrebaa moze privatno da si platam i da ja vakciniram..Jas vi kazuvam sto mi preporacaa..Da zavrsam so bronhovaxom jas ke ja vakciniram..Znam deka doktorkava ne bi mi preporacala nisto loso....

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 14:57:03   
kikicka
Вие си знаете најдобро. Јас сепак не би оставила само на тоа, дека педијатарот ме советувала дека е добра и проверена вакцината. Сега барем има интернет и милион мислења и искуства околу тоа, зошто многу лекари советуваат нешто на родители , што ниту тие самите не би го направиле на нивни деца,внуци.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 15:06:41   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

I jas ja prasav dokotrkava dali e sigurna taa vakcina a taa samo mi rece -a sto mislis ako ne e sigurna deka bi ti ja preporacala??
mi rece deka ne e ofivijalno pustenavo upotrebaa moze privatno da si platam i da ja vakciniram..Jas vi kazuvam sto mi preporacaa..Da zavrsam so bronhovaxom jas ke ja vakciniram..Znam deka doktorkava ne bi mi preporacala nisto loso....


На твое место, не би дозволила на детето да му се стави вакцина „која не е официјално пуштена во употреба“. Моето дете не е заморче.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 15:17:28   
Beatris
... и за која веројатно докторката ќе си лапне провизија, нели приватно се купува. Се води глобална кампања да се исчистат календарите за имунизација од непотребните вакцини кои и така и вака се премногу, а не па дополнителни да се примаат. Никогаш не би ја ставила таа вакцина

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 15:25:52   
AnnaMolly RR
Јас милион пати сум пишувала на темава, еве пак ќе пишам.
Филип оди во градинка точно две години, а има 2 години и 8 месеци.
Од градинка има отсуствувано двапати по 10 дена кога му ги правеа двете операции, и максимум 5 дена во цели две години поради болест (под болест мислам покачена температура или растечен нос додека не направиме брисови).
Две години по ред од септември до април СЕКОЈА ВЕЧЕР без исклучок пие рибино масло перли и чат-пат му давам витамин Ц.
До сега има двапати стрептокока пнеумониае која сме ја поминале без антибиотици затоа што немал други симптоми (температура и слично).
Според мене, градинката не секогаш влијае негативно на имунитетот на детето.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 15:51:03   
Maca25
АнаМоли вие сте имале ептен среќа и многу јак имунитет.

Моево дете од 12 месеци, може 13 пати беше болно првата година, втората година до 10 пати, и сега третава година во градинка еднаш се разболе во март 2012 и тек во јануари 2013. Мислам дека проблемот е што носат болни деца, имаше кај ќерка ми и со температура дете донесено, со стомачен вирус - повратила дома неколку пати, ама добро се чувствувала па немало потреба да седи дома. Е се додека има такви неодговорни родители ќе има и многу болни деца.

Од друга страна па матичните доктори и не даваат боледување на родителите, па и нема кој да ги чува тие деца. Мене ми вика матичната да си најдам комшика некоја да ја чува, не ми дава боледување!!! Од една страна неодговорни родители, од друга страна нема каде да го остават детето....

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 4.3.2013 15:52:26 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 15:57:55   
@Mila@
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

АнаМоли вие сте имале ептен среќа и многу јак имунитет.

Моево дете од 12 месеци, може 13 пати беше болно првата година, втората година до 10 пати, и сега третава година во градинка еднаш се разболе во март 2012 и тек во јануари 2013. Мислам дека проблемот е што носат болни деца, имаше кај ќерка ми и со температура дете донесено, со стомачен вирус - повратила дома неколку пати, ама добро се чувствувала па немало потреба да седи дома. Е се додека има такви неодговорни родители ќе има и многу болни деца.

Од друга страна па матичните доктори и не даваат боледување на родителите, па и нема кој да ги чува тие деца. Мене ми вика матичната да си најдам комшика некоја да ја чува, не ми дава боледување!!! Од една страна неодговорни родители, од друга страна нема каде да го остават детето....


Lele Maca teshko na tie decinja namesto da se tretiraat doma soodvetno,mora da sedat i da se macat vo gradinka normalno deka nitu edna ucitelka ne moze da posveti isto tolku griza i vnimanie kako sto moze majka nad bolno dete...a i na roditelite jas barem se nadevam ne im e seedno sto nemaat dr izbor pa so naklukani antibiotici,ampuli antibiotici i dr terapija gi prakjaat vo gradinka...nemoj sega da me napradnete odma so toa ke se snajdat kako jas se snaogjam...koja majka bi si go ostavila bolno deteto svesno ako ima dr izlel...se dur ne se regulira soodvetno ova opshtvestvo vaka ke se krkame.Eve jas licno vo feb prv pat boleduvanje koristev zs stvarno nekashe izlez i odma od rabota moabeti si slushnav kako sme bile nie nezni majki i a zaklashlalo odma sme se potresuvale i babi i dedovci trebalo deca da cuvaat.....ufff ushte se nerviram.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 16:24:18   
Maca25
мила да имаш кој да ти го чува детето, друго е. Кај мене сите работат, така да јас мора да земам боледување за се грижам за своето болно дете. Ако треба светот ќе го превртам, ама болно дете во градинка не носам. А се чудам зошто матичните не сакаат да дадат боледување, ко од нивни џеб да се одбиваат пари?!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.3.2013 16:24:28   
vezilka RR
Можеби има неодговорни родители, ама јас повеќе мислам дека има родители кои немаат каде да ги остават своите болни деца, бидејќи не им даваат боледување. И токму заради таа причина и во градинките им прогледуваат низ прсти бидејќи кутрите можно е да останат и без работа ако често отсуствуваат.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?