|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 12:04:43   
sandriana RR
Е Т. беше од дечињата со предлог за брис, направивме веднаш, и од нос и од грло - и двата се негативни. Верувам дека спрејчето има голема улога во тоа да превенира од инфекции.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 13:00:32   
Maca25
Без лутење жени. Сите си го кажуваме своето искуство, а Аннет во овој случај ќе се одлучи сама што е најдобро за нејзиното дете.

Моево дете веќе 10 дена е со истите сипмтоми како што пишала Аннет погоре, со мрсули, прво беа зелени, па бели лепливи, сега се проѕирни. Ама волку многу мрсули во живот немам видено. На 5 мин го дува носот и тие само искачаат и искачаат. Почна и да кашла, тоа го решаваме со инхалации, а исто и пред спиење инхалација заради носето, за да може поубаво да спие. И ставам од време на време Оперил капки, ама не секој ден. Зголемив витамини, освен сирупот Well kid и давам и два пати вит. Ц на ден, исто и секој ден цедена аронија со портокал. На лекар не сум ја однела, мислам дека се работи за вироза или настинка, па одлучив да не ја носам. Нормално, ако продолжи кашлањето уште една недела ќе ја однесам да ја слушнат и тоа е тоа.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 13:04:23   
Annet
JAs sega neznam kako da postapam,znaci,kazav ako tece nose ,neja nosam vo gradinka na negovatelkata,taa mi rece:eee nie davame so rasteceno nose,nemaj gajle,ajde uzivajte,samo da nee poveke..
E sega zarem da gi razboleme idr deca ako e vekoja bakterija??
Ni kasla nisto,smo mrsulci ima mnogu...jas ne bi ja nosela,a vie?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 13:22:31   
Maca25
АНет растечено носе не мора да значи дека е бактерија. Ако јаде, пие, се е ок, ако нема темп. зошто да не ја носиш во градинка. Не се треси па и ти толку, и тече носот. НАвикни се на тоа, сега оди ива во градинка а таму сите се со мрсули user posted image . Појачај ја со витамини, овошје, зеленчук викендов и во пон право во градинка.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 13:45:54   
niki
dete ne nosam vo skolo ako ima temperatura, povrakanje i sega skoro ne ja nosev bidejki noke mnogu kaslase i se budese non stop, ne bevme na lekarstva ama poradi nenaspanost ne sakav da se macime bar uste godinava, od prvo odelenie ke gi poostrime merkite, rastecen nos ne mi e dovolna pricina za izostanuvanje

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 13:49:41   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

JAs sega neznam kako da postapam,znaci,kazav ako tece nose ,neja nosam vo gradinka na negovatelkata,taa mi rece:eee nie davame so rasteceno nose,nemaj gajle,ajde uzivajte,samo da nee poveke..
E sega zarem da gi razboleme idr deca ako e vekoja bakterija??
Ni kasla nisto,smo mrsulci ima mnogu...jas ne bi ja nosela,a vie?

Ti sepak znaes najdobro, ako ne odi na poloso do ponedelnik i jas bi ja odnela... Ke ja sledis i samata ke procenis, a do ponedelnik taa moze da bide super!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 13:56:25   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

dete ne nosam vo skolo ako ima temperatura, povrakanje i sega skoro ne ja nosev bidejki noke mnogu kaslase i se budese non stop, ne bevme na lekarstva ama poradi nenaspanost ne sakav da se macime bar uste godinava, od prvo odelenie ke gi poostrime merkite, rastecen nos ne mi e dovolna pricina za izostanuvanje

Taka e plus i proliv normalno .
I M denovive e so rasteceno nose malku i potkasluva samo inhalirame ,sprej akva maris i vitamini c, sirup za imunitet cedeni sokovi i nema gajle .
Anet i promenlivo e vremevio a tir nezni de sonce de vetar moze i promaja da gi fakja .ja mislam ne e strasno do tolku da ne ide vo gradinka .

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 14:19:47   
kikicka
Сепак мислам дека е и до ова со поленот и алергиите, во ова време нема некој да не е алергичен на полен и со истите симптоми: течење нос, кивање, кашлање. Некако се повеќе се зголемува и бројот на деца што им се јавува оваа алергија. Така да ништо чудно да е и тоа. Вирози веќе и да не нема, па не е Јануари се додека нема Т не е страшно. Мислам дека ниедна мајка не би го пуштила детето со Т во градинка или школо. Не паничи бре Анет:)))

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 14:22:11   
Maca25
И јас помислив на алергија затоа што многу ја чеша носот. Истото го имам и јас деновиве. Приметив и дека кога дува многу на неа вечерта и се влошува секретот и кашлицата. Можно е да е алергија, а не настинка или вироза.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 15:23:34   
Annet
AA ama ne me karajte pa,panik sum si,i zatoa tuka si prasuvam najsigurno mi e:)))
FAla mnogu mili moi:))))
Sepak jas so 5 dena odienje vo gradinka sama neznam kako da postapam,vie imate iskustvo:))
FAla:)))

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 19:00:42   
masa
Повеќето деца во градинка,особено во помалите групи се со растечено носе,така да со тек на време ќе се навикнеш и помириш со носето user posted image да не е повеќе.И јас така од почеток паничев,но сега сум малку поолабавена.Растечено носе ќе имате најмалку година до две додека малку не се ојача имунитетот.Додека не кашла многу и нема температура одете во градинка без гајле.Е сега може и ќе се разболете што најчесто им се случува на децата кога ќе тргнат во градинка,но штом завршите со терапија и сте подобри одма во градинка.И јас исто како niki и уште некој што имаше пишано погоре само кога е стварно болна не ја носам во градинка.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.4.2013 19:50:44   
Annet
Ti blagodaram masa..Mene cudno mi e,polse da ne izlezam nesovesna majka,zatoa mi bese:))

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.4.2013 7:21:24   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Zenski mili,nie imame zelen sekret mislam deka ke se serdi do ponedelnik.Dali moze da i stavam Operil kapki za nevecer da ne se zatnuva,nemozese sinoka da disi? Sea ke ja setam pa ke se izluftiraat mrsulive :))))))))


Ајде пробајте го спрејчето за нос од диво оригано за деца што е (го има по аптеките за помалку од 200 денари). Мене тоа ми е спас за детево до сега, откако го открив есеноска.

A taka li samo da se bara, sprej od divo origano,nema nekoe drugo ime? :)

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.4.2013 8:02:41   
Annet
Јас купив спреј од диво оригано.Бебе оригано спреј.Пробаталајф,фирма е. 199 денари е во зегин.Ама И ноќеска скрос се затна и почна да кашла.јас и давам Мукоплант и капки еве,секретот и е згустнат ама ја дави во спиење...Утре одиме на лекар ,а после ќе видиме,градинката не ја прекинувам,ама додека да оздрави дома ќе поседи

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.4.2013 8:31:16   
Maca25
Има многу луѓе што имаат алергиска реакција на диво оригано. Затоа јас мислам дека без консултација со педијатар не треба да се користи. ЈАс не ја прскам со тоа, само Оперил или СИномарин, плус инхалации, не ми се ризикува со дивото оригано. МНогу луѓе го фалат, ама јас имам многу блиски кои се алергични на тоа без да знаат, па после со месеци лечеа алергиска кашлица.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.4.2013 9:16:24   
Mihaela 2010
Uff a nie od vcera sabajleto lacime zoltko od ocinjata user posted image I najmnogu mi e krivo sto slavevme rodenden vo igroteka i ne ja isteravme do kraj dusice i se zatvaraa ocunjata a tolku go ocekuvase denot .pedijatarov ni prepisa kapki pa eve dobra e denes samo i se crveni ocinjata. Ke si puknev za vcera ama toa e .dali i e alergija nekoja stvarno neznam

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.4.2013 10:35:15   
masa
Procitaj si vo temata konjuktivit,nisto strasno,samo zal mi e sto vi se rasipal rodendenot.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.4.2013 11:50:51   
Bethany
Zemav i jas toa sprejceto od origano. Mojot sin zakaci nastinka od mene user posted image
Go zemav bez konsultacija so pedijatar bidejki pa sto toj ke znae dali e alergicen ili ne e, pred da napravime test na alergija. A dosega ne projavil alergija na nisto, pa rizikuvav i se nadevam nema da ima nesto slicno.

O da, zaboraviv. Fala zenski na predlogot, Sandriana za objasnuvanjeto user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany -- 21.4.2013 12:03:07 >

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.4.2013 13:11:31   
kikicka
Како прво спрејот од диво оригано е доста јак за возрасни а не пак за мали деца, јас не би давала. Друг коментар немам user posted image
Подобро би дала сируп за алергија отколку диво оригано.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.4.2013 13:12:32   
dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms


ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Moe mislenje e deka ako se navlece dete na preventiven antibiotik cel zivot kje bide nezno i bolno.
Organizmot treba da se bori protiv virusite sam a ne so antibiotici- so nov uste povekje kje padne imunitetot pa posle kje se razboluva mnogu poseriozno. I sto togas, kje kisnete po bolnici...
Virus ne se leci so antibiotik aman vekje !!!

Annet ne mi se luti , ne mislev na tebe ti samo si zagrizena i prasuvas za mislenje.
Do tebe i do Ivce user posted image


Aman veke, ama virusot koga ke go napadne seriozno organizmot so temperatura 39 i so spustanje na pluka ti tvoeto dete ke go lecis so kromid i solen rastvor? Mojot sovet bese dobronameren i sakav da kazam deka vladee strasen virus po gradinkive i Anet da bide vnimatelna, a ne vednas da dade antibiotik. Sekako toa ke go stori nejziniot dr., a ne jas i ti. Pozz



Yes doktore, ke odam pod itno na lekar i kje baram Pancef ili Amoxiclav uste koga ke procitam vo vesnik deka ima virus po gradinkive, za ne daj Boze da ne go fati virus so temperatura i da se spusti na plukja.
Ako zboruvas od licno iskustvo deka sekoj virus vi se spusta na plukja razmisli dobro zosto!

Moeto dete ne se razboluva i koga site doma imame virusi i znam tocno zosto, ama nema da ti kazam idi na lekr on neka ti kaze!

Fala na pozdravot.

p.s. I normalno deka Anet kje si napravi kako sto misli taa a ne jas ili bilo koj.

Inaku ne samo vo gradinkite, virusi ima sekade i skoro sekogas. Kaj mene pola firma ne bea na rabota poradi virus, ama ne sekoj virus sekogas siteb ne fakja.
Ideata mi e deka virusi sekogas ima i kje ima i ne samo vo gradinkite , treba da se poraboti na imunitetot za organizmot da moze polesno da se bori.

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.4.2013 13:24:10   
dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Zemav i jas toa sprejceto od origano. Mojot sin zakaci nastinka od mene user posted image
Go zemav bez konsultacija so pedijatar bidejki pa sto toj ke znae dali e alergicen ili ne e, pred da napravime test na alergija. A dosega ne projavil alergija na nisto, pa rizikuvav i se nadevam nema da ima nesto slicno.

O da, zaboraviv. Fala zenski na predlogot, Sandriana za objasnuvanjeto user posted image



Ima nekolku razlicni firmi sto proizveduvaat sprej od divo origano. Ovoj sto zboruva sandriana e na Probotalife i e kombinacija na fizioloski rastvor te solena voda i divo origano vo mala koncentracija prilagodena na bebe.
Onie sto se vo temno zeleni pakuvanja tie se tie sto se navistina jaki. Ne znam kakvi se zasto fala Bogu ne sum imala potreba od niv.
Ovoj na Probotalife go imam za ne daj Boze doma kolku da imam nesto :) So nego cat pat mu cistam nose od bubacinja i fala Bogu ne sum zabelezala reakcija.Megjutoa mirisot e specificen i ne bi go dala na dete ako se somnevam na alergija. Ne daj Boze moze beter da se
napravi.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.4.2013 13:46:01   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Zemav i jas toa sprejceto od origano. Mojot sin zakaci nastinka od mene user posted image
Go zemav bez konsultacija so pedijatar bidejki pa sto toj ke znae dali e alergicen ili ne e, pred da napravime test na alergija. A dosega ne projavil alergija na nisto, pa rizikuvav i se nadevam nema da ima nesto slicno.

O da, zaboraviv. Fala zenski na predlogot, Sandriana za objasnuvanjeto user posted image



Ima nekolku razlicni firmi sto proizveduvaat sprej od divo origano. Ovoj sto zboruva sandriana e na Probotalife i e kombinacija na fizioloski rastvor te solena voda i divo origano vo mala koncentracija prilagodena na bebe.
Onie sto se vo temno zeleni pakuvanja tie se tie sto se navistina jaki. Ne znam kakvi se zasto fala Bogu ne sum imala potreba od niv.
Ovoj na Probotalife go imam za ne daj Boze doma kolku da imam nesto :) So nego cat pat mu cistam nose od bubacinja i fala Bogu ne sum zabelezala reakcija.Megjutoa mirisot e specificen i ne bi go dala na dete ako se somnevam na alergija. Ne daj Boze moze beter da se
napravi.

Da da, i jas zemav bas toj, sto e namenet za bebinja nad 6 meseci. I go probav i jas i nekako prija, kako malku na mentol da se oseka.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.4.2013 21:21:34   
kikicka
Епа баш тој ментол не се препорачува за деца, наместо ментол подобро е еукалиптус.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.4.2013 8:20:23   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Епа баш тој ментол не се препорачува за деца, наместо ментол подобро е еукалиптус.

Kikicka jas go sporediv so mentolot, toa divo origano deka mi imase takvo cuvstvo na olesnuvanje i miris. Kako i da e, nejkam da se nategam okolu toa, komu mu odgovara i koj misli da treba , ke koristi , a koj misli obratno nema.
Jas vcera mu prskav od toa sprejceto, plus supa, vitamini, nokeska krumid i eve go od sabajle ko nov. A vcera bese takov zatnat, so crveni ocinja, nikakov i denes e super, ko da ne bese zatnat.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.4.2013 8:48:25   
miana
Ajde i jas da se javam na temava,ama so moj problem user posted image
Kerkami (5 ) veke tret pat vo mesec dena pie antibiotik... Se razboluva preku vikend,ja nosam po dezurni...Piese amoksiklav,pa alicef i sega pak amoksiklav.Vo meguvreme ispi i celo sise blokmaks a veke se zali i deka ja boli stomaceto ( a kako da ne ja boli,posle tolku sirupi)
Denes e 4 den so T,utrovo pak kaci,a primetiv i deka okoto i otekuva...Pamet nemam vo glava veke user posted image
Minatava nedela vo gradinka kaza deka nekoe dete povrakalo user posted image
A ona pocn i da iskasluva slaem a i nosot e poln so mrsuli...Vo sabotata i napraviv i bris...Edna dedela sme OK, ( 5 dena) pa za vikend fati bolest,pa sedi doma cela nedela,pa pak odi 5 dena pa pak po dezurni...I davam i probiotik - Ivancic i sinovi ,toj mi go preporacaa na klinika prethodniot pat- tamu zavrsivme so visoka T koja sto ne se spustase nikako
Znam deka lekot e da ne odi vo gradinka,ama sveki ja cuva malata i nekako premnogu i se dvete da gi cuva i ete sega bolna,pak ke mora da ja cuva user posted image
Denes konecno ke ja odnesam kaj nejzinata doktorka da ja vidi. ( se vikendi ne fakaat i si go izotruv deteo ) user posted image
user posted image user posted image user posted image user posted image Nemam sila veke !!!!!!!

< Поракaта ја уредил miana -- 22.4.2013 8:50:11 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?